karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

27 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

شهر دو هزار ساله پمپئی یکی از اعجاب آورترین مکان های باستانی است که در قرن هجدهم میلادی کشف شده. شهری کامل با تمام جزئیات و سازه هایش که هنوز هم تمام ساکنانش را سالم و دست نخورده در خود حفظ کرده است! این اتفاق نتیجه فاجعه ای تاریخی و عظیم بوده که توسط انفجار کوه آتشفشان وزوو رخ داده و باعث شده بود تا برای هفده قرن، تمام شهر زیر چندین متر خاکستر دفن شوند. جالب است بدانید که دفن شدن شهر زیر خاکستر سبب شده تا تمام وسایل و حتی خوراکی های این شهر مثل روز اول باقی بمانند! امروز همراه کارناوال باشید تا با یکی از پدیده های تاریخی شهر پمپئی آشنا شوید.

در پیش رو قرص نانی را می بینید که قدمتی دو هزار ساله دارد و پس از مدفون شدن در زیر خاکستر، بدون هیچ گونه فساد و خرابی باقی مانده است. این نان تاریخی به قدری سالم مانده که دانشمندان توانسته اند ترکیباتش را به دست آورده و نحوه پخت آن را تحلیل کنند. از جمله ترکیبات این نان می توان به خمیر ترش، مخمر، گلوتن، نمک، آرد سبوس دار و آرد پوست گندم اشاره کرد.

جالب آن که این قرص نان درست در همان روز فاجعه در تنور گذاشته شده و بر رویش مُهری به چشم می خورد که حکایت از نام مالکش دارد. روی نان نوشته شده: «املاک کلر، برده کیو گرانیوس وروس». استفاده از این مهرها در دوران روم باستان حکم نوعی «برند» در دنیای امروزی را داشته و برای جلوگیری از تقلب و تقلید بوده است. 

برای آشنایی با شهر پمپئی و خواندن روایتی جذاب از حادثه آن، بخوانید: فاجعه پمپئی ; زمان برای همیشه در این شهر متوقف شد !

چند سال پیش این قرص نان به همراه اشیاء دیگرری از شهر پمپئی در موزه بریتانیا لندن به نمایش درآمدند، اما امروزه از محل دقیق این قرص نان اطلاعی در دست نیست.

قدمت: سال های 79 میلادی

سازندگان: مردم شهر پمپئی

جنس: خمیر ترش، مخمر، نمک، آرد و ...

محل کشف: شهر پمپئ، ایتالیا


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

باتری اشکانی | قدیمی ترین باتری جهان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

بوسه ابدی عشاق ایرانی در تپه حسنلو

تاج محبوب فرح پهلوی

کفن حضرت مسیح | گنجینه جنجالی شهر تورین

نقاب های غار کلماکره | نماد بالماسکه ایران

قدیمی ترین شطرنج ایران

اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته

کمربند زمردنشان ناصرالدین شاه

قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد

برنادت سوبیرو | جسد سالم قدیسه فرانسوی

لباس عروسی ملکه ویکتوریا 

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

قرص نان پمپئی
قرص نان پمپئی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.