karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 اردیبهشت 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

اغلب مردم گمان می کنند که تاریخچه کفش های پاشنه بلند به قرن بیستم و کم تر از صد سال پیش باز می گردد. اما قدری که در تاریخچه پاپوش ها و کفش های جهان جست‌وجو کنیم، با کفش های عجیب و غریب و خارق العاده ای رو به رو می شویم که گویی همین تازگی در هفته مد پاریس معرفی شده اند! امروز همراه کارناوال باشید تا با یکی از این کفش های جالب و تاریخی آشنا شویم.

کفش های کبکب که با نام کفش حمام هم شناخته می شوند، یکی از کفش های مرسوم قرن هجده و نوزده میلادی در سرزمین ترکیه و سوریه بوده اند. نام این کفش ها را از آن روی کبکب گذاشته اند که به هنگام راه رفتن صدایی مانند کَب کَب داشته. خانم های ترک از این کفش های عجیب در حمام های لغزنده و پر از بخار عمومی استفاده می کردند و گویا پاشنه های چوبی کفش به لیز نخوردنشان کمک می کرده است. خوب است بدانید که بانوان برای پوشیدن کبکب از بندهایی چرمین استفاده کرده و آن را به روی پا می بستند.

البته این ارتفاع عجیب کفش های حمام تأثیری در عملکرد آن نداشته و بیش تر جنبه ای تزئینی دارد. پاشنه های بلند این کفش ها باعث می شد تا خانم ها نتوانند قدم های بلندی بردارند و این خود نشان از ثروت، آسودگی و فراغ بال پوشنده آن می داشت. 

 در پیش رو نمونه ای از کفش های کبکب را می بینید که متعلق به دویست سال پیش بوده و از چوب ساخته شده اند. وقتی به این کفش های چوبی دقت کنید، بر روی آن طرح هایی هندسی خواهید دید که مزین به نقره، عاج و صدف مرورارید هستند. ارتفاع این کفش ها در حدود 30 سانتی متر می باشد و حدودا طولی 25 سانتی متری دارند.

امروزه این کفش های کبکب در موزه هنرهای زیبای بوستون نگهداری شده و در معرض دید عموم قرار دارند. 

دوره تاریخی: قرن هجدهم یا نوزدهم میلادی

محل ساخت: ترکیه یا سوریه

جنس: چوب مزین به نقره، صدف مروارید و عاج

ابعاد: 27.5 × 19 × 23 سانتی متر

محل نگهداری: موزه هنرهای زیبای بوستون، آمریکا


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد

قدیمی ترین شطرنج ایران

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

بوسه ابدی عشاق ایرانی در تپه حسنلو

تاج محبوب فرح پهلوی

کفن حضرت مسیح | گنجینه جنجالی شهر تورین

نقاب های بالماسکه ایرانی

اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته

کمربند زمردنشان ناصرالدین شاه

قرآن تاریخی | با دستخطی منسوب به امام حسین (ع)

مغز انیشتین | یادگاری از نابغه فیزیک!

برنادت سوبیرو | جسد سالم قدیسه فرانسوی

لباس عروسی ملکه ویکتوریا 

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

کفش کبکب

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

ارش

احتمالا کفش حمام است

انتشار:16 اردیبهشت 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.