karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

تاریخ جهان در صد شی یکی از معروف ترین برنامه های رادیویی یک شبکه مشهور انگلیسی است که توسط موزه بریتانیا لندن تهیه شده است. این برنامه رادیویی در ابتکاری جالب، تاریخ جهان را در 100 قسمت و با 100 شی باستانی مختلف از سر تا سر دنیا روایت می کند. بدیهی است که تمامی این اشیاء از گنجینه های با ارزش درون موزه هستند. در نهایت در 28 اکتبر 2010 و پس از اتمام این برنامه 100 قسمتی، مسئولین موزه بریتانیا کتابی را با همین عنوان منتشر کردند. تا به حال در کارناوال چندین مورد از اشیاء باستانی و جالب توجه این مجموعه را به شما معرفی کردیم و امروز به سراغ باقی آن می رویم.

یکی از نخستین تمدن های بزرگ جنوب آسیا، تمدن رود سِند بود که در حاشیه رودی به همین نام پدید آمد. قدمت این تمدن به 3300 تا 1700 سال پیش بر می گردد که محدوده وسیعی از افغانستان، پاکستان تا شمال غربی هند را شامل می شد و در دوران اوج خود جمعیتی 5 میلیونی داشت. این تمدن پیشرفته دستاوردها و شگفتی های بسیاری را در زمینه های مختلف رقم زده بود که از آن جمله اولین سیستم فاضلاب شهری می باشد. مردمان دره سند شهرهای بسیار بزرگی ساختند، خواندن و نوشتن بلد بودند و بر روی فرآیند تولید غذا کنترل و مدیریت داشتند. خلاقیت و نوآوری این تمدن به قدری بود که حتی در جزئیات باقی مانده از زندگی ایشان دیده می شود.

در پیش رو مهری سه هزار ساله می بینید که متعلق به تمدن قدیمی رود سند است. احتمالا مردمان رود سند از آن برای علامت گذاری بسته بندی های خود استفاده می کردند. این مورد خود نشان از ید طولای تمدن قدرتمند رود سند در تجارت جهانی دارد. وقتی خوب به روی مهر دقت کنید، نقش جانداری را می بیند که ابتدا تصور می شد اسبی تک شاخ است و بعدها محققین دریافتند تنها گاوی نر می باشد. بر بالای گاو نیز نوشته هایی به چشم می خورد که یکی از اولین نوشته های تاریخی به جا مانده از جنوب آسیا است و هنوز معنای آن به درستی کشف نشده.

همان طور که گفته شد امروزه، این مهر تاریخی تمدن رود سند در موزه بریتانیا لندن نگهداری می شود.

زمان ساخت: 3300–1700 پیش از میلاد

محل کشف: دره سند، فرانسه

محل نگهداری: موزه بریتانیا لندن


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

سردیس آتوسا | تندیس فیروزه ای دختر کوروش

لیوبا | ماموت چهل هزار ساله

باتری اشکانی | قدیمی ترین باتری جهان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

بوسه ابدی عشاق ایرانی در تپه حسنلو

تاج محبوب فرح پهلوی

اسلحه کمرى ستارخان

اسکلت بزرگ ترین دایناسور جهان | ملاقات از نزدیک با تیتاناسور

کتیبه خشایارشا در ترکیه

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

یادگار تمدن رود سند

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.