karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

01 اردیبهشت 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

یکی از جذاب ترین موزه های ایران که بازدیدش را به هیچ وجه نباید از دست بدهید، موزه جواهرات ملی است که در بانک مرکزی شهر تهران قرار دارد. در این موزه با طیف وسیع و بی نظیری از جواهرات و اشیاء فوق العاده ارزشمند رو به رو می شوید که برخی، از روزگاران بسیار دور باقی مانده اند و قدمت برخی به همین 50 سال پیش بر می گردد. کره جواهرنشان، مجموعه تاج ها و جواهرات فرح پهلوی، لوازم سلطنتی و ... از جمله دیدنی های این موزه هستند. 

آفتابه و لگن سلطنتی پیش رو نیز یکی از دیگر اقلام موجود در موزه جواهرات ملی است. قدمت این آفتابه و لگن ارزشمند به دوره قاجار بر می گردد و استفاده از آن به هنگام صرف ناهار و شام بوده است. خدمتکاری لگن و خدمتکار دیگری نیز آفتابه را برای میهمان می آورد، سپس خدمتکار اول آب گرم و معطر به گلاب را به آرامی به روی دست های میهمان می ریخت تا دستانش را پیش از صرف غذا بشوید. خدمتکار دیگر نیز لگن را زیر دستان می گرفت تا آب ها را در ظرف جمع کند. 

این آفتابه و لگن سلطنتی که جزء اموال شاه محسوب می شد به همراه وسایل دیگری چون عصا، شمشیر، دمپایی و ... در دست ملازمان شاه قرار داشت. 

وقتی خوب به این آفتابه و لگن با شکوه نگاه کنید، می بینید که با جواهرات و سنگ های قیمتی پوشیده شده است. هر دو قسمت آفتابه و لگن از طلای خالص تهیه شده اند و هر یک به سنگ هایی چون مینا، زمرد، یاقوت و اسپینل آراسته شده اند. بر روی لگن، زمردی درشت خودنمایی می کند که وزنی برابر 25 قیراط یا 5 گرم دارد. بر روی آفتابه ی طلایی و جواهرنشان نیز دو سنگ بزرگ به چشم می خورد که یکی یاقوتی به وزن 22 قیراط (4.4 گرم) و دیگری زمردی 30 قیراطی (6 گرم) می باشد.

برای بازدید از آفتابه لگن سلطنتی و جواهرنشان باید به موزه جواهرات ملی واقع در خیابان فردوسی بروید.

دوره تاریخی: اسلامی، قاجار

جنس: لگن: بدنه طلا و مزین به زمرد و مینا - آفتابه: طلا مزین به یاقوت، مروارید و اسپینل

وزن بزرگ ترین زمرد لگن: 25 قیراط

وزن جواهرات آفتابه: بزرگ ترین یاقوت: 22 قیراط و بزرگ ترین زمرد: 30 قیراط

محل نگهداری: موزه جواهرات ملی یا خزانه جواهرات ملی ایران

زمان بازدید: 14 تا 16:30 به غیر از ایام تعطیل


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از جواهرات باشکوه و دیگر آثار ایران و جهان در زیر بخوانید:

خزانه جواهرات ملی ایران

الماس دریای نور | بزرگ ترین الماس صورتی جهان

تاج پهلوی | تاج آخرین پادشاه ایران 

تاج فرح پهلوی

اولین لباس عروس سفید دنیا | لباس ملکه انگلیس

گردنبند تاجگذاری فرح پهلوی

لباس تاج الملوک در عروسی محمدرضا پهلوی

الماس کوه نور

مشهور ترین تاج انگلیس | تاج ولادیمیر

تاج محبوب فرح پهلوی

تاج کیانی | تاج فتحعلی شاه قاجار

کره جواهر نشان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

آفتابه و لگن سلطنتی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.