karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 اردیبهشت 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

پس از آن که داریوش به پادشاهی رسید، شهر شوش را به عنوان پایتخت اداریِ امپراتوری خود برگزید و دستور به ساخت کاخی وسیع در حدود 10 هزار متر داد. کاخ آپادانا که عنوان قصر زمستانی پادشاهان هخامنشی را نیز به دوش می کشید، مجموعه ای از سه طبقه بود که بر شهر شوش اشراف کامل داشت. امروز همراه کارناوال باشید تا یکی از سرستون های باشکوه این کاخ باستانی را از نزدیک ببینیم.

بزرگ ترین بخش کاخ آپادانا، سالنی با وسعت 109 متر مربع بود که در اطراف با 36 ستون بلند و 21 متری احاطه می شد. هر ستون پایه ای مربعی داشت و بر روی آن نام داریوش شاه به چشم می خورد. باقی ستون شکلی استوانه ای داشت و به طور کلی از سه نماد اصلی تشکیل می شد: نقش و نگاری از برگ های درخت خرما که از فرهنگ مصریان الهام گرفته شده بود، طرحی از حلقه ای پیچکی شکل به همراه گل و بوته که منشأ آن معبد آرتمیس در افسوس بود. در نهایت  نیز در بالای سرستون، تندیسی از دو گاو زانو زده به چشم می خورد که پشت به پشت هم قرار گرفته بودند. 

این سرستون که امروزه در موزه لوور پاریس نگهداری می شود، در واقع با استفاده از قطعات چندین ستون بازسازی شده که در طی اکتشافات سال های 1884 تا 1886 میلادی در منطقه باستانی شوش کشف شدند. به همین جهت است که رنگ این ستون در بخش های مختلف، تفاوت هایی دارد. 

دوره تاریخی: هخامنشیان

قدمت: قرن ششم-پنجم پیش از میلاد 

محل کشف: کاخ آپادانا شوش

محل نگهداری: موزه لوور، پاریس


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

سرستون گاو هخامنشی

گوزن های شمالی | شاهکار عصر یخبندان

قدیمی ترین دوربین عکاسی جهان

تاج محبوب فرح پهلوی

چاقو توتنخامون | چاقویی از شهاب سنگ و طلا

فرمان ساخت کانال سوئز توسط داریوش بزرگ هخامنشی

نقش کمانداران کاخ آپادانا در شوش

تاج محبوب فرح پهلوی

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

سنگین ترین تانک جهان | تانک نازی ها در جنگ جهانی دوم

سرسرتون کاخ آپادانا موزه لوور

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

ذلان ماهیدشت کرمانشاه

اموالمان را به غارت بردند خداوند لعنتشان کند

انتشار:16 اردیبهشت 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.