karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 اردیبهشت 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

موزه ماتر فیلادلفیا، موزه ای پزشکی در این شهر است که مجموعه های جالب و عجیب پزشکی را در خود جای داده است. در این موزه نمونه های تشریحی، آسیب شناسی، مدل های مومی و وسایل تاریخی و عتیقه پزشکی به چشم می خورد. امروز همراه کارناوال باشید تا با یکی از عجیب ترین بخش های این موزه آشنا شویم.

شاید باور نکنید، اما در دنیا دو مکان است که می توانید بخش هایی از بدن انیشتین را از نزدیک ببینید. یکی از آن ها موزه ماتر است که بخش هایی از مغز انیشتین را در لایه هایی 20 میکرونی و در میان اسلایدهای شیشه ای در معرض دید عموم قرار داده است. 

جالب آن که جهانگردیِ بدن انیشتین در سن 76 سالگی و به هنگام مرگش به پایان نرسید و به نوعی تازه آغاز شد. هنگامی که آلبرت انیشتین در سال 1955 در نیوجرسی از دنیا رفت، آسیب شناسی به نام توماس هاروی بدن انیشتین را تشریح کرد و مغز او را بدون اجازه خانواده اش از بدن وی خارج کرد. البته بعدها دکتر هاروی توانست رضایت و اجازه خانواده انیشتین را برای نگهداری مغز نابغه فیزیک به دست آورد. آن ها شرط کرده بودند که دکتر هاروی در صورتی می تواند مغز آلبرت را حفظ کرده که از آن تنها برای تحقیقات علمی و پزشکی استفاده کند. 

هاروی سال ها مغز یکی از بزرگ ترین اعجوبه های علمی جهان را در یک ظرف شیشه ای نگه داشت، اما در نهایت آن را به 240 قطعه تقسیم کرد. دکتر هاروی سپس از بافت مغزی آن 1000 نمونه میکروسکوپی تهیه نمود و نمونه ها را برای دانشمندان و محققان سرتاسر جهان فرستاد. بررسی محققان نشان داد که این مغز اصلا عادی نیست. در حالی که مغز یک انسان بالغ وزنی برابر 5.44 کیلوگرم دارد، مغز انیشتین وزنی کم تر و در حدود 4.89 کیلوگرم داشت. از طرفی بخش فرعی جداره مغز انیشتین 15% بزرگ تر از حالت معمولی خود بوده. 

عصب شناسان دلیل این تفاوت های ظاهری مغز انیشتین را توانایی های استدلال ریاضی و فضایی او دانسته اند. همچنین جالب است بدانید که مغز این نابغه بزرگ، فاقد آسیب های عادی و طبیعی یک انسان 76 ساله بود. با همه این تفاوت ها و شواهد، هنوز هم منبع این نبوغ بی نظیر برای دانشمندان ناشناخته مانده است.

پس از سال ها تحقیق و بررسی، دکتر هاروی دست آخر بخش های باقی مانده از مغز انیشتین را به مدیریت بیمارستان پرینستون اهدا کرد و پس از مدتی این نمونه ها نیز به موزه پزشکی ماتر راه پیدا کردند. 

برای آشنایی بیش تر از دیگر وسایل و املاک انیشتین بخوانید:

خانه انیشتین | سکونتگاه نابغه جهان

کت چرمی انیشتین | لباس جنجالی نابغه فیزیک

قدمت: از سال 1955 میلادی

ابعاد مغز: لایه هایی با ضخامت 20 میکرون

محل نگهداری: موزه ماتر فیلادلفیا، پنسیلوانیا


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد

قدیمی ترین شطرنج ایران

باتری اشکانی | قدیمی ترین باتری جهان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

بوسه ابدی عشاق ایرانی در تپه حسنلو

تاج محبوب فرح پهلوی

کفن حضرت مسیح | گنجینه جنجالی شهر تورین

نقاب های بالماسکه ایرانی

اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته

کمربند زمردنشان ناصرالدین شاه

قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد

برنادت سوبیرو | جسد سالم قدیسه فرانسوی

لباس عروسی ملکه ویکتوریا 

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

مغز آلبرت انیشتین

در زیر مغز آلبرت انیشتین را در سال 1955 میلادی می بینید:

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.