karnaval.ir

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 اردیبهشت 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

طبیعت افسونگر با مقاصد رنگارنگی که در دل خود دارد، بسیاری را وسوسه می کند تا راهی سفر شوند و لحظاتی را در کنار زیبایی های آن بگذرانند. هر یک از این مقاصد ویژگی خاص خودشان را دارند؛ جنگل با درختان سر به فلک کشیده اش خودنمایی می کند، کوه با استقامت و استواری اش دل می برد و دشت با گل های رنگارنگش به استقبالت می آید. در این میان آبشارها به گونه ای متفاوت جلوه می کنند و سقوط را به زیباترین شکل ممکن به نمایش می گذارند. پیش تر برایتان از این جلوه ی طبیعت در گوشه و کنار کشورمان سخن گفتیم و تعدادی از آنها را به شما معرفی کردیم:

آبشارهای شیرآباد گلستان | سقوط مکرر آب در طبیعت

آبشار ویسادار رضوانشهر | طبیعت دلبرانه گیلان

آبشار شاهاندشت آمل | مرتفع ترین آبشار مازندران

گیلان از آن استان هایی است که طبیعتی بهشتی را به مهمانانش هدیه می کند و تعداد زیادی آبشار را در خود جای داده است. امروز می خواهیم به سراغ یکی از این آبشارها برویم و برایتان از زیبایی هایش بگوییم. راهی جاده می شویم و مسیر خود را تا سیاهکل ادامه می دهیم.

کارناوال را در سفر به آبشار لونک همراهی کنید...

آبشار لونک
آبشار لونک

چرا آبشار لونک؟


- آبشار لونک یکی از جاذبه های تماشایی طبیعت گیلان است.

- برای رسیدن به این آبشار باید وارد یکی از زیباترین جاده های ایران شوید.

- در کنار بازدید از این آبشار می توانید از یکی از ییلاق های استان گیلان نیز دیدن کنید.

آبشار لونک
photo by Hamed Mohammadpoor

در مسیر آبشار لونک...

فرقی نمی کند که از کدام مسیر وارد گیلان می شوید؛ در هر صورت برای دیدن آبشار باید دل به جاده سیاهکل- دیلمان بسپارید و به دنیایی سرشار از زیبایی قدم بگذارید. این مسیر کوهستانی و جنگلی هر لحظه شما را با مناظر دیدنی اش غافلگیر می کند و با عبور از کنار شاليزارهاي سرسبز و زيبا و باغ هاي چاي روحتان را جلا می دهد تا آنکه آبشار لونک در سمت راست جاده رخ می نماید...

آبشار لونک

آبشار لونک | افسون طبیعت گیلان

در گوشه ای از طبیعت سرسبز گیلان و در کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان آبشاری زیبا وجود دارد که با نام آبشار لونک شناخته می شود. این آبشار متشکل از دو آبشار است که همچون فرزندان دو قلو در آغوش طبیعت قرار گرفته اند و پهنای آنها به ۲۰ متر می رسد. آب پس از سقوط از این آبشار 6 متری به رودخانه شیم می ریزد و در آن جریان می یابد.

زیبایی لونک به حدی است که عروس و دامادها در روز پیوندشان برای آمدن به کنار آبشار برنامه ریزی می کنند تا تصاویر خاصی را ثبت نمایند.

به هنگام بهار و پاییز میزان آب آبشار به حداکثر می رسد و در تابستان از میزان آب آن کاسته می شود. به هنگام افزایش آب، دو آبشار به هم می پیوندند و جاذبه ای شکوهمند را در طبیعت به وجود می آورند.

آبشار لونک

دیدنی ها و تفریحات

آبشار لونک و طبیعت اطراف آن می توانند به شما فرصتی برای تجربه های تازه بدهند:

1- گشت و گذار در جنگل

آبشار لونک در میان یک منطقه جنگلی قرار دارد و طبیعت اطراف آن می تواند توجه شما را به خود جلب کند. به میان این طبیعت بروید و با قدم زدن در میان درختان سر به فلک کشیده لحظاتی خوش را برای خود خلق کنید. صدای پرندگان و گل های رنگارنگی که سر از خاک بیرون آورده اند چهره ای خاص به این جنگل بخشیده اند و شما را محو تماشای آن می کنند.

آبشار لونک
آبشار لونک

2- رودخانه خروشان

کمی آنطرف تر از آبشار رودخانه ای جاری است که به عنوان یکی از زیباترین رودخانه های منطقه از آن یاد می شود. به علت قرار گرفتن این رودخانه در دره گاه اختلاف سطح آن با مسیر به 100 متر هم می رسد و یکی از زیباترین تصاویر طبیعت را پیش روی شما قرار می دهد.

آبشار لونک
آبشار لونک

3- پیک نیک

در گوشه و کنار این منطقه جنگلی می توانید بساط پیک نیک خود را برپا کنید و ساعات خوشی را در کنار دوستان یا خانواده تان داشته باشید. پس اگر اهل پیک نیک هستید، بردن لوازم و وسایل مورد نیاز را فراموش نکنید.

آبشار لونک
photo by Hamed Mohammadpoor

4- آب بازی

اگر در فصل بهار و تابستان راهی آبشار لونک شدید می توانید با کمی آب بازی خنک شوید و لحظاتی شاد داشته باشید.

آبشار لونک

5- عکاسی

سوژه های ناب زیادی در این طبیعت وجود دارند که می توانند بهانه ای برای ثبت تصویر به شما بدهند. پس دست به کار شوید و تک تک آنها را ثبت نمایید.

آبشار لونک

امکانات گردشگری 

در این منطقه جنگلی، امکاناتی همچون منقل های بتونی برای کباب، سرویس بهداشتی و آب لوله کشی برای گردشگران مهیاست و به منظور دسترسی آسان، مسیر نیز به صورت پله پله می باشد.

در آن سوی جاده و در روبروی آبشار ایستگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی لونک قرار دارد و در کنار رودخانه نیز رستوران، سرویس بهداشتی و آلاچیق های متعلق به بخش خصوصی به چشم می خورد.

آبشار لونک
آبشار لونک

پوشش گیاهی | جادوی درختان سر به فلک کشیده

راش، ممرز، توسکا، خرمندی و انجیری از جمله درختان سربه فل کشیده ای هستند که در طبیعت اطراف آبشار خونمایی می کنند. در کنار آنها گیاهان دیگر نیز فرصت رشد پیدا کرده اند و در بهار با گل های رنگارنگ خود جلوه ی دیگری به طبیعت می دهند.

آبشار لونک
آبشار لونک

بهترین فصل سفر

طبیعت در هر فصل جلوه ی خاص خودش را دارد اما اگر می خواهید پر آب ترین حالت آبشار لونک را ببینید در بهار و پاییز به آن سفر کنید.

بهار: آبشار به پرآب ترین حالت خود می رسد و رویش گل های رنگارنگ زیبایی منطقه را دوچندان می کند.

تابستان: میزان آب آبشار کاهش می یابد اما سرسبزی طبیعت اطراف آن به اوج خود می رسد.

پاییز: علاوه بر اینکه میزان آب آبشار باز هم زیاد می شود، رنگارنگی برگ های درختان فضای زیبایی را به وجود می آورد.

زمستان: پوشش برفی زمستان هم می تواند تصویر دیگری را از طبیعت پیش چشمان شما قرار دهد.

آبشار لونک
photo by Arash Keshavarz
آبشار لونک
آبشار لونک

کجا بمونیم؟

برای اقامت می توانید بر روی خانه های محلی و هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف حساب باز کنید. در این میان برخی دوست دارند شب را در طبیعت به صبح برسانند و بیشتر از آن بهره ببرند. به این منظور پیشنهاد می کنیم مطالعه مطالب زیر را از دست ندهید:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

انواع کمپینگ در طبیعت

کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

آبشار لونک
photo by Ali Shahbazpoor

راه دسترسی

آدرس

استان گیلان، جاده سیاهکل - دیلمان

راه دسترسی

به سیاه کل بروید و از آنجا راه دیلمان را در پیش بگیرید. پس از 21 کیلومتر به راحتی می توانید آبشار را بیابید.

فاصله از مرکز استان و شهرهای اطراف

رشت: 60 کیلومتر

سیاهکل:21 کیلومتر

دیلمان: 24 کیلومتر

موقعیت آبشار لونک بر روی نقشه

با موقعیت جغرافیایی E495148 N370030

آبشار لونک

دیدنی های اطراف

در این سفر می توانید از جاذبه های زیر نیز دیدن نمایید:

* گل سوسن چلچراغ | برای آشنایی با این جاذبه مطلب سوسن چلچراغ داماش | عروس سر به زیر طبیعت ایران را بخوانید.

*کوه درفک

*منطقه سرسبز ديلمان | برای آشنایی با این جاذبه مطلب دیلمان | ییلاقی در ارتفاعات گیلان  را بخوانید.

*چشمه آب معدني لاريخاني

*غار اسپهبدان

تصویری از سوسن چلچراغ

سوسن چلچراغ

توصیه های کارناوالی

مراقب طبیعت باشید و با جمع آوری زباله هایتان، آن را برای نسل آینده نیز حفظ نمایید.

آبشار لونک

ویدیویی از این آبشار را به تماشا بنشینید

سخن آخر

آیا تا به حال به گیلان سفر داشته اید؟

آبشار لونک را از نزدیک دیده اید؟

چه جاذبه های دیگری را در این استان می شناسید؟

نظرات و تجربیات خود را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید...

خوب که فکر می کنم، می بینم سال ها پیش که راهم به سوی گردشگری کج شد، هنوز آن قدر درباره اش نمی دانستم. خیلی از ما انتخاب رشته مان در دانشگاه اتفاقی بوده اما راستش را بخواهید برای من شیرین ترین اتفاق دنیا بود

...

آیا این مطلب مفید بود؟

7 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

مبينا شميرانى

یه پیشنهاد چنانچه تمایل داشتید از شهرستان زیبای سیاهکل در استان گیلان نیز دیدن کنید و اگه تشریف بردید حتما از بخش دیلمان نیز دیدن فرمائید چون واقعا پشیمون نمیشید و مطمئنم سفرنامه بینظیری بدست میاد.

انتشار:09 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

panah

واقعا رویایی بود . ممنون از نوشته زیباتون .

انتشار:20 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

محسن

ما تو مهرماه ۹۷ به این آبشار سفر کردیم که جاده دسترسی خیلی زیبا بود, ولی خود آبشار معمولی بود و خیلی آبشار پر آب و جذابی نبود

انتشار:14 مهر 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.