karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 اردیبهشت 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

شهر تاریخی و وسیع استانبول، یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری دنیاست که هر ساله گردشگران زیادی را به خود دعوت می کند. بسیاری از ما با جاذبه های این کلان شهر آشنایی داریم و قصر باشکوه توپکاپی و مسجد معروف ایاصوفیه را می شناسیم. شاید بدانید که درون قصر سلطنتی توپکاپی استانبول موزه ای وجود دارد که میزبان گنجینه هایی مقدس و ارزشمند می باشد. امروز همراه کارناوال باشید تا با هم به سراغ آثار ارزشمند این موزه ترکی بروم.

عبای مقدس حضرت محمد (ص) یکی از مقدس ترین و مهم ترین آثار تاریخی موجود در موزه توپکاپی است که نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای بسیاری از بازدیدکنندگان اهل کتاب نیز جالب می باشد. بنا بر روایات، این عبا را خود پیامبر اکرم (ص) به شاعری به نام کعب ابن زهیر اهدا کرده اند. عبای پیامبر که با نام خرقه سعادت هم شناخته می شود، چندین بار دست به دست شد. در نهایت در قرن شانزدهم بود که سلطان سلیم، حاکم وقت ترکیه توانست در نبردی حاکم مصر را شکست دهد و پس از آن عبای سعادت را از آخرین خلیفه عباسی هدیه بگیرد. 

طول خرقه سعادت در حدود 2 متر می باشد و از جنس پشم مشکی می باشد و درون جعبه ای طلایی نگهداری می شود. هنگامی که جعبه طلایی را باز کنند، خواهید دید که عبای حضرت محمد درون بقچه ای پارچه ای نگهداری می شود. امروزه تمام این مجموعه در اتاق «یادگاری های مقدس» کاخ توپکاپی قرار دارد.

متأسفانه از این عبای مقدس عکسی در دسترس نبود. 

دوره تاریخی: اسلامی

مشخصات: ارتفاع: 2 متر؛ جنس: پشم

محل نگهداری: قصر توپکاپی، استانبول


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد

میکروسکوپ لویی پاستور

دستکش های محمد علی کلی، بوکسور افسانه ای

الماس کوه نور

تاج محبوب فرح پهلوی

تار موی پیامبر اکرم (ص) | موی سعادت

کره جواهر نشان

قرآن تاریخی | با دستخطی منسوب به امام حسین (ع)

جعبه آرایش سه هزار ساله

مغز انیشتین | یادگاری از نابغه فیزیک!

در زیر عکسی از اتاق و محل نگهداری عبای حضرت محمد (ص) می بینید:

عبای حضرت محمد خرقه سعادت

در زیر نیز جعبه طلایی که عبای سعادت در آن نگهداری می شود را می بینید:

عبای حضرت محمد خرقه سعادت

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.