مجسمه زئوس | تمثال خدایگان یونانی ها

مجسمه زئوس | تمثال خدایگان یونانی ها

گنجینه تاریخ

یکی از معروف ترین مجسمه های دنیا که به عنوان یکی از شاهکار ها و عجایب هفتگانه جهان باستان شناخته می شود، تندیس زئوس است. مجسمه اصلی زئوس در سال 435 پیش از میلاد توسط هنرمند ماهری به نام فیدیاس (Phidias) ساخته شد و در معبدی به همین نام در شهر المپیا قرار گرفت. المپیا یکی از بزرگترین مراکز مذهبی یونان بود که در جنوب غربی این کشور باستانی قرار داشت. در مذهب یونانیان باستان، زئوس خدای آسمان و رعد و پادشاه تمام خدایان بود که قدرتی وصف ناشدنی داشت. 

تندیس اصلی زئوس ارتفاعی ۱۲ متری و عرضی ۶ متری دارد و برای ساخت پیکره آن از عاج فیل استفاده کرده بودند. البته برای ساخت بخش های ریش، ردا و موهای زئوس از طلا استفاده شده بود. این تندیس سال ها بزرگ ترین مجسمه جهان محسوب می شد تا آن که به دلیل آتش سوزی از میان رفت. با از بین رفتن تندیس زئوس، در اواخر قرن اول میلادی تصمیم گرفته شد تا مولاژی از تندیس زئوس ساخته شود. تندیس پیش رو نیز نسخه ای برابر نسخه اصلی تندیس زئوس است که امروزه در موزه آرمیتاژ سنت پترزبورگ نگهداری می شود.

همان طور که می بینید در دست چپ این تندیس عصایی با نشان عقاب دیده می شود و در دست دسگرش نشانی با عنوان نیکه، خدای پیروزی به چشم می خورد. تندیس کپی زئوس ۳۴۷ سانتی متر طول دارد و از مرمر و برنز ساخته شده است. این تندیس پیش از این که به موزه آرمیتاژ منتقل شود در یکی از مکان های باستانی روم به نام کامپانا قرار داشته است و در نهایت در سال 1862 وارد آرمیتاژ شد.

جهت اطلاعات بیش تر از تندیس حقیقی زئوس و سرگذشت آن می توانید تندیس زئوس در المپیا | اصالت بازی های المپیک را بخوانید و همچنین می توانید در گنجینه های ایران و جهان اطلاعات بیشتری از دیگر اشیا باستانی بیابید. 

زمان ساخت: اواخر قرن اول میلادی

جنس: مرمر و برنز

ابعاد: طول: ۳۴۷ سانتی متر

محل نگهداری: موزه آرمیتاژ، سنت پترزبورگ

مجسمه زئوس

در زیر تصویری نقاشی شده از تندیس حقیقی زئوس ببینید:

مجسمه زئوس

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

مجسمه زئوس | تمثال خدایگان یونانی ها
4.73 8

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...