قلعه ضحاک در سال جاری کاوش می‌شود

قلعه ضحاک در سال جاری کاوش می‌شود

اخبار گردشگری

مجموعه تاریخی قلعه ضحاک با تامین اعتبار و با هدف یافتن  اطلاعات دقیق‌ مبنی بر چگونگی استفاده از این قلعه و مجموعه در سال جاری مورد کاوش قرار می گیرد .

مسئول کارگاه قلعه ی ضحاک گفت : محوطه ی باستانی قلعه ی ضحاک که شهری کامل به وسعت ۱۰ کیلومتر در دو کیلومتر می باشد که فقط قسمت شاه نشین آن را باستان شناسان مورد بررسی قرار داده اند . 

بین سال های ۱۲۰۹ تا ۱۳۵۰ هجری شمسی چندین محقق ایرانی و خارجی بر روی این محوطه ی باستانی کار کرده اند . این شهر از هزاره ی دوم قبل از میلاد تا دوران تیموریان ( ۳۲۰۰ سال پیش ) مردمانی در آن زندگی می کرده اند و دوره ی اشکانی اوج شکوفایی این شهر بوده است . 

به گفته او کاوش های باستان شناسی انجام گرفته در این محوطه از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۶ طی هفت فصل ، باعث کشف تالار آجری با قطعات گچبری منقوش به اشکال حیوانی ، گیاهی و هندسی شده است . بنای آجری چلیپایی شکل و دو اطاق تو در تو در ضلع غربی و شمالی، مجموعه بناهای خشتی و سنگی ، برج دیده بانی گرد با سنگ لاشه و ملات گچ ، بقایای معماری اشکانی تشکیل شده از : مجموعه‌ای از اطاقها و قطعات سفال‌های کتیبه دار متعلق به ۶۱ میلادی و سفال های مربوط به دوره اشکانی ، ساسانی ، ایلخانی و تیموری شده که برخی از این آثار در موزه این مجموعه به نمایش درآمده است .

محمد رحمت پور با اشاره به اینکه این قلعه صعب العبور است که تنها از راه غربی آن می شود وارد آن شد افزود:

به نظر می رسد سازندگان قلعه برای جلوگیری از هجوم دشمنان آن را در چنین منطقه ای ساخته اند . ضمن اینکه سعی شده دیواره‌های قلعه را مرتفع تر بسازند تا راه عبور و مرور بیگانگان سخت شود .

 راه اندازی موزه به برای نمایش اشیای به دست آمده از جستجو ها ، احداث تعداد زیادی پلکان با ملات سیمان در مسیر اصلی ورودی قلعه و پلکان های سنگی در صخره ها برای گردشگران ، نصب کردن حائل در پرتگاه ها و ساخت پل فلزی بر روی رودخانه قرانقو به دلیل تامین امنیت بازدید کنندگان ، انتقال برق تا پای قلعه ، آماده سازی مسیر بازدید کنندگان با آسفالت ، انتخاب سرمایه گذار برای ایجاد خدمات رفاهی و استقرار دو نگهبان دائمی از اقدامات صورت گرفته در این مجموعه به حساب می آید .

قلعه ی ضحاک در ۲۰ کیلومتری جنوب شرق هشترود ، در ارتفاع ۲۳۰۰متری از بستر رودخانه که مردم محلی به آن زهک می گویند قرار گرفته است .

قلعه ی ضحاک به شماره ۴۲۹ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است .

قلعه ضحاک
قلعه ضحاک
قلعه ضحاک
گردشگران در قلعه ضحاک
مکان قرارگیری قلعه ضحاک روی نقشه

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

قلعه ضحاک در سال جاری کاوش می‌شود
4.38 9

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...