شما نفس‌های دایناسور را تنفس می‌کنید

شما نفس‌های دایناسور را تنفس می‌کنید

حیات وحشایرانگردی

شما نفس‌های دایناسور را تنفس می‌کنید.

یک لحظه دست نگهدارید! نفس نکشید! ممکن است نفس بعدی که می‌کشید، بازدم یک دایناسور از میلیون‌ها سال قبل باشد.حالا می توانید هوا را آرم به داخل شش هایتان فرو ببرید… . حس دایناسور بودن ندارید!؟

همراه کارناوال باشید. باورکردنی نیست !

شاید باور کردنش عجیب وسخت باشد اما حقیقت دارد ، چون هوا در حقیقت مخلوطی از چند گاز است. دو تا از این گازها تقریبا تمام هوایی که تنفس می‌کنیم را تشکیل می‌دهند ، که نیتروژن و اکسیژن هستند. فقط مقدار خیلی کمی از گاز آرگون در هوا است.

با این حال یک ستاره‌شناس آمریکایی به نام هارلوشپلی حساب کرده و گفته : هر نفسی که بیرون می‌دهید یا هر بازدم حاوی ۳۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (۳۰ زیلیون) اتم آرگون است . (راستش این آن چیزهاییست که دانشمندان دوست دارند حساب کنند).

 

اتم‌های عجیب و غریب

در عرض چند دقیقه اتم‌هایی که شما بازدم فرموده‌اید از طریق همسایگان محترم شما سفر خواهند کرد و در مدت یک سال در تمام زمین پخش خواهند شد و در حدود ۱۵ سال به محل شروع یعنی بینی مبارک باز خواهند گشت!

آرگون همیشه در وجود شما و اطراف شماست و نه تنها فقط در شما ، بلکه در بهترین دوست شما ، خواننده‌ی مورد علاقه‌تان ، حاجی لک‌لک ، مار پیتون ، گل بنفشه‌ی آفریقایی ، کرم خاکی و شمشادهای پارک روبه‌روی منزلتان هست. همه‌ی ما که تنفس می‌کنیم در همان اتم‌های آرگون شریک هستیم؛ و این‌جاست که پای دایناسورها در زندگی ما باز می‌شود.

یک چیز جالب درباره‌ی اتم آرگون این است که آن‌ها هرگز تغییر نکرده و نمی‌کنند، حتی نمی‌میرند. آن‌ها برای همیشه وجود دارند. این بدان معنی است که هزاران سال پیش یک برده‌ی مصری که اهرام مصر را می‌ساخته، همان اتم‌های آرگونی را تنفس کرده که بعدها ناپلئون و اسبش تنفس کرده‌اند و بعضی از آن‌ها اتم‌هایی بودند که به وسیله‌ جنابان دایناسور در ۷۰میلیون سال پیش می‌زیسته‌اند باز فرستاده شده‌اند.

فکر می‌کنم حالا دیگر بیشتر حس دایناسور دارید!

صدای استخوان‌های هیولا

می‌خواهید بیشتر  دایناسورها را در زندگی خود احساس کنید؟ باید بگویم شاید آنجایی که زندگی می‌کنید روح یک دایناسور در حال پرسه زدن باشد. چون شاید خانه‌ی شما روی جسد آن ها بنا شده باشد.

 

در حال بارگذاری ویدئو ...

و دلیل آن ، حرف دیرین‌شناسان است که گفته‌اند در اینکه در دوره‌ی ژوراسیک (در حدود ۲۰۰ تا ۱۴۵ میلیون سال پیش ) ، سرزمین ما ( ایران ) محل زندگی دایناسورها بوده است هیچ شکی وجود ندارد؛ به ویژه که در چند سال اخیر استخوان‌ها و سنگواره‌ی ردپای آن‌ها در بسیاری از نواحی ایران کشف شده است.

کرمان ، گورستان اسرارآمیز هیولاهای افسانه‌ها

سال ۱۳۵۰ سال دایناسورسازی برای ایران بود. دو دانشمند ایرانی که در روستایی اطراف زرند کرمان مشغول جست‌وجوهای زمین‌شناسی بودند ، توانستند اولین مدرک وجود دایناسورها در میلیون‌ها سال قبل در ایران را با یافتن ردپاهای سه‌انگشتی کشف کنند. و بعد از آن دانشمندان خارجی زیادی برای یافتن دایناسورهای بیشتر به ایران سفر کردند.

کیفیت عکس به این دلیل پایین است که فقط همین یک عکس از دندان اژدها در سال ۱۳۵۰ گرفته شده است.

دندان اژدها

( منطقه‌ی البرز مرکزی سال ۸۱ ) در گروهی از دیرین‌شناسان محمد پورباغبان تنها کسی بود که آن نقطه‌ی آبی کم‌رنگ را در دل سنگ‌ها دید. کار بسیار ظریفی در پیش داشت. پس از ساعت‌ها عرق ریختن در آفتاب شهریور این سنگواره‌ی ۱۵۰میلیون ساله از دل سنگ بیرون آمد. بزرگ بودن و تیز بودنش شبیه دندان اژدهای افسانه‌ها بود اما خب… این شباهت بی‌دلیل هم نبود، چون متعلق به دایناسوری گوشتخوار است.

 

این غولتشنِ خشن ( آلوسورس/  Allosaurus ) روزی در ایران زندگی می‌کرده است.

و این گیاه‌خوار ( کامپتوسورس/ camptosarurs ) به ظاهر آرام.

همین‌طور‌ این پرنده‌ی (مایکروراپتور/  Microraptor) متفکر.

منابع

 

 1. Stocklin, Lexique stratigr, Internat, Iran, 3, 9b, 1972
 2. Assereto, Riv, Ital, Paleont, strat, 72, no4, 1966, p. 1133-1182
 3. K, Seyed Emami, Geol, survey Iran, Report
 4. خبرگزاری مهر

پیشنهادهای کارناوالی

سفر به روستایی در ۱۰۵ کیلومتری کرمان و نزدیکی شهر زرند ، به نام دشت‌خاک است. اولین ردپای دایناسورها را در اینجا از دیواره‌ی حوض یک خانه روستایی کشف کرده‌اند. علاوه بر اینکه خانه‌های خاک رنگی و معماری روستا را می‌بینید و از دشت زیبای آنجا لذت می‌برید، به موزه‌ی دیرینه‌شناسی دشت‌خاک بروید و خودتان را در حال و هوای هیولا‌وار آنجا رها کنید.

photo by Mahdi kalhor 

پیشنهاد بعدی رفتن به پارک ژوراسیک تهران واقع در سعادت‌آباد  ، انتهای بلوار پاک‌نژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق ( پایین‌تر از پارک پرواز )

و پیشنهاد آخر دیدن این پویانمایی تقریبا بانمک است  🙂

 

در حال بارگذاری ویدئو ...

سخن آخر

حقیقت چیزی آماده و دم‌دست نیست. حقیقت را نمی‌توان در کتاب‌ها و فیلم‌ها یافت. حقیقت را باید جست‌وجو کرد. حقیقتی جز طبیعت وجود ندارد. طبیعت هرچیز! بگذاریم طبیعت الهام‌بخش ما باشد…

شما نفس‌های دایناسور را تنفس می‌کنید
4.93 48

 دیدگاه ها

 • فهیمه شریفی
  فهیمه شریفی

  ۰

  ۰

  سلام
  به کارناوال خوش آمدید.
  من اولای پستتونو که خوندم اول یه کم وحشت زده شدم،بعدش دایناسور شدم:)

  • علی خالقی

   ۰

   ۰

   ممنون از شما
   هاها خیلی خوبه

 • دکتربهاره دادرس

  ۰

  ۰

  درود
  در قدم اول خوش آمدید به گروه کارناوال 🙂
  و دوم اینکه پست بسیار بسیار جالبی بود…..تبریک میگم برای این نوشته قوی و متفاوت

  • علی خالقی

   ۰

   ۰

   خیلی ممنون از شما خانوم دکتر
   متشکرم از بازخوردتون که خیلی کمک کننده است…

 • محمدجواد جعفری

  ۰

  ۰

  آفرین…زیبا بود..
  تبریک …

  • علی خالقی

   ۰

   ۰

   سپاسگزارم از شما

 • مژده رخشان

  ۰

  ۰

  نویسنده ی جوان جان!!!!
  حس دایناسور بودن با »تیکه ی شازده کوچولویی« که آورده بودی وسط های متن ات عالیی بود. یک کاری کردی که دلم بخواهد هی پیگیر مجله کارناوال بشوم تا نوشته های جدیدت را بخوانم !!!!!

  دایناسور بودن هم عالمی دارد ها … حتی داشتن یک ارگون از ارگون های دایناسور ها هم خودش ذوق زده میکند ادمیزاد را!!!!

  • ۰

   ۰

   مژده ی عزیز!
   خیلی ممنون که اینطور به قضیه نگاه کردی و خواندی و تیکه ی شازده کوچولویی را گرفتی! 🙂
   امیدوارم همیشه آرگون دایناسورهای مختلف در شش هایت جریان داشته باشد…

   • مژده رخشان

    ۰

    ۰

    میشود هی آرگون حیوانات جدید و حتی اشناخته را امتحان کنم ؟ ذوقش بیشتر است ها!!!! 😀

 • Ali

  ۰

  ۰

  آقای خالقی به سوال

  • Ali

   ۰

   ۰

   شما این همه اطلاعات در مورد دایناسور از کجا آوردی??؟؟¿¿ در ضمن هیچ کدوم از این اطلاعات قابل اثبات نیست مگر اینکه از یکی که در آن زمان بوده سوال کرد?

   • ۰

    ۰

    سلام 🙂 این همه اطلاعات نیست که اینها…! بعد درباره ی کل دایناسورها نیست! درباره ی اکتشافاتیه که در ایران انجام شده و شما با جستجو در همین اینترنت و چهار تا مقاله درباره ی اکتشافات دیرین شناسی در ایران (حتا کمتر از اینها) می تونید به دلایل وجود این دایناسورها در ایران برسید. مسلما بیش از این در ایران دایناسور وجود داره و همین الان هم ادامه داره تحقیقات درباره ش. ناگفته نمونه که کار و تحقیق و آموزش درباره ی حیوانات یکی از کارها و علایق منه.
    در مورد جمله ی بعدیتون میتونم بگم به راحتی میشه فهمید خاصیت یک اتم رو در حال حاضر (البته که کار متخصصان همین رشته است). نه تنها در این زمان از تاریخ بشر میشه فهمید که یک اتم چقدر عوشض میشه یا نه بلکه میشه فهمید در طول مدت تاریخ چه بلایی سرش اومده یا نیومده.
    ممنون از توجهتون به متن
    (تا جایی که متوجه شدم سعی کردم کامل جواب بدم)

 • بابک

  ۰

  ۰

  همشهری عزیز سلام ودرود
  مار ور بردی به ایام خوش قدیم درکنار دوستان خوب دشتخاکی و کوهبنانی
  ارزو دارم یکبار دیگه هم شده بتونم بیام دشتخاک و در کنار دوستان درکوهها و دشتهای بکر و روحنواز انجا بقول شما از طبیعت تمیز و آرامبخش الهام بگیریم.
  چو کرمان نباشد تن من مباد…

  • علی خالقی

   ۰

   ۰

   سلام هم وطن عزیز
   خیلی دوست داشتم کرمانی و به خصوص دشتخاکی باشم اما نیستم. و خوشحالم که بردمتون به اون حال و احوال
   خوش باشید و حتمن دوباره برید دشتخاک…
   🙂

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...