در فرهنگ کهن کشورهای آسیایی، مراسم، جشن ها و سنت هایی دیده می شود که در عین خاص و جالب بودن، ممکن است بسیار عجیب هم به نظر برسند. به عنوان مثال در باورهای بودایی کشور تایلند، سر انسان باارزش ترین عضو بدن، و پاها کم ارزش ترین اند و به همین دلیل تماس با سر یک فرد، به منزله اهانت و تهاجم تلقی می شود. بنابراین در این کشور هیچ کس حق ندارد به سر کسی دست بزند و تلاش کند به آن نزدیک شود.

اما این تنها رسم عجیب در این کشور نیست؛ بسیاری سنن دیگر هم در این سرزمین وجود دارند و قصد داریم این بار شما را با یکی از جشن های عجیب آنها آشنا کنیم. با شنیدن نام جشن شاید به فکر یک مهمانی تمام و عیار بیفتید که در نهایت شکوه برگزار می شود که البته تصور کاملا درستی است اما فکرش را هم نمی کنید که این جشن پر هزینه و باشکوه برای موجوداتی غیر از انسان ها ترتیب داده شود.

این جشن یکی از رایج ترین جشن ها در ناحیه مرکزی تایلند است که با عنوان جشن میمون ها شناخته می شود و  شهر لوپبوری ( Lopburi ) هر سال حدود سه هزار میمون را میزبانی می کند. در این جشن سخاوتمندانه میمون ها در خوشی بی حد و حسابی غوطه ور می گردند و همه سعی دارند که آنان نهایت لذت را ببرند. حالا سوال اصلی اینجاست که با وجود وضعیت نامناسب اقتصادی مردم تایلند علت این هزینه ی گزاف برای میمون ها چیست؟

برای پاسخ به این سوال راهی تایلند می شویم تا جشن میمون ها را بیشتر بشناسیم…

شما نیز با کارناوال همسفر شوید تا پاسخ سوالاتمان را بیابیم…

تا به امروزه پیش آمده که به نوع زندگی و هدف هایتان در طول عمر بیندیشید؟ با خود آرزوهایتان را مرور کنید برای چند ساعتی غرق در رویاهایتان شوید؟

بزرگ ترین آرزوهای انسان ها می تواند چه چیز هایی باشد؟ حتما پاسخ می دهید ثروتمند شدن، سلامتی، سفر به دور دنیا و چیزهایی از این قبیل… اما با کمی ورق زدن برگ هایی از تاریخ متوجه می شویم که در جهان افرادی می زیستند که آرمان ها و رویاهایشان با همه ی عالم فرق داشت، دانشمندانی که با کشف هایشان دنیا را دگرگون ساختند یا شاعر و نویسندگان زبردستی که با خواندن آثارشان ما را به جهانی دیگر می برند، تعداد این افراد کم نبوده و نیست، کسانی که سبک زندگی و تفکراتشان با همه تفاوت دارد.

این بار می خواهیم کمی متفاوت تر به دنیای پیرامونمان نگاه کنیم و زندگی یکی از این افراد شایسته و شاخص در جهان را مرور کنیم. کسی که با آن که چند صد سال از آسمانی شدنش می گذرد همچنان مردم در سراسر جهان یادش را گرامی می دارند و برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره اش مراسم هایی برگزار می کنند. این فرد بزرگ کسی نیست جز مولانا جلالدین بلخی یکی از بزرگ ترین شاعران فارسی که مایه ی افتخار همه ی جهانیان و بخصوص ایرانی ها است.

برای زنده نگهداشتن یاد این شاعر گران قدر همه ساله جشنی از بیستم آذر ماه مصادف با ۱۰ دسامبر با نام سماع در قونیه به مدت ۷ الی ۱۰ روز برگزار می شود که کارناوال می خواهد به این جشن برود و شما را کمی بیشتر با این مراسم آشنا کند، با ما همراه باشید.

جشن سماع

هالووین است و هزاران داستان نگفته…

هالووین است و لباس های رنگارنگ…

هالووین است و عقایدی به درازای تاریخ…

جشنی سراسر شور و هیجان. می خواهیم امروز هالووینی شویم، همراه با هم لباس های عجیب و غریب و ترسناک به تن کنیم و آماده ی شرکت در مراسمی مملو از وحشت شویم.

تصورتان از جشن هالووین چیست؟ عموما می دانیم که در این مراسم شرکت کنندگان خود را شبیه جادوگران می آرایند و در کوچه و خیابان قدم می زنند و سعی می کنند یکدیگر را بترسانند، همه جا را با کدوتنبل های ترسناک تزیین می کنند و به کودکان شرینی و شکلات تعارف می کنند. اما پشت این مراسم مشهور و محبوب داستان های پر رمز و رازی نهفته، عقایدی وسوسه انگیز اما جذاب.

جالب اینجاست که حتی بسیاری از مردمان شرکت کننده در هالووین نمی دانند که داستان برپایی این جشن باشکوه چیست، شاید هم این مراسم تنها برای دور هم بودن و شادی کردن برپا می شود، نمی دانیم… باید در این جشن حضور پیدا کنیم و از نزدیک با آداب و رسومش آشنا شویم.

با کارناوال همراه باشید، لباس های هالووینیتان را بپوشید، کلاه هایتان را بر سر بگذارید و بیایید…

گاهی عقاید و تمدن های کهن آن قدر جذاب هستند و با تفکر و اندیشه خلق شده و ادامه یافته اند که پس از گذشت قرن ها از آن ها هنوز هم طرفداران زیادی دارند و عده ی زیادی راه و روش اجدادشان را هنوز هم دنبال می کنند.

برخی از این عقاید جزئی از فرهنگ ، آداب و رسوم و زندگی روزمره ی آن ملت شده اند و همه ساله با یادواره و جشنواره هنوز هم جشن گرفته می شوند و حتی بعضی از این جشنواره ها که ریشه در عقاید کهن دارند آن قدر در سراسر جهان محبوب شده اند که به قطب گردشگری تبدیل شده اند.

یکی از جشنواره هایی که در اروپا بسیار محبوب است و بر گرفته از عقاید آلمانی ها است ، جشن شب جادوگران می باشد ، در این شب همه لباس هایی شبیه به جادوگران به تن می کنند و ادعا دارند جادوگر هستند ، این شب شبی پر از شادی و تفریح است.

امروز کارناوال می خواهد به این جشن سری بزند و با آداب و رسوم و ویژگی های آن آشنا شود با کارناوال همراه باشید که قرار است در جشنی جذاب و دیدنی شرکت کنیم.

ملل مختلف عادات غذائی متفاوتی دارند و شاید دوست داشته باشیم بدانیم در نقاط مختلف جهان چه غذاهایی سرو می شوند و چه غذاهای شاخصی دارند، در همین راستا چندی پیش به آمریکا سفر کردیم و به معرفی برخی از فستیوال های برتر آمریکا پرداختیم ، فستیوال ها و جشنواره هایی که در هر کدامشان غذاها و خوراکی های مخصوصی به نمایش گذاشته می شوند ، غذاهایی که پشت هر یک داستانی نهفته است.

امروز هم می خواهیم به سفرمان ادامه دهیم و به معرفی تعدادی دیگر از این فستیوال ها بپردازیم تا تمامی فستیوال های غذائی آمریکا را به شما معرفی کرده باشیم و تا حدودی با آن ها آشنا شوید، اما قبل از هر چیز قسمت اول بهترین فستیوال های غذا در آمریکا را از دست ندهید.

با کارناوال همراه باشید تا با فستیوال های غذائی آمریکا بیشتر آشنا شویم.

food festival

بعضی از جشنواره ها و مسابقات جهانی حتی نامشان هم جذاب و سوال برانگیز است، امروز کارناوال به یکی از همین جشنواره های جالب می رود تا از نزدیک شاهد اتفاقات جالب این پدیده باشد.

چین جایی است پر از عقاید، نظرات و جشنواره و مسابقات عجیب که درک آن ها برای بسیاری از مردم دشوار است، مسابقه ای که قصد شرکت در آن را داریم فلفل خوری است! بله در چین هر ساله مسابقه ای با عنوان فلفل خوری در آب سرد برگذار می شود که فقط مخصوص شرکت کنندگان شجاع است، در این مسابقه چینی های با دل و جرعت باید فلفل قرمز های تند و آتشین را سریع و پشت سر هم بخورند !

خیلی ها این مسابقات را احمقانه می دانند و فکر می کنند اصلا کار عاقلانه ای نیست اما چرا زنان و مردان چینی و حتی در سال های اخیر اروپائیان مشتاقانه در این مسابقات شرکت می کنند؟

با کارناوال همراه باشید تا به چین برویم و ببینیم در مسابقه ی فلفل خوری چه می گذرد و چه جایزه ای منتظر قهرمان مسابقه است.

قرار است در آمریکا سفر کنیم و ایالت به ایالت سری به بهترین فستیوال های غذا بزنیم. زمانی که سخن از فستیوال های غذایی می شود کشور آمریکا در این میان می درخشد و یاد آوری می کند که می توان بهترین فستیوال ها از این نوع را در آن یافت.

هر شهری با توجه به فرهنگ و نوع مردمی که در آن زندگی می کنند غذاهای منحصر به فردی دارد.

ممکن است شهری جمعیت زیادی از سرخپوستان و یا نژاد دیگری را در خود جای داده باشد و این یعنی غذاهایی به سبک همان مردم در شهر رواج دارد. هر غذایی باب میل همه نیست ولی نمی توان گفت که خوشمزه و یا مقوی نمی باشد.

در این مطلب به ۲۳ ایالت سر می زنیم و با بهترین فستیوال ها آشنا خواهیم شد و در آینده ای نه چندان دور به قسمت دوم و ۲۸ ایالت دیگر خواهیم پرداخت.

همراه با کارناوال باشید تا سری به دنیای خوشمزه ی فستیوال های غذایی بزنیم.

بهترین فستیوال های غذا در کشور آمریکا

امروز باری دیگر کارناوال با کریستوفر روش ( Christopher Roche ، عکاس خاص کانادایی همراه شده تا سفری به شهر کاشی هندوستان و جشنوار های عجیب و خاص مذهبی آن داشته باشیم.

هندوستان کشور رنگ و ادویه، کشوری که طبیعت زیبایش هر انسانی را محو خود می کند، از آیین های مذهبی و اساطیری غنی برخوردار است. آیین های مختلف و خاصی که بخش زیادی از آن ها هنوز هم بعد گذشت قرن ها همچون رمز و رازی عجیب حل نشده باقی مانده است. این آیین ها و اساطیر هندی آنچنان گسترده است که شناخت آن نیاز به تخصص ویژه ای دارد.

کریستوفر، ماجراجویی هیجان انگیزی را در شهر کاشی داشته و عکس های او چنان ما را به فکر و تامل می اندازد که گویا می توانیم زندگی در جریانی که توسط عکس ایستا شده است را به صورت فیلمی زنده حس کنیم!

با کارناوال همراه باشید تا با دیگر به همراه کریستوفر روش سفری به هند داشته باشیم.

در کارناوال امروز همراهمان باشید تا با هم در بزرگترین و معروف ترین کارناوال دنیا شرکت کنیم.

جشنی که هر سال در شهر آب گرفته ی ونیز برگزار می شود و یاد آور تاریخ این شهر زیبا است .

این کارناوال روزهای زیادی را از زمان تولدش تا به امروز پشت سر گذاشته ، از ممنوعیت برگزاری آن تا فراز و فرودی که در نحوه ی برگزاری با آن ها دست و پنجه نرم کرده است .

اما این کارناوال امروزه هر سال در شهر ونیز برگزار می شود تا به دنیا نشان دهد که ایتالیا چه تاریخی دارد ، چه هنرمندانی را پرورش می دهد  و چقدر زیباست ، چرا که به بهانه این جشن هر ساله جمعیت زیادی به ونیز می روند .

در سفر امروزمان به ایتالیا ، ابتدا کارناوال ونیز امسال را به نظاره می نشینیم و بعد از آن در گوشه ای دنج کنار آب راه های ونیز تاریخش را با هم ورق خواهیم زد .

با کارناوال همراه باشید.

جشنواره سالانه فانوس، رویدادی‌ است سرشار از نور، عشق و احساس.

رویدادی که در آن فانوسی در دست می‌گیرید تا با روشنایی‌ اش روح خود را جلا دهید.

در طول برگزاری مراسم بارها شاهد افرادی خواهید بود که اشک شوق می‌ریزند. جای تعجبی ندارد چرا که بسیاری، تنها با شنیدن نقل این رویداد عمیقا آرزوی تجربه ساعاتی چند در جشنواره فانوس را دارند.

با این حال سردرگمی‌ها و اطلاعات غلط بسیاری درباره جشنواره فانوس وجود دارد و بسیاری این رویداد را با رویدادهای مشابه در چین و تایوان و یا دیگر فستیوال‌های تایلندی اشتباه می‌گیرند.

فانوسی در دست و آرزویی در دل؛

کارناوال شما را یک راست به سمت خود خود جشنواره فانوس تایلند می‌برد.

در بیشتر نقاط جهان شاهد برگزاری فستیوال های غذا هستیم . این فستیوال ها برای دوستداران غذا و خوراکی بهترین انتخاب هستند تا روز خود را در مکان های برگزاری این فستیوال ها بگذرانند . این افراد می توانند در یک مکان طعم بهترین و جالبترین غذا ها را بچشند و از خوردن آن ها لذت نیز ببرند .

تصور کنید که می توانید از تمامی غذاهای دنیا امتحان کنید ، آن هم در یک روز . جالب است مگر نه ؟

حال بیایید کمی از هیجان خود کاسته و به همراه هم سری به این فستیوال ها بزنیم .

با کارناوال همراه باشید .

پیش بسوی سفری همراه با خوشمزگی ها .

این بار می خواهیم با شما درباره قدیمی ترین و مشهور ترین فستیوال دنیا صحبت کنیم .

این فستیوال “کارناول نیس ” نام دارد  و دارای قدمتی ۸۰۰ ساله است .

کارناول نیس در طول سالیان متمادی هر سال کامل تر شده و برنامه های مختلفی به آن اضافه شده  وحالا یکی از زیباترین و مشهور ترین کارناوال های دنیا است که در فصل زمستان در شهر نیس، جنوب فرانسه برگزار می شود .

هر ساله در روزهای آخر گردشگران زیادی برای تماشای این فستیوال راهی فرانسه می شوند.

با کارناوال همراه باشید .

در سال جشنواره  های زیادی در سرتاسر دنیا برگزار می شوند و هرکدام پر از زیبایی و جذابیت هستند . از رقص و آواز گرفته تا آتش بازی و موسیقی … انسان ها عاشق شاد بودن و خوش گذرانی هستند و در هر فرصتی می خواهند جشنی برپا کنند .

در کشور ایالات متحده ی آمریکا تعداد بیشماری فستیوال و جشن های بزرگ وجود دارد که در هر ایالت و شهر برگزار می شود . سبک و سیاق ها متفاوت است ولی مردم زیادی دوستشان دارند و با شور و ذوق خاصی در آن ها شرکت می کنند . مهم نیست که جشن در چه فصلی برگزار می شود بلکه این مهم است که شرکت کنند و در کنار دیگر مردم شهر به شادی بپردازند . سفری خواهیم داشت به شهر نیو اورلئان در ایالت لوییزیانا ، که هر سال جشن بزرگی که در سراسر دنیا هم برگزار می شود در این شهر جشن گرفته می شود ولی بسیار جالب تر .

مردم به خیابان ها می آیند ، ساز می نوازند ، می رقصند و می خندند .

همراه کارناوال باشید تا سری به این جشنواره بزنیم . 

پیش به سوی شادی …

امروز شهری با مردمانش غرق در رنگ می شوند و آبی آسمان حالا در رنگ های رنگین کمانی، خود را می بازد. با این که شهر نقابی رنگارنگ برچهره دارد، اما مردم شهر همه یک دل و یک رنگ هستند زیرا در این روز عشق را پاس می دارند. عشق در چنین روزی گرامی داشته می شود و برتری رنگ سپید بر همه رنگ ها اثبات می شود.

امروز را با کارناوال همراه باش تا به قعر رنگی ترین نقاشی مردم شهری نه خیلی دور، مهمان شوی!

امروز با هم به ژاپن می رویم تا نمایش خارق العاده از میلیون ها چراغ ال ای دی را شاهد باشیم.

این نمایش امروز یکی از پربازدید ترین فستیوال های زمستانی ژاپن است که در ماه مارس برگزار می شود و هر ساعت از برگزاری این فستیوال چندین هزار تماشاگر را از مکان های مختلف برای دیدن آن به ژاپن می آورد.

مکان این فستیوال در یکی از باغ های معروف ژاپن است که در” نوبانا نویستو ” Nabana no Sato واقع شده است.

این باغ با این که در فصل زمستان خالی از گل ها ست اما با این چراغ ها رنگ و بوی بهاری می گیرد.

با کارناوال همراه باشید تا از این فستیوال بیشتر بدانیم.

جشن ها از دیرباز توسط انسان ها از ملل مختلف انجام می شده است . برخی مذهبی و برخی فقط جنبه ی شاد کردن دل ها را داشته اند و شاید به دنبال خود غم و اندوه را به همراه داشتند . جشن ها میراث با ارزش انسان ها هستند و در خود بسیاری از خصلت های بشر را جای داده اند . از چگونگی فرهنگ گرفته تا رفتار ها و ارتباط هایشان با یکدیگر .

امروزه نیز این جشن ها انجام می شوند و مردم بیشتری را جذب خود می کنند . این مراسم ها دیگر مخصوص یک جامعه ی محدود در یک نقطه ی جغرافیایی نیستند بلکه مرز ها را شکسته و در تمامی دنیا شناخته شده اند . مانند جشن کریسمس یا نوروز ما ایرانی ها .

در ادامه برای شما از جشنی سخن می گوییم که مردم به خیابان ها می ایند به رقص و شادی می پردازند .

همراه کارناوال باشید تا به این جشنواره سری بزنیم و شاد شویم . 

فستیوالی که شما را به دورانی می برد که گله های گاو های وحشی توسط گاوچران ها در دشت های زیبا به این طرف و ان طرف می رفتند . امروزه این گله ها از میان شهر می گذرد تا به میدان های گاو سواری برسند .

همراه ما باشید .

سفر به دورانی که وایکینگ ها بر روی آب ها سفر می کردند و سرزمین های شمالی اروپا سرزمینشان به حساب می آمد . مردمانی قدرتمند و افسانه ای .

همراه ما باشید تا به فستیوالی برویم و با آن ها بیشتر آشنا شویم .

“مقاومت پرتقالی” نام یک جشن سالانه مردم ایتالیاست که به جای شمشیر و تفنگ پرتقال را ، برای جنگیدن با هم انتخاب کرده اند …

اسپانیا کشور عجایب است. عجایبی از نوع مراسم و جشنواره ها؛ از گاو بازی گرفته تا جشنواره گوجه فرنگی.

حالا می خواهیم همراه شما قدم در جشنواره ای بگذاریم که از این ها هم پا را فراتر گذاشته و شوخی سختی با زندگی کرده است.

جشنواره “تجربه نزدیکی به مرگ” .

حتی شنیدن اسم این جشنواره هم مو را به تن آدمی سیخ می کند، چه برسد به خوابیدن در تابوت و تماشای بی تابی عزیزانمان.

صفحه 1 از 212
This is search results
در حال بارگذاری ...