راه کارهایی برای نجات در شرایط بد آب و هوایی

راه کارهایی برای نجات در شرایط بد آب و هوایی

مقالات آموزشی

امروزه با توجه به تغییرات آب و هوایی بر روی #کره ی زمین شاهد بوجود آمدن طوفان های بزرگ و سهمگین هستیم که گاهی به هیچ عنوان نمی توان آن ها را تشخیص داد که در چه زمانی به وقوع خواهند پیوست . پیشرفت های بشر در زمینه ی تکنولوژی و ماهواره ها و به دنبال آن پیش بینی #وضعیت آب و هوا کمک بزرگی کرده است ولی گاهی #طبیعت بی رحم تر از آن چه که انتظار داریم ظاهر می شود و افراد بیشماری جان خود را از دست می دهند و خرابی های زیادی نیز به بار می آید . چکار باید کرد ؟ چه تمهیداتی را باید در نظر گرفت ؟

خانواده های کمی هستند که می دانند در مقابل #بلایای طبیعی مانند طوفان ، #گردباد ،سیل و … چه کارهایی را باید انجام داد . این را باید قبول کرد که در آینده به شدت بلایای طبیعی مانند #طوفان و #سیل افزوده خواهد شد و انسان های بیشتری جان خود را از دست می دهند . بسیاری از شهر ها به زیر آب خواهند رفت و غیر قابل سکونت می شوند . 

همراه کارناوال باشید تا ۱۰ سوال اساسی درباره ی مقابله با شرایط بد آب و هوایی را بیاموزیم که اگر روزی درگیر آن شدیم بدانیم برای نجات جان خود و خانواده و اطرافیان چه کارهایی را باید انجام داد . 

خوب گوش کنید …

شرایط بد آب و هوایی2

خود را برای مقابله با هوایی طوفانی آماده کنید

همه ی انسان ها باید بدانند که در مواقع خشم طبیعت برای زنده ماندن چه کارهایی باید کرد . توماس ام کستیگن ( Thomas M Kostigen ) نویسنده ی کتاب راهنمای نجات در آب و هوای بد راه کارهایی را ارائه کرده است که مورد توجه #نشنال جئوگرافیک نیز قرار گرفته است . 

در ادامه از راه کارهای نجات برای شما خواهیم گفت . 

شرایط بد آب و هوایی18
شرایط بد آب و هوایی0

۱) زمانی که آب و هوا تغییر می کند و شرایط نامساعدی دارد می گویند “غیر طبیعی ، طبیعی جدید است” . این موضوع دقیقا چه معنایی می تواند داشته باشد ؟

امروزه ما شاهد طوفان هایی هستیم که هیچگاه به این شدت نبوده اند . طوفان هایی که در زمان های گذشته هر ۱۰۰ سال یکبار به وقوع می پیوستند امروزه هر ۳ سال شاهد آن ها هستیم و این یعنی شاید غیر طبیعی به نظر برسد ولی برای دنیای امروز کاملا طبیعی می باشد . 

اگر به عنوان مثال به سال ۲۰۱۳ نگاهی بیاندازید تغییرات آب و هوایی زیادی چه گرم چه سرد را شاهد هستیم . 

بنابراین انتظار این را می توانست داشت که شاهد طوفان هایی بزرگ باشیم .

شرایط بد آب و هوایی3
شرایط بد آب و هوایی16

۲) آیا اکثر مردم برای مقابله با این تغییرات آب و هوایی آمادگی دارند ؟

خیر . بیشتر مردم به جای این که خود را آماده کنند از شرایط آب و هوایی نامساعد ترس دارند . زمانی که از مردم درباره ی طوفان می پرسیم و صحبت می کنیم متوجه می شویم برای مقابله با آن هیچ قدمی را برنداشته اند ولی در عین حال می ترسند . چگونه افرادی که هیچ اقدامی نمی کنند ولی می ترسند می توانند در مقابل شرایط بد آب و هوایی مانند سیل و گردباد زنده بمانند ؟

برای مثال می توان گفت ده ها هزار سازمان برای کمک رسانی بعد از حادثه وجود دارد و در مقابل کمتر از ۱۰% سازمان هایی وجود داند که برای مقابله با این بلایا فعالیت می کنند . 

با توجه به این مسائل ولی شاهد این هستیم که مردمان بیشتری چشم های خود را باز کرده اند و به اطراف خود نگاه می کنند . می بینند که چگونه سیل جاری می شود و گردباد ها خانه ها را نابود می کنند . برای همین مردم سعی می کنند تا آگاهی های خود را برای مقابله با این بلایا بالا ببرند . 

پس آگاهی های خود را بالا ببرید .

شرایط بد آب و هوایی7
شرایط بد آب و هوایی19

۳) مردم چه کارهایی را باید انجام دهند تا آمادگی خود را بالا ببرند ؟

با توجه به موقعیت بوجود آمده سه راه در مقابل شما قرار دارد . 

اول این که کاملا از شرایط بوجود آمده آگاه شوید و بدانید که با چه خطراتی رو به رو شده اید . 

دوم نقشه ی از پیش طراحی شده داشته باشید و به همراه خود کیت کمک ای اولیه را حمل کنید . 

سومین و آخرین مرحله دور شدن و فرار کردن از خطرات می باشد ولی به یاد داشته باشید که احتیاط کنید و زرنگ باشید . 

آخرین مرحله بسیار مهم است زیرا بیشتر تلفات را در این مرحله شاهد هستیم و بیشتر مردم به این موضوع توجه نمی کنند . بیشتر مردم بدون برنامه ریزی و احتیاط فقط سعی می کنند از خطرات دور شوند و جان خود را نجات دهند . 

شرایط بد آب و هوایی5

۴) امروزه برخی تکنولوژی ها به انسان ها برای نجات و مقابله با بلایای طبیعی کمک می کنند ، می توان درباره ی آن ها بیشتر صحبت کرد ؟

یکی از مهمترین پیشرفت ها در تکنولوژی تصفیه ی آب است . برای این که بعد از وقوع حادثه داشتن آب پاک یکی از مهمترین مسائلی است که باید به آن فکر کرد . بطور ویژه در زمان سیل .

در ایالات متحده ی آمریکا تمامی ۵۰ ایالت به نوعی تا به حال درگیر سیل بوده اند و ما این را دریافتیم که آب پاک چقدر می تواند مهم باشد . 

اپلیکیشن هایی که بر روی موبایل های هوشمند می توان نصب کرد بسیار مهم و کاربری می توانند باشند . این اپلیکیشن ها اطلاعاتی از قبیل آب و هوا و همینطور نزدیک ترین پناهگاه را به کاربر نشان می دهند و همین طور هشدار های طوفان را نیز ارائه می کنند . 

تکنولوژی در حال پیشرفت است و ما نیز برای مقابله با این حوادث قدرتمند تر می شویم .

شرایط بد آب و هوایی10

۵) چگونه افراد می توانند جان حیوان خانگی خود را نجات دهند ؟

مطمئن شوید که حیوان خانگی شما راه فرار دارد . بطور مثال یک سگ درشت هیکل را تصور کنید . غذا به اندازه ی کافی برای او نیز کنار بگذارید . این که از یک ID TAG استفاده کنید بسیار مهم است زیرا از این طریق اگر حیوان خانگی شما گم شد می توانید پیدایش کنید .

به هنگام طوفان حیوان خانگی را نزدیک خود نگه دارید زیرا ممکن است آرامش خود را از دست دهند و عصبی شوند . 

هیچوقت آن ها را درون ماشینی که قفل و بسته است قرار ندهید . 

شرایط بد آب و هوایی6
شرایط بد آب و هوایی9

۶) چگونه افراد باید تصمیم بگیرند که در مکانی پناه بگیرند یا آن را خالی کنند ؟

این موضوع به شرایط بستگی دارد . بطور معمول می گویند اگر موقعیت و زمان فرار را دارید فرار کنید . در برخی مواقع اگر آمادگی دارید و می توانید با خطرات مقابله کنید پناه گرفتن ایده ی بدی به نظر نمی رسد . 

اگر در کنار یک شیب زندگی می کنید برای فرار از بهمن گل و لای و مدفون شدن فرار کنید . 

اگر یک گردباد به سمت شما می آید بهتر است در مکان مناسبی پناه بگیرید . 

اگر خطر سیل شما را تهدید می کند بهتر است در مکانی با ارتفاع مناسب پناه بگیرید . 

اگر باد شدید شما را به خطر انداخته است در زیر زمین و زمین های پست تر پناه بگیرید . 

سعی کنید بهترین تصمیم را بگیرید . 

شرایط بد آب و هوایی12
شرایط بد آب و هوایی8

۷) چه نصیحت سوپرایز کننده ای می توان به مردم کرد ؟

یکی از مهمترین موضوعاتی که مردم باید به آن توجه کنند این است که در زیر پل ها به هیچ عنوان پناه نگیرند . مخصوصا در زمان بروز گردباد . این کار بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود . 

زمانی که رعد و برق می زند هرچه سریع تر خود را به یک سرپناه مناسب برسانید .

شرایط بد آب و هوایی14
شرایط بد آب و هوایی1

۸) چه کارهایی را بیشتر اوقات مردم به اشتباه انجام می دهند ؟

در شمال زمانی که طوفان شکل می گرفت مردم شیشه ها را با چسب می پوشاندند تا از شکستن آن جلوگیری کنند . ولی این کار اشتباه بوده است . می دانید چرا ؟ چون که اگر شیشه شکسته شود تکه های بوجود آمده بسیار بزرگ تر خواهند بود . 

اکثر مردم مراقب لوازم و وسایلی که در اطراف خود و خانه وجود دارند نیستند و بسیار جالب است که بیشتر آسیب دیدگی ها نیز بر اثر برخورد اشیا بوجود می آید . برای همین رسیدگی به درختان و گیاهان اطراف و همین طور تکه چوب های کنده شده از درختان بسیار مهم می باشد . 

بهتر است به هنگام بروز گردباد پنجره ها را بسته نگه دارید . 

شرایط بد آب و هوایی4

۹) نقش تغییرات آب و هوایی در بوجود آمدن طوفان های بزرگ چیست ؟

هنوز بطور کامل نمی توان گفت که تنها دلیل بوجود آمدن این شرایط بد آب و هوایی در دنیای امروز به دلیل تغییرات آب و هوایی است ولی می توان گفت که تاثیر زیادی بر روی این اتفاق ها گذاشته است . 

گرمایش کره ی زمین و به دنبال آن گرد و خاک و از بین رفتن دریاچه ها از موضوعاتی است که باید به آن ها توجه جدی شود . 

در آینده شاهد افزایش دما و بوجود آمدن طوفان های بسیار بزرگتری خواهیم بود . 

شرایط بد آب و هوایی13
شرایط بد آب و هوایی11

۱۰) طبیعت چه نقشی در رابطه با بوجود آمدن این شرایط آب و هوایی ایفا می کند ؟

طبیعت در تلاش است تا خودش را با شرایط آب و هوایی وفق دهد . این را باید دانست که هر اتفاقی که رخ می دهد ، هر طوفانی که بوجود می آید انسان در بوجود آمدن آن نقشی داشته است . 

با گذشت زمان ما باید یاد بگیریم که چگونه با این اتفاقات مقابله کنیم . 

شرایط بد آب و هوایی17

سخن کارناوال

نظر شما چیست ؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید . 

راه کارهایی برای نجات در شرایط بد آب و هوایی
4.49 11

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...