روستای ناگورو | جایی که عروسک ها در آن جان می گیرند

بناها و اماکن تاریخیژاپن

امروز می خواهیم از عروسک هایی آدم نما با شما صحبت کنیم.  عروسک هایی که تنها دل خوشی یک زن در روستایی دورافتاده شده اند.

روستایی پنهان شده پشت یک دره و در یک جزیره ی کوچک.

روزی روستا پر از تب و تاب زندگی بود، اما چه فایده حالا سکوتی تلخ بر آن حاکم است که حتی خاطرات ساکنان قبلی اش را دوره هم نمی کند.

اما زنی هم هست به اسم توسکایمه که زیر بار این سکوت تلخ نمی رود و از نو روستا را می سازد ولی با عروسک ها .

 با کارناوال همراه باشید تا راز را کشف کنیم.

روستای ناگارو
روستای ناگارو
روستای ناگارو

 وقتی عروسک ها جان می گیرند

وارد روستا که می شوی به خانم و آقایی که نگهبان روستا هستند سلام کن، شاید پاسخ تو را ندهند اما اگر کمی با دقت در چشمانشان بنگری پاسخت را خواهی گرفت. پیرزنی را در مزرعه می بینی،  که سخت مشغول کار است حتما خسته نباشید بگو.  

حتی بچه ها  هم در مدرسه سرو پا گوش هستد و خیره بر چشم های معلم و تخته سیاه آرام نشسته اند. با این که همه جا را سکوتی وهم آلود فراگرفته اما اگر کمی گوش کنی حتما صدای خاطرات #روستا را می شنوی. خاطراتی که یادآور دوران کودکی Tuskime است وحالا در قالب عروسک هایی بی جان مجسم شده است.

روستای ناگارو
روستای ناگارو
روستای ناگارو
روستای ناگارو
روستای ناگارو

Tuskime، زنی که خالق شهر عروسک ها است

Tuskime ( توسکایمه)  زنی ۶۵ ساله ،بعد از سال ها تصمیم می گیرد سری به روستای دوران کودکی اش بزند. از راه دوری به سمت ناگارو به راه می افتد. برای دیدن همسایه ها و هم بازی هایش لحظه شماری می کند. تا این که به مقصد می رسد، اما انگار این جا هیچ کس نیست.

توسکایمه نمی تواند این روستای خالی را تصور کند. به همه جا سر می زند تک تک خانه ها، مدرسه، مزرعه دوران کودکی اش، مثل این که باید این حقیقت تلخ را قبول کند. این جا خالی از سکنه است وهیچ کس در آن زندگی نمی کند.

خسته از راه و درمانده از دیدن همسایه ها و دوستان دوران کودکی، به سمت مزرعه پدری به راه می افتد. تصمیم می گرد چند روزی ر ادر مزرعه به یاد کودکی هایش به سر کند. اما انگار در مزرعه چیزی کم است.

این مترسک است که جایش خالی است. دست به کار می شود تا مترسک مزرعه را بسازد. با چوب و کاه و کاغذ و حالا دل خوشی که او را از تنهایی در می آورد. مزرعه دوران کودکی اش حالا کامل است.

با مترسک دست ساز توسکایمه .

ناگارو
ساکنان عروسکی در روستای ناگورو8
ناگارو
ناگارو

توسکایمه و داستان عروسک های او

بعد از گذشت ۱۳ سال، هنوز هم نمی تواند از این جا دل بکند، اما حالا دیگر روستا خالی از سکنه نیست.

بعد از مترسک، توسکایمه فکری به ذهنش می رسد. این که با ساکنان عروسکی به روستا جان دهد. ساکنانی حتی مهربان تر از ساکنان قبلی  و حالا این روستا زنده است به لطف عروسک های دست ساز پیرزنی که به سکوت تلخ روستای کودکی خود قانع نشد.

#ناگارو همان دهکده ی دورافتاده که ساکنانش آن را ترک کرده بودند حالا دل خوش است به همین عروسک های بی جان که به آن جان بخشیده اند. اما تلخ است هنوز از بین رفتن ساکنان روستا بعد از سه سال.

در معرض باد و باران و گرما و سرما، عروسک ها بیشتر از سه سال دوام نمی آورند، اما توسکایمه نمی گذارد روستا خالی بماند دوباره دست به کار می شود تا شخصیت از بین رفته را خلق کند.

ناگارو
ناگارو
ناگارو

روستای Nagoro (ناگورو) و ساکنان از دست رفته

ناگورو در یکی از کوچک ترین جزیره های #ژاپن و پشت دره ای به اسم شیکوگو پنهان شده است.

امروز تنها ۳۵ نفر در این روستا زندگی می کنند. توسکایمه ۶۵ ساله و پدر ۸۵ ساله اش دو نفر از آن ها هستند. اکثر ساکنان روستا مسن و بازنشسته اند به همین دلیل توسکایمه جوان ترین عضو از ساکنان روستا است. اما داستان خالی شدن روستا مانند هزاران روستای دیگر، داستانی تکراری است از کوچ مردمان دهکده به سمت شهرها، تا شاید در آن جا زندگی بهتری برای خود دست و پاکنند. #روستای ناگورو هم با این که زیبا وخوش آب وهوا است اما شاید برای تامین معاش ساکنان کافی نبوده و مردمان روستا مجبور به ترک آن شده اند.

امروزه گردشگران برای دیدن روستای مزین شده با عروسک های دست ساز راهی ناگورو می شوند. برخی از آن ها حسی غریب و گنگ در روستا دارند شاید چیزی شبیه به ترس. 

روستای ناگارو
روستای ناگارو
روستای ناگارو
روستای ناگارو

مصاحبه ای کوتاه با توسکایمه درباره عروسک ها 

از زبان توسکایمه

دوست نداشتم عروسک هایم ترسناک و آزار دهنده باشند، اما از صحبت های پنهانی بازدید کنندگان متوجه شدم عروسک هایم برای آنها عجیب و ترسناک هستند و گردشگران حس خوبی به آنها ندارند”

” وقتی عروسک ها را می سازم به خاطرات دوران کودکی ام فکر می کنم، هر کدام از عروسک هایم  نشان دهنده شخصیت های قدیمی در روستا هستند که حالا همه آنها از این دنیا رفته اند.”

” حلا تنها سرگرمی من همین عروسک ها هستند، تا حالا ۳۵۰ عروسک از شخصیت های زن ومرد ساخته ام “

روستای ناگارو
روستای ناگارو
روستای ناگارو
روستای ناگارو
روستای ناگارو

آمار نگران کننده از مردن روستاها و کاهش جمعیت در ژاپن

روستای ناگورو  تنها نمونه ای کوچک از خالی شدن و از بین رفتن روستاها است. سالیانه در ژاپن چندین روستا به این سرنوشت دچار می شوند و ساکنانش مجبورند به شهر های بزرگ برای ادامه زندگی مهاجرت کنند.

کارشناسان تخمین می زنند در آینده ای نه چندان دور ۱۰ هزار روستای دیگر هم در ژاپن با این وضعیت روبه رو خواهند شد.

اما کاهش جمعیت هم در ژاپن نگران کننده است. در حال حاضر ژاپن ۱۲۸ میلیون نفر جمعیت دارد که در سال ۲۰۴۶ احتمالا این جمعیت به ۱۰۰ ملیون نفر کاهش می یابد و همین کاهش جمعیت هم خود به خود باعث بالارفتن قشر افراد مسن در کشور ژاپن خواهد شد.

این آمار نگران کننده مسئولان ژاپنی را به فکر انداخته تا برای افزایش جذابیت روستاها و جلوگیری از خالی شدن آنها به دنبال راه حل باشند.

ژاپن

سخن اخر

نظر شما درباره ی این روستا چیست ؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .

 

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...