منار جنبان اصفهان | بنایی که آرام و قرار ندارد !

اماکن و بناهای تاریخی ایراناصفهان

در شهر #اصفهان آثار تاریخی متنوع و دیدنی از دوران های مختلف وجود دارد. یکی از این آثاری که با شهرت جهانی خود هر روز علاقه مندان و گردشگران را از سراسر دنیا به این شهر می آورد و آن ها را حیرت زده می کند، اثر تاریخی ارزشمند #منار جنبان است.

منار جنبان بنایی خارق العاده با دو مناره جالب بر روى قبر « عمو عبدالله » از صُلحاى معروف قرن هشتم هجرى است.

این دو مناره، باعث شهرت و جذابیت این بنا شده، مناره ای عجیب و تامل برانگیز با رفتاری متفاوت .

کارناوال به اصفهان سفر خواهد کرد و از منارجنبان و رفتار عجیب آن برای شما می گوید.

منار جنبان
منارجنبان اصفهان
منارجنبان اصفهان

منار جنبان ، این بنای جالب

منار جنبان نام جالب و عجیبی است که با شنیدنش به فکر فرو می روی. واقعا مناری بلند ساخته دست معماران گذشته، بدون ایجاد مشکلی تکان می خورد یا اینکه تصور ذهنی انسان است؟ چطور امکان دارد سازه ای قدیمی این صلابت را داشته باشد؟ هزاران سوال دیگر وجود که تنها با دیدن منارجنبان پاسخ داده می شود. به همین منظور از اصفهان به سمت نجف آباد و روستای کارلادان پیش می رویم.

تعداد بسیاری گردشگران جلوی ورودی ساختمان ایستاده اند و منتظر تماشای لرزیدن مناره ها. چه هیجانی دارد دیدن این صحنه جذاب .

کمی جلوتر می رویم تا نظاره گر کامل همه اتفاقات باشیم، کاشی های لاجوردی و فیروزه ای در میان رنگ آجری، ساختار بسیار چشمگیری است. شخصی که مسئول تکان دادن مناره است، داخل مناره شده و بالا میرود و شروع به حرکت درآوردن آن می کند.

گردشگران با دیدن این صحنه به وجد آمده و احساسشان را با شادمانی نشان می دهند.

منارجنبان اصفهان

تاریخچه ساخت بنا

عمو عبدالله از پارسایان قرن هشتم هجری که در ذیحجه سال ۷۱۶ هجرى قمرى همزمان با اواخر پادشاهی « الجایتو » ایلخان مغول، وفات یافته و بر مزار او بقعه ‏اى است که به منار جنبان شهرت دارد.

این بنا در ابتدا تک ایوانی بوده و به سبک مغولی است، بعدها دو مناره در اواخر دوره صفویه به آن اضافه شده است.

منارجنبان اصفهان
مقبره عمو عبدالله
منارجنبان اصفهان

معماری این بنا

ساختمان این بنای تاریخی در زمینی به مساحت ۶۰/۱۳×13 مترمربع در دو طبقه احداث شده است که ایوانی به ارتفاع 10 متر و مناره هایی به بلندای ۷/۵ متردارد و در کل بلندای مناره ها ۱۷/۵ متر است.

مزار این زاهد نامی قرن هشتم در ایوان قرار دارد.

از ایوان به وسیله پله های مارپیچی می توان به پشت بام رفت. این ساختمان با کاشی‌های لاجوردی رنگ به شکل ستاره چهار پر و اشکال دیگری به شکل کثیر الاضلاع فیروزه‌ای رنگ زینت یافته است. بالای مناره ها چهار روزنه به ارتفاع ۸۰ سانتی متر وجود دارد که برای روشنایی داخل مناره و یا محل اذان گفتن است. اسکلت مناره ها از شش عدد چوب چنار که توسط دو ردیف تخته های چوبی به یکدیگر غلاف شده بودند، تشکیل شده که بیشترین استفاده آن ها از جهت استاتیکی بوده است.
دو اتاق کوچک معروف به « چله خانه »در این ساختمان وجود دارد که گفته می شود در گذشته های دور مشاهیر و عرفا به مدت ۴۰ شب با هدف تقویت روح معنوی خود، در این اتاق ها عزلت گزینی می کردند.

منارجنبان اصفهان
منارجنبان اصفهان
منارجنبان اصفهان

چرا منارجنبان ؟

شهرت این بنا به خاطر تکان خوردن مناره ها است، وقتی یکی از مناره ها را تکان می دهند در مقابل دیگری نیز مرتعش می شود.

این اتفاق سالیان دراز برای دانشمندان جالب و ذهن آن ها را به خود مشغول ساخته است و همچنان معماری این بنا برای تعدادی از مردم سوال برانگیز و مبهم است. دلیل منطقی این لغزش می تواند پدیده فیزیکی تشدید یا رزوناس باشد. سبک معماری هر دو مناره شبیه به هم است پس تکان خوردن یکی بر دیگری تاثیر می گذارد.

جالب توجه است که وقتی یک مناره تکان می خورد، علاوه بر مناره دیگر، تمامی ساختمان مرتعش می شود.

منارجنبان اصفهان
منارجنبان اصفهان

دسترسی به منارجنبان

از شهر اصفهان به سمت غرب در مسیر جاده اصفهان به نجف آباد حرکت می کنیم، پس از طی شش کیلومتر به روستای کارلادان می رسیم. این بنای ارزشمند دوره ایلخانی در این روستا واقع شده است.

بهترین زمان سفر

در طول سال می توان به این نقطه از کشور سفر کرد. اما در پاییز بوی میوه ی بِه، که از محصولات شهر کارلادان است، در مسیر پیچیده و طراوت و شادابی به خصوصی را به گردشگر هدیه می دهد.

دسترسی به منارجنبان
منارجنبانkarnaval.ir7_

سخن کارناوال

منار جنبان، این مکان تاریخی را همه مسافران و علاقمندان به اصفهان دیده اند، هرکس باتوجه به زمان بازدید و نوع نگاه خود، حسی متفاوت را تجربه می کند. تجربیات و آموخته های خود را در این سفر با کارناوال در میان بگذارید.

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...