در این گوشواره طلا اشکانی که متعلق به ۲۲۰۰ سال پیش است شمایلی از اروس، خدای عشق یونان و مشک شرابی سه لوبی به چشم می خورد. این مشک شراب نیز خود نشان از دیونیسوس ( یکی از خدایان یونان )  دارد. وجود چنین نمادهای یونانی در هنر دوره اشکانی، تحت تأثیر تعاملات میان ملت ایران و یونان است.

golden-earring-parthian1

جامی زرین به ارتفاع ۲۰ سانتی متر مزین به نقش دو بانو و کتیبه ای به خط پروتو عیلامی در موزه ایران باستان نگهداری می شود. این جام متعلق به دوره عیلامی کهن است که پیش از انقلاب اسلامی در جلیل آباد مرودشت یافت شد.در بالا و پایین ظرف نواری مزین به نقوش نیم دایره ای و یک ردیف کتیبه به خط پروتوعیلامی ( پیش عیلامی) وجود دارد.

جام نقره‌ای زن ایلامی

این نقش برجسته سنگی ناکامل، محصولی از ظهور مجدد زیبایی شرقی در هنر اشکانی است. سبک ساخت این نقش برجسته، نمونه بارزی از ویژگی های مجسمه سازی، تمرکز بر روی جزئیات خطوط و به خصوص ارائه دقیق و قابل توجه بافت آن است. جزئیات صورت مردی که در این جا دیده می شود، با حکاکی های بسیار ظریف و کم عمق خلق شده است.

standing-man-relief1

در اواخر قرن نوزدهم میلادی گروهی از فرانسه برای حفاری در منطقه شوش، وارد ایران شدند. آن ها در طول حفاری موفق شدند تا کاخ آپادانا هخامنشی را از زیر خاک بیرون کشیده و آثار آن را به موزه لوور انتقال دادند. آجرهای لعابدر منقوش دیواره های کاخ، بخشی از این آثار بودند که مرمت شده و در موزه لوور به نمایش گذاشته شدند.

%d8%a2%d8%aa%d8%ac%d8%b10

این شمشیر طلا که مربوط به دوران ساسانی است به لعل و آبگینه مزین است و سطح آن با طرحی از پرهای پرندگان پوشیده شده. جالب آن که مشابه چنین طرحی را بر روی کلاهخود جنگجویان ساسانی می توان دید. این مشابهت محققان را به این نتیجه نیل داد که طرح پردار نمادی از خدای پیروزی زرتشتیان، وَرَهْران یا بهرام است.

شمشیر طلا ساسانی

اسکلت زوجی در حال بوسیدن در تپه حسنلو توسط تیم باستان شناسی ایرانی آمریکایی به سرپرستی دکتر دایسون در سال ۱۳۵۱ کشف شد که حیرت همه را برانگیخت. زوجی با بوسه ای ابدی به قدمت حدود سه هزار سال پیش که به ” عشاق ایرانی” شهرت یافتند.

زوج عاشق حسنلو

در پیش رو قلمدانی زیبا می بینید که بر روی آن نقوشی از جنگ شاه اسماعیل صفوی با ازبک ها به تصویر کشیده شده است.ر روی این قلمدانِ قرن دوازدهمی نقوش رنگارنگ و چشمنوازی دیده می شود که با ردی طلایی بر روی پس زمینه ای کرم رنگ نقش بسته اند. این قلمدان منقش نمونه منحصر به فرد و بی بدلیلی از نقاشی و رنگ آمیزی ایرانی است.

qalamdan-0

در تابلو پیش رو تصویری از زوج عاشق و مشهور ایرانی، لیلی و مجنون می بینید که در آن بخشی از داستان عاشقانه آن ها روایت شده است. تابلو لیلی و مجنون را چالرز ویکینسون، موزه دار باسابقه هنرهای اسلامی و عضو تیم کاوش شهر باستانی نیشابور به موزه متروپولیتن اهدا کرده است.

leili-and-majnun0

در موزه  گرمابه پهنه سمنان، اسکلت مادری جوان متعلق به هزاره ی دوم پیش از میلاد وجود دارد که بسیار سالم و دست نخورده به همراه تمام متعلقاتش در محفظه ای شیشه ای در موزه نگهداری می شود. شیوه ی به خاک سپردن این اسکلت نمایشی از شیوه های تدفین در هزاره ی دوم پیش از میلاد در فلات مرکزی ایران است.

%d9%84%d8%a8%d9%81%d9%820

مهر استوانه ای داریوش هخامنشی از جنس عتیق در قرن پنجم پیش از میلاد در آرامگاهی در مصر کشف شد. این مهر با تصویری از شاه و ارابه ، ارابه ران و شیری در حال فرار را نشان می دهد که شاه با کمانی در دست در حال شکار شیر است، شیری شکار شده ی دیگری نیز  در زیر چرخ ارابه شاه دیده می شود.

%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c%d9%88%d8%b40

ایوان موزاییک، یکی از قسمت های کاخ بیشاپور ساسانی است که به فرمان شاپور اول بر کف و دیواره ها موزاییک کار شده اند. اکثر یا همه موزاییک کارانی که برای شاپور اول کار میکرده اند از سوریه می آمده اند. موضوعات نقش های آن اغلب شامل نقش زن تاج باف، نقش زن نوازنده و نقوش گیاهی و انسانی است.

ایوان موزاییک بیشاپور

در موزه ایران باستان تهران، در کنار اشیا زرین، جامی طلایی با دوشیر برجسته متعلق به کلاردشت مازندران وجود دارد. جامی با دوشیر برجسته که ظرافت فرم آنها بسیار خیره کننده و جذاب است.این جام در تپه کلار به طور کاملا اتفاقی توسط کارگران در این منطقه کشف شد.

جام طلایی کلاردشت

این کلاه خود نظامی به طرزی استادانه در بخش جلویی خود به سه نقش از ایزدان مزین شده است و به ۳۵۰۰ سال پیش تعلق دارد. این کلاهخود از جنس برنز است و نگاره های آن با رویه های طلا و نقره زینت یافته است. این کلاه خود در ایران کشف شده و امروزه در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود.

کلاه خود برنزی

این گردنبند طلا که مملو از تصاویر نمادین است، با عناصر هخامنشی ساخته شده است. در وسط این گردنبند تصویری از سر خدای «بس»، خدای مصریان باستان به چشم می خورد. بس در میان مصریان با عنوان ایزد زناشویی شناخته می شود که اغلب به هنگام تولد بچه ظاهر می شود.

گردنبند طلا هخامنشی با سر ایزد مصری

این کوزه بزرگ لعابی با رنگ های سبز، آبی، قهوه ای، زرد، سفید و مشکی اش، نشان دهنده آن است که تکنیک های پیشرفته لعاب کاری به صورت گسترده ای در هزاره اول پیش از میلاد مورد استفاده بوده اند.این ظرف سفالین، یکی از سه کوزه در مجموعه موزه متروپولیتن است که در بخش زیویه، استان کردستان کشف شده.

کوزه با نقش گاو نر

در موزه ی متروپولیتن نیویورک، سردیسی  از قرن چهارم میلادی با ویژگی های شاهان ساسانی وجود دارد که با توجه به نوع تاج و آرایش صورت آن را به شاپور دوم نسبت می دهند. این تندیس با ورق نقره یکپارچه و روکش طلا با ظرافت قابل توجهی ساخته شده و یاد آور تندیس های باشکوه امپراطوری روم غربی است.

شاپور دوم ساسانی

این دسته های برنزی و پرنده شکل در محدوده حسنلو کشف شده اند. منطقه حسنلو که در نقده، اطراف ارومیه و آذربایجان غربی قرار دارد، منطقه ای باستانی بوده که از آن جا آثار باستانی و عتیقه بسیاری کشف کرده اند. از آن جمله می توان به جام زرین حسنلو اشاره کرد.

دسته پرنده شکل

در موزه ایران باستان (تهران) مجسمه ای با قامتی بلند و جامه ای هخامنشی وجود دارد که بر اساس کتیبه ی موجود روی آن متعلق به داریوش هخامنشی است.داریوش در سال های فتح مصر دستور داد  پیکره ی وی را بسازند و در معبد ” آتوم” قرار دهند تا همگان بدانند شاه پارسی فرمانروای مصر است.

پیکره داریوش هخامنشی

اغلب ظروف نقره ای مربوط به اواخر دوره ساسانی، خصوصا پارچ ها و بطری ها مزین به نقوشی از الهه های باستانی و ایرانی است که نشان دهنده تصویری از آن ها در جشن و ضیافتی به خصوص است. وجود این تصاویر بر روی ظروف گواهی بر ادامه دار بودن تأثیر تصورات یونانی در ارتباط با خدای شراب یونانی ها، دایناسوس است.

پارچ سیمین و زراندود آناهیتا

جام زرین مارلیک، جامی بزرگ و باشکوه از جنس طلاست که بر روی آن نقوش برجسته ای از چندین غزال با جزئیات چشمگیر و منحصر به فردی به چشم می خورند. بر روی بدنه این جام زرین ۴ غزال نقش برجسته خود نمایی می کنند که به صورت افقی قاب گرفته شده اند و همگی آن ها به سمت چپ در حال راه رفتن هستند.

gold-marlik1
صفحه 1 از 512345
This is search results
در حال بارگذاری ...