تاج ملکه مری، تاجی است که در هنگام مراسم تاجگذاری این ملکه همسر و شاه جرج پنجم بر سر او گذاشته شد. شاه جرج پنجم، نوه ملکه ویکتوریا مشهور بود که در اوایل قرن بیستم بر تخت پادشاهی نشست و مراسم تاجگذاری خود را در سال ۱۹۱۱ میلادی برگزاری کرد. این تاج باشکوه بر روی خود ۲۲۰۰ الماس دارد و زمانی میزبان الماس باشکوه کوه نور بود.

کفشی از جنس چرم که با نام کفش آرنی معروف است کهن ترین پاپوشی است که تا به امروز باقی مانده. این کفش متعلق به ۵۵۰۰ سال پیش است و از چرم یک تکه ی گاو دوخته شده و دارای بندی چرمی نیز هست، داخل این کفش با چمن پر شده و یکی از دلایل سالم ماندن آن همین موضوع می باشد.

هنر دوره ساسانی یکی از دوره های شکوفای هنر ایرانی است که ویژگی های منحصر به خود را دارد. این گردنبند زرین نیز یکی از آن نمونه های جالب توجه است که بر خلاف بسیاری از آثار باستانی ارزشمندمان، در ایران و موزه رضا عباسی در تهران نگهداری می شود. این گردنبند زیبای طلا به پلاک های درشت لاجورد مزین است.

تکوک‌ها یا ریتون ها، جام‌هایی شیپوری شکل هستند که در انتها به شمایلی حیوانی منتهی می شوند و یا کاملا به شکل یک حیوان ساخته می شوند. امروز می رویم سراغ یکی از شاخص ترین و زیباترین آثار موزه رضا عباسی که در بخش ایران باستان نگهداری می شود. تکوک باشکوهی که به شکل سر یک بز خلق شده و قدمتی ۲۷۰۰ ساله دارد.

امپراتوری قدرتمند هخامنشی، یکی از تمدن ها و حکومت های پرافتخار ایرانی است که در موارد مختلفی چون هنر و فرهنگ سرآمد زمانه خود بود. سرستون هخامنشی پیش رو، نمونه ای کوچک از شکوه و عظمت این حکومت و تمدن مردمان ایران باستان است. امروزه این سرستون هخامنشی در موزه ملی ایران در تهران نگهداری می شود.

یکی از دوران های تاریخی ایران که ساخت ظروف و جواهرات منحصر به فرد طلایی در آن بسیار رواج داشت، دوره باشکوه هخامنشی است. بازوبند زرین پیش رو نیز یکی از این زیورآلات قابل توجه است که در دوره هخامنشی ساخته شده و اگر به دو انتهای این بازوبند نگاه کنید، شمایلی از صورت غران شیر می بینید. این بازوبند باشکوه امروزه در موزه رضا عباسی نگهداری می شود.

رابرت عروسکی است که رابرت یوجین اتو (Robert Eugene Otto) نویسنده و نقاش اهل آمریکا صاحب آن بود. ظاهر عروسک شبیه به ملوان دریایی است و به سبک ملوانان قرن بیستم لباس پوشیده، افراد زیادی اعتقاد دارند که این عروسک نفرین شده و دارای نیروهای ما وراء الطبیعه می باشد. این عروسک هم اکنون در فلوریدا نگهداری می شود.

رابرت عروسک نفرین شده

این بار در گنجینه های تاریخ سری می زنیم به یکی از معروف ترین مومیایی های جهان. این مومیایی جونیتا (Juanita) نام دارد که بدن سالم مانده یک زن است. این جسد در ۸ سپتامبر سال ۱۹۹۵ میلادی بر قله ی کوه (Ampato) در پرو کشف شد و متعلق به مردمان اینکا (سرخ پوستان آمریکای جنوبی) است.

مومیایی جونیتا

کهن ترین شلوار موجود در دنیا متعلق به ۳۳۰۰ سال پیش است و در منطقه ی سین کیانگ (Xinjiang) در غرب چین یافت شده این شلوار در حالی پیدا شد که بر تن جسد مومیایی شده یک مرد بود. باستان شناسان عقیده دارند که آن مرد در سن ۴۰ سالگی مومیایی شده است و از عشایر و رمه داران چین بوده است.

نام این تابلو دختری با گوشواره ی مروارید است و دخترکی را به تصویر کشیده که با چهره ای بی حال از روی شانه رو به رو را نگاه می کند. لباس این دختر نامتعارف و بی شباهت به پوشش اقوام یا محله ی خاصی است. خالق این اثر، نقاشی به نام یوهانس فرمیر، اهل هلند می باشد و این اثر او به شهرتی جهانی دست یافته است.

دختری با گوشواره مروارید

فرح دیبا، سومین و آخرین همسر محمدرضا پهلوی بود که در سال ۱۳۳۸ خورشیدی به عقد آخرین پادشاه ایران درآمد. فرح پهلوی زیورآلات مختلف و منحصر به فردی داشت که برخی از آن ها هم اکنون در موزه جواهرات ملی ایران نگهداری می شوند و برخی دیگر با خود او به هنگام خروج از کشور برده شدند. این تاج باشکوه به مناسبت تاجگذاری او در سال ۱۳۴۶ ساخته شده بود.

محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه و حاکم سلطنت پهلوی بود که در دوران پادشاهی خود سه بار ازدواج کرد. دومین ازدواج محمدرضا پهلوی با ثریا اسفندیاری، زنی زیبا و معروف به «ملکه‌ای با چشمان زمردین» بود. این دو در سال ۱۳۲۹ خورشیدی به عقد یک دیگر درآمدند و لباس پیش رو، لباسی است که ملکه مادر، تاج الملوک در عروسی آن ها به تن کرد.

در سال اواخر قرن بیستم میلادی بود که باستان شناسان در طی تحقیقات خود در منطقه ای در اسپانیا با صخره ای ماسه سنگی برخورد کردند که به نظر می رسید بر روی آن نقاشی شده. چیزی نگذشت که این صفحه سنگی با قدمت حدود ۱۴ هزار ساله خود و نقاشی هایی از رودخانه و کوه ها، به نام قدیمی ترین نقشه جهان شناخته شد.

نام خون آشام ها را اغلب در داستان ها و افسانه ها و فیلم های ترسناک شنیده ایم و بس. امروز اما همراه کارناوال بیایید تا به سراغ یکی از عجیب ترین کشفیات تاریخ جهان برویم و از نزدیک با آن آشنا شویم. جمجمه زنی معروف به خون آشام ونیزی، که در نزدیکی شهر ونیز کشف شده و متعلق به قرن شانزدهم میلادی است.

همراه کارناوال باشید تا با هم به سراغ یکی از آثار تاریخی و گنجینه های با ارزش کشورمان در کرمانشاه برویم که شهرتی جهانی دارد. نقش برجسته های طاق بستان، حکاکی ها و سنگ نگاره هایی عظیم و باشکوهی هستند که قدمت شان به ۱۵۰۰ سال پیش باز می گردد و در آن ها، تاجگذاری خسروپرویز و اردشیر دوم به تصویر کشیده شده اند.

اینبار نگاهی داریم به یکی از مهم ترین عقدنامه هایی که در ایران در زمان حکومت پهلوی ها بسته شد و با سر و صدای زیادی هم همراه بود، آن چیزی نیست چون عقدنامه ی ازدواج شاه و فرح پهلوی آخرین ملکه ی ایران. شاه و فرح در بیست و نهم ماه آذر سال ۱۳۳۸ میلادی به عقد یکدیگر در آمدند در اینجا عقدنامه ی این دو فرد را بررسی می کنیم.

عقدنامه شاه و فرح

همراه کارناوال باشید تا با هم به سراغ کهن سال ترین درخت زنده روی زمین برویم. این درخت که نوعی کاج نوئل و همان درخت کریسمس معروف است، در جایی بر روی کوه و در کشور سوئد ریشه دوانده و سنش به اواخر عصر یخبندان، یعنی حدود ۹۵۰۰ سال پیش بر می گردد. قدیمی ترین درخت جهان را با نام تیجیکو می شناسند و کاشفش پروفسوری سوئدی بوده است.

چرخ ها یکی از مهم ترین اختراعات بشر اند که قطعا بدون آن ها، گاری ها، خودروها و البته ماشین آلات مدرن و جدید نیز وجود نداشتند.  امروز همراه کارناوال باشید تا نخستین چرخ جهان را که تا به حال کشف شده است، از نزدیک ببینید. چرخی ۵۲۰۰ ساله به همراه محور یک متری اش که در کشور اسلوونی کشف شده است.

داریوش بزرگ، سومین پادشاه قدرتمند هخامنشی بود که در دوران اوج این امپراتوری فرمان می راند و در طی سلطنت ۳۶ ساله خود دستاوردهای بسیاری داشت. امروز همراه کارناوال باشید تا با یکی از جالب ترین و بزرگ ترین کارهای داریوش بزرگ آشنا شوید: احداث کانال سوئز، کاری بود که به تدبیر و دستور داریوش و مهندسان ایران باستان صورت گرفت.

تا کنون درباره باتری ها زیاد خوانده اید و باتری های مختلفی را از نزدیک دیده اید. امروز اما همراه کارناوال باشید تا با هم به سراغ یکی از عجیب ترین آثار باستانی ایران و جهان برویم. شاید جالب باشد بدانید که قدیمی ترین باتری دنیا مربوط به ایران و باتری اشکانی یا پیل بغداد است که قدمتی ۲ هزار ساله دارد و می تواند ولتاژی در حدود ۱٫۱ ولت تولید کند!

صفحه 1 از 1212345...10...انتها »
This is search results
در حال بارگذاری ...