هزینه های سفر به باکو | آذربایجان

هزینه های سفر به باکو | آذربایجان

مقالات آموزشیباکو
خلاصه مطلب

اطلاعات کلی

از آن جا که آذربایجان یکی از کشورهای همسایه و هم مرز ماست، برای بسیاری مقصد سفری خارجی محسوب می شود. اما پیش از هر چیزی لازم است تا محدوده قیمت و هزینه های ریز و درشت به این کشور را بدانیم.

کارناوال در این مقاله به صورت کامل به بررسی انواع هزینه های احتمالی و ممکن در طی سفر به آذربایجان می‌پردازد. از آن جمله می توان به هزینه های سفر شخصی و یا با تور اشاره کرد. همچنین از جمله هزینه هایی که در سفر شخصی لازم است بدانید، هزینه رفت و آمد درون شهری، هزینه خورد و خوراک، هزینه اقامت، خرید سوغاتی و هزینه های مکالمه است که به صورت دقیق ذکر شده است.

واحد پول: هر منات برابر است با ۱,۹۴۳ تومان که شما در حال حاضر هر منات را با نرخ ۲,۲۵۰ تومان خواهید خرید.

قیمت بنزین: متوسط هزینه بنزین در آذبایجان مناسب است و هر لیتر بنزین بدون سرب برابر با ۸۰ قپیک یا حدود ۱۸۰۰ تومان است.

راه‌های مختلف سفر به آذربایجان عبارت اند از:

۱- تورهای آذربایجان : ۱) زمینی

۲) هوایی

۲- شخصی :  ۱) هواپیما

۲) اتوبوس

۳) ماشین شخصی

آنچه در ادامه خواهید دید

۱- روش‌های سفر به آذربایجان و هزینه ها

(تورهای آذربایجان و به صورت شخصی)

۲- ویزا برای سفر به آذربایجان

۳- واحد پول آذربایجان، سطح قیمت کشور و تبدیل ارز

۴- هزینه‌های حمل و نقل در باکو

۵- هزینه های اقامت در باکو

۶- هزینه‌های خورد و خوراک در باکو

۷- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در باکو

۸- هزینه سرویس موبایل در باکو

۹- امنیت در طی سفر به آذربایجان

۱۰- دانستنی هایی از کشور آذربایجان

۱۱- بهترین فصل سفر به باکو

موقعیت جغرافیایی

مشاهده نقشه در سایز بزرگ

باکو، نه تنها بزرگ ترین شهر جمهوری آذربایجان و پایتخت این کشور آذری زبان بوده، بلکه بزرگ ترین شهر در کنار دریاچه کاسپین و منطقه قفقاز نیز می باشد. شهر باکو با غنای تاریخی، فرهنگی، وضعیت جغرافیایی مناسب، آب و هوای مطلوب، مراکز حمل و نقل بین المللی و سازه های چشمگیر مدرن و فضای شهری جذاب، یکی از زیباترین پایتخت ها در نزدیکی کشور عزیز ما ایران است. همان طور که می دانید آذربایجان در همسایگی کشور ما قرار دارد و ایران با این کشور مرز خشکی و آبی مشترکی دارد. یعنی آذربایجان یکی دیگر از کشورهایی است که در کنار دریاچه کاسپین یا مازندران قرار دارد و باکو، درست در کناره این دریاچه واقع شده است.

باکو، شهری با جمعیت ۲ میلیون نفری و سازه های زیبا و چشمگیری ست که از لحاظ معماری، آن را فرزند خلف پاریس و دبی می نامند. به جرأت می توان گفت، در دنیا شهری نظیر باکو نمی توان یافت که با این سرعت پیشرفت کند و مناظر شهری جذابی داشته باشد؛ شهری با ترکیب دلپذیری از سازه های تاریخی و بناهای جدید.

مدتی قبل در کارناوال مقاله ای با عنوان هزینه های سفر به ارمنستان را برای شما منتشر کردیم و دیدیم اگر بخواهیم مقتصدانه و کم هزینه سفر کنیم، می توان با هزینه ای در حدود ۱ میلیون به کشور ارمنستان سفر کرد، چند روزی را در آن کشور خوش گذراند و بازگشت. پس از این بود که بسیاری درخواست لیست هزینه سفر به دیگر شهرهای دنیا را از ما داشتند. از آن جا که چندیست کشور آذربایجان و شهر باکو مورد توجه مسافران و گردشگران ایرانی قرار گرفته است، این بار کارناوال به سراغ هزینه های سفر به کشور آذربایجان و شهر باکو رفته است. 

+ هزینه ها و اطلاعات تا بهمن ۱۳۹۵ به روز شده اند. 

همراه با کارناوال، نوع و میزان هزینه سفرتان به باکو را مشخص کنید.

روش‌ های سفر به آذربایجان و هزینه ها

این که برای سفر به آذربایجان و شهر باکو چه راه و روشی را انتخاب کنید، کاملا به روحیه و میزان هزینه مد نظر شما بستگی دارد. می‌توانید همه چیز را بسپرید به تورگردانان و فقط هزینه را پرداخت کنید و یا به دلایل اقتصادی و یا ماجراجویی بیش تر همه چیز را خودتان برنامه ریزی کنید و به روش خودتان به باکو سفر کنید. با این حال، هر راهی هزینه های متفاوتی در پیش روی شما می‌گذارد که بررسی کردنش ذهن شما را برای انتخاب بهتر روشن می‌کند. برای برنامه ریزی بهتری می توانید مقالات سفری چون : 

انتخاب مناسب ترین شیوه حمل و نقل در سفر

راهکارهایی برای انتخاب اقامت مناسب در سفر

را بخوانید. راه‌های مختلف سفر به آذربایجان عبارت اند از:

۱- تورهای آذربایجان : ۱) زمینی

                                  2) هوایی

۲- شخصی :  1) هواپیما

                     2) اتوبوس 

                     3) ماشین شخصی

شهر باکو آذربایجان

۱- تورهای آذربایجان

پیش از هر چیز انتخاب تور مسافرتی مناسب بسیار اهمیت دارد، برای آشنایی با چگونگی انتخاب تور مناسب بخوانید:

راهنمای انتخاب تور مسافرتی خوب و مطمئن

معمولا مدت زمان تورهای باکو سه نوع : ۲ شب، ۳ شب و ۴ شب دارد که در اینجا ما متوسط قیمت معمول ترین تور را برای هر کدام ذکر کرده ایم.

مسیر زمینی: مسیر زمینی تورها با اتوبوس طی می‌شود. 

طیف قیمت ها بسته به آژانس ارائه دهنده، هتلی که انتخاب می‌کنید (سه ستاره، چهار ستاره و یا پنج ستاره)  و نوع اتاق، متفاوت است. 

برای ۴ شب و ۵ روز هزینه ها بین ۶۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان متغیر است.  

مسیر هوایی: بسته به آژانس هواپیمایی، هتل و اتاق مورد نظر قیمت‌های متفاوتی انتظار شما را می‌کشند.

برای ۳ شب و ۴ روز هزینه ها معمولا بین ۱ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان است.

هزینه های سفر به آذربایجان

۲- شخصی 

برای آن که خود مسیر رفت و برگشت را طی کنید، ۴ راه پیش روی شما قرار دارد که هر کدام نکات مثبت و منفی مخصوص به خود را دارد. به طور مثال واضح است که استفاده از هواپیما، راحت ترین راه رسیدن است، اما از طرفی هزینه بیش تری می طلبد که نه تنها به بلیت رفت و برگشت مربوط می شود، بلکه به هنگام حضور در مقصد، باید هزینه جداگانه ای بابت رفت و آمد داشته باشید. از طرفی انتخاب ماشین شخصی، آزادی زیادی شما برای طی کردن مسیر و گشت و گذار در خود مقصد فراهم می کند. بنابراین این که کدام گزینه را برای سفر شخصی خود انتخاب کنید، کاملا به روحیه، علاقه و توانایی مالی شما بر می گردد.

۱) هواپیما

هزینه بلیط رفت و برگشت هواپیمای تهران باکو بین ۶۰۰ تا ۹۷۰ هزار تومان متفاوت است.

هزینه بلیط رفت و برگشت هواپیمای مشهد باکو بین ۶۰۰ تا ۸۵۰ هزار تومان متفاوت است. 

هزینه بلیط رفت و برگشت هواپیمای تبریز باکو بین ۲۷۵ تا ۱ میلیون ۲۰۰ هزار تومان متفاوت است. 

۲) قطار

 قطار مستقیمی از ایران به باکو وجود ندارد، اما در کشور آذربایجان، از لب مرز آستارا تا خود شهر باکو قطاری شب رو موجود است که هزینه ای ۱۵ تا ۱۷ دلاری دارد (حدود ۴۸ تا ۵۵ هزار تومان). این قطار از آستارا به سمت باکو ساعت ۸ شب و از باکو به سمت آستارا ساعت ۱۱ به راه می افتد.

۳) اتوبوس

یک سره: هزینه اتوبوس تهران تا باکو حدود ۱۵۰ هزار تومان است. این اتوبوس ها از ترمینال غرب حرکت می کنند. 

اتوبوس تبریز باکو ۱۲۰ تومان 

جدا جدا: خود را به شهر آستارا (مرز آستارا) برسانید وپس از عبور از مرز دو راه دارید، از اتوبوس های آستارا باکو استفاده کنید. این اتوبوس ها ۶ ساعت در راه بوده و هزینه ای در حدود ۷ تا ۱۰ دلار (۲۲,۰۰۰ تا ۳۱۰۰۰ تومان) دارد. 

هزینه های سفر به آذربایجان

۴) ماشین 

برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به آذربایجان سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید: 

۱- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: ۹۵ هزار تومان 

برای اطلاعات بیش تر بخوانید: راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

۲- هزینه پلاک بین المللی: ۲۸۸ هزار تومان

۳- کارت عضویت یک ساله کانون جهانگردی (اجباری) : ۴۴ هزار تومان

۴- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: ۸۶ هزار تومان

۵- برچسب CD و IR: چهار هزار تومان (۴۰۰۰) 

۶- هزینه عوارض خروج از کشور به صورت زمینی: ۲۵ هزار تومان 

۷- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: ۱۸ هزار تومان

۸- کارنه دو پاساژ (مجوز ورود به کشور خارجی) : ۱۴۸ تا ۲۳۰ هزار تومان، بسته به تعداد برگه ها

۹- بیمه ۱۰ روزه ماشین: ۷۵ تا ۱۰۰ هزار تومان

۱۰- زیرمیزی !! به مأموران مرزی آذربایجان: بستگی به مأموری دارد که با آن برخورد می کنید و ممکن است تا سه یا چهار مرتبه رخ می دهد. گرچه به نظر می رسد در سال های اخیر این اتفاق بسیار کمرنگ تر شده است. 

+ می توانید عوارض خروج از کشور را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا قبل از خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید. (عوارض خروج از کشور برای سفر هوایی ۷۵۰۰۰ تومان است که همراه با هزینه بلیت پرداخت می شود.)

+ اگر به موردی برخوردید که از شما پول بی حساب و زور خواست، تهدید کنید که با ۱۰۲ تماس خواهید گرفت. (۱۰۲ شماره پلیس آذربایجان است.)

برای رفتن به کشور آذربایجان و شهر باکو، دو راه در پیش رو دارید: مرز بیله‌سوار و مرز آستارا؛ که از مرز بیله‌سوار تا باکو ۲۰۰ کیلومتر و از مرز آستارا تا باکو نیز ۳۵۰ کیلومتر راه است.

+ اگر بخواهید با ماشین خودتان از مرز عبور کنید، هنگام خروج از کشور باید اختلاف هزینه بنزین را بپردازید و از آن جا که این هزینه بر اساس ظرفیت باک ماشین شما محسوب می شود و نه میزان بنزینی که در باک خود دارید، بهتر است باک خود را پر کنید. 

+ استفاده از ماشین شخصی زیاد توصیه نمی شود، چرا که گویا پلیس آذربایجان بر روی پلاک های ایرانی حساسیت دارد و جریمه های نامعقول در انتظار شماست و دردسرهای زیادی برای شما به ارمغان می آورد. بنابراین استفاده از ماشین های کرایه ای لب مرز بیش تر توصیه می شود. از لب مرز آستارا که مرز اصلی بین دو کشور بوده و رفت و آمد بسیار است، اغلب ماشین های بنز در انتظار شما هستند.

هزینه کرایه ماشین از لب مرز تا شهر باکو بسته به زمان سفر متفاوت است:

+ سفر در ایام عید نوروز و دوران اوج سفر: حدود ۴۰-۵۰ منات (حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان)

+ سفر در سایر اوقات: حدود ۱۵ تا ۳۰ منات (حدود ۲۷ تا ۵۵ هزار تومان)

سفر به آذربایجان
سفر به آذربایجان

ویزا برای سفر به آذربایجان

گرفتن ویزا نیز بستگی به نوع سفر شما دارد، اگر بخواهید همراه تورها سفر کنید، شما تنها پول را می پردازید و کاراهای اداری گرفتن ویزا را خود تورگردانان انجام می دهد، که این هزینه نیز با دیگر هزینه ها دریافت می شود.

اما اگر بخواهید به صورت شخصی سفر کنید، برای گرفتن ویزا دو راه دارید که برای کاهش هزینه ویزا این امکان وجود دارد از یک پاسپورت و ویزا استفاده کنید و برای همراهان خود هزینه ۱۰۰۰۰ تومان را بپردازید. 

۱- اقدام شخصی: می توانید خود به سفارت آذربایجان در تهران یا تبریز مراجعه کرده و ویزا را دریافت کنید. برای دریافت ویزا، علاوه بر هزینه ۲۰ دلاری (62 هزار تومان)، باید یک قطعه عکس ۳*۴، دعوت نامه یا رزرونامه هتل و بیمه نامه مسافرتی را به همراه داشت. همچنین دریافت ویزا از طریق سفارت ۱۰ روز کاری به طول می انجامد.

+ هزینه بیمه نامه مسافرتی بسته به تعداد روزها (۷ روز تا یک سال) بین ۶۵ هزار تا ۱ میلیون تومان متفاوت است.

داشتن بیمه نامه مسافرتی برای گرفتن ویزا الزامی است.

آدرس سفارت آذربایجان در تهران: تهران، پاسداران، خیابان نیستان سوم، کوچه راستوان، پلاک ۱۶٫

آدرس سفارت آذربایجان در تبریز: تبریز، بلوار ولیعصر، خیابان عارف

گرفتن رزرونامه: برای رزرو جا، در هر هتلی احتیاج است که کردیت کارت داشته باشید. اگر دوست و یا آشنایی مقیم هر مکانی خارج از ایران داشته باشید، می توانید بخواهید که هزینه را برای شما پرداخت کند و یا کسی را پیدا کنید که کردیت کارت داشته باشد و شما هزینه رزرو را به او بپردازید. راه دیگر این است که خود کردیت کارت را تهیه کنید. بسته به آن که بخواهید چه نوع کردیت کارتی را تهیه کنید، می توانید هزینه ای بین ۶۰ هزار تا ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پرداخت کنید. کافیست کمی در سایت های فارسی جستوجو کنید، به راحتی می توانید محل تهیه کردیت کارت را بیابید. 

۲- مراجعه به آژانس های مسافرتی: می توانید به یکی از آژانس های مسافرتی مراجعه کنید، هزینه را به آن ها بدهید و پس از مدت معینی ویزای خود را از آن ها دریافت کنید. مزیت مراجعه به آژانس ها، دردسر کم تر است. چرا که لازم نیست که حتما رزرونامه هتل را داشته باشید و پس از سه روز ویزا را به شما تحویل می دهند. البته در نهایت هم باید هزینه بیش تری در حدود ۷۰ یورو بپردازید. در صورتی که بخواهید ویزا را به صورت فوری و یک روزه دریافت کنید، هزینه بیش تری را هم باید پرداخت کنید. 

سفر به آذربایجان

واحد پول آذربایجان، سطح قیمت کشور و تبدیل ارز

واحد پول کشور آذربایجان منات است که هر منات برابر است با 1,943 تومان که شما در حال حاضر هر منات را با نرخ 2,250 تومان خواهید خرید.

از جمله اسکانس های رایج این کشور می توان به اسکناس های 1 (خاکستری)، ۵ (نارنجی)، ۱۰ (آبی)، ۲۰ (سبز)، ۵۰ (زرد)، ۱۰۰ (ارغوانی) مناتی و سکه هایی چون 1، ۳، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ قپیکی اشاره کرد. خوب است بدانید که هر ۱۰۰ قپیک برابر است با یک منات. 

به طور کلی هزینه ها در باکو حدود ۲۰% از تهران ارزان تر است، بنابراین می توانید سفر کم هزینه تری را برای خودتان متصور شوید. 

برای تبدیل ارز دو راه در پیش دارید: 

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های آذربایجان به منات تبدیل کنید. حسن انجام این کار، تبدیل ارز بدون دریافت سود است.

۲- به طور کلی برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند منات باید به بانک‌ِ ملی موجود در فرودگاه یا مرز مراجعه کنید. یعنی اگر هوایی سفر می‌کنید، برای تبدیل ارز و دریافت منات می‌توانید به بانک ملی مستقر در فرودگاه امام خمینی مراجعه کنید. اگر هم زمینی سفر می‌کنید، بانک ملی موجود در مرز نوردوز و بیله سوار، محل تبدیل ارز و دریافت منات است.

همچنین، از آن جا که در تمام نقاط شهر دستگاه های خود پرداز (ATM) به چشم می خورد، اگر دارای مستر کارت، ویزا، ویزا الکترون و مائسترو کارت هستید، می توانید از اغلب دستگاه های خودپرداز پول دریافت کنید. 

سکه قپیک آذربایجان
منات آذربایجان

هزینه‌ ها در طول سفر به آذربایجان

 در طول سفر به آذربایجان هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این اقلام کمک بزرگی در طی سفر شما خواهد بود. کارناوال برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به آذربایجان به صورت جزئی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد.

از آن جا که قصد داشتیم در مورد ریز هزینه ها صحبت کنیم، از این جا به بعد هزینه هایی که ارائه شده اند همگی هزینه های شهر باکو می باشند. 

۱- هزینه‌های حمل و نقل در باکو

۲- هزینه های اقامت در باکو

۳- هزینه‌های خورد و خوراک در باکو

۴- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در باکو

۵- هزینه سرویس موبایل در باکو

سفر به آذربایجان

 1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری در باکو

از سال ۲۰۱۵، شهرداری باکو سیستم بلیت الکترونیک را راه اندازی کرد که این بلیت باکی کارت ( BakıKart ) نام دارد. باکی کارت را می توانید در ایستگاه های مترو و تعدادی از ایستگاه های مشخص اتوبوس خریداری کرد. باکو دو نوع بلیت دارد :

۱- کارت های پلاستیکی و با قابلیت شارژ مجدد که هزینه آن ۲ منات (۴۵۰۰ تومان) است. با این پول علاوه بر خود کارت، هزینه شارژ آن را هم پرداخت می کنید.

۲- کارتی کاغذی و غیر قابل شارژ که تا حداکثر ۴ بار قابل استفاده است: هزینه ۱ منات (۲,۲۵۰ تومان)

در حال حاضر (تا سال ۲۰۱۵) این کارت ها تنها برای مترو و اتوبوس های قرمز رنگ جدید قابل استفاده است، اما به زودی قرار است تا بتوان از باکی کارت در دیگر بخش های حمل و نقل عمومی استفاده شود. برای استفاده از سایر وسایل حمل و نقل عمومی لازم است که همیشه تعدادی سکه و قپیک در جیب خود داشته باشید. 

سفر به آذربایجان و باکو

گزینه های حمل و نقل در باکو

اتوبوس: هزینه اتوبوس در آذربایجان ۲۰ قپیک است که می توانید آن را با کارت (اتوبوس های قرمز) و یا نقد (تمام اتوبوس ها) بپردازید.

می توانید بسیاری از مسیرهای اتوبوسی شهر باکو را از طریق این سایت  پیدا کنید، گرچه بعضی از مسیرها وجود ندارند و برخی مانند خطوط ۱، ۹۰ و ۱۰۰ تغییر مسیر داده اند. برای یافتم مسیرها از گوگل مپ هم می تانید استفاده کنید. 

تاکسی: عمده تاکسی های شهر باکو که در کناره خیابان منتظر مسافرند، تاکسی متر ندارند و حداقل هزینه کرایه آن ها از ۵ منات ( حدود ۱۱ هزار تومان) شروع می شود. از سال ۲۰۱۱، برخی از تاکسی ها با سبک تاکسی های لندن وارد خیابان های باکو شدند. بر روی این تاکسی ها پرچم ۱ منات به چشم می خورد و با وجود تاکسی متری که دارند، کرایه های منصفانه و منطقی دریافت می کنند. 

برای مسیرهای طولانی می توانید از تاکسی ۱۸۹ باکو استفاده کنید که برای سه کیلومتر هزینه ۳ مناتی (نزدیک ۷ هزار تومان)، برای ۴ کیلومتر ۳٫۸۰ منات و برای هر کیلومتر بیش تر نیز ۵۰ قپیک دریافت می کنند. 

مترو: برای مترو می توانید از مرکز شهر باکو به نقاط برون شهری باکو هم سفر کنید. هزینه آن ۲۰ قپیک است و تنها با باکی کارت پرداخت می شود. سیستم مترو تنها در شهر باکو وجود دارد و بین ساعات ۶:۰۰ صبح تا ۲۴:۰۰ خدمات ارائه می کند. 

ماشین شخصی: متوسط هزینه بنزین در آذبایجان مناسب است و هر لیتر بنزین بدون سرب برابر با ۸۰ قپیک یا حدود ۱۸۰۰ تومان است. 

در کل هزینه حمل و نقل در شهر باکو به این ترتیب است:

بلیت الکترونیک: باکی کارت به همراه شارژ: ۲ منات ؛ بلیت کاغذی: ۱ منات

اتوبوس و مترو: ۲۰ قپیک یا ۵۰۰ تومان

تاکسی: حداقل بین ۱ منات تا ۵ منات یا ۲۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان

هزینه بنزین: لیتری 80 قپیک یا حدود ۱۸۰۰ تومان

سفر به باکو آذربایجان
سفر به باکو آذربایجان

۲- هزینه های اقامت در آذربایجان

در آذربایجان و شهر باکو چندین گزینه ی اقامتی با هزینه های متفاوت پیش روی شماست:

هتل ها: در باکو طیفی از هتل های ۵ تا ۲ ستاره وجود دارد 

هتل های ۲ ستاره: میانگین 59.10 منات یا حدود ۱۳۳ هزار تومان

 هتل های ۳ ستاره: با میانگین 33.17 تا 124.55 منات ؛ حدود ۷۵ هزار تا ۲۸۰ هزار تومان

هتل ۴ ستاره: با میانگین 48.76 تا 116.64 منات؛ حدود ۱۱۰ هزار تا ۲۶۵ هزار تومان

هتل ۵ ستاره: با میانگبن 88.61 تا 178.22؛ حدود ۲۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار تومان

می توانید از مقاله انتخاب مناسب ترین هتل در سفر برای انتخاب راحت تر هتل خود کمک بگیرید.

هاستل: در کل در شهر باکو ۱۹ هاستل وجود دارد که بستگی به مکان هاستل و امکانات، گستره ای بین ۱۰ دلار تا ۴۵ دلار دارند. حدودا بین ۳۰ هزار تا ۱۴۰ هزار تومان.

مهمان خانه و آپارتمان: هزینه ‌ها بسته به محل اقمتگاه، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است.

هزینه های اقامت در باکو آذربایجان
هزینه های اقامت در باکو آذربایجان

۳- هزینه‌ های خورد و خوراک در آذربایجان

وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. 

خوراکی های لازم: 

نان: ۰٫۱۵ – ۰٫۶ قپیک (حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان)

شیر: هر لیتر ۱٫۲۵ منات (حدود ۲۵۰۰ تومان)

ماست محلی: ۲٫۶۹ منات (حدود ۵۲۰۰ تومان)

تخم مرغ ۱۲ عددی : ۱٫۹۳ منات (حدود ۳۸۰۰ تومان)

یک بطری آب ۱٫۵ لیتری: ۵۹ قپیک (حدود ۱۲۰۰ تومان)

میوه و سبزیجات (۱ کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: 1.58 منات (حدود ۳۰۰۰ تومان)

پیاز: 59 قپیک (حدود ۱۲۰۰ تومان)

سیب زمینی: ۷۵ قپیک (حدود ۱۵۰۰ تومان)

کاهو: 47 قپیک (حدود ۱۰۰۰ تومان)

سیب: ۱٫۰۹ منات (حدود ۲۲۰۰ تومان)

موز: ۵۹ قپیک (حدود ۱۲۰۰ تومان)

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها پیش روی شماست.

متوسط قیمت در رستوران های ارزان قیمت در حدود ۸ منات یا ۱۸ هزار تومان

در فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا دیگر فست فودها : در حدود ۷ منات یا ۱۶ هزار تومان

در رستوران های متوسط قیمت : از ۸ منات تا ۵۰ منات ؛ حدود ۱۸ هزار تا ۱۱۲ هزار تومان

در رستوران های گران قیمت: از ۵۰ منات به بالا ؛ ۱۱۲ هزار تومان به بالا

هزینه‌ خوراک در آذربایجان

۴- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در آذربایجان

سوغاتی: از جمله سوغاتی های شهر باکو و آذربایجان می توان به فرش و قالیچه، مگنت هایی با تصاویری از برج های شعله، آبنما و برج میدین اشاره کرد. همچنین روسری، کیف، کیف پول، انواع ظروف مسی و فلزی و نقاشی نگ و روغن از جمله صنایع دستی و سنتی آذربایجان است.  

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در آذبایجان از ایران ارزان تر است و البته می توانید پوشاک برند اصل را در آذربایجان خریداری کنید. به طور مثال هزینه یک شلوار جین با برند Levis 501 یا برندهای مشابه نزدیک ۱۰۰ هزار تومان، یک پیراهن زنانه با برندهایی مانند زارا و اچ اند ام نیز از ۱۰۷ هزار تومان شروع می‌شود. کفش ورزشی نایک با قیمت متوسط در حدود ۲۳۰ هزار تومان و کفش چرمی مردانه حدود ۱۹۰ هزار تومان است. برای خرید این اقلام در باکو می‌توانید به باکو بلوار پارک ( Park Bulvar Baku ) و یا پورت باکو مال ( Port Baku Mall ) بروید. 

سوغات باکو آذربایجان
سوغات باکو آذربایجان

۵- هزینه سرویس موبایل در آذربایجان

از جمله اپراتورهای اپراتورهای آذری می توان به آذرسل (Azercell)، باکسل (Bakcell) و آذرفون (Azerfon) اشاره کرد. نرخ های متفاوتی دارند، اما به طور متوسط می‌توان گفت یک دقیقه مکالمه در حدود ۰٫۰۸ منات (200 تا ۳۰۰ تومان) هزینه بر می‌دارد. 

هزینه های سفر به آذربایجان

امنیت در طی سفر به آذربایجان

خوشبختانه نرخ جرم و جنایت در شهر باکو بسیار پایین است و آذربایجان از لحاظ شاخص‌های جهانیِ امنیت، تنها یک پله پایین تر از ایران ایستاده است. همچنین این کشور از لحاظ امنیت از کشورهایی ماند هند، ترکیه، اوکراین و روسیه در درجه بالاتری قرار می گیرد. با این حال با رعایت نکاتی چند برای حفظ امنیت، چیزی را از دست نمی دهید:

اگر با خود پول نقد همراه دارید (که طبیعتا باید همراه داشته باشید) در مکان های شلوغ مواظب جیب و وسایل خود و به خصوص کیف قاپ های حرفه ای باشید و شب ها تنهایی بیرون نروید. 

می توانید هر گونه جرم و خلافی را در ایستگاه های محلی پلیس گزارش بدهید و یا با شماره ۱۰۲ تماس بگیرید. برای تلفن کردن همیشه افرادی هستند که بتوانند انگلیسی صحبت کنند. اما اگر می خواهید به ایستگاه پلیس بروید، کسی را برای ترجمه حرف هایتان همراه ببرید. یادتان باشد هیچ گاه برگه ای را که متوجه نمی شوید چیست، امضا نکنید. 

سفر به باکو
سفر به باکو

دانستنی هایی از کشور آذربایجان

۱- زبان رسمی مردم کشور آذربایجان، ترکی است که به زبان و لهجه ترکی آذری زبان های ایرانی شباهت بسیاری دارد. 

۲- جالب است بدانید که زبان دوم مردم آذربایجان و شهروندان باکو، زبان روسی است که به صورت گسترده ای در شهر کاربرد دارد. با این حال زبان انگلیسی نیز در برخی از شهرهای باکو توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- اختلاف ساعت رسمی ایران با آذربایجان تنها ۳۰ دقیقه است که ساعت آذربایجان ۳۰ دقیقه جلوتر است. 

۴- اگر می خواهید به صورت شخصی و زمینی به اذربایجان سفر کنید، تا حد امکان روزی به غیر از جمعه را برای عبور از مرز انتخاب نمایید. روزهای جمعه و ساعات میانی روز بسیار شلوغ تر از دیگر اوفات اند. 

۵- به هنگام گردش در باکو، بازدید از مکان هایی چون برج های شعله باکو، مسجد بی بی هیبت، قصر شیروان شاه، مرکز فرهنگی حیدر علیف، برج میدن (دختر)، میدان آبنما و … را از دست ندهید. 

۶- عکاسی در مکان هایی مانند مترو و از ساختمان های رسمی ممنوع است، پس جدا از این کار خودداری کنید. 

۷- پلیس آذربایجان بر روی رد شدن از خیابان در مکان هایی غیر از عابر پیاده بسیار حساس است و جریمه آن ۲۰ منات (حدود ۴۰ هزار تومان) می باشد.

هزینه های سفر به آذربایجان
سفر به آذربایجان

بهترین فصل سفر به باکو

تمامی فصل ها وقت مناسبی برای سفر اند اما این که کدام فصل برای شما انتخاب مناسب تری خواهند بود، به علایق، روحیه و تجربیات شما بر می گردد. چرا که هر فصل ویژگی ها و رنگ و بوی خاص خود را دارد. با این حال برای عموم مردم، سه ماه بهار و ماه نخستین پاییز برای سفر به باکو توصیه می شود.

+ سه ماه بهار و ماه مهر، زمان بسیار دلپذیری برای سفر به شهر باکو هستند، چرا که گرمای هوا ملایم است.

+ تابستان های باکو زیاد توصیه نمی شوند، علاوه بر این که گرم ترین اوقات سال هستند و بسیار هم شرجی می باشند. گرچه در این فصل تفریحات تابستانی و دریایی رونق بسیار دارد. البته اگر اهل طبیعت گردی باشید، ماه اول تابستان برای کوهنوردی در کوه های مرتفع اطراف باکو مناسب است. در این کوه ها دمای هوا به نسب گرمای بسیار پایتخت، دلپذیر و فرحبخش است.

+ ماه آبان نیز زمان مناسبی برای سفر به باکو در نظر گرفته می شود، اما باید بدانید که بعدازظهر ها در این ماه دمای هوا تا ۱۵ درجه کاش می یابد و هوا قدری سرد است. همچنین بارش باران در این ماه به طور متوسط ۳۷ میلی متر می باشد.

+ دمای روزانه در ماه آذر از آبان هم پایین تر می رود و بارش باران اغلب زیاد است. سفر در این ماه نیز طرفدار چندانی ندارد. 

+ بارش باران و برف در ماه های زمستان بسیار است و دمای هوا پایین ترین زمان خود را سپری می کند. همین موضوع باکو و اطرافش را در طی ماه های دی و بهمن به مقصد مناسب ورزش ها و تفریحات زمستانی بدل می کند. 

هزینه های سفر به آذربایجان

سخن آخر

توجه داشته باشید که تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، همگی جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزئی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. 

+ هزینه ها و اطلاعات تا بهمن ۱۳۹۵ به روز شده اند. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله برای تصمیم گیری و یا در برنامه ریزی شما جهت سفر به آذربایجان مفید و موثر بود؟

شما تا به حال به کشور آذربایجان یا شهر باکو سفر کرده اید؟ 

تجربه، خاطرات، عکس ها و نظرات خود را با ما در میان بگذارید و به کارناوال بگویید این بار هزینه های سفر به چه شهر یا کشوری را بگوید. 

هزینه های سفر به باکو | آذربایجان
4.6 51

 دیدگاه ها

 • ترک اوغلان

  ۱۵

  ۲۰

  اولا آذری زبان نیستند ترک زبانند دوما اونجا دریاچه خزر هست نه مازندران.

  • زينب شيرازی

   ۱۸

   ۱۰

   سلام دوست کارناوالی
   اگر قدری در مورد زبان رسمی کشور آذربایجان در موتورهای جست و جو گر تحقیق کنید، به سرعت خواهید دید که عنوان «آذری» یا «آذربایجانی» را پیش روی شما خواهند گذاشت
   و اما در مورد دریاچه کاسپین: «خزر» نام قومی غیرمتمدن و غیر ایرانی بوده که به صحراگردی و تاخت و تاز شهرت داشته اند و به این دریاچه ارتباطی ندارند. با این حساب، دلیلی وجود ندارد که دریاچه کاسپین را با نام خزر یاد کنیم. انتخاب کارناوال و ایرانی ها، دریاچه کاسپین و مازندران است.
   پایدار باشید

   • یک انسان تورک زبان

    ۹

    ۲

    دلیل اینکه آنجا نام اصلی اش خزر است این است که اولین قومی که در سواحل و حوزه دریای خزر ساکن بوده قوم تورک های خزر بوده است! که بعد ها به دلایلی از آن منطقه مهاجرت میکنند

  • مصطفی

   ۷

   ۷

   ظاهراً اطلاعات تاریخی و جغرافیایی شما کمی اندک است. نیاز به تلاش خاصی ندارید. با گوگل می توانید پاسخ های خود را بیابید…

  • امیر

   ۴

   ۵

   با عرض احترام خدمت عزیزان.
   اولین نمونه سکونت در کرانه دریاچه کاسپین مربوط به تمدن قوم گیل در سرزمین موسوم به دیلمون یا گیلان فعلی در حدود ۱۱۰۰۰ یازده هزار سال پیش یعنی مقارن با اتمام آخرین عصر یخبندان می باشد. که در حفاریهای منطقه مارلیک واقع در جنوب رشت و اکتشافات املش واقع در جنوب شرق لاهیجان بوده است. بررسی مورفولوژیک مردگان و تحقیقات آرکولوژیک آثار مبتنی بر کربن ۱۲ نشانگر قدمت بقایا از ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ سال میباشد. و سیر یافته های بعدی در تدرج زمانی متعاقب در یافته های باستانشناسی نشانگر اعقاب گیلک بودن آنهاست.
   ضمنا، خزرها مجموعه ای نامتجانس از اقوام کوچ‌نشین نژاد زردپوست ترک‌ِ عمدتا مغول-آلتایی بودند که حتی اقوام چادرنشینی از اسلاوها و اورالیها را نیز در برگرفته بودند. و تاریخ حضورشان عمدتا در اطراف رود ولگا و حداکثر به ۱۵۰۰ سال پیش پس از مهاجرتشان از محدوده ترکستان و مغولستان به اطراف این رود جهت دزدی و چپاول اقوام دیگر برمی گردد.
   همینطور، نام زبان اعلام شده توسط دولت باکو، زبان آذربایجانی است. البته این زبان در واقع زبان آذری نیست، و زبان ترکی قوم زردپوست قز یا همان غوز هست که وام واژه هایی از زبان آذری باستان یا زبان پهلوانی در خورد دارد. البته این زبان در آذربایجان توسط مغولان و دیگر اقوام ترک نژاد چشم بادامی تقریبا نابود شده و مغولان و غوزها هر آذریی را که به زبان مادریش تکلم میکرد مورد اذیت قرار داده و اجبار به تکلم تورکی میکردند. هنوز در بعضی نقاط زبان آذری باستان یعنی زبان بابک خرمدین، نظامی گنجوی و خاقانی شروانی تکلم می گردد ( کرنگان از روستاهای شهرستان ورزقان، کلاسور و خوینرود از روستاهای شهرستان کلیبر، گلین‌قیه از روستاهای شهرستان مرند، شاهرود شهرستان خلخال، و نیز شهرستان آب‌شوران، لاهیج در ناحیه اسماعیل‌لی و داغلی در جمهوری آذربایجان ).

  • سلام من خیلی دوست دارم برم آذربایجان

   ۶

   ۰

   سلام دوست دارم برم باکو

  • دوستدار تالش و گیلک

   ۱

   ۳

   اولاً ترک اوغلان آنها خود را آذری زبان می دانند. شما از آنها کاسه داغ تر آشی؟!! در ثانی دریای خزر؟ نخیر دریای کاسپی( کاسپین) ، مازندران، هیرکانی ، گیلان اما خزر نیست. خیلی خزرها را دوست داری می توانی به یهودیان اشکنازی در لهستان و اسرائیل ملحق شوی. پان ترکیسم در سفر را ندیده بودیم که به حمدلله دیدیم!!!

 • هووم

  ۴

  ۲۶

  نمی دانم چرا شماها کشورهایی را تبلیغ می کنید که حز دشمنی با مردم بینوای ایران و افتخارشان به گرگهای خاکستری و اینکه از اولاد چنگیز و هلاکو و آتیلا و تیمور لنگ هستند.مثل آنتالیا و استانبول و ازمیر و …اگر این را می خواهید برای ترکهای ایران تبلیغ کنید لطف به همان زبان ترکی و با خط لاتین تبلیغ کنید نه به زبان ما.چرا به زبان ما؟

  • زينب شيرازی

   ۱۱

   ۵

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   از آن جا که کارناوال وبسایت جامع گردشگری است، رسالتش چیزی جز معرفی مکان ها و مناطق گردشگری «ایران» و «جهان» نیست و کاری به سیاست زدگی و تبلیغ سیاست دیگر کشور ها ندارد.
   همچنین مفتخریم که در معرفی ایران عزیزمان دست داریم و تا حد توان تلاش می کنیم.
   برای آشنایی بیش تر با روند کارناوال می توانید به بخش ایرانگردی کارناوال مراجعه کنید.
   پایدار باشید

   • م

    ۲

    ۱۰

    (چون متوجه نشدم که پیامم ارسال شد یا نه دوباره میفرستم)
    سلام
    اشتباه شما همینه که فقط نگاهتون به گردشگریه و چشم به دیگر واقعیت ها بسته اید باید بدانید اگر مردم را به این کشورها و وارد کردن ارز به داخل این کشور ها ترغیب کنید درآمد آنها برای پیش بردن سیاست هاشون که یکیش مقابله با مسلمون هاست را تامین کردین.پس با یک واسطه،دقیقاَ با سیاست هم سر و کار دارید.پس به این هم مفتخر باشید که با دقت لازم و واکاوی دقیق مقاله هاتون را مینویسید.
    موفق باشید

 • مرتضی

  ۸

  ۱

  بسیار عالی و جامع.از بابت این مقاله بسیار سپاسگزارم.

 • بهروز فتح الهی سیس

  ۴

  ۱

  ممنون از راهنمائیهای شما – انشالله که مردم همیشه سفرهای خوب و خوشی داشته باشند.

 • حسین فرهمند

  ۴

  ۱

  با تشکر از شما.بسیار مفید بود.چه زمانی برای مسافرت به باکو مناسب است؟

  • زينب شيرازی

   ۴

   ۱

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   سپاس از توجه شما.
   این مقوله کاملا به روحیه و نوع تفریح شما بستگی دارد
   سه ماه بهار و ماه مهر، زمان بسیار دلپذیری برای سفر به شهر باکو هستند
   اما تابستان ها زیاد توصیه نمی شوند، چرا که گرم و شرجی بوده
   اگر اهل طبیعت گردی باشید، ماه اول تابستان برای کوهنوردی در کوه های مرتفع اطراف باکو مناسب است
   و اگر اهل تفریحات زمستانی بوده باشید، ماه های دی و بهمن برای سفر به باکو و اطرافش مناسبند.

 • امیر

  ۷

  ۱

  عالی بود و کاربردی با تشکر پایدار باشید.

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۱

   سلام دوست کارناوالی عزیز
   سپاس از توجه نیک شما
   پایدار باشید

 • مهران

  ۶

  ۲

  بسیار ممنون ازاینکه اطلاعات درست رو به مردم میدید، به دور از تعصب بیخود.

 • وحید احمدی

  ۴

  ۱

  با سلام. بسیار عالی و جامع بود . خیلی ممنون از مقاله جامع و مفید شما که در راستای خدمت به هموطنان عزیز است. خسته نباشید

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۱

   سلام دوست کارناوالی عزیز
   سپاس از حسن توجه و انرژی مثبت شما
   پایدار باشید

 • محمد

  ۶

  ۵

  سلام.ممنون از مقاله زیباتون.با وجود اینکه چند باری ب آذربایجان مسافرت کرده ام باید بگم مقاله شما خیلی از خاطرات رو زنده کرد.
  فقط دو مطلب عرض میکنم: یکی اینکه دوستانی که میخوان اونجا سفر کنن نگران زبان نباشند چون حتی اونایی هم که انگلیسی بلد نیستن تمام تلاششون رو میکنن تا ب هر طریقی شده منظور شما رو فهمیده و بهتون کمک کنن.
  و مطلب بعدی یکی از دوستان انتقاد کرده بودن که ب که ب زبان ما دارید ترک زبان ها یا … تبلیغ میکنید.دوست عزیز موقعی که ما ادعای برترین کشور خاور میانه رو داشتیم باکو روستایی بیش نبود………
  بازهم سپای از مقاله خوبتون.

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۱

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   سپاس از توجه و نکات خوب شما
   پایدار باشید

 • شهریار

  ۱۳

  ۱

  بسیار دقیق و کامل ممنون دوست غریز..اون کسی که میگه چرا واسه ترکای آذربایجان و ترکیه… تبلیغ میکنید بهید بگم ترکا همه از یک ریشه ان چه استانبولی چه اذری چه ترکمن قشقایی خراسانی ازبک قرقیز قزاق اویغور التای تاتار….

 • حسین

  ۴

  ۱۰

  خواستم جواب اون کسی که اذری ها رو ترک خطاب کرد بدم که دیدم قبل از من داده شد قزوین معرب یعنی عربی شده کاسپین هست و همه جای دنیا اونو به نام کاسپین میشناسن جز ایران مصری ها هم عربی حرف میزنند ولی عرب نیستند اینو هم من می دانم هم شما چون روش تعصب بیجا ندارم داداش ترک یعنی چشم بادامی نه اذری اریایی

 • علی

  ۵

  ۱

  سلام خانم شیرازی
  مطالبتان بیست و بسیار عالی بودن ، من از طرف خودم که یک ترک تبریزی هستم از شما بسیار تشکر میکنم ، افرادی مثل شما بسیار کم هستند که دانسته های خود را در اختیار مردم میگذارند بخصوص اطلاعاتی که در کشور دیگر حکم طلا دارند ، به امید کامیابی و موفقیت شما زینب عزیز

  • زينب شيرازی

   ۳

   ۱

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   ما تمام تیم کارناوال بر آنیم تا راهنمای جامعی از گردشگری در ایران و جهان را برای هم وطنان عزیزمان ارائه دهیم و بسیار خرسندیم که این گونه رضایت و توجه شما را جلب کرده ایم.
   با انرژی مثبت شما پرقدرت تر از همیشه به راهمان ادامه می دهیم
   سپاس از توجه نیکتان

 • جعفر اجلالی

  ۲

  ۶

  درود بر شما مطالب شما رو مطالعه کردم و به نظر میاد که کامل باشد و امیدوارم که بتونم از اون در سفر به”ئاگر بایگان” از اون استفاده کنم البته ذکر این نکته نیز خالی از لطف نخواهد بود که تلفظ اصیل اذربایجان در واقع معرب شده “ئاگربایگان” که کلمه ایی کردی ایرانی است

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۱

   سلام دوست عزیز
   سپاس از به اشتراک گذاشتن دیدگاه و اطلاعات خود با ما
   پایدار باشید

 • معین

  ۱

  ۱

  سلام. وقت بخیر. ممنون بابت مطالب مفیدی که قرار میدین. میخواستم ببینم برای آزمون های بین المللی آی تی مثل آزمون های مایکروسافت و سیسکو، باکو محل مناسبی هست؟ اگر نه، از کشورهای همسایه چه کشوری رو پیشنهاد می کنین؟

  • زينب شيرازی

   ۱

   ۱

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   برای اطلاع از آزمون های سیسکو می توانید به اینجا مراجعه کنید و برای آن که بدانید هر آزمون در چه منطقه و کشور امکان برگزاری دارد نیز باید با شماره های تماس ارائه شده در همین سایت تماس بگیرید.
   ضمن آن که بهتر است برای اطلاعات دقیق تر و تخصصی تر به اساتید و دانشجویان تکمیلی رشته آی تی مراجعه کنید.
   پایدار باشید

 • kamran

  ۱

  ۱

  ممنون از توضیحاتتون ولی از وضعیت آب و هوایی و اینکه چه فصلی برای سفر به باکو مناسب تر است حرفی نزدید اصلا

  • زينب شيرازی

   ۱

   ۱

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   سپاس از توجه شما.
   بنا به درخواست شما این مسئله به بخش انتهایی پست اضافه شد.
   اما به طور خلاصه می توان گفت:
   این مقوله کاملا به روحیه و نوع تفریح شما بستگی دارد
   سه ماه بهار و ماه مهر، زمان بسیار دلپذیری برای سفر به شهر باکو هستند
   اما تابستان ها زیاد توصیه نمی شوند، چرا که گرم و شرجی بوده
   اگر اهل طبیعت گردی باشید، ماه اول تابستان برای کوهنوردی در کوه های مرتفع اطراف باکو مناسب است
   و اگر اهل تفریحات زمستانی بوده باشید، ماه های دی و بهمن برای سفر به باکو و اطرافش مناسبند.

 • سامان

  ۲

  ۱

  ممنون از مقاله
  چند ساعت طول میکشه با قطار از مرز تا باکو برسیم ؟
  آیا سواری یا تاکسی گیر میاد ؟
  هزینه سواری چقدره ؟
  با سواری چقدر طول میکشه ؟
  آیا میشه قطار رو از ایران رزرو کرد ؟ اگه میشه چجوری ؟

 • حسین

  ۶

  ۱

  جمهوری اذربایجان نه جمهوری باکو یا آران در کل یاشاسین اذربایجان

 • چرا؟

  ۲

  ۷

  نمی دانم چرا شماها کشورهایی را تبلیغ می کنید که باطنا با ما دشمن و تشنه به خون ما هستند.

 • علی

  ۶

  ۱

  ممنون از راهنمائی تون
  ما هم عید رفته بودیم خیلی خوب بود قیمتها همون که شما فرمودید بود قیمتها از ایران خیلی ارزان هست
  باکو هم خیلی خیلی شهر تمیزی هست حتی تمیزتر از شهرای ما و ترکیه
  رفتید کباب آذربایجان یادتون نره

 • کریم

  ۲

  ۰

  سلام من می خواه نوروز ۹۶ برم ولی تنها هستم دنبال همراه هستم… اهل تبریزم ۲۸ساله

  • عبدالناصر

   ۰

   ۰

   منم خیلی مشتاقم ولی فعلا که تنهام.

  • ehsan

   ۰

   ۰

   سلام من هم میخوام عید برم باکو تنهام مثل تو میشه باهم بریم

 • sama

  ۱

  ۰

  سلام.ممنون از اطلاعات کامل و جامعتون
  اسفند ماه برای سفر به باکو اب و هوا چطوره ؟ و اینکه ایا کارناوال یا جشن خاصی در اون ایام هست؟

  • زينب شيرازی

   ۱

   ۱

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   همان طور که در بالا اشاره شده، باکو در زمستان ها آب و هوای سردی دارد.
   در نیمه اول اسفند امسال، متوسط دما در حدود ۶ تا ۱۰ درجه و در نیمه دوم ماه نیز در حدود ۷ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است.
   همچنین طبق منابع معتبر در این ماه، در باکو جشنواره رسمی و جهانی برگزار نمی شود ولی این احتمال وجود دارد که جشنواره ای کوچک و محلی داشته باشد.

 • لیلی

  ۱

  ۰

  بسیار زیبا .دوست عزیز برای مطالب عالی تون صمیمانه سپاسگزارم.

 • عباس

  ۰

  ۰

  با سلام. بسیار مقاله ی کاربردی و مفیدی بود. لطفا اگر میشه در مورد هزینه های تور و قیمت بلیط هواپیما اطلاعات به روزی رو بفرمایید. من هرچقدر سرچ کردم قیمت منطقی رو ندیدم.

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   سپاس از توجه و انرژی مثبت شما
   همان طور که در ابتدا و انتهای مقاله اشاره کردیم، درباره تمامی هزینه ها تحقیق شده و هیچ یک صرفا کپی از یک منبع نیستند. از آن جا که این مقاله به تازگی منتشر شده، همه قیمت ها جدید هستند و البته تفاوت جزئی در مرور چند ماه طبیعی است.
   ضمن این که تیم تحریریه کارناوال از افراد متخصص تشکیل شده و تا زمانی که از درستی مطلبی اطمینان نیابد، آن را منتشر نمی کند.

 • حامد

  ۰

  ۰

  ادمین عزیز بنظرتون تو فصل اردبیهشت(عید نوروز)باکو چطور میشه؟؟؟؟؟؟اگه میشه راهنمایی فرمائید

  • زينب شيرازی

   ۱

   ۰

   دوست کارناوالی عزیز
   بهار یکی از بهترین اوقات سفر به باکو است که هوا، گرمای ملایم و دلپذیری دارد.

 • حامد

  ۲

  ۰

  سلام
  بسیار عالی
  ایرانی و غیر ایرانی مسلمون و غیر مسلمون نداره. همه انسانیم.
  اگه نگران خروج عرض هستید کاری کنید که ایران هم سهمی از گردشگری داشته باشه‌

 • حجت

  ۰

  ۲

  به زحمت و دردسرهایش نمی ارزد! شما با یک پنجم هزینه و دردسرهای سفر به باکو می توانید از مناطق دیدنی تر ایران مثل تکاب ( تخت سلیمان و مناظر بهشتی منطقه ) ، دریاچه ارومیه ، کلیسای سنت استپانوس ، صومعه جلفا و مناطق رویایی مسیر تحت سلیمان -زنجان و هزاران سایت دیدنی مناطق شمال غرب و غرب ایران بازدید کرده و لذت ببرید و به اجان های باکو باج ندهید

 • داود

  ۱

  ۰

  سلام دوست عزیز با تشکر فراوان بابت اطلاعات جامع و بروزی که توی سایت گذاشتین راستش من ابانماه امسال به باکو سفر کردم و قیمت ها و چیزهایی که گفتین کاملا درست بود و صداقت کامل رو حس کردم توی مقاله تون و یه جورایی احساس کردم باز حضور خودم رو در باکو .منتها من از کشور اذربایجان خوشم اومده و میخوام بدونم هزینه کرایه خانه یا رهن خانه یا خرید خانه به چه صورته و اینکه ایا در اذربایجان میشه اقامت گرفت برای زندگی کردن ؟

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   سپاس از انرژی مثبت شما
   هزینه های خرید آپارتمان در مرکز شهر باکو هر متر مربع بین ۳٫۵ تا ۵٫۵ میلیون تومان و خارج از مرکز شهر، بین ۱٫۶ تا ۲٫۵ میلیون تومان است.
   هزینه اجاره یک آپارتمان تک خواب در مرکز شهر بین ۷۰۰ هزار تا ۱میلیون ۲۰۰ هزار تومان متفاوت است. و این هزینه برای آپارتمانی تک خواب خارج از مرکز شهر در حدود ۳۵۰ تا ۵۵۰ هزار تومان می باشد.
   بله امکان گرفتن اقامت در این کشور را دارید، اما مسلما روال و روند مخصوص به خود را دارد که توصیه می شود برای آگاهی از آن ها به افراد متخصص مراجعه کنید.
   البته در آینده ای نزدیک می توانید در کارناوال، از شرایط مهاجرت به این کشور آگاه شوید.

 • A.bayani

  ۱

  ۰

  ممنون از اطلاعات خوبتون. بسیار بسیار مفید بود. خسته نباشید.

 • آرش

  ۰

  ۰

  با سپاس از خانم شیرازی. از مطالب مفید و کارساز شما بسیار استفاده کردم. جای یک سوال برای من هست. من برای ایام نوروز قصد سفر به باکو را دارم. از آنجایی که هزینه تورهای هوایی به شدت بالا میرن در این ایام، مسافرت زمینی را انتخاب کردم. طبق پرس و جو ها شنیدم که در این ایام هزینه کرایه از مرز آستارا یا بیله سوار هم بالا میره یعنی نفری تا ۱۰۰ منات. آیا صحت داره؟ و در صورت صحت داشتن پس بهتره که با ماشین خودمون بریم یعنی ۶۰۰ تومن هزینه کاپوتاژ بدیم بریم. چون ۳ نفر هستم و هزینه ها تقسیم میشن. لطفن راهنمایی کنید.مرسی

  • زينب شيرازی

   ۱

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   سپاس از توجه و انرژی مثبت شما
   برای اطمینان از درستی اطلاعات، جواب شما در دست بررسی است.
   به زودی پاسخ شما را خواهیم داد.

  • زينب شيرازی

   ۱

   ۰

   دوست عزیز کارناوالی
   اطلاعات هزینه ها به روز رسانی شد که از این قرارند:
   هزینه کرایه ماشین از لب مرز تا شهر باکو بسته به زمان سفر متفاوت است:
   + سفر در ایام عید نوروز و دوران اوج سفر: حدود ۴۰-۵۰ منات (حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان)
   + سفر در سایر اوقات: حدود ۱۵ تا ۳۰ منات (حدود ۲۷ تا ۵۵ هزار تومان)

 • فرزانه

  ۱

  ۰

  از اطلاعات کلی که دادین سپاسگزارم خیلی برام مفید بود

 • زينب شيرازی

  ۱

  ۰

  سپاس از توجه شما دوست عزیز کارناوالی
  خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده است.

 • آرش

  ۰

  ۰

  با سلام خدمت اعضای سایت عالی کارنوال و مخصوصا خانم شیرازی. در خصوص هزینه های ویزا نوشتید که هزینه ویزا ۲۰ دلار هست. الان با هر آژانسی که صحبت میکنم میگن۲۰۰ هزار تومن هزینه ویزا هست. و اینکه دریافت چند ویزا با یک پاسپورت هنوز هم ادامه دارد؟

  • زينب شيرازی

   ۱

   ۰

   دوست عزیز کارناوالی
   سپاس از توجه و لطف شما
   همان طور که در متن مقاله و در بالا اشاره کرده ایم، اگر بخواهید خودتان به صورت مستقیم و با مراجعه به سفارت آذربایجان ویزا بگیرید، هزینه آن ۲۰ دلار خواهد بود. این راه هزینه کم تری می گیرد اما کارهای اداری و تعداد روز بیش تری شما را درگیر خواهد کرد.
   اگر بخواهید در زمان صرفه جویی کنید، با مراجعه به آژانس ها و پرداخت پول بیش تر، می توانید ویزا را بین ۱ تا ۳ روز و با هزینه ای در حدود ۷۰ یورو دریافت کنید. آژانس های مسافرتی به دلیل حق واسطه گری، مسلما هزینه بیش تری از شما خواهند گرفت.
   در رابطه با یک پاسپورت و چند ویزا، از آن جا که قوانین به طور مداوم در طول زمان تغییر می کنند، بهتر است این قضیه را با آژانس های مسافرتی و یا سفارت کنترل کنید.

 • Rahele

  ۱

  ۰

  خیلی ممنون
  من فقط نگران زبان اونجا هستم
  چون اصلا ترکی متوجه نمیشم
  توی هتل یا رستوران یا مراکز خرید و یا حتی تاکسی باید چطور متوجه شد و حرف زد؟ ☹️

 • فافا

  ۰

  ۰

  سلام. واقعا بابت اطلاعات دقیق و به روزتون ممنونم. ۳>
  جسارتا میشه اطلاعاتی در مورد آب و هوا و شلوغی شهر باکو در ایام عید نوروز بدین؟

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   همان طور که گفته شد، بهار یکی از بهترین فصل ها برای سفر به باکو و آذربایجان است
   اما به صورت دقیق تر، میانگین دمای این شهر در نیمه اول فروردین بین ۹ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است.
   برای آگاهی از وضعیت دقیق تر و انتخاب پوشاک مناسب فصل، توصیه می شود حتما پیش از سفر آب و هوای باکو را در نرم افزارهای پیش بینی هوا کنترل کنید.
   طبیعتا ایام عید یکی از ایام اوج سفر به باکو برای ایرانی ها محسوب می شود.

 • من

  ۰

  ۰

  با سلام .من می خواستم بدانم برای هفته اول عید آب و هوا باکو چطوره؟منو همسرم یه بچه ۴ ساله داریم ..آیا با بچه سفر خوبی ست یا نه؟؟

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   همان طور که در متن مقاله گفته شد، بهار یکی از بهترین فصل ها برای سفر به باکو و آذربایجان است
   اما به صورت دقیق تر، میانگین دمای این شهر در نیمه اول فروردین بین ۹ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است.
   برای آگاهی از وضعیت دقیق تر و انتخاب پوشاک مناسب فصل، توصیه می شود حتما پیش از سفر آب و هوای باکو را در نرم افزارهای پیش بینی هوا کنترل کنید.

 • من

  ۰

  ۰

  هتل خوبی که با بچه راحت باشیم و مکانش هم مناسب باشه و لطفا معرفی کنید

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   دوست عزیز اغلب هتل های ۵ و ۴ ستاره برای کودکان مناسب اند.

 • بهاره رضایی

  ۰

  ۰

  سلام خانم شیرازی میشه کمک من کنین من بر ای خرید بین قشم و باکو موندم که کدوم برام راحت تر وارزانتر تمام میشه …اگر میتومین کمکم کنیم با تشکر

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   هزینه ای که در نهایت برای شما تمام می شود، به موارد مختلفی بستگی دارد، از شهر کنونی شما و نوع راه سفر بگیرید که بخواهید زمینی بروید یا هوایی؛ تا نوع اقامتگاه، نوع خورد و خوراک و دست آخر کالایی که قصد خرید دارید
   در اغلب موارد اگر بخواهید هزینه کم تر را انتخاب کنید، باید قدری از آسودگی و راحتی خود چشم بپوشید. بنابراین مهم است که مشخص کنید راحتی برای شما در اولویت قرار دارد یا هزینه کم تر.
   با مشخص کردن جواب هر یک از مواردی که گفته شد، راحت تر می توانم به شما کمک کنم.
   پایدار باشید

 • بهاره رضایی

  ۰

  ۰

  خانم شیرازی اگر امکان داره پاسخ من زود بدین ….انتخاب سفرم به نظر کارشناسی شما بستگی داره

 • فرشاد

  ۰

  ۰

  سلام، ما تصمیم برای سفر نوروزی به باکو داریم. کسی رو نداریم که به زبان ترکی یا روسی آشنایی داشته باشه. آیا برامون مشکلی پیس میاد؟

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   برای تفریح و گشت و گذار در شهری خارجی، گرچه دانستن زبان های آن کشور به کار شما خواهد آمد، ولی نداستن و تسلط نداشتن، خوشی و راحتی را نیز از شما سلب نمی کند. راهکارهای زیادی هست که شما می توانید از آنها برای برقراری ارتباط استفاده کنید، از زبان اشاره و بدن و نوشتن بر روی کاغذ بگیرید تا استفاده از اپلیکیشن های ترجمه و ترجمه صوتی.
   همچنین طبق تجربه یکی از دوستان کارناوالی که در اینجا با ما به اشتراک گذاشتند:
   « دوستانی که میخوان اونجا سفر کنن نگران زبان نباشند چون حتی اونایی هم که انگلیسی بلد نیستن تمام تلاششون رو میکنن تا ب هر طریقی شده منظور شما رو فهمیده و بهتون کمک کنن. »

 • fahime

  ۰

  ۰

  سلام، مرصى از مطالب مفیدتون.
  ما امسال عید با خانواده قصد سفر به باکو داریم، تصمیم گرفتیم با ماشین شخصى سفر کنیم ولى شنیدم پلیس آذربایجان مرتب از ماشینهاى ایرانى طلب رشوه میکنن ، میخاستم بدونم بهتره که ما ماشینو در آستارا ایران بذاریم و با ماشینهاى مسافرى بریم، آیا شهر آستارا امن هست براى پارک ماشین؟ ممنون میشم راهنمایى کنین

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   بله متأسفانه بسیاری از دوستانی که تجربه سفر با ماشین شخصی دارند، از این موضوع گلایه دارند.
   همان طور که در متن مقاله هم اشاره کردیم، توصیه ما این است که از ماشین های لب مرز استفاده کنید و بسیاری از همین راه استفاده می کنند. یعنی با ماشین شخصی تا لب مرز می روند و باقی را با ماشین های آذربایجان طی می کنند.

 • م.جعفری

  ۰

  ۰

  سلام
  من میخوام خودم واسه ویزا اقدام کنم . قراره یکشنبه برم سفارت. اون فرم که تو سایت هست رو پر کردم به همراه یک قطعه عکس و پاسپورت.
  میخوام ببینم رزرونامه اجباریه ؟ چون ما قراره خونه بگیریم از طریق یکی از دوستان. یبار تلفنی از سفارت پرسیدم گفتن مهم نیست.
  خیلی مهمه واسم . اگه اینطوره فعلا از سایت بوکینگ رزرو کنیم و بعدا که ویزا رو گرفتیم کنسل کنیم؟
  یجا هم خوندم بیمه نامه مسافرتی هم باید داشته باشیم. درسته؟ یا نه ؟

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز
   طبق قوانین وجود رزرونامه لازم است، اما از آن جا که این قوانین به صورت مداوم تغییر می کنند، اگر مسئولین سفارت گفته اند مهم نیست، حتما همین طور است.
   درمورد بیمه نامه مسافرتی هم درست است، برای گرفتن ویزا، داشتن بیمه نامه الزامی است.

 • ehsan

  ۰

  ۰

  سلام . میخوام برای تعطیالت برم باکو (شخصی) ایا اونجا میتونم یه سویت یا اپارتمان بگیرم زبان هم بلد نیستم و برای ویزا بیمه نامه مسافرتی از کجا باید تهیه کنم . مرسی

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   بله، این امکان وجود دارد که برای اقامت سوئیت یا هتل آپارتمان بگیرید، البته از آن جا که تعطیلات عید بسیاری قصد سفر به باکو و آذربایجان می کنند، بهتر است پیش از رفتن به فکر محل اقامت و رزرو جا باشید.
   ندانستن زبان امکان سفر کردن را از شما نمی گیرد، تنها قدری ممکن است شرایط سختی را سپری کنید که در این صورت استفاده از زبان بدن و برنامه های موبایل ترجمه را به شما توصیه می کنیم.
   درباره بیمه نامه مسافرتی هم باید بگویم کافیست در گوگل کمی جستوجو کنید تا به سرعت شعبه های بیمه مربوطه را ببینید. فقط بدانید که باید به شعب مرکزی هر یک مراجعه کنید.
   سفر خوبی داشته باشید 🙂

 • الي

  ۰

  ۰

  با سلام و خسته نباشی و تشکر از توضیحات کاملی که برای باکو گذاشتید.
  یک سوْال دارم،ما دوتا دختر هستیم که برای اولین بار به باکو سفر میکنیم.میخوام بدونم از نظر امنیت چطوری هست؟؟

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   دوست عزیز کارناوال
   سپاس از توجه و انرژی مثبت شما 🙂
   این که شما دو دختر هستید، مشکلی در روند سفر ایجاد نمی کند اما رعایت موارد ایمنی ضروری است. البته نحوه سفر کردن شما نیز در این امر موثر است.
   در این باره در مقاله توضیح داده ام، که توصیه می کنم بخش «امنیت در طی سفر به آذربایجان» را در بالا مطالعه کنید.
   همچنین گمان می کنم خواندن مقاله زیر برای شما خالی از لطف نخواهد بود:
   مزیت های سفر انفرادی : http://karnaval.ir/advantage-traveling-solo/
   این مقاله تجربیات یک خانم است که به تنهایی دست به سفر و جهانگردی می زند.

 • نازی

  ۰

  ۰

  سلام واقعا توضیحات کامل و خوبی بود . ولی یه سوال؟ چطور می شه از اینجا هتل یا سوییت رزرو کرد ما که نمی تونیم واسه اونجا پول واریز کنیم؟ میشه راهنمایی کنیین مرسی

  • زينب شيرازی

   ۰

   ۰

   سلام دوست عزیز کارناوالی
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته است 🙂
   جواب سوال شما نیز در مقاله آمده است، به بخش: ویزا برای سفر به آذربایجان> رزرونامه در بالا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...