تاریخچه حمل و نقل در گردشگری

تاریخچه حمل و نقل در گردشگری

دانشنامه گردشگری

حمل و نقل به عنوان عاملی مهم در جابه جایی انسان ها، نقش چشمگیری را در صنعت گردشگری ایفا می کند. اولین گردشگران با پای پیاده و با کمک چارپایان به سفر پرداختند و سپس به کمک قایق، وسایل چرخ دار و در نهایت هواپیما، این روند، آسان و آسان تر شد. امروز در کارناوال به بررسی تاریخچه حمل و نقل در گردشگری می پردازیم.

تاریخچه حمل و نقل

سفر با کالسکه

در قرن پانزدهم، کالسکه ها و درشکه ها در مجارستان روی کار آمدند و به ارائه ی خدمات در مسیرهای خاص پرداختند. در قرن نوزدهم مسافرات با کالسکه در انگلستان رواج زیادی پیدا کرد و توسعه ی رستوران های انگلیسی امکانات اقامتی را برای مسافران کالسکه ها فراهم آورد.

مسافرت آبی

در سال ۱۷۲۲ میلادی، قایق ها به جابه جایی مسافران و کالاها را در کانال های کشتیرانی جا به جا می کردند. بریج واتر به ارائه ی خدمات حمل و نقل آبی بین منچستر و پل لندن می پرداخت. هر قایق دارای کافی شاپ بود و خدماتی را ارئه می کرد. در سال ۱۸۱۵، کشتی های بخار در مسیرهای مختلفی تردد و مسافران را جا به جا می کردند. در سال ۱۸۳۳، اولین پوستر تبلیغاتی برای سفر تفریحی با کشتی از لندن منتشر گردید. در سال ۱۸۴۱، اوج محبوبیت سفرهای تفریحی با کشتی های بخار بود و منجر به چاپ کتابچه های راهنمای گردشگری به صورت هفتگی شد.

تاریخچه حمل و نقل

مسافرت ریلی

راه آهن برای اولین بار در انگلستان و در سال ۱۸۲۵ ساخته شد و در سال ۱۸۳۰ جابه جایی مسافران از طریق قطار صورت می گرفت. استقبال از مسافرت های ریلی به حدی بود که مدیران راه آهن تصورش را هم نمی کردند. از آن جایی که هزینه ی سفر با خطوط ریلی بسیار پایین تر از سفر با کالسکه بود، روز به روز بر تعداد تقاضای مسافران به ویژه قشر کم درآمد افزوده شد.

اولین سفر های ریلی در بریتانیا با حرف و حدیث های زیادی همراه بود. در آن زمان لوکوموتیو را وسیله ای شیطانی می دانستند و در جهت مقابله با آن به کارهایی دست می زدند. اما این کارها نتوانست جلوی پیشرفت این تکنولوژی را بگیرد و در نهایت سفرهای ریلی به صورت امری فراگیر درآمد.

مسافرت با خودرو و وسایل موتوری

خودروها برای اولین بار در ایالات متحده و با معرفی مدل مشهور تی هنری فورد در سال ۱۹۰۸ در عرصه گردشگری نمود پیدا کردند. این خودروی نسبتا ارزان قیمت باعث تحولی در گردشگری شد و تقاضا را برای جاده های مناسب افزایش داد.

در سال ۱۹۲۰ گسترش شبکه ی راه ها رونق خاصی را در صنعت گردشگری به وجود آورد وگردشگرانی که با خودرو به سفر می رفتند افزایش چشم گیری پیدا کردند. کالسکه های موتوری نیز جای خود را در صنعت گردشگری باز کردند و به یکی از وسایل رایج سفر در آن زمان تبدیل شدند.

امروزه ۸۴ درصد مسافرت های بین شهری و ۸۰ درصد کل مسافرت ها با خودرو صورت می گیرد.

تاریخچه حمل و نقل

مسافرت هوایی

شانزده سال پس از اولین پرواز هواپیما در کالیفرنیای شمالی در سال ۱۹۰۳، پروازهای منظم در آلمان آغاز شد. این پروازها در مسیر برلین_ لیپزیگ_ ویمار صورت می گرفت. موسسه ی متصدی این پروازها بعدها با عنوان لوفتانزا به کار خود ادامه داد و تا به امروز یکی از اصلی ترین خطوط هواپیمایی بین المللی به شمار می رود.

اولین خط هوایی ایالات متحده در سال ۱۹۲۶ و با نام وارنی ایرلاین شروع به کار کرد و در برنامه ی زمان بندی منظم به ارائه ی خدمات پرداخت. خطوط هوایی گوناگون رفته رفته خدمات خود را در شهرها و مقاصد بین المللی گوناگون توسعه دادند.

در طی جنگ جهانی دوم، تجهیزات و نیروهای انسانی خطوط هوایی به خدمات نظامی معطوف شد. روی کار آمدن هواپبماهایی همچون دی سی ۳ و بویینگ اقیانوس پیمای اِی ۳۱۴ در اوایل دهه ی ۱۹۴۰ موجب رونق حمل و نقل هوایی مسافران و پذیرش صنعت مسافرت هوایی توسط عامه مردم شد. سپس با اختراع موتور جت در انگلستان، پرواز با هواپیماهای جت قاره پیما آغاز گردید. پس از آن هم در سال ۱۹۶۷ از اولین نمونه ی هواپیمای کنکورد بهره برداری و در سال ۲۰۰۳ از رده خارج شد. این سیر تکامل هواپیماها ادامه یافت تا اینکه همانگونه که در دنیای امروز شاهد هستیم به دلیل سرعت و راحتی و ایمنی، مسافرت های هوایی امروزه برجسته ترین نوع حمل و نقل به حساب می آیند.

در ایران نیز در سال ۱۹۲۶ و در اواخر جنگ جهانی اول نخستین پرواز بر فراز خاک کشور ثبت شد. قطعات هواپیمای مورد استفاده به صورت مجزا از روسیه و از طریق بندر انزلی به تهران آورده شد و پس از سر هم کردن آنها اولین پرواز توسط خلبان روسی انجام گرفت. در سال ۱۳۰۴ به موجب قانون، حق انحصاری هواپیمایی ایران به شرکت هواپیمایی آلمانی یونکرس واگذار گردید. این رویداد، ۲۲ سال پس از پرواز برادران رایت به عنوان سرآغازی برای شکل گیری حمل و نقل هوایی ایران اتفاق افتاد.

تاریخچه حمل و نقل
دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

تاریخچه حمل و نقل در گردشگری
4.01 4

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...