مفاهیم گردشگری و گردشگر

مفاهیم گردشگری و گردشگر

دانشنامه گردشگری

روزانه هزاران نفر راهی سفر و گشت و گذار می شوند و به مقاصد دور و نزدیک می روند . اگر بخواهیم همه این فعالیت ها را بررسی کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم . باید با تعاریف گردشگری و گردشگر آشنا شویم .

با کارناوال در بررسی مفاهیم گردشگری و گردشگر همراه باشید.

گردشگری

 لغت گردشگری

برای آن که با مفهوم #گردشگری آشنا شویم ابتدا به خود واژه گردشگری می پردازیم.

لغت گردشگری یا #توریسم (Tourism) ، برای اولین بار در سال ۱۸۱۱ ، در یک مجله ی انگلیسی به نام اسپورتینگ مگزین (Sporting Magazine ) منتشر شد. در آن زمان، این لغت به معنای #مسافرت به منظور تماشای آثار تاریخی و بازدید از مناظر طبیعی برای کسب لذّت، مطرح گردید . 

معادل گردشگری در زبان انگلیسی واژه “Tourism” است . لغت “Tourism”  از کلمه ” Tour” به معنای گشتن اخذ شده است که ریشه در لغت لاتین ” Turns” به معنای چرخیدن و رفت و برگشت بین مبدأ و مقصد دارد.

در فرهنگ وبستر، گردشگری  یا توریسم به سفری  گفته می شود که در آن مسافرتی به یک مقصد انجام می گیرد و سپس بازگشتی به محل سکونت را در بردارد.

به طور کلی نمی توان مسافرت را با واژه گردشگری یکی دانست . واژه مسافرت  در لغت نامه ها  نوعی جابه جایی تعریف شده است اما  برای این که مسافرت به عنوان صنعت گردشگری به حساب آید، باید در سایه این گونه فعالیت‌ها نوعی ارزش اقتصادی ایجاد شود.

گردشگری

گردشگری چیست؟ گردشگر کیست؟

گردشگری صنعتی است که نامی به ظاهر ساده دارد اما لازم است بدانید که صدها تعریف از گردشگری از نظر صاحبنظران وجود دارد که هر یک به نوبه خود تعریف خوبی را از گردشگری ارائه می دهند .به دلیل چند وجهی بودن و میان رشته ای بودن گردشگری ، لازم است تا گردشگری از دیدگاه های مختلف اعم از اقتصادی ،جامعه شناختی ،جغرافیایی و مدیریتی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

در مسابقاتی که اتحادیه بین المللی گردشگری برای به دست آوردن یک تعریف جامع از گردشگری گذاشته بود، این تعریف از میان تعاریف ارائه شده برنده اعلام گردید : “گردشگری عبارت است از مجموعه تغییرات مکانی انسانها و فعالیتهایی که از آن منتج می­شوند، این تغییرات خود ناشی از به واقعیت پیوستن خواسته هایی است که انسان را به جابجایی وادار می کند  ­و در هر شخص شدت و ضعف متفاوتی دارند.”

با وجود تعاریف متنوع و گوناگون ، سازمان جهانی جهانگردی که بسیاری از دولت ها در آن عضویت دارندتعریف جامع و عمومی زیر را از گردشگری و گردشگر ارائه داده است :

گردشگری : به عمل فردی که به مسافرت می رود و در آن مکان که خارج از محیط وی است برای مدتی کمتر از یک سال جهت تفریح، تجارت و دیگر هدف ها اقامت نماید گفته میشود.

گردشگر: کسی که حداقل یک شب در یک اقامتگاه عمومی یا خصوصی در محل مورد بازدید به سر برد.

گردشگر یک روزه: گردشگری که شب را در یک اقامتگاه عمومی یا خصوصی در محل مورد بازدید به سر نمی برد. (مسافرت یک روزه)

بازدید کننده : کسی که به محلی غیر از محل زندگی خود به مدتی کمتر از ۱۲ ماه مسافرت کند و هدفش از ماندن کسب درآمد، در محلی که سفر کرده نباشد.

مسافر : کسی که بین دو یا چند مکان سفر کند.

 به طور کلی می توان گفت گردشگری مجموعه فعالیتهایی را در بر می گیرد که در جریان مسافرت به مقصد، اقامت، بازگشت و حتی یادآوری خاطرات آن نیز انجام می شود .گردشگری حتی فعالیتهایی که گردشگر به عنوان بخشی از سفر انجام می دهد، نظیر خرید کالاهای مختلف و تعامل میان میزبان و میهمان را نیز در بر می­ گیرد. گردشگر نیز فردی است که این فعالیت ها را انجام می دهد .

گردشگری

تفکیک مرزها در گردشگری

برای تفکیک مرزی گردشگری ار تعاریف زیر استفاده می شود :

گردشگری داخلی : ساکنان کشور مشخص که تنها درون آن کشور سفر می کنند.

گردشگری درون مرزی : مسافران غیر ساکن که در کشور مشخص سفر می کنند

گردشگری برون مرزی : ساکنانی که به کشوری دیگر سفر می کنند .

گردشگری بین المللی : گردشگری درون مرزی و برون مرزی است .

گردشگری

انواع گردشگری در مطالب آینده…

این صنعت پویا دارای زیرشاخه های فراوانی است که بر اساس انگیزه های گردشگران از سفر و گردشگری ایجاد شده اند و هر روز با پیشرفت گردشگری به آنها افزوده می شود . در مطالب بعدی به طور مفصل و جداگانه به هر یک از انواع گردشگری پرداخته خواهد شد.

دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

مفاهیم گردشگری و گردشگر
4.16 9

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...