مجمع الجزایر جهان در دبی | اجتماع قاره ها در خلیج فارس

مجمع الجزایر جهان در دبی | اجتماع قاره ها در خلیج فارس

تکنولوژی در گردشگریدبی

جزایر جهان (به عربی جزور العالم)، مجمع الجزایری مصنوعی‌ است که از جزایری کوچک تشکیل شده و نمای کلی و هوایی آن به صورت نقشه دنیا است.

جزایر جهان در ۴ کیلومتری ساحل شهر دبی، امارات و در آب‌های خلیج فارس قرار گرفته است.

این مجمع الجزایر را با استفاده از شن شسته و لایروبی شده ساخته اند و محل قرارگیری آن مناطق کم عمق ساحلی دبی  است. مجمع الجزایر جهان یکی از پیشرفت‌های عمده دبی در ساخت جزایر مصنوعی محسوب می‌شود.

سازنده جزایر جهان ، در واقع همان مالک جزیره نخل است و ایده اولیه ساخت این جزایر توسط شیخ محمدابن رشید المکتوم، حاکم شهر دبی ارائه شده بود.

با کارناوال باشید و از بزرگ‌ترین مجمع الجزایر مصنوعی دنیا بازدید کنید.

مجمع الجزایر جهان
مجمع الجزایر جهان

وضعیت ساخت جزایر

ساخت ۳۰۰ #جزیره در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و به سبب بحران مالی در سال ۲۰۰۸ اجبارا متوقف شد. هرچند ۶۰ درصد جزایر پیش از سال ۲۰۰۸ به پیمانکاران خصوصی فروخته شده بودند، توسعه اکثر جزایر با شکست مواجه شد. در اواخر سال 2013 فقط ساخت دو جزیره به پایان رسید. در ژانویه سال ۲۰۱۴ گروه کلیندیست از راه اندازی پروژه قلب اروپا خبر داد.

در فوریه ۲۰۱۴ یکی از شاخه‌های گروه کلیندیست به نام دارایی JR در ماهنامه خبری خود اعلام کرد که پروژه به خوبی در جریان است.

اجرای ساخت نخستین مجموعه از این جزایر شامل جزیره‌های اروپا، سوئد و آلمان توسط گروه کلیندیست رهبری شد.

بنا بر برنامه مالکان امارات، ویلاهای شناور اسب آبی در جزیره سنت پترزبورگ تا دسامبر ۲۰۱۶ آماده خواهند شد و رزور ویلاها با ۲۰% تخفیف آغاز می‌شود.

در جولای ۲۰۱۲ جزیره لبنان تکمیل شد و تنها جزیره‌ای بود که به صورت تجاری آماده شده بود. این جزیره در حال حاضر برای رویدادهای شرکت‌های خصوصی و احزاب عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مجمع الجزایر جهان
مجمع الجزایر جهان

پروژه‌ها

وسعت جزایر در محدوده ای بین ۱۴۰۰۰ تا ۴۲۰۰۰ مترمربع در منطقه است و از ۳۲۱,۰۰۰,۰۰۰ متر مکعب شن و ۳۸۶ میلیون تن سنگ ساخته شده اند.

میانگین فواصل بین جزایر، ۱۰۰ متر است.

شرکت کریتیو کینگدم دبی، پیشرفت پروژه را به گونه‌ای طراحی و برنامه ریزی کرده که بین ۶ تا ۹ کیلومتر از سطح آب‌ها را می‌پوشاند و توسط یک مسیر بیضوی از موج شکن احاطه می‌شود.

تا سال ۲۰۰۷ در حدود ۲۳۲ کیلومتر از خط ساحلی ساخته شده بود.

هزینه توسعه این پروژه در سال ۲۰۰۵، ۱۴ میلیارد دلار امریکا برآورد شده بود.

مجمع الجزایر جهان

دشواری‌های پروژه

مجله اینترنتی تایمز در سپتامبر ۲۰۰۹ گزارش داد که کار بر جزایر جهان به سبب بحران جهانی مالی متوقف شده است.

در فوریه ۲۰۱۰ نیز دیلی میل در گزارشی اعلام کرد جزایر در حال غرق شدن در دریا هستند. این فرض بعدها توسط نخیل رد شد و گزارش های فنی مستقل آن را کاملا نادرست خواندند. با وجود انکار سرمایه گزاران، روزنامه دیلی تلگراف در ژانویه ۲۰۱۱ گزارش داد که یک شرکت مستقل به نام پنگوئن دریایی، فرسایش جزایر و رسوب گرفتگی راه‌های بین جزایر را تائید کرده است.

سرمایه داران و مالکان مجمع الجزایر جهان بنا بر مشکلات فنی و مالی و به دنبال راهی جهت خلاص شدن از پرداخت هزینه‌های سالیانه ۱٫۶ میلیون دلاری به مالکان جزیره نخیل بودند و به همین دلیل از شرکت پنگوئن دریایی خواسته شد تا ارائه خدمات حمل و نقلی به جزیره را قبول کند.

در اوایل ۲۰۱۱ تنها یکی از جزایر و با وجود یک ساختمان در آن مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته بود و املاک تجاری و مسکونی در هیچ کدام از جزایر دیگر مورد استفاده نبودند.

در همین وقت نیز قیمت املاک در امارات به نسبت اوج خود در ۳ ماه آخر سال 2008، ۵۸% کاهش یافته بود.

بهبود وضعیت اقتصادی دنیا از رکود بزرگ، بازار املاک و مستغلات #دبی را به جایگاه پیشین خود بازگرداند. به طوری که طبق گزارشات از آگوست ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ قیمت املاک ۱۷٫۹% و  قیمت اجاره‌ها ۱۴٫۹% افزایش یافتند.

در طی سال‌های رکود، سرمایه دار و تاجر جان اودلان کسی که جزیره ایرلند را در #مجمع الجزایر جهان خریداری کرده بود، در فوریه ۲۰۰۹ پس از آن که مجموعه شرکت‌هایش با مشکلات مالی رو به رو شدند، دست به خودکشی زد.

مجمع الجزایر جهان
مجمع الجزایر جهان

تاریخچه و جدول زمانی ساخت

می ۲۰۰۳: برنامه ساخت و توسعه پروژه جزیره جهان توسط نخیل رسانه‌ای شد و زمان پایان پروژه طبق برنامه سال ۲۰۰۸ اعلام شد. در ابتدا قرار بود ۲۰۰ جزیره در وسعت ۵,۶۰۰,۰۰۰ متر مربع ساخته شود.

فوریه ۲۰۰۴: اعلام شد که مجمع الجزایر جهان مشتمل از ۲۶۰ جزیره خواهد بود و وسعت هر جزیره ۲۳ هزار تا 83,613 متر مربع و فواصل میان جزایر ۵۰ تا ۱۰۰ متر خواهد بود.

آگوست ۲۰۱۴: هزینه احیای زمین جزایر ۲ میلیارد دلار امریکا اعلام شد.

آپریل ۲۰۰۵: ۵۵% از لایروبی شن‌ها و ۸۸ جزیره کامل شد.

اکتبر ۲۰۰۶: در هفت مسابقه فرمول یک جهانی در گرند پریکس برزیل، مایکل شوماخر از محمد ابن المکتوم یک جزیره از مجمع الجزایر جهان در دبی را به عنوان جایزه دریافت کرد. در آخرین بار مدیر برنامه‌های مایکل شوماخر عنوان کرد که شاید مایکل پیست کارتینگی در جزیره بسازد.

دسامبر ۲۰۰۶: ۹۰% از احیای زمین‌های جزایر تکمیل شد.

اکتبر ۲۰۰۷: گروه نخیل فروش جزایر ایرلند و شانگهای را اعلام کرد.

۱۵ نوامبر ۲۰۰۷: در شایعات اعلام شد که برد پیت و آنجلینا جولی جزیره اتیوپی را خریداری کرده اند. این ادعا بعدها رد شد.

ژانویه ۲۰۰۸: موج شکن اطراف جزایر تکمیل شد.

۱۹ فوریه ۲۰۰۸: گروه سینویشن یک جزیره ۳۷,۰۰۰ متر مربعی را جهت بخشی از یک پروژه به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار امریکا خریداری کرد. در این پروژه ساخت ویلاهای مسکونی و تفریحی و مجتمع گردشگری برنامه ریزی شده بود.

۲۵ فوریه ۲۰۰۸: مرکز کالاهای چندگانه دبی اعلام کرد که قصد احداث یک مرکز تفریح ساحلی و مرواریدی در قسمت قطب جنوب جزایر جهان دارند.  

سپتامبر ۲۰۰۸: شرکت لیمیتلس دبی برنامه‌های خود را جهت ساخت و توسعه یک مرکز سلامتی در جزیره سیبری به ارزش ۱۶۱ میلیون دلار اعلام کرد.

جزایر جهان
قلب اروپا
نقشه ی مجمع الجزایر جهان

۲۸ ژوئن ۲۰۰۸: جزیره ترکیه با قیمت ۱۹ میلیون دلار توسط هلدینگ ترکیه خریداری شد.

۲۸ دسامبر ۲۰۰۸: شرکت بین المللی ژانگ ژو چینی خبر ساخت یک اقامتگاه در جزیره شانگهای را رسانه‌ای کرد. 

۲۸ دسامبر ۲۰۰۸: شرکت نخیل فروش ۷۰ درصدی جزایر را منتشر کرد.

دسامبر ۲۰۰۹: گروه شرکت‌های کلندینست ساخت قلب اروپا را در اوایل ۲۰۱۰ اعلام کرد. قلب اروپا شامل جزایر اتریش، آلمان، هلند، سنت پترزبورگ، سوئد و سوئیس می‌شود.

جولای ۲۰۱۲: کلوپ ساحلی و سلطنتی جزیره لبنان افتتاح شد.

ژوئن ۲۰۱۳: ساخت جزیره تایوان آغاز شد.

 10 دسامبر ۲۰۱۳: نخیل برنامه‌اش برای ایجاد راه‌های ارتباطی میان جزایر را منتشر کرد.

ژانویه ۲۰۱۴: املاک کلیندینست اعلام کرد که کار بر روی پروژه قلب اروپا آغاز شد و در وبسایتش به صورت ماهانه پیشروی پروژه در دسترس عموم قرار می‌گرفت که در فوریه ۲۰۱۴ پیشروی پروژه قلب اروپا خوب ارزیابی شد.

 امروزه در خبرگزاری‌ها اعلام شده که زندگی به آرامی در جزایر جهانی در حال آغاز است.

زبص1
مجمع الجزایر جهان

سخن آخر

نظر شما در رابطه با این پروژه و هزینه‌های آن چیست؟ تا به حال چیزی از آن شنیده بودید؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .

مجمع الجزایر جهان در دبی | اجتماع قاره ها در خلیج فارس
4.94 15

 دیدگاه ها

 • زهره

  ۵

  ۱

  سلام خیلی عالی است من تابه حال چندین بار به دبی سفر کردم ولی هر بار پیشرفت چشمگیری را شاهد بودم و این نشانه درایت در حکمرانی حاکمان آنجاست .

 • Ali

  ۰

  ۱

  من در مورد این جزایر یک مستند دیدم بنا به گفته محققان نفت امارات بخصوص دبی رو به اتمامه و دیگر راه درآمدی نداره ولی حاکم دبی این جزایرو درست کرد که زمانی نفت دبی به پایان رسید از این طریق بتونه دبی رو محلی برای توریست آماده کنه و درآمد زایی کرده باشه و این نشونه آینده نگریه این حاکم شهر دبی هست.

  • محمد

   ۰

   ۰

   دبی نفت نداره فقط از توریست پول در میاره ابوظبی نفت داره

 • محمد

  ۰

  ۰

  عالیه کی ایران رو میخره امیدوارم اگه هرکی میخره یه طوری درستش کنه که مثل این ایران نباشه مث ایران در دوران هخامنشی باشه

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...