تاجیکستان

نزدیک فصل بهار که می شود، کره زمین و تمام موجوداتش به تکاپو می افتند و هر کس به نحوی به استقبال فصل زایش و زیبایی می رود. طبیعت با پوشاندن لباس سبز بر تنش و چیدمان رنگی گل ها در دامنش نشانه ای از زیبایی های این فصل نوبلوغ را به رخ می کشد و حیوانات اغلب در این دوره زایش را تجربه می کنند. آدمیزاد نیز به عنوان بخشی از طبیعت، هرگز نمی تواند بی تفاوت از کنار میلاد مبارک و خوش برکت زمین بگذرد و بیش از هر جاندار دیگری با اشتیاق آغوش به روی بهار می گشاید. بهار فصلی مهربان است که پرواز گَرده گل ها و گیاهانش در هوا به مشام آدمی خوش می نشیند و جان را به آغوش خوابی سُکرآور می کشاند و نسیم ملایمش چون لحافی نرم و سبک روح را در خود می پوشاند. این ها همه بخشی از لطافت های بهارانه دنیاست و انسان در پاسخ به این محبت ها با آغوش باز بهار را پذیرا می شود.

نو شدن سال و آغاز بهار در بسیاری از کشورها جشن گرفته می شود و کم نیستند سرزمین هایی که همانند ما نوروز را پاس می دارند و با مراسمی مشابه یا متفاوت به استقبال فروردین می روند. یکی از کشورهایی که روابط فرهنگی گسترده ای با ایران دارد و حتی مردمش به زبان پارسی سخن می گویند، تاجیکستان است. عید نوروز که در تاجیکستان به آن (Navruz) می گویند از مهم ترین و باشکوه ترین مراسم ملی این کشور محسوب می شود و هرساله مردم با به جای آوردن رسوم کهن خود، این مراسم را برگزار می کنند.

این بار به مناسبت برگزاری مراسم نوروزی سفری به تاجیکستان و پایتخت آن دوشنبه داریم تا در کنار هم از تماشای شادابی و نشاط طبیعت و مردم این سرزمین در آغاز بهار لذت ببریم اما پیش از آن جهت شناخت بهتر مراسم نوروز در تاجیکستان و سایر کشورهایی که این عید را جشن می گیرند مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

آداب و رسوم نوروز در کشورهای دیگر | خوش آمد گویی به بهار طبیعت

در ادامه با کارناوال همراه باشید در این جشن باستانی.

تا به حال شاید تصور می کردید که قاره های اروپا و آمریکا تنها دارای شگفت انگیز ترین پارک های ملی در جهان هستند ولی در نزدیکی ایران و در کشور تاجیکستان پارک ملی فوق العاده زیبایی به نام پامیر ( pamir national park )  وجود دارد که می تواند از حیث زیبایی در آسیا جز بهترین ها قرار بگیرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که هیچگاه نمی توان طبیعت هر نقطه از سیاره ی زمین را با یکدیگر مقایسه کرد زیرا هرکدام ویژگی های خاص خودشان را دارند و متناسب با محل قرار گیری جغرافیایی از پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فردی برخوردار می باشند.

پامیر در اصل یک پارک ملی و ذخیره گاه طبیعی می باشد که در شرق کشور تاجیکستان واقع شده است.

با قدم گذاشتن در طبیعت بکر و زیبای این پارک ملی و تماشای شگفتی های آن سفر شما تبدیل به یک خاطره ی دل انگیز خواهد شد.

همراه با کارناوال باشید.

تاریخ ایران با شعر و هنر در هم آمیخته است و در جای جای تمدن غنی آن رد پای نویسندگان و شاعران بلند مرتبه ی پارسی گوی به چشم می خورد.

امروز می خواهیم به یادواره ای از یک شاعر گران مایه ی فارسی در کشوری دیگر سر بزنیم و یاد و خاطره اش را گرامی داریم این شاعر کسی نیست جز پدر شعر فارسی رودکی سمرقندی، در میدان اصلی شهر دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان پارکی به نام رودکی وجود دارد که به دلیل علاقه ی زیاد تاجیک ها به شعر و شاعری و زنده نگه داشتن نام شاعران بلند پایه ی پارسی گوی بنا شده است .

این پارک تا سال ۱۳۸۶ هجری شمسی پارک لنین نام داشت و تندیسی از لنین در آن قرار داشت اما به دلیل اهمیت این شاعر برای مردم تاجیک و نقش مهم او در تمدن و فرهنگ تاجیکستان به دستور امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکسان این پارک به پارک رودکی تغییر نام پیدا کرد و مجسمه ی بسیار زیبایی از او به جای مجسمه ی لنین در این مکان قرار گرفت.

با کارناوال همراه باشید تا به پارک رودکی در تاجیکستان برویم.

This is search results
در حال بارگذاری ...