یکی از خاطرات خوش هر سفری رفتن به بازار و خرید سوغات برای عزیزانی است که چشم انتظار بازگشت ما هستند. با عشق به تماشای دنیای رنگارنگی می پردازیم که برای هر سلیقه ای انتخابی را پیش رویمان می گذارد. گاه رنگین کمانی از سوغاتی های خوشمزه و گاه دنیای پر طرح و نقش صنایع دستی پیش چشممان دلبری می کند.

هر شهری سوغات و صنایع دستی خاص خود را دارد که با چاشنی عشق و هنر همراه شده است و تکه ای از فرهنگ آن سرزمین را به ما نشان می دهد. هر چندوقت یک بار به شهر و دیاری سر زدیم و برایتان از سوغات و صنایع دستی آن دیار سخن گفتیم.

چندی پیش سفری به استان همدان داشتیم و در بازار های این شهر به گشت و گذار پرداختیم و شما را با تجربیات خوشمزه ای که در این استان انتظارتان را می کشند، آشنا کردیم. در مطلب سوغات همدان | خوشمزه هایی از پایتخت تاریخ و تمدن سوغاتی های همدان را به شما معرفی کردیم و امروز می خواهیم پا به دنیای صنایع دستی بگذاریم.

کارناوال را در سفر به دنیای صنایع دستی همدان همراهی کنید.

%d8%b3%d9%88%d8%ba%d8%a7%d8%aa-%d9%87%d9%85%d8%af%d8%a7%d9%860

سفر همیشه در به جاده زدن، به مقصد رسیدن و تماشای جلوه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی خلاصه نمی شود. لذت سفر وقتی کامل می شود که یادگاری هایی را نیز از خود به جای بگذارد. یادگاری هایی که طعم شهر های مختلف را در خود جای داده اند.

رفتن به بازار و گشت و گذار در آن و خرید سوغات هایی که لبخن را بر لبان عزیزانمان می نشاند بخش مهمی از سفر است که تجربیاتمان را کامل می کند. اما بهتر است قبل از سفر سوغاتی های مقصد را به خوبی بشناسید، چرا که ممکن است در بازار و میان ره آوردهای رنگارنگ سر در گم شوید و چیزی را از قلم بیاندازید.

تا به حال به شهرهای مختلفی سرزده ایم و این بار قصد رفتن به بازارهای همدان را داریم. شهری باستانی با تاریخی چند هزار ساله که آثار یافت شده در آن قدمت کهنی را به نمایش می گذارند.

قصد داریم سوغاتی های خوشمزه ی همدان را به شما معرفی کنیم و در مطلبی دیگر به صنایع دستی آن بپردازیم.

با کارناوال همراه باشید…

hamedaaaan0

عشق به هنر را در سراسر تاریخ ایران می توان دید و با تمام وجود لمس کرد. در هر تکه ای از این سرزمین، دستان هنرمندی به زدن نقش و نگار مشغول است و با عشق و از اعماق قلب خویش تصویری تازه را می سازد تا رهگذران را مبهوت آن سازد.

از شمال تا جنوب کشور، مردمان هر خطه ای بنا بر هر آنچه در دسترس بوده به هنری خاص روی آورده اند. گاه به سراغ درخت عشق رفته اند و با استفاده از شاخ و برگش به ارغوان بافی مشغول شده اند. در جایی دیگر دست به درخت خرما برده و سیس بافی را پیشه کرده اند. گاه حتی به تراشیدن سنگ پرداخته و آثاری با سنگ شکل داده اند…

این چشم انداز های هنر آن قدر زیاد هستند که برای شمردن و شناختشان باید عمری را صرف کرد. امروز می خواهیم به سراغ یکی از این چشم انداز ها برویم که ممکن است در همین لحظه هم به قسمتی از زندگی شما جلوه داده باشد…

با ما به دنیای صنایع دستی ایران بیایید…

کارناوال را در شناخت هنر سرمه دوزی همراهی کنید…

sermeh-doozi3

شیراز شهر شعر است و ادب. شهری که با یکبار سفر به آن، یک عمر خاطره را برایتان به جا خواهد گذاشت.

برای ورود به آن باید از دروازه قرآن گذر کنی تا  قدم در شهر عشق گذاری. پس از ورود، عطر فوق العاده بهارنارنج به استقبالت می آید و سرمستت می کنند تا بدانی که وارد بهشتی زمینی شده ای.

بی شک سفری دلنشین و فوق العاده را در پیش داری. سفری که یادش را همیشه و همه جا با خود به همراه خواهی برد. اما در هر لحظه از این سفر دلتنگ دوستان و خانواده ات می شوی و باید هرطور شده آن ها را در این سفر شریک کنی.

برای آن که شیرار و خاطراتش را با خود به دیار خود ببری باید ارمغانی از این سفر تهیه کرده و همراه خود ببریم.

پس راهی بازار شده و تحفه ای را تهیه کرده تا با خود از این شهر دلنشین ارمغانی به یاد ماندنی به دیار خود ببری…

با کارناوال همراه شوید تا لحظاتی دلچسب و خوشمزه را با هم تجربه کنیم…

iran%d8%b0220

سفری خواهیم داشت به دنیای طرح ها و رنگ ها…

نقش و نگار هایی که تنها عشق می تواند آنها را خلق و چشمانی را محو تماشای خود کند. دست سازه هایی که ذره ذره اش حکایت از دستانی دارد  سرشار از هنر …

راهی کرمان هستیم تا تجربیات تازه ای از این شهر را به شما نشان دهیم. کمی قبل تر از این هم در بازار این شهر گشتی زدیم. بازاری که با سوغاتی های خوشمزه و رنگارنگش به استقبالمان آمد و طعم تازه ای به سفرمان بخشید.

همه ی تجربیات خوشمزه استان کرمان را در مطلبسوغات کرمان | خوشمزه هایی از دیار کریمان با شما به اشتراک گذاشتیم تا از چشیدن هیچ طعمی جا نمانید. حالا می خواهیم به دنیای پر رنگ و لعاب صنایع دستی کرمان قدم بگذاریم. خرید صنایع دستی یکی از قسمت های سفر است که تجربه ی ماندگاری از سفر برایتان به ارمغان می آورد .در بازگشت از سفر ، صنایع دستی زینت بخش خانه های شما و عزیزانتان می شود و با هربار نگریستن به آن خاطره ای شیرین از ذهنتان عبور می کند.

پس اگر خواهان یک یادگاری ماندنی از سفر به کرمان هستید خرید صنایع دستی را در برنامه ی سفرتان بگنجانید.

کارناوال را در گشت و گذار میان دنیای صنایع دستی کرمان همراهی کنید

قالی کرمان

سفر همیشه حال و هوای آدم را عوض می کند . دل به جاده می زنیم و به سفر می رویم و کوله باری از تجربیات تازه را با خودمان باز می گردانیم . تجربیاتی که حسابی در گوشه ی ذهنمان جا خوش می کنند و با یادآوریشان شیرینی لبخندی را به صورتمان می نشانند . تصاویری که از اماکن تاریخی ، طبیعت چشم نواز و جای جای مقصدمان در ذهنمان نقش می بندد لذتی فراموش نشدنی را برای ما به ارمغان می آورند .

اما همه چیز به همین چیزها ختم نمی شود . مقصدمان هر کجا که باشد به غیر از دیدنی های رنگارنگ ، جاذبه های دیگری را هم در خود جای داده است . جاذبه هایی که می توانید آنها را به محل زندگیتان بیاورید و خانواده و دوستان را هم در لذت بردن از آن شریک کنید . جاذبه هایی که گاه جلوه ای چشم نواز دارند و گاه تجربه ای خوشمزه را نصیبمان می کنند . پس برای اینکه این تجربه ها را از دست ندهید ، در سفر به هر مقصدی خودتان را برای رفتن به بازار و خرید سوغات آماده کنید.

می خواهیم به استان کرمان قدم بگذاریم و سوغاتی های این شهر را به شما معرفی کنیم تا در سفرتان هیچ تجربه ای را از دست ندهید.

مطلب سوغات و صنایع دستی کرمان را از دست ندهید.

با کارناوال به دنیای سوغاتی های کرمان بیایید…

jfh11%d8%ab%d8%ab%d8%ab0

قصه شیرین سفر آنگاه شیرین تر می شود که کامت را با شیرینی های خوش عطر و طعم آن دیار شیرین کنی.

هر جا که میروی مردمش برایت خیر می خواهند و شادکامی، این را از سوغات جای جای ایران می توان فهمید؛ چراکه با ورودت با شیرینی ها و سوغات فوق العاده به استقبالت آمده و در بازگشت توشه ای از بهترین را در کوله ات می گذارند. این بار به ارومیه می رویم و برایتان نقل و شیرینی های بی نظیر به سوغات می آوریم.

ارومیه شهری با مردمان مهربان و مهماندوست در آذربایجان غربی است. شهری با سوغات متنوع بسیار. شهری با شیرینی های بسیار خوشمزه و نقل ها و حلواهای خوش عطر و طعم…

با کارناوال همراه شوید در این سفر شیرین، تا در این بخش با نقل ها و حلواهای ارومیه بیشتر آشنا شویم.

نقل ارومیه

کاروان صنایع دستی ایران به تهران رسید ؛ این خبری بود که چند روز پیش منتشر کردیم و همان جا قول یک گزارش اختصاصی کارناوالی را به شما دادیم ؛ گزارشی از نمایشگاه کاروان صنایع دستی ایران که بعد از توقف سه روزه در استان البرز با ۴۰ غرفه از صنایع و تولیدات استان های مختلف به تهران رسیده و بساط خوشمزه ها و صنایع دستی اش را در فرهنگسرای اشراق به پا کرده است.

آدینه شد و کارناوال دوربینش را به دست گرفت و راهی شرق تهران و فرهنگسرای اشراق شد تا هم گشتی در این جشنواره بزند و هم گزارشی اختصاصی را برای آن کسانی که علی رغم میل باطنی نتوانستند به این جشنوراه بیایند تهیه کند و آن ها را راهی سفری تصویری به جشنوراه کاروان صنایع دستی تهران کند.

همراه کارناوال باشید تا با هم به فرهنگسرای اشراق برویم و از این نمایشگاه دیدن کنیم.

نمایشگاه صنایع دستی فرهنگسرا اشراق

در سرزمینی زندگی می کنیم آکنده از هنر …

در هر جایی که قدم بگذاری ، به هر شهری که سر بزنی ، به تماشای هر روستایی که بروی و در هر نقطه ای که باشی جلوه ای از هنر را لمس خواهی کرد .

دستان هنرمند در جای جای کشورمان به خلق آثاری ارزشمند مشغول هستند که در ذره ذره ی آنها عشق به هنر موج می زند . گویی این قلب است که خلق می کند و می سازد و جلوه ای تماشایی را به چشمان رهگذران هدیه می دهد . چشمانی که غرق در دنیای زیبای رنگ ها و نقش ها می شوند و اینجاست که می توان گفت : ” هر آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند ”

به راستی که دل می ربایند این دست سازه های پر نقش و نگار ….

هنر به هر جایی که رسیده خودش را در نقشی نمایان کرده و خودش را به دستان هنرمندی سپرده  است در جایی با تار و پودی از نخ در آمیخته ، در جایی دیگر خودش را با سنگ های زینتی آراسته ، در جایی نقش و نگاری از رنگ را پدید آورده و در جایی هم از جنس چوب است .

امروز می خواهیم به قلب یکی از هنرهای زیبای ایران عزیزمان برویم . هنری به نام ارغوان بافی که دست سازه هایی چشم نواز را پدید آورده است .

با کارناوال در سفر به دنیای صنایع دستی ایران همراه باشید…

ارغوان بافی

از ابتدای سفر هر بار که لحظه ای شاد را تجربه می کنی، دلت برای خانواده و دوستانت تنگ می شود و آرزو میکنی، ای کاش همراهت بودند و باهم می خندیدید…

از جلوی هر مغازه ای که رد می شوی، قصد خرید تحفه ای برایشان داری، می خواهی هر طور شده آن ها را در این سفر شریک کنی.

کرمانشاه نیز مانند دیگر شهرهای ایران پر است از صنایع دستی متنوع و زیبا و سوغات رنگارنگ. باید نیم روزی را در بازار با صفای کرمانشاه سپری کنی و حجره های مملو از محصولات و صنایعشان را خوب ببینی تا هرآنچه دلت می خواهد برای عزیرانت از کسبه مهربان و شیرین سخن بازار خرید کنی و سفرت را پربار تر کنی.

کارناوال در سفر به این دیار قصد دارد، برای همراهان خود از صنایع دستی کرمانشاه را معرفی کند.

همراه کارناوال شوید …

تتتا0

نان جزئی جدا ناشدنی از سفره های ایرانی است. اما در هر خطه از این سرزمین با توجه به شرایط اقلیمی آن، نان های متفاوتی پخته می شود.

در رژیم غذایی مردم کرمانشاه نیز نان و شیرینی های سنتی و مخصوص منطقه خودشان گنجانده شده است که بسیاری از آن ها را در شهرهای دیگر نخواهید دید.

یکی از بزرگترین وجه تمایز نان و شیرینی های کرمانشاه با ممناطق دیگر در استفاده از روغن کرمانشاهی است که عطر و طعمی متفاوت به غذاها و نان ها می بخشد.

کارناوال در سفر خود به کرمانشاه تعدادی از نان های سنتی معروف این خطه را بایتان معرفی خواهد کرد.

با ما همراه شوید در این سفر خوشمزه و شیرین؛ سفری متفاوت که خاطرش سال های سال شیرین و دوست داشتنی ماندگار می ماند.

bvjfضض0

بار دیگر در سفر به نقطه دوست داشتنی خرید سوغاتی رسیدیم.

سوغات دیاری چون گیلان ، که قدم بر هر تکه اش می گذاری، تنها زیبایی می بینی و بس، باید بسیار لذت بخش و خاطره انگیز باشد.

مردان و زنان مهربان گیلانی با توجه به موقعیت توریستی شهر و روستایشان، صنایع دستی و آثاری را خلق می کنند که نمایانگر سنت و بینش و نوع زندگیشان است.

چندی پیش هم در سفرمان به گیلان طی دو مجموعه ( غذاهای محلی گیلان | قسمت اول و غذاهای محلی گیلان | قسمت دوم ) غذاهای محلی این خطه ی سرسبز را با هم امتحان کرده بودیم ؛ امروز نوبت به صمایع دستی و سوغات شمال رسیده است.

کارناوال امروز بار دیگر به استان گیلان سفر می کند و سوغات و صنایع دستی این استان را به همراهان خود معرفی می کند.

بازار سنتی رشت

در محلات قدیمی نشین بعضی شهرها که می روی، هنوز هم صدای دستگاه های نساجی طنین انداز است . کارگاه های مختصر و نیمه تاریک ، زحمت‌کش‌ترین کارگران را به درون خود کشیده است ، دراین کارگاه ها ، کارگران پیر و جوان با وسایل بسیار ساده و ابتدایی ، پای دستگاههای سنتی ، جهت احیاء میراث نیاکان خود به بافندگی فرآورده‌های دستی مشغولند.

بافته‌های آنها اگرچه ساده به نظر می‌رسد ، اما تلاش های ستودنی آنها در نقش‌ها نمایان است.در میان این همه نقش رنگارنگ ، چادر شب با آن نقوش منحصر به فرد خود نمایی می کند . هر چند که گذر ایام گرد و غبار را بر چهره اش نشانده است اما قدیمی تر ها  از شمال تا جنوب کشور آن را به خوبی می شناسند.

در شناخت این هنر – صنعت فراموش شده با کارناوال همراه باشید.

چادرشب

سفر برای هر فردی پر است از خاطرات و یادگارهای فراوان.

مسافر هر شهر و روستایی ، پس از گشت و گذار و بازدید از مکان های تاریخی و طبیعی، هنوز سفرش را تکمیل نکرده و گویی راهی  را تا نیمه رفته و هنوز به حظ کامل از آن نرسیده است.

به همین خاطر ، مسافر راهش را به سمت بازار سنتی شهر و روستا پیش گفته و با صنایع دستی و سوغات آن جا آشنا شده و تحفه ای را برای خانواده و دوستان خود تهیه کرده و آن ها را در لذت این سفر شریک می کند.

کارناوال نیز در سفر خود به شهر قزوین برای همراهان و دوستان خود، سوغات و صنایع دستی این شهر را معرفی می کند تا در سفر به قزوین ، ارمغانی ناب را همراه خود به شهر و دیارشان برند.

قزوین0

یکی از جذابترین قسمتهای سفر ، خرید سوغاتی و بازدید از بازار هر شهر و دیاری است. هر شهری بستگی به اقلیم و شرایط زندگی مردم آن صنایع دستی متفاوت و عادات غذایی ویژه خود را دارند. یکی از راه ها برای اینکه سفری مفید و لذت بخش داشته باشیم ، شناخت سوغات و صنایع دستی آنهاست.

کارناوال امروز  به شهر یزد میرود و از سوغات و صنایع دستی مردم خونگرم این استان خواهد نوشت.
استان یزد یکی از مهم ترین استان های کویری ایران است که با پیشینه دیرین فرهنگی، دارای هنرهای دستی اصیل چندین هزار ساله است. عمده ترین صنعت دستى این استان، فرش بافى و ترمه بافی و بافته های دیگر است.

با کارناوال به شهر یزد برویم…

سوهان یزد0

کاشان شهر عطر گلاب و زادگاه هنرمندان، این بار مقصد ما است.

شهری که دل مردمانش هم چون خورشید تابستانش گرم و مهربان است و دستان کوچک دخترانش نقش خاطره می زند بر قالی های نگارینش.

می خواهیم در این مطلب کمی با سوغات این شهر آشنا شویم.

سوغاتی که از خوشمزه ها شروع شده و به صنایع دستی و حتی برخی غذاهای محلی ختم می شود.

همراه کارناوال باشید تا سوغات شهر کاشان را بیشتر بشناسیم .

گلاب کاشان0

تهیه و خرید سوغاتی از هیجان انگیزترین و دلچسب ترین قسمت های سفر است چرا که ارمغان سفر برای دوستان و آشنایان و نوید بخش این است که همواه به یادشان هستیم و در لذت سفر شریکشان کرده ایم. علاوه بر این، رسم کهن و زیبای تهیه سوغاتی سبب شناخت و آشنایی با آداب و رسوم  و فرهنگ دیگر اقوام کشورمان می شود.

به شهر تبریز برویم و با سوغات اصیل این شهر آشنا شویم.

همراه کارناوال باشید .

سوغات تبریز0
This is search results
در حال بارگذاری ...