از ببر دندان‌خنجری تا ببر مازندران

از ببر دندان‌خنجری تا ببر مازندران

اماکن و بناهای تاریخی ایرانایرانگردی

در ادامه‌ی مطلب نفس دایناسور که قبل دایناسورهای  تاریخ ایران را (در میلیون‌ها سال پیش) دیدیم؛ حالا می‌خواهیم یک گام به تاریخ نزدیک‌تر شویم. و یک راست می‌رویم به پای همان قله‌ای که هنوز هیچکس نبود تا نامش را سهند بگذارد.

در حدود ۸میلیون سال پیش دامنه‌ی کوه سهند اینطور که می‌بینید، نبود.

با کارناوال همراه باشید .

 

از ببر دندان‌خنجری تا ببر مازندران

ساوانا بود. ساوانا، همان علفزار‌ بزرگی‌ است که درختان با فاصله از هم قرار دارند. امروز ساواناها را می‌توانید در شرق آفریقا ببینید. در اینجا… بله همین‌جا ببر دندان‌خنجری در حالی که می‌دوید تا گوراسب‌های ماقبل تاریخ را بگیرد کرگدن‌ها بی‌خیال از کنارش می‌گذشتند و زرافه‌ها با گردن‌های درازشان میان درختان می‌چریدند و با چشم‌های خیره به صحنه‌ی شکار شدن گوراسب می‌نشستند. و این درست زمانی بود که بز و قوچ‌های اولیه از روی صخره‌ها نظاره‌گر فیل‌های بزرگ با عاج‌هایی رو به پایین هستند که با هم برای آبشخور بهتر دعوا می‌کردند. تعجب نکنید! چون این‌ها درست در دامنه‌ی سهند اتفاق می‌افتاده.

 

ببر دندان‌خنجری با نگاهی که انگار همیشه تشنه‌ی شکار کردن است.

یعنی همین شخصیت دیگو (Diego)ی عصریخبندان!

 

فیل‌هایی با جثه‌های بسیار بزرگ‌تر از فیل‌های امروزی که گاهی ۵متر ارتفاع و ۵تا۱۰ تن وزن داشتند که امروز معروف به داینوتریوم یا حیوانات دهشتناک هستند.

 

و گوراسب‌ها که انگار نیمی گورخر و نیمی اسب؛ و شاید چیزی شبیه به عکس پایین بودند.

فرش قرمز برای مشهورترین فسیل ایران

فسیل ۸میلیون ساله‌ای که سال ۱۲۸۷ خورشیدی در اطراف کوه سهند و نزدیکی مراغه کشف شد و نشان از یک کرگدن عظیم‌الجثه می‌داد، و باعث شد این منطقه برای اولین بار در فهرست مشهورترین سایت‌های دیرینه‌شناسی دنیا قرار گیرد. کرگدنی که بیش از دوبرابر بزرگ‌تر از عکس بالاست.

بعدها در سال ۱۳۰۴ خورشیدی رینگستروم (دانشمند) آن را به نام ایرانوتریوم نامگذاری کرد.

بلای زمین و زمان

یک لحظه فکر کنید همه‌ی این موجودات و این پس‌زمینه‌ی زیستی همچنان در مراغه وجود داشتند. در حقیقت ما آن‌وقت یک آفریقای کوچک را در همسایگی خود داشتیم.

اما چه شد!؟ دوران این موجودات ماقبل تاریخ، بلایی عظیم آسمان و زمین را در هم تنید. درست مثل عکس بالا مخوف و ترسناک. آتشفشان سهند بی‌وقفه فعال بود و برای هزاران سال گوگرد و گازهای سمی آسمان دشت را دربرگرفته بود. هرچند همین گازهای سمی برای هلاکت حیوانات ساوانا کافی بود، اما گاهی باران‌های سیل‌آسا گازها را روی گیاهان و زمین می‌نشاندند و آب‌های جاری را هم مسموم و حتی حیوانات کوچک‌تر را در خود غرق می‌کرد. به همین دلیل در اکتشافات استخوان دست و پای اسب با جمجمه‌ی غزال و تکه‌های کرگدن و دندان گوشتخواران کنار هم پیدا شدند.

و… چند میلیون سال بعد ما شدیم آتشفشان ببر مازندران و حالا به غیر طبیعی‌ترین حالت ممکن او دیگر نیست!

 

سایه‌ی سیصد کیلویی جنگل‌های مازندران

ظل السلطان در کتاب تاریخ مسعودی از شکار دو ببر در اطراف بابل و ۳۵ ببر در شبه جزیره میانکاله نام می‌برد و همین یک سند کافی است تا دقیق بدانیم، که چرا نعره‌ی سرخِ شیر، مازرون ببر، دالغر، قزل‌شیر، ببر خزر یا همان ببر مازندران از جنگلی که در بالا(جنگل‌های تنکابن مازندران) می‌بینید حذف شده است!؟ ببری که بعد از ببر سیبری و بنگال بزرگترین زیرگونه‌ی ببر در جهان بود.

راستش هیچ عکس باکیفیتی از ببر مازندران وجود ندارد و شما می‌توانید با جستجوی کلمه‌ی Caspian tiger یا ببر مازندران در اینترنت دو یا سه عکس از این بی‌بدیلِ منقرض شده‌ی زیبا را در بدترین حالت ممکن ببینید.

 

پیشنهادهای کارناوالی:

با آغاز  فعالیت‌های مجدد کاوش در منطقه‌ی فسیلی مراغه در چند سال گذشته، بخشی از این مجموعه به عنوان اثر ملی طبیعی مورد حفاظت قرار گرفته و همچنین اولین موزه‌ی صحرایی هم در این منطقه تاسیس شده است. در این موزه یک بخش حفاری شده‌ی پر فسیل از مراغه به همان شکل مورد حفاظت قرار گرفته است تا بازدیدکنندگان بتوانند دیدی از چگونگی وجود فسیل‌ها و حفظ‌ شدگی آن‌ها به دست آورند و بیشتر با کاوش و به دست آمدن این فسیل‌ها آشنا شوند. بازدید از موزه فقط به صورت گروهی و با مجوز اداره حفاظت محیط زیست مراغه امکان‌پذیر است.

پیشنهاد دوم رفتن به موزه‌ی دارآباد و موزه‌ی تاریخ طبیعی پردیسان تهران است که نمونه‌هایی از پوست ببر مازندران در آن‌ها نگهداری می‌شود.

 

حقیقت چیزی آماده و دم‌ دست نیست. حقیقت را نمی‌توان در کتاب‌ها و فیلم‌ها یافت. حقیقت را باید جست‌وجو کرد. و حقیقتی جز طبیعت وجود ندارد. طبیعت آرامش چشم‌های او را ببینید! طبیعت رقص خط‌های روی تنش را! حتی طبیعت سرخیِ بینی‌اش! بگذاریم طبیعت الهام‌ بخش ما باشد…

 

 

از ببر دندان‌خنجری تا ببر مازندران
4.39 51

 دیدگاه ها

 • فهیمه شریفی
  فهیمه شریفی

  ۰

  ۰

  علاوه بر پلنگ مازندران ببر مازندران هم شیره!
  موزه دارآباد رفتم پوستش بزرگ زده روی دیوار:)انقدر خوب بود…
  من متنشو خوندم خیلی خوب بود،درمورد خرس مازندران هم بنویسید!خیلی جالبه …

  • علی خالقی

   ۰

   ۰

   جمله ی اولتون رو متوجه نشدم!
   بله خیلی خوبن… چشم
   کم کم از پست های بعد درباره ی حیات وحش کنونی ایران خواهم نوشت.

 • مژده رخشان

  ۰

  ۰

  نویسنده جوان جان! هر شب دارم آرگون یک حیوان عجیب و غریب را نفس میکشم ها … میدانستی ؟
  امشب کمی از آرگون همین عظیم الجثه های پستت سفارش داده ام ….
  میتوانی ب طریقی برایم بگویی که این اطلاعات را از کجا می‌آوری ؟ میدانی؟ من کشته مرده این جور عجایبم …..
  امشب علاوه بر آرگون یاد عصر یخپبندان افتادم . کم مانده بود بگویی که از آ« حیوان عجیب و غریب عصر یخبندان که اسمش سید است بگویی ….
  منتظر عجیب و غریب بعدیت میمانم.

  • ۰

   ۰

   عالی ست… به خوشی مصرف کنی! 🙂
   در پست بعد هم احتمالا یک عجیب و غریب ایرانی دیگر را می گویم برایتان… و بعدتر کم کم به عجایب حیوانات اکنون می روم.
   ممنون که پیگیری… ؛)

   • مژده رخشان

    ۰

    ۰

    باز که نظرم را خواندم فهمیدم کوهی از اشتباه تایپی دارم …. شما به نویسندگیتان ببخشید

 • علي

  ۰

  ۱

  تیتر این خبر با محتوای این خبر همخوانی نداره از ببر مازندران نوسینده میﭘره میره به فسیل شناسی مراغه و ﮐرگدن بعدش دوباره برمیگرده مازندران ! مراغه ﮐجا مازندران ﮐجا باز تو مراغه فسیل ماموت ﮐشف شده حالا اگه فسیل ببر دندون خنجری ﮐشف شده بود یه چیزی. محتوای خبر هم از طرفی ضعیفه. به قول معروف داشتن داشتن مهم نیست دارم دارم مهمه یه فﮐری به حال دریاچه ارومیه بﮐنید ﮐه منقرض نشه این سدها رو وا ﮐنید و آب هارو به طرف این دریاچه بفرستید تا بیابون نشده بایست چاره ﮐنیم

  • علی خالقی

   ۰

   ۰

   با سلام به شما همراه کارناوال
   ممنون که براتون مهم بوده و نظرتون رو فرمودید
   به نظرم یک بار دیگه متن رو مطالعه بفرمایید. من ابتدا درباره ی مراغه و ببر دندان خنجری صحبت کردم و در ادامه درباره ی ببر مازندرانی که دیگه نیست. انقراض این دو گونه رو (که یکیش رو طبیعت منقرض کرده و دیگری رو انسان) با هم مقایسه کردم. به علاوه ی اینکه بله در مراغه فسیل و استخوان ببر دندان خنجری پیدا شده و بنده از تخیلات خودم اینها رو ننوشتم ، تمام مطابی رو که در کارناوال مطالعه میفرمایید از منابع معتبر تهیه میشه و با تحقیق و تفحص بسیار و تلاش بر این است که با احترام به مخاطب درست ترین اطلاعات با بهترین تصاویر رو برای شما مهیا کنیم.
   در ادامه به واقع عجب حرف درستی زدید… بله کاملن موافقم که داشتم داشتم کمتر اهمیت داره و دارم دارم بیشتر. اما خب درباره ی گذشته دونستن جزو مراحل اولیه ی علمی جلو رفتن و پیشرفته. به اضافه ی اینکه همه باید ببینیم و تکلیفمون رو روشن کنیم که چه خواسته ای رو از چه کسی طلب کنیم. دریاچه ی ارومیه یک سرمایه ی ملی است و درخواست هایی در این سطح رو باید از مقامات بالاتر داشت و حتما در سایت های مربوط به اون ها درباره ی پیگیری وضعیت دریاچه حتما سوال کنید. البته الان وضع دریاچه به لطف باران های اخیر خیلی بهتر شده. امیدوارم همه ی ما با هم بتونیم سرمایه های طبیعی مون رو حفظ کنیم.

 • تورج

  ۰

  ۰

  جواب دادن به دیدگاههای دوستانعالی بود

 • نیروانا

  ۰

  ۰

  در مورد خبرهایی که میگویند ببر مازندران به تازگی مشاهده شده لطفا بنویسید

  • علی خالقی

   ۰

   ۰

   با سلام
   بیشترشان جز شایعه ای بیش نیست و گاهی مردم محلی به دلیل کم آگاهی از تشخیص گونه ها مثلا پلنگ می بینند و می گویند ببر دیده ایم.
   طی چند سال گذشته دوستانی در پی ببر مازندران بوده اند اما بیشتر کارشناسان داخلی و خارجی معتقدند که ببر منقرض شده و گشتن در پی آن کاری بیهوده است.
   امیدوارم همه ی ما، گونه هایی (مثل پلنگ و یوزپلنگ) که داریم را بیشتر بشناسیم و برای ماندن آن ها بیشتر تلاش کنیم. به خصوص یوزپلنگ. وضعیت برای یوزپلنگ بسیار بسیار قرمز است 🙁

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...