سیستان و بلوچستان

بشر همواره به دنبال راهی برای استفاده از مواد موجود در محیط زندگی اش بوده است. وی شاخ و برگ درختان، مو و پشم حیوانات و هر آنچه که در دسترسش بوده را به کار گرفته تا محصولاتی تازه را برای خود خلق کند و یا رنگ تازه ای به وسایل زندگی بدهد. این کار باعث شد تا به مرور زمان آثاری ارزشمند و هنرمندانه به وجود بیاید و روز به روز بر زیبایی آنها افزوده شود.

در گوشه گوشه ی ایران نیز هنر ها و صنایع دستی رواج دارند و از طرفداران زیادی برخوردارند. این هنرها گویای فرهنگ مناطق مختلف هستند و بخش مهمی از راه و روش زندگی را به نصویر می کشند. همراه با شما به نقاط مختلف ایران سفر کردیم و در مطالب زیراین محصولات ارزشمند را به شما معرفی نمودیم:

سوغات و صنایع دستی اصفهان

سوغات و صنایع دستی شیراز

سوغات و صنایع دستی همدان

سوغات و صنایع دستی کرمان

حالا راهی دیاری دیگر از سرزمینمان هستیم تا با صنایع دستی و نقش و نگارهای چشم نواز و هنرمندانه ی آنها آشنا شویم و در سفر به آن زیباترین ها و بهترینهایشان را برای عزیزانمان تهیه کنیم. به استان سیستان و بلوچستان می رویم؛ جایی که پیش از این نیز به آن سفر داشتیم و در مطالب زیر از آن سخن گفتیم:

 آداب و رسوم اقوام ایرانی | بلوچستان

غذاهای محلی سیستان و بلوچستان | گشت و گذاری خوشمزه

این بار می خواهیم سری به صنایع دستی این استان بزنیم.

همراه کارناوال  شوید و به دنیای صنایع دستی سیستان و بلوچستان قدم بگذارید…

صنایع دستی سیستان و بلوچستان

در سفر به نقاط مختلف ایران باید به جنبه های مختلفی توجه داشت. سرزمین چهار فصلی که مملو از طبیعت و آثار تاریخی و فرهنگ های متنوع است.

امروز سفری به دیار آفتاب و بادهای موسمی سیستان و بلوچستان خواهیم داشت؛ اما سفری متفاوت…

یکی از راه های شناخت و نزدیکی به مردمان یک سرزمین آشنایی با فرهنگ غذایی و چشیدن طعم غذاهایشان در شهر یا روستای آن هاست. سیستان و بلوچستان به خاطر شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاص خود در هر شهر و روستایی آداب غذایی متفاوتی دارند که همه ریشه در سنت و مواد اولیه موجود در منطقه است.

تنوع غذایی مردمان سیستان و بلوچستان بسیاری از گردشگران را مجذوب خود کرده و به یکی از بهترین خاطرات سفرشان تبدیل شده است.

با کارناوال به این استان سفر کنیم و پای سفره ی این مردمان مهربان و دلسوز نشینیم  و با غذاهای این دیار آشنا شویم.

می توانید  آداب و رسوم اقوام ایرانی | بلوچستان را در کارناوال بخوانید.

با کارناوال همراه شوید.

طبیعت هرجایی که بخواهد خودش را می نمایاند …

برایش فرقی ندارد ، هر جا که برسد بساط زیبایی هایش را پهن می کند و هر آنچه دارد را به قاب چشمان بینندگانش هدیه می دهد .

سخاوت شاید کلمه ای باشد که به خوبی توصیفش کند . طبیعتی که همه چیزش را برای آرامش و لذت آدمیان کف دستانش گرفته و بی هیچ چشم داشتی تقدیم می کند . طبیعتی این چنین چگونه می تواند سرشار از سخاوت نباشد ؟

هر جایی که انسان آرامش ، تفریح ، هوای سالم و تجربیات تازه بخواهد این طبیعت زیباست که در ذهنش جای خاصی می گیرد و با تمام تصاویر زیبایش او را راهی جاده ها می کند.

سفر شاید بهترین دارو برای خلاصی از روزمرگی ها و اضطراب های زندگی باشد . حال و هوایت را عوض می کند ، اضطراب هایت را می گیرد ، برای مدتی از روزمرگی ها دورت می کند و کوله باری از تجربیات را به تو هدیه می دهد .

قصد سفر به نقطه ای از کشور را داریم که شاید کمی فراموش شده است . امروز مهمان استان سیستان و بلوچستان هستیم .

با کارناوال در سفر به دریاچه سردریا همراه باشید…

دریاچه سر دریا خاش

قبرستان ها دنیای عجیبی دارند، آن ها شهری برای رفتگانند یا بازماندگان ؟

بازماندگان یک حادثه یا یک ترحیم، مکانی را برای خانه ابدی رفتگان خود بنا می سازند. نمی دانم، در ذهن خود این خانه را برای آرامش آنان می سازند یا برای آسایش و رفاه خود ؟

در هر منطقه ای آداب و رسوم، شیوه دفن و نوع ساختمان قبرستان هایشان با منطقه ای دیگر متفاوت است و با نوع زندگی و باورهای دنیایی خود رابطه ای تنگاتنگ دارد. قبرستان های عجیبی در نقاط مختلف ایران دیده می شود که بسیار سوال برانگیز هستند.

یکی از این دیار خاموشان عجیب و حیرت انگیز در روستای تمین شهرستان زاهدان قرار دارد.

قبرستانی در دل صخره ها با معماری عجیب و بسیار جالب به نام هفتاد ملا.

امروز کارناوال مسافر روستای تمین است تا از این مکان جالب بازدید کند.

چابهار گرم‌ ترین نقطه کشور در زمستان و خنک‌ ترین بندر جنوبی ایران در تابستان است .

در این شهر بهاری جاذبه‌ های طبیعی بسیاری وجود دارد که هر بیننده ای را شگفت زده می کند .

یکی از جاذبه های منحصر به فرد  این خطه ی توریستی ، کوه های فوق العاده و بسیار عجیب و غریب آن است . کوه هایی با منظره کاملا متفاوت .

به دلیل شکل عجیب آن ها ، کوه های مریخی نامیده می شوند .

کارناوال امروز از کوه های مینیاتوری چابهار دیدن خواهد کرد و از شکل و فرم و چگونگی شکل گیری آن ها برای همراهان خود ، خواهد گفت .

با ما همراه باشید .

سرزمین ما، همانند پازلی است که اگر قسمتی از آن را برداشته شود، هیچ گاه کامل نخواهد بود. هر کدام ازین تکه ها به تنهایی دارای فرهنگ، هنر، آداب و رسوم ویژه خود هستند و همنشینی همه ی تکه ها، سرزمین نامور و بلند آوازه ایران را می سازند. اما گاهی برخی از تکه های این پازل مورد کم لطفی ما قرار می گیرند و کمتر به آنها پرداخته می شود.

بلوچ ها از اقوام اصیل و شناحته شده ایرانی هستند که در ایران، افغانستان، پاکستان زندگی می کنند و درایران بیشترین جمعیت استان سیستان و بلوچستان را تشکیل می دهند.

شرایط اقلیمی، از بلوچ فردی مقاوم و مهربان، خونگرم و… ساخته. مردمانی پایبند به رسوم و سرسخت در عهد و وفا. این مردمان آزاده و پاسدار خاک میهن رسومی دارند که در نوع خود بی نظیر است.

 

This is search results
در حال بارگذاری ...