فرش ابریشم کاشان

فرش ابریشم کاشان

گنجینه تاریخ

محققان بنا به مدارک موجود در ادبیات کلاسیک به این نتیجه رسیده اند که پیشینه فرش بافی به سالیان بسیار پیش بر می گردد و این هنر بدون شک از آسیا و منطقه هایی مانند ایران و قفقاز تولد یافته است. فرش پازیریک قدیمی ترین فرش بافته ایرانی است که در دوره هخامنشیان بافته شده و امروزه در موزه آرمیتاژ روسیه نگه داری می شود. 

فرش کاشان ابریشم پیش رو یکی از معدود فرش های مجلل است که به سبب تراکم و تعداد بسیار بالای گره ها و جنس آن که کاملا از ابریشم است، بسیار موردتوجه می باشد. اگر بر روی این فرش ابریشم دست  بکشید، لطافتش چون پارچه ای مخلمین جلب توجه می کند.

ردیف به ردیف طرح فوق العاده این فرش، با رنج و مشقت فراوان و تماما با دست و نخ ابریشم اعلا پدید آمده است. جالب است بدانید که تنها بیست فرش مشابه فرش مورد نظر باقی مانده که در این میان چهار فرش ابریشمین در مجموعه موزه متروپولیتن قرار دارند. همگی آن ها فرش های ابریشمینی هستند که در شهر کاشان بافته شده اند. شهر کاشان مهد خلق فرش های ابریشمین است که قدمت آن به قرن شانزدهم میلادی بر می گردد. هر چند طرح این فرش ها اغلب بسیار مرتبط و مشابه با طرح های رایج و مدرن در تبریز، پایتخت صفویان است که این شباهت رابطه ای میان شهر کاشان و کارگاه های طراحی سلطنتی تبریز را بیان می کند. 

این فرش ابریشمین با طرح و نگارهای منحصر به فردش نیز در قرن شانزدهم میلادی، در شهر کاشان و با طول ۲۴۹ سانتی متر بافته شده است و عرض آن 171 سانتی متر می باشد و همان طور که گفته شد در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود.

در گنجینه های ایران و جهان می توانید اطلاعات بیشتری از دیگر اشیا باستانی بیابید. 

دوره تاریخی: اسلامی 

زمان ساخت: قرن شانزدهم میلادی

جنس: ابریشم 

ابعاد: ارتفاع: ۲۴۹ سانتی متر، عرض: ۱۷۱ سانتی متر

محل کشف: ایران

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

فرش ابریشم کاشان

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

فرش ابریشم کاشان
4 5

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...