نام شیراز که می آید، معجونی از عشق، فرهنگ و ادب و… در ذهن تداعی می شود؛ شهری پر از باغ های باصفا و قدیمی..

به آرامگاه سعدی که آمدی، پس از دیدار حکیم سخن، لحظه ای درنگ کن تا کمی آن طرف تر به باغی سرسبز و زیبا قدم گذاری و سرمست شوی از عطر بهار نارنج…

باغ مصفای دلگشا، یکی از باغ های تاریخی شیراز است که نام دلگشا را به حق بر آن نهادند. دلت از هرجا و هرکس گرفته باشد به محض ورود، فراموش خواهی کرد همه را، و روحت آرام می گیرد.

کارناوال قصد بازدید از این باغ و عمارت آن را دارد. پس تو نیز همراه ما شو تا به شیراز برویم و در یکی از باغ های ایرانی مشهور با تاریخی پر فراز و نشیب قدم زنیم و از کنار جوی آب و درختان سر به فلک کشیده بگذریم و گاهی برروی نیمکتی نشسته و تامل کنیم.

اینجا باغ دلگشاست ، باغی با اولین کلاه فرنگی به ثبت رسیده.

پس درنگ نکنید و با کارناوال همراه شوید..

باغ دلگشا

شیراز، سرزمین حافظ و سعدی، دیار بهار نارنج و آرامش است.

تخت جمشید و تاریخی کهن در آن موج می زند و هر گردشگری را شگفت زده می کند.

همراه با کارناوال باشید.

شیراز که یکی از شهرهای بزرگ کشورمان ایران محسوب می شود مرکز استان فارس است. در کتب تاریخی نام این شهر متفاوت به چشم می خورد مانند تیرازیس، شیرازیس و خود شیراز. در طول تاریخ به دلیل موقعیت جغرافیایی و اجتماعی مورد توجه بسیاری از حکومت ها قرار گرفته تا جایی که هخامنشیان استان فارس امروزی را پایتخت خود و شهر شیراز را مرکز آن نامیدند و به همین دلیل امروزه می توان تخت جمشید و پاسارگاد را در آن یافت.

حکومت هایی مانند بوییان، صفاریان و زندیان نیز شیراز را مرکز حکومت خود اعلام کرده بودند.

شیراز دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی و تفریحی زیادی می باشد و به همین دلیل گردشگران داخلی و خارجی زیادی را در طول سال به خود جذب می کند. تا جایی که می توان این شهر زیبا و تاریخی را یکی از قطب های صنعت گردشگری ایران دانست. آب و هوای معتدل و کوهستانی شیراز مثال زدنی است و می توان هر چهار فصل را دید و لمس کرد.

هنر نیز جایگاه ویژه ای در شیراز داشته و دارد. هنر معماری، شاعری و … همگی جزئی از وجود شهر شده اند و به راحتی می توان آن ها را در اقصی نقاط شیراز دید.

اگر در فصل بهار به شیراز سفر کنید بوی بهار نارنج وجود شما را غرق در خود می کند، لذتی متفاوت از جنس طبیعت.

%d8%b4%d8%a7%d8%ae%d8%b5-%d9%88%db%8c%d8%af%db%8c%d9%88-%d9%be%d8%b3%d8%aa

در روزهای گذشته، به معرفی پلوهای شیرازی پرداخت غذاهای سنتی شیراز | قسمت اول ). اما شیرازست و غذاهای خوشمزه و لذیذ متنوع…

امروز نیز سفری به شیراز خواهیم داشت و با دیگر غذاهای سنتی این شهر پرآوازه آشنا می شویم.

چشیدن طعم غذاهای سنتی در کنار بازدید از آثار تاریخی و طبیعی دیدنی، لذتی بی وصف است که باید آن را درکنار همسفران خود تجربه کرد.

در خیابان ها و کوچه های شیراز دکان های پخت آش های سنتی  وجود دارد که اغلب صبح ها بسیار شلوغ هستند.

بد نیست در این سفر ما هم سری به آش فروشی های شهر بزنیم و صبحمان را با خوردن صبحانه ای متفاوت آغاز کنیم.

کارناوال قصد دارد در این سفر شما را با با کوفته ها و آش ها ی  شیرازی آشنا کند.

در سفر خوشمزه به شیراز همراه کارناوال شوید…

%d8%a2%d8%b4-%d8%b4%db%8c%d8%b1%d8%a7%d8%b2%db%8c0

سفر اوقاتی لذت بخش و پرخاطره است که لحظه لحظه اش را می توان شیرین تر و یادماندنی تر کرد اگر با مقصد و فرهنگ و آداب و رسوم آن آشنا بود.

غذاها بخشی از فرهنگ مردم یک منطقه محسوب می شود و تجربه چشیدن طعم آن ها به سفر رنگ و بویی دیگر می بخشند.

شیراز از شهرهای پرآوازه ایران و حتی جهان است که هر روزه گردشگران بیشماری را به سوی خود جذب می کند. سفر به شیراز سراسر زیبایی و خاطره است که هر مسافر برای بازدید از آن چند روزی را در این دیار نامی سکنی می گزیند و در طول اقامت خود  برای تجربه زندگی اهالی شیراز، علاوه بر بازدید از مکان های دیدنی، سری به رستوران های شیرازی زده و طعم لذیذ غذاهای سنتی شیراز را چشیده و سفرش را شیرین تر و جذاب تر می کند.

کارناوال امروز به شیراز می رود و برای همراهان خود از پلوهای مخصوص این شهر خواهد گفت. و در آینده به آش ها و کوفته های سنتی شیراز خواهد پرداخت.

با کارناوال همراه شوید…

کلم پلو شیرازی

شیراز شهر شعر است و ادب. شهری که با یکبار سفر به آن، یک عمر خاطره را برایتان به جا خواهد گذاشت.

برای ورود به آن باید از دروازه قرآن گذر کنی تا  قدم در شهر عشق گذاری. پس از ورود، عطر فوق العاده بهارنارنج به استقبالت می آید و سرمستت می کنند تا بدانی که وارد بهشتی زمینی شده ای.

بی شک سفری دلنشین و فوق العاده را در پیش داری. سفری که یادش را همیشه و همه جا با خود به همراه خواهی برد. اما در هر لحظه از این سفر دلتنگ دوستان و خانواده ات می شوی و باید هرطور شده آن ها را در این سفر شریک کنی.

برای آن که شیرار و خاطراتش را با خود به دیار خود ببری باید ارمغانی از این سفر تهیه کرده و همراه خود ببریم.

پس راهی بازار شده و تحفه ای را تهیه کرده تا با خود از این شهر دلنشین ارمغانی به یاد ماندنی به دیار خود ببری…

با کارناوال همراه شوید تا لحظاتی دلچسب و خوشمزه را با هم تجربه کنیم…

iran%d8%b0220

طبیعت در جای جای ایران نمایشی متفاوت را به راه انداخته است. نمایشی که برای دیدن تک تک صحنه هایش باید ساعات بسیاری را در سفر گذراند. همین که تنها یک بار در یک روز آب و هوای جای جای ایران را بررسی کنیم چهار فصلی را می بینیم که خوانَش را از شمال تا جنوب ایران گسترده است. در هر سفری تنها می توان گوشه ای از این فصل های رنگارنگ را به تصویر کشید و برای دیدن همه ی آنها حتی یک عمر دراز هم کفاف نمی دهد.

راهی یکی از استان های کشورمان می شویم که در کنار نامش، تاریخ و ادب و فرهنگ ایران می نشیند. همه آن را به شعر شاعرانی همچون حافظ و سعدی و تاریخی به گستردگی تخت جمشید و پاسارگاد و بوی عطر بهار نارنجش می شناسند. حدستان درست است! می خواهیم به استان فارس برویم.

این بار به جای گشت و گذار در تاریخ و فرهنگ و ادب، به قلب طبیعت شیراز می رویم تا جلوه ای متفاوت از این دیار را به شما نشان دهیم. جلوه ای که در کنار همه ی دیدنی های این شهر جا خوش کرده است و علاقمندان بسیاری را به سوی خود می کشاند.

بساط سفر را آماده کنید و راهی شهرستان مارگون شوید و با کارناوال در تماشای جلوه های آبشار مارگون همراه باشید…

مارگونkarnaval.ir230

امروز به شهر زیبای شیراز سفر کرده ایم تا یکی از بازار های قدیمی و زیبای ایران را از نزدیک مشاهده کنیم.

شیراز یکی از مهمترین شهرهای ایران از نظر موقعیت جغرافیایی استراتژیکی، تاریخی و فرهنگی می باشد، نقش و اهمیت این شهر را در طول تاریخ ایران به راحتی می توان لمس کرد. بزرگی این شهر در طول تاریخ ارتباط مستقیمی با قدرت اقتصادی شهر داشته و پشتوانه این اقتصاد پویا قطعا بازارهای بزرگ شهر بوده.

بازار تاریخی وکیل از مهمترین بازارهای شیراز از گذشته تا کنون بوده و یادگاری زیبا از کریم خان زند می باشد.

بازار شیراز از مشهور ترین بازارهای سنتی در ایران می باشد. بازاری که در مرکز شیراز قرار گرفته و حال و هوایی تاریخی به این شهر می دهد.

همراه کارناوال باشید تا از نزدیک با این بازار تاریخی آشنا شویم.

shakhes0

مردی بلند قامت و استوار، باصلابت و مقتدر سالیان سال است که بر فراز کوهی، نگهبان غاری است. و از بالا نظاره می کند مردان و زنان سرزمینش را…

او شاپور اول است، مردی از تبار ساسانیان که بر دهانه ورودی غار شاپور در تنگ چوگان ایستاده و با گذشت قرن ها، همچنان پیکره ای سالم و پابرجاست.

امروز کارناوال همراهان خود را با یکی از از بهترین هنرهای تصویری عصر ساسانی آشنا می کند.

 مجسمه شاپور اول بر دهانه غار شاپور

کارناوالی شویم و باهم به شهر بیشاپور برویم و از نزدیک مجسمه پادشاه ساسانی را ببینیم…

شاپورkarnaval.ir0_

کوروش نامی آشنا و پر افتخار برای همه ایرانیان و تاریخ دوستان در سراسر گیتی است. بزرگ مرد تاریخ، مردی از تبار ##هخامنشیان##، مردی که کردارش او را تا ابد پرآوازه کرد.
کارناوال تصمیم دارد سفری به پاسارگاد رود تا  اندکی با زندگی کوروش کبیر و مقبره و منزلگاه ابدی اش آشنا شویم و دانسته ای هرچند ناچیز از تاریخ سرزمینش کسب کنید.

البته اگر از همراهان ما باشید ، حتما به یاد دارید که چندی پیش سفری مفصل به پاسارگاد داشتیم و از تمام قسمت های آن بازدید کردیم ، امروز تنها مقبره ی کوروش هدف سفرمان است. این سفر یعنی پاسارگاد | یادگاری به جامانده از شکوه و قدرت ایران باستان را از دست ندهید.

سفری جذاب و آموزنده خواهد بود. با کارناوال همراه شوید…

مقبره کوروش0

می خواهیم این بار از مسجدی برایتان بگوییم که شاهکاری بی بدیل است و هر جهانگرد یا گردشگری آرزوی بازدید از آن را دارد.

مسجدی که نور و رنگ در آنجا وعده دارند و در لحظه دیدار به شوق آمده و می رقصند، تا جلوه ای تماشایی را خلق کنند و میهمان خانه خدا را در آرامشی بی مثال و زیبا غرق کنند.

همراه با کارناوال راهی شهر شیراز می شویم، به محله گود عربان می رویم و مسجدی فوق العاده با کاشیکاری ها و مقرنس کاری های عالی و زیبا به نام مسجد نصیر الملک را از نزدیک ببینیم.

در اینسفر با معماری و زیبایی های مسجد نصیر الملک شیراز معروف به مسجد صورتی آشنا خواهیم شد.

کارناوالی شویم در این سفر لذت بخش…

مسجد نصیرالملک1110

ایمان در اعماق وجود آدمی روشن است . ایمانی که هیچگاه از بین نمی رود و همیشه جاودان خواهد بود . زیارتگاه ها همیشه میعادگاه کسانی هستند که به دنبال آرامش و دور شدن از بدی می باشند و خود را به این مکان های مقدس می رسانند . فرقی ندارد پیرو چه دینی هستید مهم این است که ایمان دارید به آن چیزی که اعتقادتان است .

سری خواهیم زد به شیراز و شاهچراغش و در آرامگاه احمد ابن موسی کاظم (ع )، ملقب به شاهچراغ فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) زیارتی خواهیم کرد.

به آرامشی دست خواهیم یافت فراتر از این دنیای فانی .

کارناوال را در این سفر روح نواز و معنوی همراهی کنید .

شاهچراغ

به نقل از خادم مسجد نصیر الملک شیراز ، صبح شنبه (۹۵/۰۳/۱۵) پنج کاشی هفت رنگ گل دار این مسجد تاریخی به سرقت رفته است.

مسولین مسجد پس از اطلاع یافتن از این سرقت موضوع را به پلیس ۱۱۰ و حراست اداره کل اوقاف استان فارس اطلاع دادند.

مسجد نصیر الملک

باز هم ایران و شکوه تاریخ.

باز هم داستان هایی شگرف از بزرگ مردان.

می خواهیم برای شما کمی ازایران بگوییم، پس با گوش دلت بشنو و با چشم قلبت ببین.

پاسارگاد یکی از مکان های تاریخی که رنگ و بویی از کوروش کبیر را در خود دارد.

کوروش،گرچه حالا نیست اما ایران و ایرانی را با اقتدار به همگان نشان داده، او پایه گذار ایرانی قدرتمند و آباد شده و حالا پس از چندین هزار سال هنوز  هم نامش بر سرزبان ها است.

با کارناول همراه شو و هر واژه را با عمق تاریخی چند هزار ساله دریاب، اگر هنوزشعله عشقت به ایران در دلت روشن و پر حرارت است.

پاسارگاد0

در گوشه و کنار این مرز پهناور، یادگارهای بسیاری از حکومت ها و دوران های مختلف تاریخی برجای مانده است که نشان از جایگاه و قدرت ایران در اعصار گوناگون دارد.

کارناوال امروز به استان فارس می رود و از کاخی سخن می گوید که جلوه گر شکوه حکومت ساسانی و یادگار بهرام گور است .

کاخی باشکوه به نام سروستان که شهره جهانیان است و در محدوده ای به وسعت ۳۰ هکتار در شهرستان سروستان فارس واقع شده است.

بازدید از کاخ سروستان برای ایران دوستان و اهل فرهنگ و هنر بسیار جالب خواهد بود و گوشه ای از تاریخ پرفراز و نشیب سرزمین ما را برایمان بازگو خواهد کرد.

همراه کارناوال باشید تا سفری به کاخ سروستان داشته باشیم .

سروستانkarnaval.ir0_ (1)

مشاهیر و بزرگان در هر سرزمینی مایه مباهات و فخر ملت خود هستند ، زمانی که در قید حیاتند راهنما و الهام بخش و زمانی که دار فانی را وداع می گویند نیز خاک مزارشان توتیای چشم عاشقان و آثارشان راهگشای اندیشمندان است . سعدی شیرازی شاعر و نویسنده قرن هفتم ( در سال ۶۰۶ ﻫ.ق در شیراز زاده شد و ۶۹۵ ﻫ.ق در همان شهر درگذشت) که اهل ادب به او لقب استاد سخن ، شیخ اجل را داده اند .

شیخ اجل را در خانقاه خود در دامنه کوه فهندژ شیراز به خاک سپردند و امروز یکی از مهمترین مکان های دیدنی شهر شیراز برای گردشگران ایرانی و خارجی است .

همراه با کارناوال به خانه ابدی سعدی شیرازی برویم .

سعدی0

وقتی به شیراز سفر می کنی،مناظر و مکان های دیدنی بسیاری هست که نمی توان حتی از دیدن یکی از آنها غافل شوی. باغ عفیف آباد،یکی از مکان هایی است که هر گردشگری را مجذوب می کند. امروز گشت و گذاری در این باغ داشته باشیم و کمی با تاریخچه و معماری و… آن آشنا شویم و از تصاویر آن لذت ببریم.

باغ عفیف آباد شیراز مجموعه ای جالب و بزرگ از اسلحه های قدیمی در دل باغی ایرانی و یک کاخ سلطنتی است.

با کارناوال همراه باشید.

باغ عفیف آباد شیراز

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی و شگفت انگیز شیراز است که به دلیل تزیین با شیشه های رنگارنگ به مسجد صورتی ایران معروف شده است .

رامین رحمانی نژاد تصاویری بی نظیر از این مسجد گرفته است که شکوه معماری ایرانی را به رخ می کشد.

همراه ما باشید ….

مسجد صورتی www.karnaval.ir0

به شهر شیراز که می روید در هر کوی و برزنش  بناها و خانه هایی را خواهی دید که کتاب تاریخ،  هنر و فرهنگ این دیار را برایتان ورق می زند.

امروز به یکی از این خانه ها در خیابان لطفعلی خان برویم، خانه ای که با نام نیک مالکش، شهره جهان شده و همیشه ماندگار است.

خانه زینت الملک قوامی…

زینت الملکkarnaval.ir0
This is search results
در حال بارگذاری ...