سمنان

هنر معماری ایرانی یکی از افتخاراتی است که سخن های زیادی درباره ی آن می توان گفت. این هنر در جای جای کشورمان جلوه گری می کند و در هر دیاری از خود ردی برجای گذاشته است.

یکی از یادگاری های تاریخی معماری ایران، کاروانسراهایی هستند که در میانه ی راه های پر رفت و آمد ایجاد شده اند تا فرصتی برای آسایش و استراحت کاروان ها فراهم آورند. با تلاش بشر برای راحت نمودن جابه جایی و مسافرت، راه ها روز به روز گسترش یافتند و وسایل حمل و نقل پیشرفت بسیاری کردند. با گذر زمان همین کاروانسراها که روزگاری از پر ازدحام ترین بناها به شمار می آمدند، از رونق افتادند و گرد فراموشی بر چهره شان نشست.

امروز که دیگر خبری از آن مسافرت های طاقت فرسا و سخت نیست، این بناهای دیدنی آرام گرفته اند و همچون میراثی ماندگار برای سرزمین ما به حساب می آیند. با هم راهی یکی از کاروانسراهای تاریخی ایران می شویم که در گوشه ای از سمنان و کویر گرمسار آرام گرفته است.

قصد سفر به کاروانسرای قصر بهرام را داریم…

کارناوال را در این سفر همراهی کنید…

فرهنگ و تمدن کهن سرزمینمان زبانزد خاص و عام است و یکی از جلوه های این فرهنگ غنی، که در شکل ها و طرح هایی چشم نواز و رنگارنگ دیده می شوند، صنایع دستی هستند که بازگو کننده ی هویت ایرانی می باشند. در هر اقلیمی از این سرزمین چهار فصل بسته به مواد اولیه ی در دسترس و هنرمندی هموطنانمان، هنری شکل گرفته و ذوق و سلیقه ی مردم ان خطه را به نمایش گذاشته است.

این نمایش کم نظیر از نقش ها و رنگ ها چشمان هر بیننده ای را به خود خیره می کند و تحسین وی را بر می انگیزد. همین دست سازه های زیبا بهترین سوغاتی های یک دیار را تشکیل می دهند که می توانند تا همیشه برای ما باقی بمانند و خاطرات شیرین سفر را به خاطرمان بیاورند. شاید هم زینت بخش خانه های عزیزانمان شدند تا همچون یک یادگاری ارزشمند برایشان باقی بمانند.

پیش تر از این در مطلب سوغات سمنان | خوشمزه هایی از دیار جنگل و کویر راهی سمنان شدیم و تعدادی از سوغاتی های این دیار را از نظر گذراندیم. امروز قصد داریم گشتی در بازار سمنان بزنیم و به دنیای صنایع دستی قدم بگذاریم.

کارناوال را در این سفر همراهی کنید…

سفر همیشه با تجربیات تازه ای برای ما همراه است. به هر گوشه و کناری که سر می زنیم جاذبه هایی تازه را می بینیم، با مردمانی تازه آشنا می شویم و کوله بارمان را پر از خاطرات شیرین می کنیم و به خانه مان باز می گردیم.

برای آنکه دیگران را در طعم شیرین سفرمان شریک کنیم برایشان از دیده ها و شنیده هایمان می گوییم و لذت گشت و گذارمان را با آنها شریک می شویم. حالا برای آنکه شیرینی سفرمان قابل لمس تر شود ره آوردی را از آن دیار تقدیمشان می کنیم تا به خاطرشان بیاوریم که همیشه به یادشان هستیم.

به هر شهر و دیاری که قدم بگذارید دنیای از سوغاتی های خوشمزه را پیش چشم خود خواهید دید که هریک نشانگر گوشه ای از فرهنگ آن مرز و بوم هستند. پیش تر از این به بسیاری از نقاط ایران سفر کردیم و راهی بازار شدیم تا با سوغاتی های ان آشنا شویم.

این بار راهی یکی دیگر از نقاط کشورمان شده ایم و در جستجوی سوغاتی های خوشمزه ی آن هستیم.

قدم به بازار سمنان می گذاریم تا ره آوردی را برای عزیزانمان تهیه کنیم.

با کارناوال همراه باشید…

سوغات سمنان

تاریخ و هنر ایران در همه ی آثارش خودش را نمایان کرده است . به هر گوشه ای که قدم می گذاریم رد پایی از آن ها را می بینیم . جلوه های تاریخی وقتی با هنر در می آمیزند آدمی را به سوی خود می کشانند. بناهای قدیمی ایران یکی از همین جلوه گاه ها هستند که تصاویر تازه ای را از تاریخ به ما هدیه می دهند .

رفتن به این بناها آدمی را راهی سفری تاریخی می کند و او را به گذشته ها می برد . گذشته هایی که تنها با دیدن آثار به جا مانده اش می توان آن را لمس کرد .  هر کدام از این آثار گرانبها قصه ای برای خودش دارد و روزها و سال های زیادی را به خود دیده است . هر چه قدر هم که از تاریخ بشنوی فایده ای ندارد . باید راهی سفر شوی و به قلب تاریخ بروی تا شنیده هایت را از نزدیک ببینی .

امروز می خواهیم به تاریخ یکی از استان های کشورمان برویم . قصد سفر به استان سمنان را داریم تا گشتی در یک بنای تاریخی که امروزه موزه ای را در خود جای داده است ، بزنیم .

با کارناوال به گرمابه پهنه سمنان بیایید..

در سفر به اماکن رمزآلود ، سر از کویری درآوردیم که به مثلث برمودای ایران شهرت دارد . کویری که با همه ی زیبایی هایش کمی هم نامهربان است . اگر مطلب کویر ریگ جن | مثلث برمودای ایران را خوانده باشید ، با افسانه ها و اسرار ریگ جن آشنا هستید و می دانید که این کویر رمزآلود چه قصه ها و داستان هایی را پشت سر گذاشته تا امروز به یکی از مقاصد گردشگری در ایران تبدیل شود.

اما امروز این کویر سوژه ی تحقیقات علمی بسیاری است . هستند کسانی که ترس و دلهره مانع کنجکاوی آنها نشده و به قلب ریگ جن سفر کرده اند . آنچه در قلب ریگ جن می گذرد با آنچه که مثل قصه ها ورد زبان مردم است بسیار متفاوت است.

تصویر نامهربانی که از ریگ جن ساخته اند شاید کمی به اغراق آلوده باشد. شاید هم افسانه ها مربوط به قسمت هایی است که هنوز محققان راه به آنجا پیدا نکرده اند.

اگر بخواهیم اما و اگر های مربوط به ریگ جن را یکی یکی نام ببریم خودمان قاتل وقت و فرصتمان شده ایم . پس بدون معطلی به قلب این کویر رمزآلود ایران می رویم تا با کمک محققان سر از کار این سرزمین در بیاوریم…

اگر شما هم به دنبال پاسخ سوال هایتان هستید با کارناوال همراه باشید.

کویر ریگ جن

کویر همیشه با گرمای سوزانش شناخته می شود . قدم به وادی آن که بگذاری حس سادگی سراسر وجودت را می گیرد. کمی که از ورودت به آن بگذرد سکوت عجیبی تو را در آغوش می کشد . شاید روزها تابش سوزان آفتاب آزارت دهد اما شب هایش تو را به تماشای تصویری به یاد ماندنی دعوت می کند . رقص ستارگان آسمان کویر ، شاهکار خلقت را به نمایش می گذارد .

کویر با همه سادگی و زیباییش ، پر از رمز و راز است . راز هایی سر به مهر که بسیاری از آنها هنوز ناشناخته مانده اند .همین رازهای ناشناخته انسان را به سوی خود می کشاند . رازهایی که برای کشف آنها باید وارد یک دنیای رمز آلود شد . دنیای رمز آلودی که سال ها رازهای سر به مهری را در خود حفظ کرده  و امروز سوالات زیادی را بی پاسخ گذاشته است .

ریگِ جن ، یکی از اماکن رمزآلود که به مثلث برمودای ایران شهرت دارد ما را به سوی دنیای اسرارآمیز خود می کشاند ….

در این مطلب با هیجانات و اسرار ریگ جن همراه می شویم و در مطلب کویر ریگ جن از نگاه نزدیک  به بررسی دقیق تر این منطقه خواهیم پرداخت.

با کارناوال در این سفر پر رمز و راز همراه باشید…

کویر ریگ جن
This is search results
در حال بارگذاری ...