مجسمه گچی دف زن نشسته

مجسمه گچی دف زن نشسته

گنجینه تاریخ

در اواسط دوره اسلامی در ایران، نشان دادن زندگی روزمره مردمان کشور توسط هنرمندان امری عادی و معمول بود. در آن میان به تصویر کشیدن موسیقی دانان و نوازندگان آلات موسیقی بیش از سایرین صورت می گرفت که در اینجا نمونه ای را می بینید و مجسمه گچی دف زن نشسته از آن دست است. 

مجسمه گچی زنی نشسته را می بینید که دفی در دستان خود نگه داشته و نحوه نگه داشتن دف اشاره به لحظه نواختن این آلت موسیقی دارد. بر بالای سر زن دستار و روسری به چشم می خورد که نحوه پوشش سر آن زمان را نشان می دهد.

این مجسمه گچی طولی ۱۲ سانتی و عرضی ۶ سانتی متری دارد و وجود جزئیات ریز موجود بر روی مجسمه به نسبت این ابعاد کوچک، بسیار جالب توجه است و احتمال دارد که این مجسمه قبلا بخشی از یک مجموعه بزرگ تر بوده باشد. اعتقاد بر این است که اشیائی چون این مجسمه کوچک، نقشی تزئینی داشته. یک انحنای جزئی در پشت مجسمه گچی به چشم می خورد که این احتمال را مطرح می کند این شمایل دف زن نشسته، قبلا جزئی از یک ترکیب بزرگ تر گچی دیواری بوده است. 

این شمایل گچی دف زن در قرن دوزدهم میلادی ساخته شده و با استفاده از قالب پدید آمده است. همچنین بقایای کوچک رنگی بر روی مجسمه حاکی از آن است که پس از ساخت مورد رنگ آمیزی قرار گرفته است. مجسمه گچی دف زن نشسته امروزه در گالری ۴۵۳، موزه متروپولیتن در معرض دید عموم قرار دارد.

می توانید اطلاعات بیشتری از دیگر اشیا باستانی در گنجینه های ایران و جهان بیابید.

درباره برخی از دیگر آثار تاریخی دوره اسلامی در زیر بخوانید:

اسطرلاب صفوی | جام جهان نما

عود سوز پرنده شکل

 پارچ با دسته گربه شکل

بطری شیشه ای به شکل قو


دوره تاریخی: اسلامی

زمان ساخت: قرن دوازدهم میلادی

جنس: گچی

ابعاد: طول: ۱۲٫۱ سانتی متر، عرض: ۶٫۴ سانتی متر

محل کشف: ایران

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

مجسمه گچی دف زن نشسته
مجسمه گچی دف زن نشسته

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

مجسمه گچی دف زن نشسته
4.83 7

 دیدگاه ها

  • ماد

    ۰

    ۱

    بسیاری از اثار و مجسمه های نشان داده شده متعلق به دوران ماد میباشد که پانصد سال قبل از میلاد بوده اند درحالیکه به عمد یا سهو انها را به دوران هخامنشیان و پارسیان نسبت داده اند. بدون شک پایه تمدن و اولین پادشاهی در ایران مادها بوده اند که در شمال غرب ایران ( منطقه کرد نشین شامل کردستان و اذربایجان غربی و ایلام و کرمانشاه کنونی و همچنین منطقه لر نشین شامل لرستان کنونی) بوده اند. خود متن نیز در بسیاری جاها انها را متعلق به ششصد سال قبل از میلاد مسیح میداند که مطابق دوره اوج قدرت پادشاهی ماد در شمال غرب ایران است. با تشکر

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...