تابلوی نقاشی پیامبر شدن حضرت موسی

تابلوی نقاشی پیامبر شدن حضرت موسی

گنجینه تاریخ

می خواهیم به تابلویی نقاشی شده با رنگ روغن که در اواخر دوران قاجاریه کشیده شده است بپردازیم . این تابلو داستان چگونگی پیامبر شدن حضرت موسی ( ع ) را بیان می کند و شرح می دهد و به تابلوی شعیب هم معروف شده است ، در این اثر زیبا حضرت موسی ( ع ) و دختر شعیب که همسر او بوده است به تصویر کشیده شده اند.

داستان مبعوث شدن حضرت موسی ( ع ) به تفضیل در سوره ی قصص قرآن کریم از آیه ی ۲۹ تا ۳۱ نوشته شده است ، این واقعه ی عظیم در صحرای طورسینا اتفاق افتاده و این تابلو هم همین منظره را نشان می دهد و گونه ای از تصویرگری کهن با مضمون دینی به سبک قهوه خانه ای می باشد.

شرح داستان پیامبر شدن حضرت موسی به این صورت بوده است :

حضرت موسی در صحرای طور سینا بود که به پیامبری برگذیده شد ، این واقعه با حوادث آموزنده ای همراه بود و دلیل پیامبر شدنش هم در قرآن شور و شوقی که پیش از پیامبر شدن در وجودش نهفته شده بود بیان شدن است .

او با پیامبر شدنش ماموریت پیدا کرد تا به مصر برود و مردم آن جا را از ظلم و ستم رهایی بخشید ، موسی پس از شنیدن این ماموریت بسیار خوشحال شد و از کوه پایین آمد و نزد خانواده اش بازگشت و آن ها را نزد شعیب فرستاد و خودش به تنهایی عازم مصر گشت و پس از رسیدن به مصر همراه برادرش به دربار فرعون و انجام وظایفش رفت.

دوره ی تاریخی : تابلوی پیامبر شدن حضرت موسی علیه السلام در زمان قاجاریه کشیده شده است.

نقاش: متاسفانه نقاش و هنرمند این اثر زیبا نامشخص است و فقط می دانیم استادی زبردست بوده که به سبک قهوه خانه ای علاقه داشته است.

محل نگهداری : تابوی شعیب در حال حاضر در موزه کتابخانه ی اختصاصی کاخ نیاوران قرار دارد و در معرض دید عموم مردم می باشد.

تابلوی پیامبر شدن حضرت موسی در کاخ نیاوران

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

تابلوی نقاشی پیامبر شدن حضرت موسی
4 8

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...