۲۵ تیر سالروز درگذشت استاد علیرضا شاپورشهبازی

۲۵ تیر سالروز درگذشت استاد علیرضا شاپورشهبازی

اخبار گردشگری

علیرضا شاپور شهبازی درسوم شهریور ماه سال ۱۳۲۱، در شهر شیراز چشم به دنیا گشود. وی شیفته تاریخ و فرهنگ ایران بود و از نوجوانی شاهنامه را با دل و جان می خواند. استاد شهبازی پس از اخذ مدرک کارشناسی تاریخ از دانشگاه پهلوی شیراز،  به لندن رفت و در رشته مطالعات غرب و آسیا ادامه تحصیل داد و سپس دکترا باستان شناسی و پسادکترای در رشته تاریخ شناسی ایران از دانشگاه گوتینگن اخذ نمودند.

ایشان بالغ بر ۱۸۰مقاله و ۱۸ کتاب به زبان های فارسی، انگلیسی، آلملتی و فراسوی در زمینه تاریخ ایران پیش از اسلام را به رشته تحریر در آورد.

شهبازی سال ۱۳۵۲ شمسی به ایران بازگشت و ریاست بخش تارخ موزه ملی را به عهده گرفت و در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و پس از آن به شیراز رفت و مدرس موسسه آسیایی شیراز شد.

در سال ۱۳۵۳شمسی در تخت جمشید “بنیاد تحقیقات هخامنشی” را راه‌اندازی کرد و تا سال ۱۳۵۸ در این مرکز فعالیت کرد.

استاد با آنکه عاشق و شیفته تاریخ سرزمینش بود اما بدون هیچ گونه تعصبی سخنرانی میکرد و تمام گفته ها و نوشته هایش از روی اندیشه و دانش و سخن سنجی بود.

علیرضا شاپور شهبازی در سال ۱۳۸۴شمسی به پاس تلاشهایش در زمینه تاریخ ایران جایزه هوشنگ پور شریعتی را از انجمن مطالعات خاورمیانه دریافت نمود.

سرانجام در سال ۲۵تیرماه ۱۳۸۵ دکتر شهبازی در واشنگتن سرطان معده رخت از این دنیای فانی بربست وپیکرش را به ایران آوردند تا درکنار آرامگاه شاعر خردمند شهرش آرام گیرد.

از آثار ایشان می توان به “کورش بزرگ” در باره زندگی و جهانداری بنیادگذار شاهنشاهی ایران”، “جهانداری داریوش بزرگ”،”یک شاهزادهٔ هخامنشی، کورش جوان”، “شرح مصوّر تخت‌جمشید”، “ماد و هخامنشی”، “راهنمای جامع پاسارگاد”، “تاریخ ساسانیان” و… اشاره کرد.

یادش گرامی…

استاد علیرضا شاپورشهبازی

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

۲۵ تیر سالروز درگذشت استاد علیرضا شاپورشهبازی
4.73 9

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...