ممانعت از تخریب یک محوطۀ تاریخی در سیرجان

ممانعت از تخریب یک محوطۀ تاریخی در سیرجان

اخبار گردشگری

چندی است فعالیت های سد سازان و راهسازان  منجر به تخریب آثار ارزشمند #تاریخی گردیده است، اما در این میان معدن کاران هم به صف تخریب کنندگان پیوسته اند.

در ماه های اخیر معدن کاران به حریم اثر تاریخی “دژ اسپهبد خورشید” تجاوز کرده بودند که این بار تجاوز های آنها به تپه “بی بی دن” کشیده شده است. پس از به راه افتادن خبر تعرض به تپه “بی بی دن “زنجیره ای انسانی در کنار این تپه تاریخی تشکیل شد و گروه های مختلف ورزشی از جمله اعضای گروه دوچرخه سواری، پاراگلایدر و گروه های دانشجویی اعضای شرکت ها و انجمن های مردم نهاد ، دوست داران روستاهای هم جوار و…. با صدور بیانیه ای پیام خود را در حمایت از باقی ماندن این اثر اعلام کردند.

 مجید زند بخشدار گلستان سیرجان با اشاره به این که از سال ۸۹ گروهی به دنبال گرفتن مجوز معدن کاری در این منطقه بودند گفت :

با بازدید بازرسان میراث فرهنگی کشور فعالیت های این گروه در این مکان متوقف گردید.

رییس اداره میراث فرهنگی #سیرجان با اشاره به مخالفت های اداره میراث فرهنگی سیرجان و استان کرمان در زمینه فعالیت های معدنکاری در این منطقه تصریح کرد، هم اکنون اقدامات و مراحل قانونی تکمیل پرونده تپه باستانی بی بی دن برای ثبت در آثار ملی انجام شده است. طبق کاوش های انجام شده و یافتن اشیایی در این منطقه قدمت آن به دوره قلعه سنگ بازمی گردد.

مهدی حسینی نژاد معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این باره گفت: در صورتی که میراث فرهنگی مختصات محوطه را اعلام کرده باشد معاونت معدنی سازمان صنعت و معدن و تجارت استان کرمان هرگز مجوز معدن صادر نخواهد کرد . او گفت اگر هم مجوزی صادر شده قطعا  زمانی بوده که که مختصاتی از میراث فرهنگی به سازمان صنعت و معدن ارسال نشده زیرا که برای دریافت مجوز باید از سازمان میراث فرهنگی ،‌محیط زیست و منابع طبیعی استعلام هایی را داشته باشیم .

خبر0

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

ممانعت از تخریب یک محوطۀ تاریخی در سیرجان
4.5 5

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...