تابلوی گرنیکا | مشهورترین اثر پیکاسو

گنجینه تاریخ

امروز می خواهیم به معروف ترین تابلوی نقاشی قرن بیستم بپردازیم، تابلوی گرنیکا . این تابلوی زیبا اثر هنرمند مشهور اسپانیایی پیکاسو است او برخلاف دیگر آثارش که مملو از رنگ و نشاط هستند این تابلو را به رنگ سیاه و سفید کشیده است، این اثر زیبا پر از رمز و راز و اسرار نهان است و تابلویی ضد جنگ و خواهان صلح است.

در واقع گرنیکا بمب باران منطقه ی گرنیکا که در شمال اسپانیا واقع شده است را به تصویر کشیده ، پیکاسو این تابلو را به دستور دولت اسپانیا ترسیم کرده است؛ این اثر در ابعادی بزرگ ۳۴۹ در ۷۷۶ سانتی متر خلق شده . شخصیت های زیادی در این تابلو وجود دارند که پشت هر کدام داستانی نهفته است ، نقاشی گرنیکا عمق ندارد و تک بعدی است ، همین نشان گر نبود عمق و عاقبت خوب جنگ هاست.

مهم ترین شخصیت های تابلو :

زنی است که در سمت چپ کودکش را در آغوش کشیده و گریه می کند.

گاوی است که چهره ای آرام دارد و نمایان گر بی تفاوتی به اتفاقات اطراف است.

اسبی که نماد آزادی و صلح می باشد.

و فرشته ای که برخلاف دیگر شخصیت های تابلو به صورتش به سمت چپ است و نماد چپ روی می باشد.

این تابلو با شخصیت های عجیبش که هرکدام با ریزنگری خاصی ترسیم شده و کنار هم قرار گرفته اند در نگاه اول هم می تواند تاثیرش را بر بیننده بگذارد و حس زجر ، درماندگی، بی چارگی، خشونت و مرگ را القا نماید.

دوره ی تاریخی

تابلوی گرنیکا در سال ۱۹۳۷ میلادی به دستور دولت اسپانیا کشیده شد.

نقاش و هنرمند

این تابلو توسط پابلو پیکاسو نقاش زبر دست قرن بیستم کشیده شده است، او هنرمندی بسیار سیاسی و یک مارکسیست بوده و در اغلب آثارش رگه هایی از سیاست دیده می شود، این اثر هنری را هم برای مخالفت با بمب باران گرنیکا توسط آلمان های نازی ( ۲۶ آوریل ۱۹۳۷ ) کشیده است.

تکنیک

رنگ روغن روی بوم

داستان ها

پس از کشیده شدن این اثر مخالفت ها و حرف و حدیث هایی مبنی بر چپ گرایی این تابلو به راه افتاد که سودی هم نداشت و این اثر کماکان به برترین و پر آوازه ترین اثر هنری قرن ۲۰ تبدیل شده است.

محل نگهداری

در حال حاضر تابلوی ارزشمند گرنیکا در #موزه ی رینا سوفیای مادرید نگهداری می گردد و در معرض دید عموم است.

تابلوی گرنیکا
تابلوی گرنیکا

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...