تا به حال به مناطق خیلی سرد سفر کرده اید؟ مثلا ارتفاعات و کوهستان های همیشه برفی و یا شب های سرد کویری در زمستان؟

ما قصد داریم پا را فراتر بگذاریم و سفری داشته باشیم به عمق یخچال های طبیعت. آن جا که هیچ چیز جز برف و یخ وجود ندارد و فصل ها معنای خود را از دست می دهند.

یخچال های طبیعی هم بخشی از موهبت الهی در کره زمین هستند و بدون شک تعادل زمین بدون وجود این غول پیکران برفی به هم می خورد. اگر اهل سفر به دل طبیعت هستید و همواره جنگل و کوه و بیابان را به سفرهای شهری ترجیح می دهید یک بار هم به سراغ سرزمین های یخ بسته بروید و لذت یک سرمای بی پایان را به جان بخرید.

امروز سفری داریم به دل سرزمین های یخی شمال قاره آمریکا، آلاسکا. ایالتی که نامش برای همه ما تداعی کننده سرما و برف است و حتی هوس خوردن یک بستنی یخی را هم به دلمان می اندازد.

در این سفر به سراغ تصاویری از آقای مارک مایر Mark Meyer ) می رویم که در محدوده دریایی در جنوب آلاسکا ساکن است و عکاسی از یخچال های طبیعی را در سال ۲۰۰۹ آغاز کرده است. او و همسرش در سال ۲۰۰۹ تصمیم گرفتند در سفری به دورتادور آلاسکا بیش از ۱۰۰ هزار یخچال طبیعی این سرزمین را شناسایی و بازدید کنند. این امر در ابتدا به منظور شناخت بیشتر و لذت از زیبایی های طبیعی آلاسکا بوده اما این تصمیم مروبط به دورانیی است که تغییرات آب و هوایی تا این حد زندگی یخچال های طبیعی را تهدید نکرده بود. مایر دلیل اصلی سفر طولانی مدتشان در این سرزمین را این گونه توصیفف می کند:

در حالیکه این پروژه بیشتر بهانه ای بود برای تماشای زیبایی های طبیعی آلاسکا، بعد از دیدن تغییرات سریع آب و هوایی، به تدریج تبدیل به دغدغه ای شد برای ثبت اتفاقات مهم تاریخ محیط زیست.

مارک و همسرش این سفر ها را به مدت ۷ سال و تا تابستان سال ۲۰۱۶ ادامه و تصاویر و اطلاعات فراوانی از این سرزمین را در دسترس مردم قرار داده اند.

کارناوال شما را با سفر سرد و یخی مایر و همسرش همراه می کند.

به راستی که معماری یک هنر ناب و ارزشمند است و البته در جهان پر سرعت امروزی همانند هر زمینه دیگر علمی و هنری در حال پیشرفت های مداوم است. شاید بشود این گونه برداشت کرد که معماری عمری به قدمت حضور انسان بر روی زمین دارد و با ایجاد پناهگاهی از جنس غارها، اولین سازه های معماری در جهان شکل گرفته اند و رفته رفته عناصر موجود در طبیعت به پیشرفت آن کمک کردند. معماری شاید تنها شاخه ای از مهندسی باشد که با روح لطیف هنر سر و کار دارد و به همین علت مقصد بسیاری از انسان های خوش فکر و منظبط و در عین حال هنر دوست است و در واقع نمی توان پیشرفت های علمی و دستیابی های جدید هنری را در پیشبرد این هنر-صنعت مهم نادیده گرفت و این راه تا ابد ادامه خواهد داشت.

در طول تاریخ سبک های مختلف و شگفت انگیزی در زمینه معماری پدید آمده اند و در دوره های کوتاه و بلند و بر اساس جغرافیای متفاوت در زمان زندگی کرده اند و آرام آرام با تلفیق سبک های جدید فرم ابتدایی خود را از دست داده و به شیوه ای نو بدل شده اند. گاهی با هجوم یک امپراطوری به دیگری معماری هم در امان نمی ماند و سبک و سیاق هنرهای میهمانان جدید با سرعت جایگزین شیوه های سنتی و باستانی یک سرزمین می شد. دین و مذهب هم تاثیرات فاحش و عظیمی بر شیوه های معماری یک مرز و بوم دارد و البته هزاران دلیل و زمینه دیگر.

امروز قصد داریم سفری داشته باشیم به معماری مدرن و فوق العاده شهرهای زیبای هلند و نگاه ویژه ی عکاس آلمانی این تصاویر را با شما به اشتراک گذاریم. توبیاس گاریش (Tobias Gawrisch) عکاس حرفه ای معماری و سازه و ساکن کشور آلمان است و از آنجایی که تنها ۶۰ کیلومتر تا مرز هلند فاصله دارد و البته عاشق سبک معماری مدرن این کشور زیبا و متفاوت است، هرگاه زمان و موقعیت را مناسب می بیند کوله بار کوچک سفر را مهیا می کند و راهی هلند می شودد و با دوربینش از سازه های عجیب و غریب هلندی تصاویری مرموز و هیجان انگیز به ثبت می رساند.

کارناوال شما را به تماشای تصاویر آقای توبیاس از دنیای متفاوت معماری هلندی دعوت می کند:

بیایید با هم سفر کنیم برای کشف زیبایی های بی پایان جهان و غرق در لذت شویم و روح را تازه کنیم با شگفتی های این جهان خاکی.
اکنون که بهار نزدیک است و ارمغان آور رنگهاست پس چه بهتر که ما هم قلم برداریم و رنگ بزنیم بر صفحه سرد و زمستانی جانمان و تازه کنیم روح را برای آغازی نو. با ما همراه شوید تا بر بال پرنده های غول پیکر بنشینیم و آسمان و زمین زیر پا را در نوردیم و تجربه ای نو به ذهن بیفزاییم.
اگر خاطرتان باشد چندی پیش شما را دعوت کردیم به شهر آتشفشانی کاپادوکیه و بالن های رنگارنگش که فستیوالی از شوق و هیجان در آسمان آبی ترکیه به راه می اندازند و گذشتیم از میان زمین های پر فراز و نشیب آن برای آشنایی با تمام خوشگذرانی هایی که شما را به سوی خود فرا می خواند. برای آن که این لذت ها را به یاد آورید مجددا سری به مطلب زیر بزنید:

کاپادوکیه | بالن سواری در آغوش آسمان ترکیه

کاپادوکیه منطقه ای باستانی در ترکیه است و ویژگی بارز آن چشم اندازهای آتشفشانی شگفت انگیزی است که بنای اصلی این شهر می باشد، شهر زیرزمینی که هزار سال قبل از میلاد مسیح بنا شده، و صومعه های غار مانند وسیع که به دوره های اولیه مسیحیان بازمی گردد. این منطقه را با برنامه سالیانه پرواز بالن های رنگینش می شناسند و بهانه سفر تصویری ما همین پرنده های دوست داشتنی هستند.
مردم کاپادوکیه در پناهگاه های حیرت انگیزی که بر روی سنگ های آن کنده کاری شده، زندگی کرده و می کنند. ستون های سنگی که در اثر فوران آتشفشان و مواد مذاب تشکیل شده اند و سپس آب و یخ که از میان تپه ها گذشته اند. همگی دست به دست هم داده اند تا شما با یک منطقه فوق العاده رو به رو شوید. این چشم انداز بی نظیر، شکل متفاوت صخره ها و پرواز روزانه بالن ها، کاپادوکیه را به یک شهر افسانه ای تبدیل کرده است.
خانم کریستینا ماکیوا (Kristina Makeeva) یک مهندس و عکاس روسی است و هیجانات سفر اخیرش به کاپادوکیه را با ما به اشتراک گذاشته است.
کارناوال شما را به جشن رنگین آسمان دعوت می کند.

چشمانتان را ببندید و خود را در جاده ای بی انتها با چشم اندازی منحصر به فرد رها کنید. بگذارید روح لطیف جهان صورتتان را نوازش کند و پرندگان رنگارنگ در گوشتان از بهار زمزمه کنند.

اجازه دهید خنکای آب از میان انگشتان پایتان راه دریا را بیابند و شکوفه درختان تاجی از گل برایتان بسازند. چشمانتان را باز نکنید، به مسیر پرپیچ و خم و در عین حال امن طبیعت ادامه دهید و از میان شهرها و کشورها بگذرید و همه لذت بودن را به جان بکشید. لذت ببرید از خوراکی ها و نوشیدنی های خوش آب و رنگ و خوش مزه. طعم ها را در دهانتان حس کنید. سری بزنید به کافه قنادی ها و سراغی بگیرید از یک فنجان قهوه فرانسوی و یک کیک گرم و تازه. به ایتالیا سری بزنید و پارو زنان شهر را طی کنید و از میان جنگل های مرموز و سرد آلمان بگذرید و کشف کنید ناشناخته های درون این قلعه های سحرآمیز را. آغوش گشایید به روی عظمت کوهستان برفی آلپ و بگذارید سرمایش تا عمق جانتان بنشیند و نگاهی بیاندازید به زیبایی هایی طبیعی و انسانی اروپا که همدیگر را به زیبایی معنا می دهند بی آنکه آسیبی به هم برسانند.

چشم باز کنید و این همه شگفتی را در واقعیت نظاره گر شوید. ما شما را دعوت می کنیم به مهمانی رنگ ها و فصلها از چهار گوشه قاره همیشه سبز اروپا.

با ما همراه شوید در سفر ۱۰ ساله ناوم چن (Noam Chen) به دور اروپا و لذت ببرید از زیبایی هایی که با دوربین شگفت انگیزش به ثبت رسانده است.

ناوم چن عاشق اروپا است و در یک دهه ی اخیر سعی کرده تصاویر فوق العاده ای از بهترین اماکن طبیعی، باستانی و مدرن کشورهای این قاره را به ثبت برساند و مطمئن است مردم زیادی با دیدن تصاویرش بار سفر می بندند و سری به این زیبایی ها می زنند.

کارناوال شما را به تماشای تصاویر بی نظیر آقای چن دعوت می کند.

آیا تا به حال سه گانه زیبا و خوش ساخت ارباب حلقه ها را تماشا کرده اید؟

اگر پاسختان مثبت است پس مطمئنا مناظر زیبای این فیلم خوش رنگ و لعاب هالیوودی شما را هم مسحور کرده است. مناظری که تصور می شود ساختگی و غیر واقعی هستند و تکنیک های رایانه ای در خلقشان دخیل بوده اند. درست است که ویژگی منحصر به فرد جلوه های ویژه را نمی شود از سینمای حرفه ای هالیوود جدا کرد اما واقعیت این است که لوکیشن های این فیلم همگی وجود خارجی دارند و همانقدر شگفت انگیز و جادویی هستند و نیوزیلند خانه اصلی ساخت این فیلم بوده است.

آخیل سوهاس Akhil Suhas ) عکاس ۲۱ ساله هندی به دلیل علاقه شدیدی که به این فیلم داشته، تصمیم گرفته سفر خود را به سراسر نیوزیلند آغاز کند تا لوکیشن های این فیلم را از نزدیک تماشا کند و با پوشیدن لباس های جادوگری گندالف ( یکی از شخصیت های این فیلم ) تداعی کننده لحظه های ناب آن باشد.. او تمام جزیره شمالی و جنوبی نیوزیلند را در مدت شش ماه درنوردیده و پروژه عکاسی اش را به سرانجام رسانده است. سوژه تمام تصاویر،خود آقای سوهاس است و به وسیله تایمر دوربین ( self-timer ) حضور خود را در تصاویر به ثبت رسانده است و اغلب سعی کرده در هنگام طلوع افسانه ای خورشید این کار را انجامم دهد.

تصاویر زیبا و اعجاب انگیز آخیل شما را وادار می کند تا به تماشای فیلم ارباب حلقه ها بنشینید و با یادآوری مناظر ثبت شده توسط او از تماشای فیلم لذتی دوچندان ببرید.
در این سفر متفاوت و اعجاب انگیز با کارناوال و آخیل جادوگر همراه شوید.

نیویورک، معروفترین و بزرگترین ایالت آمریکا و البته شهر دوست داشتنی بسیاری از مردم آمریکا و جهان است. نیویورک را به دلیل اهمیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی پایتخت جهان می نامند و از لحاظ مساحت نیز وسیع ترین شهر در تمام دنیا به شمار می آید. این کلانشهر شگفت انگیز و زیبا با بیش از ۵۰ آسمانخراش بلندتر از ۲۰۰ متر، بلند قامت ترین شهر جهان نیز محسوب می شود. برج آزادی که هدیه کشور فرانسه است و در واقع مهم ترین نماد ایالات متحده آمریکا است در این شهر قرار دارد و طولانی ترین خط قطار درون شهری دنیا و موزه ها و پارک های دیدنی، همگی از دلایل شهرت و محبوبیت شهر شماره یک جهان هستند. شهری که زندگی در آن سخت و البته بسیار گران خواهد بود و به راستی که خانه اغنیا و ثروتمندان است و جزء معدود شهرهای شبانه روزی در دنیاست. ترافیک و گذر عمر شهروندان هم بخش جدا نشدنی نیویورک است و می شود معنای واقعی زندگی سخت و پر تکاپو  در یک شهر بزرگ را با زندگی مردم نیویورک کاملا درک کرد.

با تمام این توضیحات مطمئنا می توانید حجم حضور انسان و وسایل نقلیه را در طول شبانه روز در این شهر تجسم کنید. خیابان ها و پیاده‌رو های مملو از جمعیت، مراکز خرید پر ازدحام، رستوران ها و کافی شاپ های شلوغ و هرجای دیگری که به ذهنتان خطور کند، نباید رنگ سکوت و خلوتی به خود ببیند.

اما ما امروز قصد داریم شما را به شهر متروک نیویورک ببریم. مطمئنا تجسم دو واژه متروکه و نیویورک در کنار هم غیر ممکن و عجیب است اما این نام یک پروژه عکاسی است که آقای جنارو باردی (Genaro Bardy) به راه انداخته تا تجربه ای جدید و البته عجیب از شهرهای بزرگ دنیا را با مشتاقان تصاویرش به اشتراک گذارد.. نیویورک سومین شهری است که آقای باردی بعد از پاریس و لندن به سراغش رفته و نام این پروژه را بیابان در شهر نیویورک یا نیویورک متروک گذاشته است.

و همراه شوید با کارناوال در این سفر متفاوت و خلوت به شهر آشوب و طغیان.

شاید تا به حال به موضوع انقراض غول پیکران طبیعت یعنی فیل ها فکر نکرده باشیم و حتی تصور نابودی کامل این حیوانات توانمند و آرام برایمان کار دشواری باشد. اما واقعیت آن است که انسان با همین جثه کوچک و نحیفی که نسبت به فیل دارد عامل اصلی این خطر قطعی و محرض است. متاسفانه فیل ها به دلیل عاج های ارزشمند و همچنین تصاحب محیط زندگیشان توسط انسان به ویژه در آفریقا شکار می شوند و با وجود این که هیچ خطر احتمالی دیگری در زیست بوم تهدیدشان نمی کند اما بشر به تنهایی و با سرعت در حال نابودی کامل این حیوان ارزشمند است.

امروز در سفر اخیر خانم گایل جینایت (Gailė Juknytė) به تایلند که بهانه آن مراقبت داوطلبانه از فیل ها بوده، همراه شما خواهیم بود تا علاوه بر شناخت بهتر این موجودات دوست داشتنی تصاویر شگفت انگیز گایل را هم به تماشا بنشینیم.

گایل یک عکاس حرفه ای پرتره اهل کشور لیتوانی است که در حال حاضر ساکن لندن و در سال ۲۰۱۵ مدرک لیسانس خود را در رشته عکاسی اخذ کرده است. او پس از دریافت مدرکش به دلیل اشتیاقی که به سفر داشت کوله باری کوچک جمع کرد و با پرواز به منطقه جنوب شرقی آسیا سفر خود را آغاز و در مدت چند ماه بیش از ۷ کشور این منطقه را بازدید کرد. البته هدف اصلی او از سفرهایش، عضویت در گروه های داوطلبانه  و حمایت از حقوق حیوانات است.

اولین تجربه ی او درباره فیل ها در مسیر چیانگ مای اتفاق افتاده و فیلم مستندی از توانایی ها و سطح هوشی فیل ها به ایشان نشان دادند و در طول مسیر به آن ها آموزش دادند که چگونه با احترام و صبوری به فیل ها نزدیک شوند.

در این سفر عجیب و ماجراجویانه خانم گایل با کارناوال همراه شوید.

کره زمین آنقدر بزرگ است که می شود برای همه عمر آن را در نوردید و در نهایت از کشف بسیاری از ناشناخته های آن بازماند. شاید این کره خاکی کوچک در برابر عظمت تمام هستی نقطه ای بیش نباشد اما نسبت به خُرد بودن بشر بسیار بسیار بزرگ و بی انتهاست و قسمت هیجان انگیز ماجرای حضور انسان بر روی زمین همین جاست. آنجایی که دنیا پر می شود از زشتی ها و زیبایی ها، خوبی ها و بدی ها، لطافت ها و خشونت ها و تمام زوج هایی که در کنار هم معنا می شوند و معنا می دهند و تو به عنوان انسان موظف به درک این معنا می شوی.

اگر بخواهیم از زشتی ها و تلخی ها بگذریم و بیش از این درگیر روزمرگی های زندگی نشویم، باید برای نوازش روح و آرامش تن راهی پیدا کنیم. مثلا به موسیقی روح نواز گوش جان سپاریم یا کتابی زیبا و آرامش بخش ورق بزنیم و یا حتی خود را به نوشیدن چایی گرم و کیکی تازه در کنج امنی مهمان کنیم. یکی از بهترین راهکارهای اغلب مردم دنیا برای رسیدن به آرامش، سفر کردن است و اگر این سفر به قصد آرامش و کاستن از استرس ها و تنش ها است، بهتر است گوشه ای بکر و دست نخورده از طبیعت باشد، تا بشود در سکوت و سکونش، روح را پرورش داد و دوباره جان بخشید. در این میان، همیشه فرصت برای سفر و صیقل جان مهیا نیست…

و اکنون همراه می شویم با تصاویری از عکاس رومانیایی الکس روبچوک (Alex Robciuc) که ۶ سال گذشته زندگی اش را وقف ثبت زیبایی های کوهستان کارپات (Carpathian Mountains) در شمال رومانی کرده است تا روح پاییزی این سرزمین را تسخیر کند. او معتقد است برای ثبت این تصاویر نه از دوربین خیلی حرفه ای استفاده کرده، نه لنزهای گران قیمت و حرفه ای داشته و نه از وجود فیلترهای متفاوت سود جسته است. بلکه با وقف زمان و صبوری تصاویر را در هنگام حضور نورهای مناسب و پیدا کردن نقطه مناسب برای ایستادن به تصویر کشیده است.

با کارناوال  و الکس همسفر شوید و به رومانی بیایید.

تا به حال هنگامی که در هواپیما نشسته اید، با اشتیاق منتظر صعود هواپیما به آسمان بوده اید تا نظاره گر کوچک شدن یکی یکی ساختمان ها و معابر باشید؟

گاهی آنقدر به تماشای زمین زیر پایمان ادامه می دهیم تا دیگر در ارتفاعی مشخص هیچ چیز قابل تشخیص نیست و آن وقت است که کم کم زمین را با همه عظمتش فراموش می کنیم و چشم از پنجره کوچک هواپیما بر می داریم و خود را به آغوش سفر هوایی می سپاریم. شاید بیش از هر چیز حس بزرگ شدن وجومان جذابیت دارد. این که می توانی با نگاه محدود و کوچکت محیطی وسیع را تماشا کنی، لذت وصف ناشدنی در درونت ایجاد می کند و حتی در رویاهایت به پرنده ای کنجکاو و جسور تبدیل می شوی و آنقدر روحت را برفراز سرزمین هایی که دوست داری پرواز می دهی تا بالهای رویایی ات خسته شوند و آرام آرام ارتفاعت را کم کنی و در جسمت فرود بیایی.

این همه رویا پردازی دلیلی شد تا با هم نگاهی بیاندازیم به زیباترین شهر های دنیا اما از نمایی متفاوت و از نگاه یک پرنده. امروز به لطف گروهی از عکاسان حرفه ای در زمینه عکاسی هوایی و سراسرنما، به سراغ تصاویر هوایی چندین شهر معروف و بزرگ دنیا می رویم و شما را با نقطه نگاه متفاوت این دسته از هنرمندان آشنا می کنیم. ایرپانو (Airpano) نام وبسایتی است که در همین حیطه فعالیت می کند و منبعی معتبرر و جامع از عکس های کُره ای شکل و ۳۶۰ درجه است. امروز بیش از ۳۰۰۰ تصویر سراسرنما و حدود ۳۰۰ تصویر شگفت انگیز و متفاوت ۳۶۰ درجه در این وبسایتت موجود است و این تصاویر تنها بخش کوچکی از گالری ایرپانو به حساب می آید. تصاویری که در ادامه مشاهده خواهید کرد هنر گروهی از عکاسان روس مجموعه ایرپانو است که به آسمان رفته اند تا نمایی متفاوت از سیاره مان را به ما نشان دهند.

با کارناوال در این گشت و گذار هوایی و پرواز بر فراز شهرهای چشم نواز دنیا همراه شوید.

دوستانه و سرشار از تفریح و سرگرمی، گرمسیری و عجیب و غریب، تاریخی و فرهنگی، همه این ها شاید توضیحات ابتدایی برای توصیف کشور زیبای تایلند باشند. کشوری با مردمی مهربان و خون گرم، همانند آب و هوای استواییشان. کشوری درخشان از تلألو معابد پر زرق و برق و سواحلی با شن هایی به رنگ طلا و لبخند ابدی بر چهره. سواحل افسانه ای تایلند با نخل های بلند بر تن شن و ماسه های مروارید گونش و باغ های مرجانی در عمق کم دریاهایش می تواند جایگاه لذت های بی پایان هر انسانی باشد و سفر به جزیره های یک پارچه سبز و استراحت در سواحل آب های نیلگونش شاید خاطره انگیز ترین روزهای آرام زندگی را رقم بزند.

این همه ویژگی مثبت و باورنکردنی سبب شد تا با هم سری بزنیم به تصاویر زیبایی از روزمرگی مردم در این کشور و به همین دلیل به سراغ آلبوم تماشایی و منحصر به فرد  آقای پاسکال منرت (Pascal Mannaerts) رفتیم.
پیش از این با او و تصاویر زیبایی که از سفرش به ایران ثبت کرده بود، آشنا شدیم و همسفر با او به ایران آمدیم:

تصاویری از ایران از لنز دوربین عکاس بلژیکی

با کارناوال همراه شوید تا تایلند را از نگاه پاسکال با شما به اشتراک گذاریم.

قدیم ها، زمانی که رایانه و اینترنت و تجهیزات الکترونیکی مانند امروز تمام زندگی انسان را غرق در خود نکرده بود، مردم بیشتر به سراغ کتاب ها می رفتند و این اتفاق به ویژه در میان کودکان مشتاق، طرفداران بیشمار داشت. در همان روزها که خبری از سایت های توزیع و دانلود کتب و همچنین سایت های صوتی که کتاب ها را برای شما می خوانند در کار نبود، افراد بسیاری به ویژه در شهرها و روستاهای کوچکی که کتابخانه ای در خود نداشتند، به راه می افتادند و اتومبیل های شخصی یا دولتی خود را به کتابخانه های سیار تبدیل می کردند و هر چند وقت یک بار راهشان را به سمت یک شهر و دهکده کج می کردند، کتاب می فروختند یاا قرض می دادند و در سفر بعدی، قدیمی ها را پس می گرفتند و کتاب های جدید به خوانندگان مشتاق پیشنهاد می دادند.

بر اساس شواهد تاریخی اولین کتابخانه سیار مربوط به شهر وارینگتون انگلستان است که در داخل یک گاری ایجاد شده و توسط اسب مهربان صاحبش به این سو و آن سو کشیده می شده است. این کتابخانه در سال اول فعالیتش حدود ۱۲۰۰۰ جلد کتاب به مردم قرض داده است. این جریان مربوط به دهه ۱۸۵۰ میلادی می شود، پس از آن رفته رفته اتومبیل ها جای گاری ها را گرفتند و اوج استقبال مردم از این طرح مربوط به اواسط قرن بیستم می شود.

همین تصاویر کهن از این اتفاق زیبا و هیجان انگیز سبب شد تا شما را هم به دنیای سحرآمیز کتابخوانی در زمان هایی دور ببریم و دور دنیا را با کتابخانه های متحرک بچرخیم و لذت ببریم.

با کارناوال همراه شوید و از همراهی کتابخانه های متحرک خاطره بسازید.

استان گلستان، به راستی که نامی برازنده و دلنشین دارد. استانی در شمال شرقی کشورمان و در نوار مرزی با کشور ترکمنستان و البته یکی از سه استان خوشبخت ایران جهت هم مرزی با دریای خزر. سرزمینی نه چندان وسیع و بزرگ نسبت به برخی استان های ایران اما دارای آب و هوای متنوع و اقلیمی مناسب به ویژه در زمینه کشاورزی.

نام سابق این منطقه گرگان و دلیل آن حضور دسته گرگ های وحشی در سرزمین های سبز این نواحی بوده است و پس از آن تا قرن ها به نام استرآباد شناخته می شده، در دوران اولیه اسلامی به آن جرجان می گفتند و سرانجام در سال ۱۳۱۶ ه. ش نام گرگان برای آن همیشگی شد. این استان تا سال ۱۳۷۶ بخشی از استان مازندران بوده و پس از این سال به صورت استانی جداگانه به نام گلستان ثبت و شهر گرگان به عنوان مرکز آن انتخاب شد.

به جز ویژگی های مهم تاریخی و باستانی، استان گلستان به جهت مناظر چشم نواز و آب و هوای مناسب و متنوعش نیز مورد توجه فراوان است. به همین جهت با تصاویری از مناظر دیدنی و روستاهای زیبای این استان در خدمتتان هستیم.

اگر خاطرتان باشد به تازگی سفری داشتیم به سرزمین های ترکمن نشین  این نواحی و با هم نگاهی داشتیم به تصاویری از شیوه زندگانی و هنر قالی بافی ترکمن های این استان.

تصاویری از قالی بافی ترکمن ها | بازی رنگ ها و نقش ها

این بار هم تصاویر انتخابی ما هنر عکاسی آقای سهیل قنبرزاده است و از سایت خبری اسپوتنیک در اختیارتان قرار می گیرد.

در جریان این سفر کوتاه و تصویری با کارناوال همراه شوید.

تصاویری از زیبایی های استان گلستان

ژاپن کشوری پاکیزه با زیبایی های منحصر به فردی است که شیوه رفتار انسانی و ویژگی های زندگانی در آن، مخصوص مردمان همین سرزمین است. کشوری با قوانین دقیق و مردمی قانون مدار و مقید به اصول انسانی که با گذر از ابتدایی ترین آن ها، امروزه در بالاترین سطح روابط انسانی در جهان قرار دارند و آن چه که بیش از هر چیز دیگر در میانشان حائز اهمیت است توجه به هویت و شرافت همنوع است.

شاید این ویژگی های رفتاری، باطنی و درونی باشد و جلوه ی بیرونی آن به چشم نیاید، اما آنچه که در این سال ها سبب پیشرفت های ظاهری این کشور شده و حتی این سرزمین جزیره ای نه چندان بزرگ را به مقصد بسیاری از مردم دنیا برای سفرهای تفریحی و گردشگریشان تبدیل کرده است، حرکت بر روی مرز باریک همین باورهای انسانی است. کشوری که نه از بلایای طبیعی چون زلزله و سونامی در امان است و نه از لحاظ جغرافیایی، ویژگی های متفاوت و گسترده ای دارد. از همه این ها مهم تر کشوری که در همین چند دهه قبل و در بحبوحه جنگ جهانی دوم آسیب ها و خسارت های وحشتناکی را متحمل شد و بمباران دو شهر بزرگ و مهمش، هیروشیما و ناکازاکی در آن سال ها تصوری از نابودی این سرزمین حداقل برای یک قرن را در اذهان ایجاد می کرد، امروزه در سطح اول کشورهای پیشرفته جهان قرار دارد.

اصالت و آرامش مردم دورترین نقطه آسیا بهانه موضوع عکاسی امروز ما است. تصمیم داریم در گذر از خیابان های نه چندان خلوت و البته چشم نواز و همیشه تمیز شهرهای ژاپن، غرق در این آسودگی و امنیت شویم و گام برداریم در سایه درختان گیلاس و شکوفه های بهاریشان و از میان ساختمان ها و کوچه پس کوچه ها بگذریم و چند لحظه ای را با این مردم نجیب و آرام بگذرانیم.

همراه کارناوال باشید در سفری متفاوت به ژاپن…

آلبومی از بوداپست را برایتان ورق می زنیم، هنگامی که در مه فرو رفته است. سفری داریم به پایتخت کشور مجارستان، شهر ابرها.. . به یکی از اصلی ترین مراکز رنسانس در اروپا پای می نهیم. شهری که از شصت سال پیش تا کنون،چنین ساختاری به خود گرفته است.

توماس ریساوی ( tamas rizsavi )، عکاس این تصاویر، در این باره می گوید: منظره شگفت انگیز شهرم، حینی که مه آن را فرا گرفته، مرا ترغیب کرد تا چهار سال وقت صرف کنم و این آلبوم شگفت انگیز را پدید بیاورم.

تصور کنید شهری رویایی را هنگامی که ابرها تصمیم گرفته اند در آن گردش کنند. ابرها ارتفاع خود را کاهش داده و مه ای پدید آوردند تا به زیبایی این شهر و پل ها و ساختمان هایش بیفزایند. حس و حال غریبی است، تماشای مکانی فرو رفته در مه مرموز… نیک است بدانید رود مشهور دانوب از این شهر گذر کرده و به کمک مه غلیظ، هوای این شهر را مرطوب تر گردانیده. این رود، پایتخت را به دو قسمت بودا و پست تقسیم کرده است. قدم به منطقه ای می گذاریم که هر فصل اش را که درنوردی، افق دید کوتاه و محدود به جایی است که مه اجازه می دهد.

پیش از این هم از زوایای دیگر، زیبایی های این شهر رویایی را به تصویر کشیده ایم؛ زیبایی هایی که تمامی ندارند. این مطالب را از دست ندهید:

تصاویر زیبایی های بوداپست از نمایی خاص

تصاویری از زیبایی های بوداپست

با کارناوال همراه شوید و نتایج تلاش چهار ساله این عکاس زبردست را به تماشا بنشینید.

دیدنیهای بوداپست

جزیره کیش در آبهای نیلگون خلیج فارس مقصد بسیاری از ما برای سفرهای کوتاه و بلندمان بوده است. این جزیره نسبتا کوچک و بیضی شکل بخشی از توابع بندر لنگه در استان هرمزگان و از دیدنی ترین مناطق جنوب ایران است.

ساحلی با ماسه های روشن و دریایی که به خاطر حضور مرجان هایش همواره آبی و تمیز است و البته مردمان بومی خونگرم و مهربان که مهمان نوازیشان ابدی و پابرجاست. جزیره ای که نه تنها غروبش دلگیر نیست بلکه هیجان انگیز و زیباست، به ویژه اگر با پاهای برهنه بر روی شن های خنکش ایستاده باشی و چشمانت را ببندی تا باد از بادبان های پوسیده کشتی یونانی به سراغت بیاید و غوغای خلیج را در گوشهایت زمزمه کند و گونه هایت را بوسه باران.

این جزیره که سرد و گرم روزگار را چشیده، امروز همچون نگینی بر پهنه خلیج فارس می درخشد و با زیبایی های تمام نشدنی که دارد، هر سال مسافران بسیاری را میزبانی می کند. امروز قصد آن کردیم سفری به جزیره کیش داشته باشیم و با تصاویری از غروب و شب های زیبای کیش همراهیتان کنیم. از کنار پرندگان فراغ بال بگذریم و سری به نخل های صبورش بزنیم و شب را در آغوش باز کشتی به گل نشسته و در کنار گرمای آتش به صبح رسانیم.

کارناوال را در این سفر دل انگیز همراهی کنید.

کیش

کشور زیبا و پهناور ما ایران، به دلیل گستردگی در تاریخ و جغرافیا سرمنزل بسیاری از مردم جهان برای سفرهای دل انگیز و لذت بخششان است. بهانه های فراوانی در این مرز و بوم وجود دارد تا افراد متفاوتی را از هر اقلیم و با هر فرهنگی به سمت خود بکشاند و خاطره ای فوق العاده، برای همیشه در ذهنشان ثبت کند. برخی برای تماشای تاریخی به قدمت حضور انسان بر زمین پا به این سرزمین می گذارند، بعضی برای گذران روزهای مطبوع زمستانی از کشورهای سرد خود به سراغ ایران می آیند، عده ای نیز تعریف غذاها و خوراکی های ایرانی را شنیده اند و شوق خوردن غذای ایرانی امانشان را بریده و البته بسیاری از آن ها معتقدند مجموعه ای از همه این ویژگی ها، دلیل مهمی برای بازدید چند باره از ایران است.

امروز هم، سفر خاطره انگیز و جالب یک زوج افغان-هلندی به ایران بهانه ای شد تا دوباره زیبایی های کشورمان را به تماشا بنشینیم. این زوج دوست داشتنی با نا های فرهنگ دهزاد (Farhang Dehzad) و مرسل احمدی ( Mursal Ahmadi ) که هر دو متولد افغانستان و بزرگ شده کشور هلند هستند، حدود دو سال پیش سفر ویژه و متفاوت ماه عسل خود را به دور دنیا آغاز کردند و در مدت پانزده ماه بیش از پنجاه کشور دنیا را از نزدیک ملاقات کردند. ایران جزء آخرین انتخاب های ایشان برای سفر بوده و دلیل اصلی آن هم تبلیغات منفی رسانه های غربی از خطرات کشورمان برای گردشگران خارجی بوده است. با این وجود آن ها تصمیم می گیرند این ریسک را بپذیرند و مانند سفر به کشورهای مخاطره آمیز دیگر، پا به ایران بگذارند. آقای فرهنگ این سفر را این گونه توصیف می کند:

در ادامه همراه کارناوال باشید تا همسفر با این زوج به ایران بیاییم و بدانیم آن ها از چه اماکنی در ایرن بازدید کرده اند.

کره زمین سرشار از سرزمین هایی است که بی شباهت به تعاریف بهشتی در کتب مقدس نیستند و می شود نام بهشت را به آن ها اطلاق کرد.

فنلاند یکی از همین سرزمین های اعجاب انگیز دنیاست و در عین حال که از کشورهای برتر جهان برای زندگی و امنیت است، بخش طبیعی آن هم جزء برترین و زیباترین طبیعت های جهان شناخته می شود و بخش عظیمی از شگفتی های دنیا را می شود در این کشور یافت. کشوری که هر فصل آن زیبایی های منحصر به فردی دارد؛ از شب های طولانی زمستان و پدیداری شفق های قطبی در آسمان گرفته تا برگ های هزار رنگ و چشم نواز در پاییز و البته هوای مطبوع و لذت بخش در تابستان های خنک و جان بخش.

به خاطر تماشای بخشی از همین زیبایی ها بود که چندی قبل سری به زمستان های هیجان انگیز فنلاند زدیم و سفری کوتاه با شما به کشور داشتیم:

ماجراجویی در طبیعت فنلاند | تصاویری از جنس برف و سرما

اما این بار نگاهی داریم به گذر زمان در دامان طبیعت این کشور سحرآمیز این بار تمام فصل ها را به نظاره می نشینیم.

تصاویری که در ادامه مشاهده خواهید کرد هنرِ عکاسیِ تیم برد (Tim Bird عکاس حرفه ای اهل کشور انگلستان است که از سال ۱۹۸۲ در هلسینکی پایتخت فنلاند زندگی می کند.

با کارناوال همراه شوید تا چهره ای متفاوت از فنلاند را نظاره گر باشید.

جنگ جهانی دوم، فاجعه دردآور قرن بیستم میلادی، تا ابد لکه ی ننگ تاریخ جهان باقی خواهد ماند. جنگی که در پی آن بسیاری از کشورهای جهان درگیر شدند و حدود ۱۰۰ میلیون نفر برای آن جنگیدند. کشتار جمعی هولوکاست، بمباران هوایی شهرهای آلمان، بمباران شیمیایی دو شهر مهم ژاپن و کشته شدن ۷۰ میلیون انسان، از دردناک ترین اتفاقات تاریخی این جنگ محسوب می شود.

جنگ جهانی دوم با حمله آلمان به لهستان در سال ۱۹۳۹ آغاز شد و پس از آن با دخالت انگلستان و فرانسه رفته رفته کل اروپا را درنوردید تا این که سرانجام در ۸ مه ۱۹۴۵ پرچم سفید آتش بس در حالی برافراشته شد که متفقین پیروز میدان نبرد شدند.

اما آنچه سبب شد تا پای جنگ جهانی دوم به میان آید، تصاویری عجیب و سرد از ارتش آمریکا و آلمان در ماه های واپسین این جنگ خون بار است. زمینه ساز شکل گیری نبرد آردنن (Ardennen) یا نبرد بولج (Bulge)، آخرین تلاش گسترده آلمان نازی برای جلوگیری از پیشرفت ارتش آمریکا و شوروی به خاک آلمان بود.

این نبرد سنگین و طاقت فرسا در صبح روز ۱۶ دسامبر ۱۹۴۴ با لشکرکشی ۲۰۰ هزار سرباز آلمانی به نزدیکی منطقه آردنس واقع در خاک بلژیک آغاز شد.

تصاویری که در ادامه خواهید دید همگی مربوط به منطقه آردنس و ماه ژانویه ۱۹۴۵ می شود. تصاویری دردناک و البته ماجراجویانه از روزهای سخت در ناآرامی های جنگ جهانی دوم.

با کارناوال در مرور خاطرات تلخ تاریخی همراه شوید.

این روزها ترافیک دغدغه مهم جامعه جهانی است، چرا که زمینه ساز آسیب های زیادی به بدنه یک کشور می شود. از آلودگی های زیست محیطی گرفته تا مشکلات اعصاب و بیماری های قلبی و تنفسی که تنها بخشی از صدمات ترافیکی را شامل می شود.

هر روزه انسان ها در شهر های بزرگ و صنعتی باید ساعت های زیادی از زندگی را در صفوف طولانی اتومبیل های زنجیره ای در اتوبان ها و خیابان ها بگذرانند یا این که خسته و بی حوصله در سرما و گرما چشم انتظار رسیدن مترو یا اتوبوسی متراکم از جمعیت بمانند. در این میان عدم رعایت حقوق شهروندی، منتظر ماندن در صف و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی می تواند حجم این اتفاق ناخوشایند را دو برابر کند و متاسفانه کشور ما هم تا حد زیادی از این بی قانونی ها رنج می برد.

هر چند که شهرهای بزرگ ایران به ویژه پایتخت، با مشکلات ترافیکی وحشتناکی رو به رو است اما امروز قصد داریم تا شما را با تصاویری فاجعه آمیز از ترافیک های ماشینی و انسانی در جهان آشنا کنیم. در این سفر جهانی به سراغ شهرها و کشورهایی می رویم که جمعیتشان بسیار بیشتر از ظرفیت محیط است و مردم با مصیبت های فراوانی برای رفت و آمدهای روزمره مواجه هستند. حتی ممکن است سالانه بیش از صد ساعت را پشت فرمان اتومبیلشان در ترافیک بگذرانند. برایی مثال میانگین حضور مردم آمریکا در ترافیک سالانه حدود ۳۸ ساعت است اما این آمار تنها در شهر لوس آنجلس به ۹۰ ساعت در سال می رسد. آیا تا به حال فکر کرده اید میانگین حضور مردم تهران در ترافیک چند ساعت در سال می شود؟

جدای از اتفاق ناگوار و آزاردهنده ترافیک و عواقب آن، نکته قابل توجه در این تصاویر حضور مردمی است که با وجود غرق شدن در زندگی روزمره، نشانی از شکرگزاری و البته لبخند بر چهره هایشان نمایان گرست.

با کارناوال به تماشای تصاویری تکان دهنده بنشینید.

پدیده ای زیبا ولی خطرناک را نشانتان می دهیم. تصاویری خاص از مناطق آتشفشانی برایتان تدارک دیده ایم که با دیدن آن ها، یکی دیگر از جلوه های قدرت خالق را نظاره می کنید. عظمت پروردگار همه جا قابل رؤیت است و اینبار در دل زمین خود را نشان داده است. نیرویی که زیبایی خود را با فوران نشان می دهد و آنگاه که عصبانیت خود را تخلیه کرد، آرام و خوش رنگ جاری می شود. فشار زیادی که زمین در اعماق خود متحمل شده، موجب گشته که چنین پر حرارت بیرون ریزد. می توانی ساعاتی رنگ های پاییزی آن را تماشا کنی تا سرد، تیره و دوباره سنگ شود. اما گاهی نمی توان به مناطق آتشفشانی نزدیک شد زیرا علاوه بر خطر سوختن، ممکن است اسیر گاز های سمی شوید، پس این بار در خانه تان، در مکانی امن و بی خطر بنشینید و رقص این گدازه ها را تماشا کنید.

پرتاب شدن گدازه ها و جاری شدن ماگما اینجا به نمایش گذاشته می شود. با ما همراه شوید تا آلبومی داغ را برایتان ورق بزنیم، سنگ های آذرین را ببینیم و چشممان را به رنگ های گرم آغشته کنیم. عکس های آتشین ما گاهی با آب ترکیب شده و گاهی گرما بخش کوهستان سرد و برف آلود است که حتما برایتان جالب خواهد بود. این همه زیبایی که در تصاویر می بینید، شگفت انگیز است، اما امان از آن روزی که این همه زیبایی جای خودش را به خشم و قدرت نمایی طبیعت بدهد؛ آن زمان است که هر موجود زنده را از سر راه بر می دارد و هر چه می تواند بستر بیشتری برای عرض اندام خودش مهیا می کند.

قصد داریم انفجار هایی را نشانتان بدهیم که مایع، گاز و قطعات جامد را با هم به بیرون پرتاب می کند.

با کارناوال همراه باشید و نگاهی به خشم زمین بیاندازید که از دل کوه ها بیرون می ریزد.

صفحه 1 از 1912345...10...انتها »
This is search results
در حال بارگذاری ...