تاریخ یعنی تمام گذشته زمین، از خیلی دور تا خیلی نزدیک. همه چیز بخشی از تاریخ است و این گستره تمام نشدنی جهان خاکی ماست. مطالعه و ورود به بخش های مختلف تاریخ برای بسیاری از ما اتفاق جالب و هیجان انگیزی به شمار می آید و آنچه که این هیجان را چند برابر می کند دیدن تصاویری واقعی از روزهای گذشته مان است. این که بتوانیم واقعیت زمان، مکان و افراد را ببینیم و تجسمی واقعی از تخیلاتمان داشته باشیم لذت کَند و کاو در گذشته را دو چندان می کند.

حال تصاویری زیبا و فریبنده از زندگی امپراطوران در کاخ هایشان یا زندگی به ثبت رسیده مردمان جنگ زده و آواره و هر تصویر دیگری می تواند جذابیت خودش را داشته باشد. امروز هم با تصاویری نه چندان با کیفیت اما واقعی و بکر از جنگ جهانی اول در عراق همراهتان هستیم. تصاویر کمیابی که سربازی انگلیسی به نام مونتر هری دراکر Mounter Harry Druquer ) از جنگ اعراب در دوران جنگ جهانی اول به ثبت رسانده و هم اکنون به حراج و مزایده گذاشته شده. عکس های هریی دراکر در واقع از روابط میان ارتش انگلستان و منطقه میانرودان (که امروز با نام عراق شناخته می شود)، به هنگام شکست متحد آلمان، یعنی امپراتوری عثمانیی پرده بر می دارد. مغز متفکر این درگیری ها را لورنس عربستان می دانند، زیرا او بود که به پسر رهبر شورشی ها، شریف حسین، مشاوره مستقیم می داد و در ادامه تصویری از او خواهید دید. خوب است بدانید که دراکر این عکس ها را در طی سه سال، از ۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ میلادی گرفته است.

هری دراکر تنها لحظه ها و تصاویر را ثبت نمی کرد و علاوه بر آن ها، هفت دفترچه خاطرات دارد که در آن ها از دستاورد غنایم جنگی بریتانیا به هنگام شکست نیروهای عثمانی سخن می گوید. تصاویری که در ادامه می بینیم، تنها بخشی از ۱۳۰ تصویر به ثبت رسیده آقای دراکر است که به همراه خاطرات و همچنین نقشه جوهری وی با قیمت ۲۰۰۰ پوند در حراج ژانویه ۲۰۱۷ شرکت داده شده است.

مدیر انجمن حراج لندن درباره این مجموعه با ارزش چنین گفته است: این تصاویر از اهمیت بسیاری برخوردارند چرا که زندگی سخت ارتش انگلستان را در بیابان ها نشان می دهند و تعامل با مردمان بومی و هزاران مشکل دیگر از جمله گرمای طاقت فرسا و بیماری و شوق بازگشت به خانه در آنها به ثبت رسیده است.

کارناوال شما را به تماشای این آلبوم قیمتی دعوت می کند.

ایران؛ این سرزمین کهن چندهزار ساله با پیشنیه ی تاریخی غنی و طبیعت نابش، حرف های زیادی برای گفتن دارد، کافی است تا پای صحبتش بنشینی، گوش بسپاری و چشم بدوزی به عمق زیبایی هایش.

کلان شهرهای ایران با سرعتی سرسام آور به سوی صنعتی شدن پیش می روند و هر چه بیشتر از زندگی سنتی دور می شوند. شاید تبدیل این زندگی سنتی قدیمی به زندگی مدرن این روزها با تمام امکاناتی که زندگی را راح می کند، دلچسب باشد اما آرامش زندگی روستاهای ایران را در کمتر جایی می توان یافت؛ روستاهایی که حتی با گذشت بیش از صد سال هیچ گونه تغییری در ساختار ظاهری آن ها پدیدار نشده است.

همین زیبایی های بکر و دست نخورده است که گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سمت این روستاهای کهن می کشاند تا علاوه بر ساختار و معماری و سبک زندگانی، مهمان نوازی این مردمان خون گرم و مهربان برای همیشه در خاطرشان ثبت شود.

امروز هم به سراغ تصاویری از چند روستای معروف ایران رفته ایم که توسط آقای ماسیمو رومی (Massimo Rumi) ثبت شده اند.

او عکاسی ماجراجو و مستندساز اجتماعی اهل ایتالیاست که در لندن زندگی می کند اما خانه ای به وسعت جهان دارد. او گاهی دست از کار و زندگی روزمره می کشد و به سراغ خواسته های وجودش یعنی سفر و عکاسی می رود. او سفری به ایران و چندی از روستاهای آن داشته است.

همراه کارناوال  باشید.

گاهی لازم است که دست از کارهای روزمره برداریم و کمی هم به دنبال دلبستگی ها و وابستگی های روحی خود برویم و جان و تنمان را صیقل دهیم تا روزمرگی ها و فراز و نشیب های زندگی را تاب آوریم. روزهایی چنان از شهر و زندگی ماشینی محصور در میان برج ها و ساختمان های سرسپرده به آسمان خاکستری خسته می شویم که آرزو می کنیم ای کاش اهل یک قبیله کوچ نشین و یا یک روستایی بودیم و سر و کارمان با حیوانات و پرندگان بود و سقفی به پهنای آسمان آبی بالای سرمان داشتیم.

هر چند که دست کشیدن از زندگی پر سرعت این روزگار کار بسیار دشواری است و دلهره جا ماندن از دنیا را به جانمان می اندازد اما حداقل می شود چشم به همان دنیای دور از دسترسمان بیاندازیم و کمی حالمان را خوب کنیم. خوشبختانه دنیا پر از انسان های ماجراجویی است که ریسک می کنند و زندگی پرهیاهوی شهر را به دست دیگران می سپرند. آن ها خودشان راه علایق و تمایلاتشان را پیش می گیرند و چه خوب که با ثبت لحظه هایشان ما هم می توانیم شریک سفرهای هیجان انگیزشان شویم.

امروز به تماشای تصاویر مرد ماجراجویی خواهیم پرداخت که تصمیم گرفت زندگی و کارش را رها کند و به سفری دور و دراز برود.

ماسیمو رومی Massimo Rumi ) مستندساز اجتماعی و عکاس ماجراجویی اهل ایتالیا است که در لندن زندگی می کند اما خانه ای به وسعت جهان دارد. او به گوشه و کنار دنیا سفر می کند تا زیبایی، شگفتی، خطر و هارمونی میان طبیعت و انسان را ثبت کند. او در یکی از سفرهایش که حدود ده ماه به طول انجامید به نقاط دورافتاده ای از مغولستان، بوتان، اتیوپی، هند و قطب جنوب سرک کشیده و ما تصمیم داریم شما را در سفر یک ماهه او به منطقه کوهستانی آلتای (Altai) همراهی کنیم.

 

همراه کارناوال باشید.

آلودگی، پدیده خطرناک و مرگباری که این روزها مردم را در سراسر جهان کم و بیش درگیر خود کرده است. آلودگی های زیست محیطی تنها شامل هوای آلوده نمی شود که البته بخش عظیمی از مشکلات جوامع پیشرفته امروز درگیر این نوع از آلودگی است. اما تبدیل دریاها و رودخانه ها به محل دفن زباله ها و فاضلاب و از آن طرف تبدیل خشکی ها به زباله دان های غول پیکر سبب بروز هزاران مشکل برای تمامی موجودات زنده بر روی کره زمین شده و بخش تاسف بار این ماجرا، آنجایی است که تنها دلیل این همه نا امنی و پلیدی های زیست محیطی، انسان است؛ انسانی که برای بهتر کردن زندگی خودش در حال نابودی دنیاست.

چندی پیش برای آشنایی با کثیف ترین شهرهای دنیا سفری داشتیم به دور دنیا که بد نیست با آن ها آشنا شوید.

کثیف ترین و آلوده ترین شهرهای جهان

از میان شهرها و کشورهای آلوده دنیا این بار به سراغ چین می رویم؛ ابَر شهری که نامش به عنوان یک غول تجاری و صنعتی در دنیا شهره است. اما فعالیت های صنعتی سبب شده تا آلودگی راه نفس مردمان آن را ببندد. هر چند که این کشور در زیبایی های طبیعی چیزی کم ندارد

و این تصاویر نشان می دهد که مردم با چه حجم از آلودگی دست به گریبانند. پکن و دیگر شهر های بزرگ چین به خاطر ابرهایی از دود شهرت دارند و زندگی مردم در این مناطق به شدت در خطر است. همچنین ریختن زباله در رودخانه ها امری کاملا عادی تلقی می شود و متاسفانه از بین رفتن موجودات آبزی آنچنان مشکل مهمی به نظر نمی آید. البته این نکته نا گفته نماند که رهبر چین قول داده تا معضل آلودگی هوا را حل کند، هرچند در کشوری که صنعت آن با سرعت رو به رشد است این امر بسیار مشکل خواهد بود.

این تصاویر از سایت های خبری رویترز (Reuters)، فلیکرز (Flickr)، دنورپست (denverpost) و پتاپیکسل (petapixle) انتخاب شده اند و در اختیارتان قرار می گیرند.

در این سفر وحشتناک و بی رحم با کارناوال همراه شوید.

 

سوئیس، بدون شک نام پر آوازه ای در دنیا دارد و مردمان زیادی در سراسر دنیا دوست دارند که به کشور صلح و دوستی سفر کنند و یا شهروند آن باشند.

اما جدا از ویژگی های منحصر به فرد این کشور در رابطه با حقوق شهروندی، سوئیس به سبب طبیعت زیبا و چشم انداز محسور کننده ی کوه های آلپ در ناحیه ی کوهستان ژورا ( Jura Mountains ) در شمال غربی این کشور و حوالی مرز فرانسه، شهرت فراوانی دارد. همین زیبایی ها و آرامش دلیلی شد تا امروز با عکسس هایی تابستانی از سوئیس همراهتان باشیم و محو تماشای طبیعت خوش آب و رنگ و چشم نواز این سرزمین شویم.

تصاویری از عکاس حرفه ای تونک اوزسیبر Tunç Özceber ) که به دعوت سفارت سوئیس برای بازدید و عکاسی به این کشور سفر کرده را در اختیارتان قرار می دهیم و یادگاری های این سفر خاطره انگیز را با شما به اشتراک می گذاریم. آقای تونک درباره این سفر چنین می گوید:

اگر بخواهم حرفهایم را خلاصه کنم باید بگویم تا به حال منظره ای به زیبایی جنگل های دامنه کوه آلپ و کنتراستی که با قطار قرمز رنگِ همیشه در سفرش ایجاد می کند ندیده ام.

همراه کارناوال و همسفر با تونک به سوئیس تابستانی بیایید و در لحظه های سفر با او شریک شوید.

با کارناوال در این گشت و گذار دل انگیز همراه باشید.

دیدنی های سوئیس

چندی پیش کوله بار بستیم و راهی سفر شدیم؛ سفری ۳۶۰ درجه به ایران از لنز دوربین یک عکاس ایرانی خوش نام.

شاید نام محمدرضا دومیری گنجی به گوشتان خورده باشد. عکاس خوش آوازه ی ایرانی که سبک خاصی در عکاسی دارد. اگر می خواهید با این عکاس و سبک خاص عکس هایش بیشتر آشنا شوید حتما مطلب زیر را بخوانید:

تصاویر ۳۶۰ درجه از ایران | لمس زیبایی ها در سیاره ای کوچک

محمدرضا دومیری گنجی ۲۵ ساله، متولد تهران و ساکن بابل است و علاقه ی بسیاری به عکاسی از آثار باستانی و تاریخی ایران به روش سراسرنما ( پانوراما ) دارد. او عکس هایش را در بهترین و مناسب ترین نور ممکن ثبت و بعد از آن با به کارگیری خلاقیتش آن ها را ویرایش می کند. نتیجه ی کار او تصاویری زیبا و بی نظیر است که شما را به تحسین وا می دارد.

او نور را در عکاسی مهمترین و موثرترین عنصر می داند و همین دلیلی بوده تا مدت زیادی را برای یادگیری استفاده از نور در ثبت و ویرایش عکس ها صرف کند.

تکرار، تقارن و ترکیب رنگ ها از دیگر معیارهای دومیری برای ثبت یک عکس خاص هستند. او  همواره سعی داشته در تصاویری که از ساختمان ها و بناها ثبت می کند در عین حال که جزئیات در آن ها قابل مشاهده هستند، نقطه نگاه هنری نیز در آن ها وجود داشته باشد.

این بار به سراغ آلبوم تصاویر پانوراما آقای دومیری آمده ایم؛ عکس هایی که با تجهیزات و نرم افزار های تخصصی، قطاری از تصاویر را با پس زمینه طویل نمایش  و شکلی عجیب و جذاب از یک مکان آشنا ارئه می دهد.

 برای چند دقیقه به این آلبوم زیبا چشم بدوزید و از این همه زیبایی و خلاقیت لذت ببرید.

همراه کارناوال  باشید.

زیبایی های زمستان آنقدر بی نهایت و دوست داشتنی هستند که هر چه ببینیم باز هم از آن ها سیر نمی شویم. برف، این پدیده شگفت انگیز طبیعت با قدرتی که دارد حتی می تواند عادی ترین مناظر را به یک زیبایی مطلق تبدیل کند. از نمای یک ساختمان پنهان شده در زیر انبوه برف ها گرفته تا درختان لختی که گاهی توان حجمه سنگین برف ها را ندارند. به خاطر همین زیبایی های تمام نشدنی است که باز هم به سراغ تصاویری زمستانی از سراسر دنیا رفتیم؛ تصاویری از جنس سوز و سرما. اما واقعیت این است گاهی همین یخ بستگی های طبیعت، گرما بخش قلب آدمی می شوند. هنگامی که به این نعمت الهی می نگریم دلگرم وجود خالق برتری می شویم که همواره حواسش به چیدمان زیبایی ها در  کنار هم هست.

این بار هم بر آن شدیم تا در سفری به دور دنیا، شما را به مهمانی زمستان دعوت کنیم. از زیبایی دیوار چین که لباسی سفید به تن کرده تا کلیسای رنگین در موسکو، از دریاچه های یخ بسته و یخچال های شگفت انگیز تا حیواناتی که برف را با آغوش باز می پذیرند.

اگر می خواهید تصاویر بیشتری از زمستان را مشاهده کنید به مطالب زیر هم سری بزنید:

ماجراجویی در طبیعت فنلاند | تصاویری از جنس برف و سرما

تصاویر زمستانی نیوزیلند

تصاویر روز برفی تهران | حریر زمستان بر چهره پاییزی پایتخت

و این هم یک ویدیوی زمستانی:

ویدیو HD از سفری زمستانی به طبیعت شمال اروپا

و باری دیگر کارناوال شما را در این گشت و گذار برفی همراهی می کند.

به یاد دارید سفر هیجان انگیزی که چندی پیش به جنوب غربی آمریکا داشتیم؟ سفری به یادماندنی که به لطف تصاویر عکس های یک عکاس جوان آمریکایی رقم خورد؟ قبل از هر چیز به شما پیشنهاد می کنیم خاطرات تصویری این سفر را مرور کنید و بعد از آن بار دیگر با ما همراه شوید:

تصاویری از طبیعت آمریکای شمالی | سرزمین تنگه ها و بیابان ها

اگر در ماجراجویی پیشین همراه ما نبودید بد نیست بدانید که مارک آداموس ( Marc Adamus ) عکاس این تصاویر فوق العاده، بیش از ده سال است که در حرفه عکاسی فعالیت می کند و نکته جالب توجه در کار او، این است که گاهی ساعت ها وقت می گذارد و هنگام ظهور نورهای لحظه ای و خاص تصویر مورد نظرش را ثبت می کند. عکس های او حس و حالی حماسی و اساطیری دارند و همین امر سبب شهرت او در حیطه کاری خودش شده است.

این بار از میان تصاویر بی نظیری که او ثبت کرده به سراغ آلبوم جنوب غربی آمریکای او می رویم؛ آلبومی که بیابان ها و تنگه های رویایی این سرزمین را به تصویر می کشند. وسعت این سرزمین و هزاران دره با صدها متر ارتفاع و همچنین وجود رودخانه های آرام و خروشان فراوان در پارک های ملی این ناحیه هر ساله مشتاقان زیادی را به سمت خود فرا می خواند و عکاسانی که عاشق بیابان ها و ارتفاعات هستند، از ماجراجویان اصلی این نواحی هستند..

همراه کارناوال و همسفر با مارک بار دیگر به دره ها و بیابان های آمریکا بیایید و زیبایی این مناطق را در قاب تصاویر او لمس کنید.

با کارناوال همراه باشید.

 

آسمان، پدیده بی کران عالم هستی پر از شناخته ها و ناشناخته ها است که بارها و بارها در طول زندگی سبب شده سر بلند کنیم و به این خلقت اعجاب انگیز نظر بیاندازیم. آسمان برای همه ما پر از خاطره است؛ از تشبیه ابرها به اشکال مختلف گرفته تا طلوع و غروب های دل انگیزی که از چشم اندازهای مختلف به نظاره نشسته ایم یا حتی آن هنگامی که مشتاقانه در پی خبر خسوف و کسوف مدتها به آسمان خیره مانده ایم. ستاره ها نیز بخش عظیمی از خاطرات آسمان در ذهن ما هستند؛ آن زمان که به دنبال صور فلکی آسمان را رصد کرده ایم و بارهایی که به امید دیدن شهاب سنگ ها تمام عظمت بالای سرمان را کاویده ایم. صبح و شب فرقی ندارد، آنچه هست همه زیبایی است.

اما به راستی آسمان در همه جای دنیا یک رنگ است؟ اگر دوست دارید جواب سوالتان را بگیرید در این سفر هیجان انگیز به شمال نروژ با ما همراه باشید تا این بار حضور شفق در آسمان را با هم تجربه کنیم.

در این مطلب به سراغ تصاویری ناب و حیرت انگیز از سفر دوازده روزه ی دیمون بکفورد Damon Beckford ) و دوست ماجراجویش میکا پکا مارکانن Mika-Pekka Markkanen ) به شمال نروژ می رویم و شما را هم با تجربه عجیب و منحصر به فرد آن ها آشنا می کنیم.

دیمون بکفورد عکاسی آماتور و اهل فنلاند که عاشق کشف جهان و ثبت زیبایی های آن در طول سفرهایش است.

او به همراه دوستش در مدت دوازده روز، ۳۵۰۰ کیلومتر را با اتومبیل نه چندان لوکس و مجهزشان از فنلاند تا نروژ رانندگی کردند و به جزایر سنجا و لوفوتن در شمال نروژ رفته اند و سپس به فنلاند بازگشتند. در  طول این سفر آن ها در چادر، اتومبیل یا غار اقامت کردند، هر چند که در سرمای زمستانی نروژ این امر بعید است اما آن ها تجربه اش کردند. این سفر هیجان انگیز برایشان پر از خاطره و ماجراجویی بوده؛ آن ها در هیچ هتل لوکس و گرانی اقامت نداشته اند و یا حتی تفریحات خاصی را تجربه نکرده اند اما آن قدر این سفر برایشان خاطره انگیز و خاص بوده که دیمون آن را به مانند گذران تعطیلات در یک هتل چند میلیون ستاره ای توصیف کرده است.

 

کارناوال شما را به تماشای آسمان از جنسی دیگر دعوت می کند.

 

شفق قطبی نروژ

امروز شما را به سفری متفاوت در ایران خواهیم برد؛ ایرانگردی به سبک ۳۶۰ درجه.

اگر می خواهید ایران را طور دیگری ببینید چشمانتان را به لنز دوربین یک عکاس جوان اهل بابل بسپارید؛ شاید آوازه ی عکس های خاص و بینظیر او را شنیده باشید؛ محمدرضا دومیری گنجی. او که یک دانشجوی ۲۵ ساله ی رشته ی فیزیک است و سبک خاصی در عکاسی دارد که سبب شهرت او در دنیا شده و جوایز و افتخارات بسیاری را برای او رقم زده است.

محمدرضا دومیری گنجی علاقه ی بسیاری به عکاسی از آثار باستانی و تاریخی ایران به روش سراسرنما ( پانوراما ) دارد. او عکس هایش را در بهترین و مناسب ترین نور ممکن ثبت و بعد از آن با به کارگیری خلاقیتش آن ها را ویرایش می کند. نتیجه ی کار او تصاویری زیبا و بی نظیر است که شما را به تحسین وا می دارد.

او نور را در عکاسی مهمترین و موثرترین عنصر می داند و همین دلیلی بوده تا مدت زیادی را برای یادگیری استفاده از نور در ثبت و ویرایش عکس ها صرف کند.

تکرار، تقارن و ترکیب رنگ ها از دیگر معیارهای دومیری برای ثبت یک عکس خاص هستند. او  همواره سعی داشته در تصاویری که از ساختمان ها و بناها ثبت می کند در عین حال که جزئیات در آن ها قابل مشاهده هستند، نقطه نگاه هنری نیز در آن ها وجود داشته باشد.

امروز تصاویری کاملا متفاوت از گالری عکس های دومیری برای شما انتخاب کرده ایم. تصاویری دوار و عجیب که شکلی جدید از آنچه در واقعیت وجود دارد را ارائه می دهد؛ شبیه به یک دنیای جدید و ناشناخته. به این تصاویر، عکس های ۳۶۰ می گویند.

پیش از آنکه سفر هیجان انگیز خود را به دنیای آقای گنجی آغاز کنیم شما را به خواندن گزارشی از ایران و البته با تصاویر ایشان دعوت می کنیم:

گزارش CNN از ایران : ۳۴ دلیل فوق العاده برای سفر به ایران

با کارناوال همراه باشید تا آلبوم عکس های ۳۶۰ آقای دومیری را با هم مرور کنیم.

زمین بسیار بزرگتر از آن است که ما آفریدگان کوچک بتوانیم تمام زیبایی ها و شگفتی های آن را به تنهایی کشف و از نزدیک لمس کنیم.

شاید این فرصت در طول زندگی برخی از ما رخ دهد که بخش نسبتا کوچکی از این جهان بی کران را تجربه کنیم اما بدون شک تمام آن هرگز ممکن نخواهد شد. شاید برای آشنایی با این زیبایی های دنیا به تجربیات یک دیگر نیاز داشته باشیم. هر چند که تصاویر نمی توانند همه واقعیت موجود را برای ما نمایان سازند اما مطمئن باشید حجم عظیمی از این زیبایی را می شود در آن ها یافت.

این بار هم قصد داریم شما را به سفری دور در جنوب غربی آمریکا ببریم و تصاویری از طبیعت ناب و دست نخورده کوه ها و دره های ایالت یوتا را با شما به اشتراک بگذرایم؛ تصاویری بی نظیر از عکاسی فوق العاده به نام مارک آداموس (Marc Adamus)، که بیش از یک دهه است به عنوان عکاس منظره فعالیت می کند. او اهل شمال آمریکاست و نگاه منحصر به فرد و دراماتیکی به هنر عکاسی دارد. همین موضوع سبب شده تا افراد زیادی از سراسر دنیا مجذوب تصاویر و کارهای او شوند. سبک مارک بدون اشتباه و منحصر به خود اوست. تصاویر او غالبا هنگام ظهور نورهای شگفت انگیز و زودگذر ثبت می شوند و حس درون عکس ها حالتی حماسی را به بیننده منتقل می کند.

از آنجایی که تک تک عکس های مارک جذاب و دیدنی هستند تصمیم گرفتیم تا در دو بخش همه آنها را، البته فقط از منطقه جنوب غربی آمریکا در اختیارتان قرار دهیم.

همراه کارناوال باشید تا با هم سفری به دره ها و مکان های عجیب آمریکا را با هم تجربه کنیم.

افغانستان، سالهاست درگیر جنگ های داخلی و خارجی است و مردم دوست داشتنی این سرزمین صبورانه در برابر این همه ناملایمات، روزگار را تاب می آورند. شاید مردمان افغان خود نیز فراموش کرده باشند، روزگاری کشوری سبز، امن و آرام داشتند، اما واقعیتِ امروز تمام خاطرات خوش را به ناچار در هاله ای از صدای بمباران و فریادهای دردآور به فراموشی سپرده است. کودکانی که در این روزها در افغانستان چشم به دنیا می گشایند هیچ تصویری از روزهای آرام کشورشان ندارند. آن ها قوی و استوار در برابر دشمن می ایستند تا دوباره آن امنیت و روزهای خوشی که برایشان تعریف می کنند را باز پس گیرند.

این بار به همین نزدیکی، به شرق ایران سفر می کنیم؛ سفری به روزهایی در گذشته ای نه چندان دور. به ۶ سال پیش افغانستان می رویم تا شاید تصویری آرام از افغانستان را ببینیم.

۶ سال پیش بود که فردی با نام جونز ( JONESMRJONES ) که اهل شهر بریستول انگلستان و عضوی از ارتش بریتانیاست برای انجام ماموریت به افغانستان سفر کرد. از آنجایی که او به عکاسی نیز علاقه ی بسیاری دارد، در این سفر عکس های منحصر به فردی را از شهر، از مردمانی که می جنگند برای آزادی، از کودکان بی گناهی که ناخواسته درگیر جنگ شده اند و … به ثبت رساند.

این ها تنها بخشی از عکسهای آقای جونز از مدت اقامتش در شهر کابل افغانستان است. او معتقد است این سفر با وجود سختی کار پر از تجربه های خوب و بد بوده و نتیجه آن عکس هایی متفاوت و خاطره انگیز است.

هر چند که این تصاویر بوی نا امنی و جنگ می دهند اما به راستی به تماشا نشستن آن ها می تواند جالب باشد.

مراسم استقبال از سال نو در هر کجای دنیا با آداب و رسوم مخصوص به خود همراه است و مردمان مختلف بسته به آن که در کجا زندگی می کنند مراسم خاص خود را برای خوش آمد گویی به سال نو اجرا می کنند. در کنار این آداب و رسوم مختلف، زمان برگزاری سال نو نیز در کشورهای مختلف متفاوت است. یکی از تقویم های متفاوت دنیا، تقویم چینی است که کشورهای زیادی بر اساس آن زندگی می کنند. بر اساس این گاه شمار، هر سال در روز اول دوازدهمین ماه سال، همزمان با حلول ماه، سال نو می شود. این اتفاق در ماه بهمن رخ می دهد اما روز دقیق آن بستگی به شب اول ماه دارد. به همین علت گاه تقویم چینی را تقویم قمری نیز می دانند.

کشور ویتنام هم بر اساس همین تقویم پیش می رود. عید سال نوی ویتنامی ها نام  عید تت (Tet) است. همزمان با آغاز سال نو مردم به مدت دو هفته با پوشیدن لباس های رنگین سنتی به جشن و پایکوبی می پردازند و همه جا پر می شود از شادی مردم و صحبت در مورد آینده.

یکی از دهکده های ویتنام به نام موک چائو ( Moc Chau ) در مرتفع ترین فلات استان سون لا واقع در شمال غرب این کشور به علت وجود علفزارهای زیبا و رنگارنگ و مردمان دوست داشتنی و جالب، محلی مناسب برای جذب گردشگران به ویژه در هنگام سال نو است. امروز این شهر کوچک مقصد ماست. می خواهیمم در مراسم عید سال نو مردمان این دهکده شرکت کنیم و جشن بگیریم.

این بار هم در گشت و گذار تصویری به مراسم سال نو در ویتنام با کارناوال همراه باشید.

تصویر برف، با آمدن نام زمستان پیش از هر چیز در ذهنمان نقش می بندد. لذت قدم زدن بر روی برف ها و گوش دادن به صدایی که حرف های زیادی برای گفتن دارد، بدون شک از خاطرات زمستانی همه ی ماست. درست کردن آدم برفی و پرت کردن گوله های برفی به سمت دوستانمان و در نهایت لذت نوشیدن یک چای گرم در گوشه ای دنج تجربه ای دل انگیز به نظر می رسد که در زمستان می توان آن را تجربه کرد. در کنار همه ی این لذت های کوچک زمستانی اما ورزش هایی هم هستند که تنها در این فصل و با بارش برف قابل انجامند مثل اسکی در پیست های کوهستانی و سفیدپوش. هر سال با آمدن زمستان و بارش اولین برف های زمستانی، افرادی که یکسال منتظر بودند راهی پیست های اسکی می شوند تا لذتی متفاوت را تجربه کنند.

امروز ما هم به یکی از بهترین پیست های اسکی اروپا در فنلاند می رویم تا یک روز زمستانی را تجربه کنیم.

مقصدمان پیست اسکی روکا (Ruka) است که از بهترین پیست های اروپاست. ما در این سفر تنها نیستیم؛ سایمون نیتکا (Szymon Nitka) که یک ماجراجو و دوچرخه سوار لهستانی است ما در این سفر همراهی می کند. او اخیرا سفری به فنلاند داشته و تصاویر زیبایی را از ماجراجویی اش در این پیست اسکی به ثبت رسانده است.

همراه کارناوال باشید تا در یک سفر زمستانی با سایمون به فنلاند برویم و وصف لذت این سفر را از زبان خودش در قالب تصاویر زیبایی که گرفته، بشنویم.

این روزها مردم در سراسر دنیا زمان زیادی را صرف حضور در شبکه های اجتماعی می کنند و به نوعی بسیاری درگیر رقابتی نانوشته و بدون برنده برای بیشتر دیده شدن و لایک خوردن هستند. برخی از این صفحات مانند اینستاگرام طرفداران و اعضای بیشتری دارند و روزانه میلیون ها عکس در سراسر دنیا در این شبکه اجتماعی آپلود می شوند. فیسبوک، توئیتر، یوتیوب و ده ها شبکه اجتماعی دیگر وجود دارند تا بشود اخبار، عکس ها، ویدیو ها و مطالب جالب توجه را در آن ها با دیگران به اشتراک گذاشت.

اما در میان یکی از شبکه های اجتماعی که شاید اسم آن را کمتر شنیده باشید، دِرونِستاگرام ( Dronestagram ) است که در واقع به عکس های هوایی اختصاص دارد؛ عکس هایی که صرفا به وسیله پهبادها ( Drone : دِرون ) به ثبت می رسند. این شبکه این فرصت را برای اعضای خود فراهم می کند تا عکس ها و فیلم هایی خود را که به صورت هوایی به ثبت رسانده اند، در این شبکه به اشتراک بگذارند.

در این مطلب می خواهیم نگاهی بیاندازیم به تصاویر بی نظیری که به صورت هوایی توسط عکاسان مختلف از اسپانیا به ثبت رسیده اند و در این شبکه به اشتراک گذاشته شده اند. اسپانیا که در جنوب غربی اروپا قرار دارد، به سواحل زیبایی که دارد، به خصوص سواحل قناری اش شهرت دارد. همراه کارناوال باشید تا با هم نگاهی بیاندازیم به اسپانیا و زیبایی های بی شماری که دارد، اما این بار از بالا و از زاویه ای متفاوت…

با کارناوال همراه باشید.

سواحل قناری

کشف تاریخ و سفر به گذشته همیشه برای انسان جالب بوده؛ انسانی که همواره در تلاش برای ساخت آینده ای بهتر است اما گویی چیزی را در گذشته جا گذاشته و می خواهد به هر طریقی که شده آن را باز پس گیرد. برای رسیدن به این هدف فکر های زیادی به سراغش آمده؛ از ساخت ماشین زمان گرفته تا رمزگشایی متون تاریخی. در این میان شاید بهترین راه سیر و سیاحت در تاریخ، عکس هایی باشند که برای ما به یادگار مانده اند، چرا که می توان با تماشای آن ها به پاسخ سوالات بسیاری دست یافت.

تمام این ها را گفتیم تا شما را به گشت و گذاری متفاوت در تونس ( کشوری در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه ) ببریم. تصاویری که در ادامه می بینیم، صحنه هایی هستد که بیش از ۱۰۰ سال پیش در تونس را به تصویر کشیده اند. اما شاید از رنگی بودن این عکس ها تعجب کنید؛ تصاویری از ۱۰۰ سال پیش آن هم رنگی….

موضوع از این قرار است که این عکس ها سیاه سفید بودند اما با استفاده از تکنیک بسیار جالب فتوکروم ( Photochrom ) به صورت کارت پستال های رنگی درآمده و بخشی از فتوکروم کتابخانه کنگره محسوب می شوند. این کنگره به منظور حفظ و نگه داری کارت پستال هایی ایجاد شده که در طول تاریخ به وسیله این تکنیک از حالت سیاه و سفید به رنگی در آمده اند.

جالب است بدانید که این عکس ها تونس را درست زمانی که تحت استعمار فرانسه بوده، نشان می دهد؛ استعماری که ۱۰ سال طول کشید تا در نهایت در سال ۱۹۵۶ تونس استقلال خود را مجدد به دست آورد. به همین دلیل تضادی قابل توجه را می توان در این عکس ها دید؛ سبک زندگی معمولی مردم در شهر و تجمل در کاخ ها، تصاویری از بازارها و مساجد، عشایر چادر نشین و … .

با کارناوال همراه باشید.

خیلی از سفری که به آبشار کبودوال داشتیم نمی گذرد؛ آبشاری زیبا در دل جنگلی سبز در استان گلستان. هر چه در این سفر دیدیم و تجربه کردیم را با شما در مطلب زیر به اشتراک گذاشتیم که پیشنهاد می کنیم حتما آن را بخوانید:

آبشار کبودوال علی آباد کتول | رقص آب بر روی خزه ها

اما آنقدر این آبشار و زیبایی هایش ما را مجذوب به خود کرد که نتوانستیم به این راحتی ها آن را به دست فراموشی بسپاریم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این بار سفری تصویری به آن را تجربه کنیم.

آقای حسام حاج حسینی را به خاطر دارید؟ همان عضو جدید کارناوال که به عکاسی از طبیعت مشغول است و چند وقتی است که ما را با خودش و سفرهایش در قالب تصاویری زیبا همراه کرده است! آقای حاج حسینی از سال ۹۱ به صورت حرفه ای عکاسی منظره می کند و مدتی است که در کارناوال در کنار ماست.

حسام تصاویری از جنس آرامش و لذت را با ما به اشتراک گذاشته. این مجموعه در اردیبهشت ۹۵ عکاسی شده و از ابتدای مسیر تا رسیدن به خود آبشار را شامل می شود. توصیف این سفر و عکس ها را از زبان خود حسام بخوانید:

من برای عکاسی به خیلی از نقاط خوش آب و هوا رفتم ولی لطافت و نرمی هوایِ خنک و مرطوب اینجا به قدری بود که واقعا حس می کردم تک تک مولکول های هوا در حال نوازش صورت من هستند…

همراه کارناوال و همسفر با حسام به آبشار کبودوال بیایید.

ایسلند، سرزمین عجایبی از جنس واقعیت است که می تواند تمام دنیا را شیفته زیبایی های بکر و باور نکردنی خود کند؛ زیبایی هایی که باید رفت و آن ها را از نزدیک دید و لمس کرد، کاری که بسیاری از ماجراجویان و عاشقان سفر انجام می دهند.

ایسلند کشوری است با تنها ۳۲۰ هزار نفر جمعیت که این روزها در میان این جمعیت می توان حجم زیادی از گردشگران را دید که میان این همه مقصد زیبا در سراسر دنیا، این بار ایسلند را برگزیده اند تا غرق در زیبایی های بی نهایت آن شوند. ما هم برای چندمین بار به سراغ گوشه ای از این شگفتی رفتیم و می خواهیم تا تصاویر زیبایی از ایسلند را با هم به تماشا بنشینیم؛ تصاویری که شاید گمان کنید سیاره ی دیگری را به تصویر کشیده اند.

عکس هایی که در ادامه خواهید دید، مجموعه ای از تصاویر منتخب سایت Bored Panda است. Bored Panda یکی از معروف ترین وب سایت های به اشتراک گذاری تصاویر و تجربیات در هر زمینه است؛ از سفر گرفته تا هنر و معماری  و… . این وب سایت مجموعه ای از بهترین تصاویر و عکس های به اشتراک گذاشته شده توسط عکاسان مختلف از سرار دنیا از ایسلند را منتشر کرده است. اگر می خواهید بیشتر از زیبایی های این کشور بدانید و ببینید، همراه کارناوال باشید.

طبیعت ایسلند

وقتی کُل عالم هستی و حتی بسیار کوچکتر از آن، همین کره زمین خودمان آنقدر بزرگ است که نمی شود تمام دیدنی های آن را از نزدیک دید، پس چه بهتر که چشممان را به روی تجربیات دیگران بگشاییم و خودمان را در هیجان و لذت کشفیات و دیده هایشان شریک کنیم.

اگر عاشق سفر و طبیعت بکر و دست نخورده هستید، پس نگاهتان را به عکس های حیرت انگیز گیدو دیانا ( Guido Diana ) بدوزید تا شما را در سفری عجیب به شمال آمریکا همراهی کند.

گیدو دیانا عکاسی اهل شهر آمرسفورت هلند است. او پیش از آغاز سفرهایش به استرالیا، آمریکای شمالی و ایسلند برای عکاسی، در شهر خودش مشغول یک تجارت کوچک بوده اما معتقد است که در طول این سفرها زندگی روی هیجان انگیز و زیبای خودش را بیشتر و بیشتر به او نشان داده و توانسته به عنوان یک عکاس معتبر در شبکه های اجتماعی شناخته شود. سبک عکاسی گیدو، ویژگی های خاص خود را دارد؛ او تکنیک های مختلف را با هم ترکیب و به دنبال سوژه ی عکاسی می رود تا در بهترین زمان ممکن، بهترین و خاص ترین عکس ممکن را ثبت کند. او در مدتی که در حال عکاسی نیست یا در حال تحقیق و تفحص برای یافتن مکان های جدید عکاسی است و یا برای آموختن و توسعه شاخه های دیگری از این رشته وقت می گذراند.

امروز می خواهیم زیبایی های آمریکا را از لنز دوربین گیدو به تماشا بنشینیم. یکی از آخرین سفرهای او در سال ۲۰۱۶ به مقصد آمریکا بود؛ سفری که حدود سه ماه به طول انجامید. او در این سفر نزدیک به ۲۴۰۰۰ کیلومتر را زمینی و هوایی طی کرد و شاهد ماجراها و مناظر باورنکردنی بود. حال او تجربیاتش را در قالب تصاویری زیبا با ما به اشتراک گذاشته است. همراه کارناوال باشید تا نگاهی به برخی از عکس های برتر او از این ماجراجویی بیاندازیم.

تونل درختی کالیفرنیا

ایران، کشور رنگها و زیبایی ها، سرزمین چهار فصل و مردمان خونگرم و مهمان نواز همواره با آغوشی باز از گردشگران خارجی استقبال کرده و درهایی از شگفتی های نهان را به روی آن ها باز کرده. از فرهنگ ۲۵۰۰ ساله هخامنشی و سنگ نوشته ها و آتشکده ها گرفته تا معماری بی نظیر ایرانی اسلامی. از شب های پر ستاره کویری تا برف های ارتفاعات زاگرس و البرز. اینها و هزاران دلیل دیگر هستند که سبب می شوند تا انسان هایی مشتاق سفر و ماجراجویی به ایران بیایند تا خود از نزدیک این زیبایی ها را کشف کنند.

بسیاری از این گردشگران با ذوق از زیبایی هایی که دیده اند صحبت می کنند و عکسهایشان را در فضای مجازی با دیگران به اشتراک می گذارند.

ما هم بر آن شدیم تا این بار ایران و زیبایی هایش را از دریچه ی دوربین یک گردشگر لهستانی که خود را عاشق سفر و عکاسی معرفی می کند، به تماشا بنشینیم. پائولینا ورزاک Paulina Wierzgacz ) که ۲۵ سال سن دارد، دوست دارد تمام جهان را بگردد و تجربیاتش را در فضای مجازی با دیگران به اشتراکک بگذارد. او چندی پیش سفری دو هفته ای به ایران داشته؛ سفری که از تهران آغاز شده و پس از گذشتن از اصفهان، شیراز، بندر عباس، جزایر هرمز و قشم و در نهایت یزد، دوباره در تهران به پایان رسیده است. او در این گشت و گذار سعی کرده تا از اماکن منحصر به فردی که بازدید کرده تصاویری به یاد ماندنی ثبت کند. آنها در طول سفرشان با مردمانی خونگرم و خوش مشرب آشنا شدند و حتی گاهی گردشگران دیگر در بخشی از سفر همراهیشان کردند.

پائولینا می گوید پیش از سفر به ایران هیچ پیش زمینه ای در مورد مقصدم نداشتم اما پس از گذشت دو هفته در این کشور، در عجایب کشف نشده و بکر آن غرق شدم. معماری منحصر به فرد و مناظر دست نخورده و ناب ایران بسیار برایم جذاب بود.

بهترین بخش سفر را حضور در جزیره قشم می داند و معتقد است که باز هم به قشم سفر خواهد کرد.

همراه کارناوال باید تا با هم نگاهی به عکس هایی بیاندازیم که حاصل گشت و گذار او در ایران است.

صفحه 1 از 1712345...10...انتها »
This is search results
در حال بارگذاری ...