کُردها قومی غیور، دلاور، با ابهت و البته بسیار مهربان و انسان‌دوست هستند و جمعیت بسیاری از شهرهای مختلف ایران به ویژه در نوار غربی کشور را همین قوم دوست داشتنی تشکیل می دهند. شیر مردان و شیر زنان کردی همواره با مشکلاتی عظیم دست و پنجه نرم کرده اند و هرگز قامتشان در برابر تمامی ناملایمات جهان خم نگردیده است، البته کردها در چند کشور مختلف زندگی می کنند و به عنوان قومی یک پارچه، خانه ای واحد ندارند.

آن ها در کردستان ترکیه، کردستان عراق، کردستان سوریه و همچنین در ایران، ازبکستان، تاجیکستان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان ساکن هستند. زبانشان کردی است و شامل چندین گویش زیبا و متنوع می شود و اکثر آن ها مسلمان و در بسیاری مناطق غالبا شیعه و بخش هایی دیگر اکثریت سنی هستند، همچنین ادیان دیگری چون ایزدی، یارسان یا حق گو و مسیحی و یهودی نیز در میانشان حضور دارند و همانند ما نوروز را در ابتدای بهار جشن می گیرند و گرامی می دارند.

این قوم اشتراکات فرهنگی بسیاری با ما دارند و یکی از مهم ترین این مشترکات جشن گرفتن اعیاد مذهبی مانند عید قربان، عید فطر و به ویژه میلاد حضرت رسول است. کردها مانند ما برای مراسم مذهبی ارزش بسیاری قائلند و حتی گاهی در برگزاری تمام و کمال مراسم از سایر اقوام مسلمان پیشی می گیرند. از دیگر جشن های مشترکشان با ما جشن سال نو شمسی است. همواره در هنگام سال نو تمام اعضای خانواده موظفند بر سر سفره هفت سین در کنار هم بنشینند و هنگام تحویل سال صدای شادی و هلهله از همه خانه ها بلند می شود، ابتدا کوچکترها ادای احترام می کنند و دست بزرگتر ها را می بوسند و سپس بزرگترها با عیدی دادن و بوسیدن روی کوچکترها سال نو را گرامی می دارند.

در ادامه با کارناوال همراه شوید تا نوروز را در کنار کردهای دوست داشتنی جشن بگیریم:

کشور ما به دلیل قدمت تاریخی و همچنین موقعیت جغرافیایی ویژه ای که دارد با بخش عظیمی از مراسم و مناسک آیینی، مذهبی و باستانی سر و کار دارد و هیچ ماهی در سال نمی توان یافت که خالی از هرگونه مراسم تاریخی باشد؛ از جشن های باستانی مانند مهرگان و یلدا گرفته تا اعیاد اسلامی چون نیمه شعبان و عید فطر و قربان. همچنین گاهی در گوشه و کنار ایران پهناورمان مراسم آئینی ویژه ای برگزار می شود که اگر به دنبال ریشه تاریخی آن ها بگردیم رد و نشانی از کشورهایی می یابیم که یا روزی خاک ایران را استثمار کرده اند و یا خود بخشی از سرزمین ما به شمار می آمده اند.

در میان این حجم از مراسم زیبا و با شکوه با درجه اهمیت های متفاوت، یقینا مهم ترین آن ها جشن عید نوروز است، چرا که هم گاه شمار ایرانی براساس این عید تغییر می کند و هم قدمتی چندین هزار ساله دارد و از دل افسانه های ایران سربرآورده است. آیین عید نوروز، رسمی بسیار ارزشمند و مورد احترام است و نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان جشن گرفته می شود و تمامی این سرزمین ها در بخشی از مراسم این عید زیبا با هم مشترک هستند. یکی از این ویژگی های مهم خصوصا در کشور ما خرید کردن پیش از آغاز سال جدید است. از میوه و شیرینی و آجیل و همچنین عناصر سفره هفت سین گرفته تا تهیه پوشاک و برخی لوازم خانه به مناسبت سال جدید و شاید این جذاب ترین بخش نو شدن سال، به ویژه برای کودکان و البته خانم هاست!

به همین منظور قصد داریم شما را در گوشه و کنار تهران همراه کنیم؛ با شلوغی های پرهیاهوی روزهای آخر سال و البته آرامش حاکم بر چند روز اول تعطیلات نوروزی در پایتخت خلوتی که در کم تر از ۲۴ ساعت رنگ رخسارش تغییر می کند. به تماشا بنشینیم همه افرادی که تا آخرین لحظه در خیابان ها در حال خرید بوده اند و در اندک زمانی به سال تحویل خیابان ها را خالی می کنند تا در آغوش گرم خانه و خانواده به استقبال سال جدید بروند.

در این گشت و گذار جانانه و هیجان انگیز در خیابان های تهران، که رنگ و بوی عید دارد همراه شوید با کارناوال.

بهار، بهار، بهار! حتی نامش آرامش می نشاند به جان و نوازش می کند چون مادری مهربان، تن خسته آدمی را در گذر از سالی سخت. شاید اگر محبتش نبود هیچ کس این دَور طاقت فرسای جان کاه را تاب نمی آورد و سال ها معنای خود را از دست می دادند. اسفند که از راه می رسد با این که خستگی ها بر تن، خانه کرده اند و گرد و غبار خوشی و ناخوشی یک سال بر شانه هایمان جا خوش کرده، اما به امید رسیدن فروردین، رنگی تازه به جهان می پاشد و حالمان را تازه می کند. به شوق می رسیم و انرژی می گیریم. خانه می تکانیم و به تکاپو می افتیم تا روز و ماه و سال را نو کنیم.

تمام دنیا جشن می گیرد تولد دوباره این سنگ سخت و پیر را، اما طبیعت خودش آغازگر این تحول است و پیش از آن که ما دست به کار آمدنش شویم، خودش  شیپور به دست تمام دنیا را خبر می کند از زایش دوباره اش و آن وقت است که می گوییم گویی بوی بهار می آید. آری! به راستی بهار خوش ترین عطرهاست و زیباترین لباس ها را به تن دارد و زینت بخش تمام دنیاست. بادهای تغییر فصل، وزیدن می گیرند و خبر سر رسیدنش را کوی به کوی و شهر به شهر می برند تا مژدگانی بگیرند از طبیعت و اشک شوق گاهی سرازیر می شود از چشم آسمان و ما روح می شوییم

این بار کارناوال به یمن قدوم مبارک بهار، آستین بالا زده و در گزارشی اختصاصی، لبخند سبز طبیعت را به ثبت رسانده است.

با کارناوال همراه باشید در حال و هوای بهارانه طبیعت زیبای ایران.

بهار مقدس، دلفریب و افسونگر است و روح را نوازش می کندو در فرهنگ ما نشانی از تولد دوباره زمین است. هر بهار که از راه می رسد دل خوش می کنیم به آغاز روزهایی متفاوت و به خودمان قول می دهیم تلاشی دو چندان کنیم برای رسیدن به آرزوها و اهداف کوچک و بزرگمان، با خودمان عهد می بندیم بدی ها را فراموش کنیم و مهربانی ها را در جانمان ابدی. همه چیز به چشممان زیبا می آید و بی جهت شادمان و با محبت می شویم. بیشتر مراقب زمین و آسمانیم و بیشتر به فکر عزیزانمان و دلخوشی های ساده ایشان هستیم و به راستی که بهار نه فقط برای مادرمان زمین، که برای ما هم شبیه تولدی مجدد است. به یمن این همه مهربانی جهان در حق موجودات زنده، ما ایرانیان از دیرباز خود را موظف داشته ایم، با جشن و شادمانی به استقبال عروس زیبای بهار رویم و حضور دوباره اش بر جهان را سپاس گوییم. در این راه رسوم بسیاری را به جا می آوریم و از باشکوه ترین و لذت بخش ترین آن ها چیدن سفره ی زیبای هفت سین است. سفره ای که تک تک عناصر آن با برهان و نیت خاصی به کار برده می شود و نماد و نشانه ای ویژه است. خوبی این سفره آن است که هر کس به سلیقه خود و بر اساس آداب و رسوم شهر و دیارش چینش می کند و همین دلیلی می شود که هر خانه ای رنگ و بویی متفاوت از دیگر خانه ها داشته باشد.

امروز هم به بهانه نوروز و رسم با ارزش سفره هفت سین به سراغ تصاویری از سفره های متفاوت رفته ایم که مردم با سلیقه شخصی خود آن ها را مزین کرده اند.

در ادامه کارناوال شما را به تماشای گوشه ای از زیبایی های عید نوروز دعوت می کند

سفره های هفت سین

اواسط اسفندماه که از راه می رسد، تکاپوی مردم ایران دو برابر و زندگی کمی از حالت روزمره خارج می شود و رنگی متفاوت به خود می گیرد. هیجان مردم و رفت و آمدهای بیشمار و گاهی هم بی دلیل در ترافیک های سنگین شهرهای بزرگ، به ویژه تهران گاهی این روزها را سخت و طاقت فرسا می کند و آرزوی مکانی سبز و آرام ذهنمان را پر می کند. به ویژه حال و هوای روزهای قبل از سال نو و فرا رسیدن بهار که گویی طبیعت همه ما را به سمت خود فرا می خواند. اما آنچه برای ما شهرنشینان آرزو است، در واقع زندگی عادی و روزمره بسیاری از هموطنانمان است.

آن هایی که در نهایت آرامش و صبوری ذره ذره دَر می گشایند و بهار را به خانه هایشان دعوت می کنند و البته آئین و مراسم را تمام و کمال به جا می آورند و هرگز چیزی را از قلم نمی اندازند. مردمان روستایی، با اصالت بیشتری بر آداب پایبند می مانند و تمامی رفتار را به نسل های بعدشان منتقل می کنند.
یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین روستاهای ایران، پالنگان است؛ روستایی پلکانی در استان کردستان با مردمانی دلاور از قبیله کردهای ایران. این روستای دیدنی و منحصر به فرد را پیش از این به صورت کامل در کارناوال معرفی کرده بودیم، جهت یادآوری مطالعه مطلب زیر را بار دیگر به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم:

روستای پالنگان | ماسوله ای بر قامت کوه های کردستان

هدف از سفر مجدد ما به این روستای زیبا، فرا رسیدن روزهای پیش از سال نو و برپایی مراسمی دیرینه و با اصالت است که به مناسبت نوروز برگزار می گردد و رنگ و بویی متفاوت به پالنگان می دهد. روزهایی پر شور و هیجان که از کودک تا کهنسال لباس های سنتی و رنگین به تن می کنند و با رقص و پایکوبی سر رسیدن بهار و تولد زمین را جشن می گیرند.

در ادامه شما را همراه می کنیم با تصاویری از جشن استقبال از نوروز ۹۶ در این بهشت نام آشنای ایرانی که به تازگی به دلیل ثبت ملی آن مورد استقبال بیشتر گردگشران داخلی و خارجی قرار گرفته است و مردم زیادی در مراسم با شکوه نوروزانه این روستا شرکت می کنند.

کارناوال شما را در لحظه های شاد پالنگانی ها شریک می کند.

مراسم نوروز در روستای پالنگان

تا به حال ساعت های یک روزتان را در خاطر ثبت کرده اید؟ این که در هر ساعت دقیقا در چه حالی هستید و چه کاری انجام می دهید؟ مطمئنا چند ساعتی را در خواب به سر می بریم و باقی زمان هم صرف کارهای روزمره می شود. اما گاهی هم در جریان یک سفر یا مهمانی هستیم و مشغول خوش گذرانی و خاطره سازی. گاهی شب ها تا دیروقت بیدار می مانیم و از طرف دیگر تا ظهر می خوابیم. به هر حال روزها به هر نحوی که هست، سپری می شوند و یکی از پس دیگری فرا می رسند، اما تا به حال به این مسئله فکر کرده ایم که در ساعت های مختلف در نقاط مختلف دنیا مردم به چه کاری مشغولند؟ زمانی که خورشید در حال طلوع در ژاپن است مردم در غرب آمریکا تازه به خواب رفته اند و شب در آسمان های سرزمین های شمالی بسیار متفاوت است از آفریقا. تفریح مردم در جاهای مختلف دنیا در ساعت های متفاوتی انجام می شود و مثلا در کرواسی حوالی ظهر بهترین زمان برای گردش و استراحت است در حالی که کوبا غروب هایش زیبا و دل نشینند.

امروز می خواهیم سفری داشته باشیم به دور دنیا و در ۲۴ ساعت از شرق تا غرب زمین را طی کنیم و کوله بار ببندیم و بگذریم از شهرها و کشورهای مختلف و هر ساعتی را در شهری ساکن شویم و تجربه ای نو به دست آوریم. از تماشای طلوع دل انگیز خورشید از فراز کوه بیدار آتشفشانی گرفته تا گذر از ساعت های ممتدِ کاری و رسیدن به غروب دل انگیز و آرام و خوش گذرانی های مردم در کوچه و خیابان و در نهایت ثبت لحظه های ناب در شب همیشه پر از ماجرا.

کارناوال شما را در این سفر هیجان انگیز و متفاوت همراهی می کند.

سفر برای بعضی ها خود زندگی است، نه بخش شیرین و فراموش نشدنی آن. اگر با چنین افرادی آشنا شوید می بینید که چگونه از لحظه لحظه های حضورشان در شهرها و کشورهای مختلف لذت می برند و سختی، خستگی، بی پولی و سایر معضلاتی که ممکن است یک سفر را برای هر کدام از ما به اتفاقی وحشتناک و خاطره ای تلخ تبدیل کند، برای انسان های خوش ذوقی از این دست تنها جریانی خوشایند است که خاطراتی خوش و به یادماندنی می سازد.

اگر خاطرتان باشد چندی قبل با زوجی عجیب و دوست داشتنی مصاحبه کردیم و با زندگی ماجراجویانه و حیرت انگیزشان آشنا شدیم. مونا و علی سال هاست که اتومبیلشان که نامش دامبو است را خانه امن خود قرار داده اند و هرگز یک جا ثابت نمی مانند. آن ها چندین سال است که سفر کردن را همان زندگی معنا کرده اند و با چشمانی متفاوت دنیا و زیبایی هایش را به نظاره نشسته اند.

اما آنچه که سبب شده تا ما دوباره همراه مونا و علی میزبان شما عزیزان باشیم، سفر پرماجرای آن ها به هند است. سفری هیجان انگیز و پر فراز و نشیب که با اتفاقاتی عجیب و چالش برانگیز همراه شده است.

خوب است پیش از آغاز سفر این دوستان عزیزمان به هند، مصاحبه اختصاصی کارناوال با آن ها را در مطلب زیر مطالعه کنید تا بهتر با زندگی و روحیاتشان آشنا شوید:

تصاویری که در ادامه مشاهده خواهید کرد همگی به همت مونا و علی گرفته شده اند و اغلب توضیحات در مورد تصاویر نیز از زبان خودشان در اختیارتان قرار می گیرد.

کارناوال شما را در سفر سبز مونا و علی شریک می کند.

سفر زوج گردشگر ایرانی به هند

شمارش معکوس برای رسیدن به نوروز آغاز شده و تقویم سال، روزهای پایانی اش را پشت سر می گذارد. قدم به قدم به این جشن باستانی نزدیک و نزدیک تر می شویم و همه چیز از نو شدن سال برایمان می گوید…

این روزهای پایانی، میزبان یکی از نورانی ترین جشن های کهن ایرانی است که آتش ها را در هر کوی و برزن برپا می کند و آخرین روزهای زمستان را با حضورش گرم می گرداند. آخرین ساعات آخرین سه شنبه ی سال که فرا می رسد، کم کم نور خورشید بساطش را از زمین جمع می کند اما به رسم دیرین و کهن هر ساله، ایرانیان با شعله های آتش نوری تازه را به سیاهی شب هدیه می دهند.

صدای جشن و پایکوبی به گوش می رسد و شور و هیجان مهمان دل های مردم می گردد. همه می خواهند به بهترین شکل جشنی را در این شب برپا کنند و با قلب هایی سرشار از شادی و شعف به استقبال نوروز بروند.

چهارشنبه سوری از راه رسیده و  می خواهد با شعله های زرد و نارنجی و سرخ، گرما بخش وجودمان شود و ما را برای آغازی دوباره آماده سازد. شاید رنگ و بوی چهارشنبه سوری های امروز با آنچه که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نقل می کنند، متفاوت باشد اما باز هم زیبایی های خاص خودش را دارد؛ زیبایی هایی که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

حالا کارناوال هم می خواهد آتشی برپا کند و به سنت و آیین کهن باستانی چنین بخواند : ” زردی من از تو        سرخی تو از من ”

می خواهیم در کنار شما و با تماشای تصاویر جشن کوچکی را برگزار کنیم و حال هوای این شب را با هم مرور کنیم. امیدواریم دل هایتان گرما و نور این شعله ها را به خود بگیرد تا ابد روشن و گرم بماند.

با ما همراه باشید…

چهارشنبه سوری

جهان همواره در حال تغییر و تحول بوده و در ادوار مختلف پیشرفت در تمام جنبه های علمی، فرهنگی و به طور کلی زندگانی صورت گرفته، اما به مرور زمان سرعت این تحولات افزایش یافته و امروزه مقایسه جهان پیرامونمان با دهه گذشته کاری دشوار است در حالی که فاصله در گذشته های دورتر تا این حد عمیق نبوده است. امروز تصور زندگی بدون تلفن های همراهمان و اینترنت کاری عجیب و دور از ذهن است و رها کردن زندگی ماشینی تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد اما خوب است بدانیم در همین اوضاع غرق شدگی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه در تکنولوژی و مدرنیته، هستند روستاها، شهرها و حتی کشورهایی که نشانی از تمدن نوین جهانی در آن ها یافت نمی شود و مردمان بومی همچنان به شیوه نیاکانشان زندگی می گذرانند.

در این میان سنت های بی شماری با موج تفکرات جدید، آرام و در سکوت غرق شدند و از بین رفتند، اما افراد زیادی در دنیا حضور دارند که برای ثبت یادگارهای دنیای سنتی تلاش می کنند تا قبل از اینکه برای همیشه از بین بروند آن ها را به مردم جهان بشناسانند و برای آیندگانی که هرگز نمی شود پیش بینی کرد چگونه زندگی خواهند کرد، باقی گذارند.

عکاس اهل کالیفرنیا، اولیور کلینک (Oliver Klink) درصدد کشف و ثبت این ناشناخته های دنیای سنتی مدت ۱۶ سال از عمر خود را به سفر به گوشه و کنار آسیا از جمله، مغولستان، چین، بوتان، میانمار و هند گذراند تا قبل از آنکه مدرنیته بر این سرزمین ها نیز قالب شود، ایست زمان را در قالب تصاویرش به ثبت رساند. عکسس های او سیاه و سفید است و زندگی ساده مردمانی را نشان می دهد که هیچ اثری از تکنولوژی در آنها نیست.

در ادامه با کارناوال همراه باشید و از سفر سیاه و سفید کلینک به دنیای دست نخورده شرق، غرق در لذت شوید.

تا به حال دنیا را بدون وجود مخلوقاتش تصور کرده اید؟ دنیایی بدون گیاه و هیچ گونه ای از حیوان؟ حتی تصور وحشتناک و غیرقابل تحملی است. این که صبح ها را بدون شنیدن صدای پرندگان آغاز کنیم و اینکه درختان سبز و پرباری نباشند تا تابستان ها در زیر سایه شان بنشینیم و از خوردن میوه هایشان لذت ببریم و در زمستان دیگر خبری از درخت های عریان که با لباسی از برف پوشیده شده اند، نباشد. واقعا دنیای ترسناکی می شود!

شاید این تصورات بسیار تلخ و حتی غیر ممکن باشد اما بعید نیست با جفایی که آدمی به محیط پیرامونش می کند، روزی بیاید که فرزندان ما، در اسارت مطلق ساختمان ها و ماشین ها درآمده باشند و دیگر خبری از همزیستی مسالمت آمیز با آفریدگان دیگر خداوند نیست. اگر به یاد داشته باشید به تازگی مطلبی درباره حیوانات در حال انقراض را با شما به اشتراک گذاشتیم و از روزهایی حرف زدیم که فرزندان ما هرگز نمی توانند شاهد حضور این حیوانات در محیط طبیعی زندگی باشند و فقط باید به تماشای تصاویرشان در کتاب ها و فضاهای مجازی اکتفا کنند. هرچند که هنوز هم راهکارهای بسیاری برای نجات بقای این حیوانات وجود دارد و افراد بسیاری هستند که برای حفظ جان تک تک این موجودات تلاش های فراوان می کنند اما متاسفانه بشر بی توجه به این امر، از هیچ گونه ظلمی نسبت به محیط اطراف دریغ نمی کند و جان و زندگی گونه های بی شماری از حیوانات و گیاهان به دلیل شکار، آلودگی های زیست محیطی، تخریب زیست بوم و ده ها دلیل دیگر در معرض جدی نابودی است.

و در ادامه همراه کارناوال باشید با سری دوم مجموعه تصاویر حیوانات در حال انقراض:

اختراع دوربین عکاسی بدون شک خدمتی غیر قابل انکار به جهان کرده و سبب ساز کشف بسیاری از ناشناخته های زمین و جهان پیرامون این کره خاکی بوده است.
اما جدا از پیشرفت های مهم علمی و صنعتی که به واسطه همین اختراع ارزشمند صورت گرفته است هرگز نمی شود عکاسی را از فهرست جریانات هنری حذف کرد و بدون شک عکاسی یک هنر چشم نواز و فوق العاده است که هرگز برای بشر تکراری نخواهد شد و نمی شود چشم را به روی شگفتی آن بست. البته وجود هنرمندی دانا با نقطه نگاهی متفاوت نسبت به ما، دلیل بسیار مهمی برای ثبت یک اتفاق ویژه است که شاید هرگز فردی عادی توان دیدن و ثبت هنرمندانه آن را نداشته باشد.
البته این روزها وجود صدها برنامه و تکنیک حرفه ای و پیشرفته رایانه ای مانند فتوشاپ زمینه بسیار مناسبی است که حتی سطحی ترین و عادی ترین تصاویر هم به یک عکس خوش آب و رنگ و عجیب تبدیل شود اما گاهی با تصویری متفاوت مواجه می شوید که تصور ناب بودن آن کار دشواری است.
امروز هم به سراغ تصاویری از این دست رفته ایم تا ذهنتان را در دوگانگی حقیقت و مجازی بودن گرفتار کنیم؛ تصاویری که پذیرش طبیعی و واقعی بودنشان کار سختی است و برای کشف حال و موقعیت بعضی از آن ها باید چند دقیقه ای وقت صرف کرد. برخی از آن ها در فضایی سورئال ثبت شده اند و برخی دیگر آمیزه ای از وحشت و ترس را در خود جای داده اند و البته لطافت و زیبایی خفته در بعضی از تصاویر روحتان را قلقلک می دهد، اما نکته مشترک تمام این تصاویر طبیعی و بکر بودنشان است.

همراه کارناوال به دنیایی عجیب بیایید و باور کنید که این تصاویر طبیعی هستند.

به راستی که بهار تولد دوباره زمین است و هر چقدر هم که از عمر این سنگ سخت و پیر بگذرد باز هم برای روز تولدش شوقی فراوان دارد و تمام مردم دنیا را به جشن تولدش دعوت می کند. شاید بهار و آغاز این فصل در فرهنگ کشور ما و برای ما اهمیتی دو چندان داشته باشد اما تازه شدن جان زمین اتفاق خوشایندی است که همه مردم جهان آن را جشن می گیرند و با شادمانی و رقص و پایکوبی به استقبالش می روند و امیدوارند زمین در آستانه تولدش، سخاوتمندانه روزهای خوشی را به ایشان تقدیم کند.

شادی های جمعی این روزهای مردم جهان بهانه امروز کارناوال است تا شما را هم در این سرخوشی های غیر قابل وصف شریک کنیم و روزی هیجان انگیز را در کنار کارناوال های معروف و محبوب اروپا و آمریکا بگذرانیم.

کارناوال را کاروان جشن و شادی معنا کرده اند و در نتیجه اغلب این جشن ها در طول چند روز و با طی مسافتی هر چند کم برگزار می شود. در تمامی این کاروان ها مردم بدون هماهنگی می توانند حضور داشته باشند و به جای اینکه فقط در جایگاهِ تماشاگر حاضر شوند، خودشان عضوی از اجراگران باشند و با پوشیدن لباسس های مرسوم و آئینی یادگاری خاطره انگیزی برای خود ثبت کنند.

کارناوال شما را با هیجان کارناوال های زمستانی جهان در استقبال از بهار همراه می کند.

اگر بخواهیم نماد و نشانه ای از شومی را نشان دهیم و یا دنبال بهانه ای باشیم که یک مصیبت پیش آمده را به نحسی پیوند زنیم شاید یکی از این نشانه ها بوف یا جغد باشد. در فرهنگ ما بوف نماد شومی و بداقبالی است و هرجایی که صدایی از آن شنیده شود و یا تصویرش را ببینیم احساسمان یقین پیدا می کند یک شومی در شرف وقوع است. از طرفی دیگر جغد را پرنده ای دانا و آگاه به امور می شناسیم و این به نوعی یک شناخت جهان شمول نسبت به این پرنده سحر آمیز و متفاوت است. جغد پرنده ای شکارچی در شب است و ویژگی منحصر به فردِ چشم هایش نسبت به پرندگان دیگر این امکان را برای او فراهم کرده که شکارچی ماهری باشد. چشم های درشت و بر خلاف گونه های دیگر پرندگان که چشم هایشان در دو طرف صورتشان قرار دارد، چشم های جغد در جلوی صورت پهن و صافش وجود دارد و به همین علت می تواند همه چیز را با دو چشمش ببنید. اما حدقه چشم های این پرنده متفاوت حرکت نمی کند و به همین جهت بوف ها برای تماشای اطراف باید سرشان را بچرخانند. هرچند که تصوری اشتباه درباره چرخیدن ۳۶۰ درجه ای سر جغدها وجود دارد اما نهایتا تا ۱۳۰ درجه این چرخش امکان پذیر است.

آنچه که سبب شده تا امروز سخنی از این پرنده عجیب و غریب اما متفاوت به میان آید تصاویری از چهره های بامزه و شگفت انگیز گونه های مختلف بوف هاست. بوف ها گونه های بسیار متنوعی دارند و هر کدوم از این گونه ها ویژگی های ظاهری و رفتاری متفاوتی را دارا هستند. در این مطلب با تصاویری از چند نمونه بوف ها آشنا می شوید و البته ما در مورد هر کدام به توضیحی مختصر اکتفا خواهیم کرد.

پیش از ورود به دنیای جغدها شما را به تماشای تصاویری کمدی و خنده دار از حیات وحش دعوت می کنیم:

و اکنون با کارناوال همراه شوید تا جغدها را از نمایی نزدیک تماشا کنید.

تا به حال با تصویری مواجه شده اید که شبیه کره زمین خودمان نباشد و تصور کرده باشید، تصویری از یک سیاره ی دیگر هستند؟ شاید با خود بگویید این سوء تفاهم ها به خاطر هنر و تکنیک عکاسی ایجاد می شود و اگر از نزدیک با این مکان مواجه شویم دیگر چنین تصوری نخواهیم داشت. اگر چه این ایده تا حدودی درست است اما به راستی سرزمین های شگفت انگیزی در این کره خاکی وجود دارند که تجسم زمینی بودنشان کار سختی است و می توان انسان را مجاب کرد که زمین بسیار گسترده تر از حد تصور ماست و البته همچنان سرشار از ناشناخته هایی است که آدمی از آن ها سر در نیاورده است.

هدف سفر امروز ما به دل یکی از همین ناشناخته های عجیب و غریب خاکی است. هر چند که برای تمام این عجایب طبیعی در جهان می شود دلیل و برهانی علمی پیدا کرد اما اگر فقط با دیده ظاهر به آن ها بنگریم غرق در شگفتی و زیبایی های متفاوتشان می شویم.

شاید پیش از این درباره توفا (Tufa) چیزی نشنیده باشید، اما بهتر است بدانید این صخره های تشکیل شده از کلسیم کربنات در مناطقی اندک از کره زمین یافت می شوند و به دلیل ظاهر متفاوت و عجیبشان بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و همچنین از آن دیدنی های زمین به شمار می آیند که گویی مسافر سیاره یی دیگری هستند.

در ادامه کارناوال شما را به تماشای تصاویری از توفاها دعوت می کند.

صخره های آهکی در کالیفرنیا، آمریکا

امروز بار دیگر تاریخ را ورق می زنیم، به دل آن می رویم و سفری متفاوت را تجربه می کنیم. به سرزمینی نام آشنا و مقدس خواهیم رفت که در میان ادیان مختلف از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است.

امروز به سرزمین مقدس خواهیم رفت؛ سرزمینی پهناور میان رود اردن و دریای مدیترانه که به سبب اهمیت و ارزشی که در میان یهودیان، مسیحیان و مسلمانان دارد، نزاع های زیادی را باعث شده است. نزاع هایی که همگی بر سر تصاحب این اراضی صورت گرفته اند. به عنوان مثال جنگ های صلیبی که بیش از صد سال به طول انجامید برای باز پس گیری این سرزمین از ترکان مسلمان سلجوقی اتفاق افتاد، سرزمینی که پیش از این سلجوقیان از اعراب و آن ها از امپراطوری روم شرقی تصاحب کرده بودند.

امروز قصد داریم تا سفری داشته باشیم به ۱۰۰ سال پیش این سرزمین تا با هم نگاهی به آخرین روزهای فرمانروایی امپراطوری عثمانی بر سرزمین مقدس داشته باشیم. در این تصاویر جالب کوه ها، اماکن مقدس و از همه جالب مردمانی را خواهید دید که در این سرزمین روزگار می گذراندند. به باغ های معنوی، آرامگاه ها، مناظر زیبای صحراها و کوه ها و زندگی سنتی و پیش پا افتاده مردم سری می زنیم و خود را در رمز و راز پنهان این سرزمین افسانه ای غرق می کنیم.

جالب است بدانید که این تصاویر که کمتر دیده شده اند، به همت گروه آموزش تصویری دانشگاه ایالتی اورگان در آمریکا گردآوری و در معرض نمایش قرار گرفته است.

کارناول شما را در این سفر تاریخی همراهی می کند.

خوزستان را همه ما به خوبی می شناسیم؛ سرزمینی با مردمان غیور و خونگرم و نخل هایی رفیع و سر به آسمان سپرده. اما این روزها هموطنان جنوبی ما از اوضاع نا به سامان آب و هوای شهرهایشان دل‌خون شده و زندگی برایشان سخت و طاقت فرسا. گرد و غبار رختی از نا امیدی بر تن شهر پوشانده و در آستانه بهارر نشانی از حال و هوای عید در آن دیده نمی شود. هر چند که روح زندگی همواره در رگ های این شهر جریان دارد اما این خاک پیر نیاز به مِهری جهانی دارد تا دوباره سر پا بایستد و برق امید در چشمان کودکان تنگ‌نفسش بنشیند.

دلایل آب و هوایی متعددی برای وضعیت اسف بار هوای خوزستان برشمرده شده و راهکارهایی چند نیز ارائه داده اند که به تازگی آن ها را در کارناوال با شما به اشتراک گذاشتیم. اگر پیش از این، مطالعه این مطلب را از دست داده اید اکنون برای شناخت بهتر مقوله ریزگردها سری به آن بزنید:

گرد و غبار در خوزستان | مهمان ناخوانده جنوب ایران

حال که در آستانه سال نو و بهاری جدید قرار داریم، می خواهیم همراه شویم با طبیعت و با قدردانی از روز ملی درختکاری، سری بزنیم به برگزاری مراسم امیدبخش کاشت نهال در شهر غبار گرفته اهواز؛ مراسمی باشکوه تر از همیشه به امید گامی موثر جهت رفع مشکل ریزگردها در کل استان.

به این منظور مراسم روز درختکاری در تاریخ پانزدهم اسفند ماه با حضور استاندار، سازمان های مردم نهاد و سازمان محیط زیست و البته حضور مشتاقانه مردم برگزار شد، آن هم در شرایطی که خستگی و ناامیدی از وضعیت آب و هوای این روزها می رفت که هموطنانمان را از پا درآورد اما کاشت دها اصله نهال امیدی دوباره به مردم و جانی تازه به شهر بخشید.

کارناوال شما را به اهواز دعوت می کند تا با میهمان نوازان خوزستانی در کاشت درختان شریک شوید.

ایران کشوری پهناور و از لحاظ جغرافیایی دارای تنوع و گستردگی قابل توجهی است. شاید بارها شنیده باشید ایران کشور چهار فصل است و در تمام فصول سال شما می توانید نقطه ای در سرزمینمان پیدا کنید که نشانی از فصل های دیگر را در خود جای داده است. می توانید هنگامی که گرمای تابستان شما را به ستوه آورده بار سفر ببندید و به منطقه ای در دل سرزمین های کوهستانی و مرتفع ایران بروید و تابستانی، زمستانی را تجربه کنید و یا در اوج سرمای زمستان، شهرهای گرمسیری بسیاری وجود دارد تا چند روزی را در هوای مطبوع تابستانیشان سپری کنید.

امروز سفری تصویری داریم به قلب ایران و قرار است با گرم ترین نقطه زمین آشنا شویم. دشت لوت مقصد سفر ماجراجویانه ی گروهی از گردشگران خارجی بوده و  تمام تصاویر هم توسط عکاس همین گروه به نام جرومه پولین (Jerome Poulin) ثبت و توسط روزنامه گاردین (The Guardian) منتشر شده اند. روزنامه گاردین یک روزنامه بریتانیایی است که از سال ۱۸۲۱ فعالیت خود را در شهر منچستر آغاز کرده است.

پیش از آن که سفر تصویری و هیجان انگیزمان به دشت لوت را آغاز کنیم برای آشنایی بهتر با این منطقه مطالعه مطلب زیر را از دست ندهید:

کلوت شهداد | گرم ترین نقطه زمین در کرمان

در ادامه کارناوال شما را در سفری تصویری به قلب ایران در کنار این گروه گردشگر خارجی همراهی می کند.

دشت لوت

گاهی اوقات سراغی از وسایل خاک خورده و انباشته شده انباری هایتان بگیرید. شاید چیزی آن جا باشد که فراموشش کرده باشید اما بتواند دنیایتان را تغییر دهد یا حداقل برای مدتی شما را به سال های دور، حتی پیش از تولدتان ببرد و در دورانی دیگر رهایتان کند. شاید از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها یادگاری با ارزشی پیدا کنید و کشفی تازه از خانواده تان داشته باشید.

این دقیقا کاری است که نایجل سورل ( Nigel Sorrell ) سال ۱۹۸۷ در اتاق زیر شیروانی خانه جدیدش انجام داد. او یک قوطی زنگ زده بیسکوئیت پیدا کرد که در آن خبری از بیسکوئیت های فاسد نبود، بلکه یک حلقه ۳۳ تایی فیلم چاپ نشده کوداک در آن پنهان شده بود. از آن جایی که سورل یک عکاس کنجکاو پزشکی قانونی بود، تصمیم گرفت تصاویری که امید زیادی به سالم ماندنشان نداشت را چاپ کند. خوشبختانه او موفق شد و به تصاویر بسیار با ارزشی از تاریخ انگلستان به ویژه در دوران جنگ جهانی اول دست یافت.

تصاویر مربوط به افسر دوم ارتش انگلستان آقای رالف واتس ( Ralph Ponsonby Watts ) طی ماموریت هایش به منطقه خاورمیانه در دوران جنگ جهانی اول می شد و بخشی از این مجموعه ارزشمند مربوط به اشغال بوشهر توسط قوای بریتانیا در دوران جنگ است. تصاویر دیگر مربوط به سفر آقای واتس و همراهانش بهه عمان، هند، تبت و بخش هایی از چین می شود.

تصاویری که در ادامه مشاهده خواهید کرد بخشی از مجموعه تصاویر آقای واتس است که در دهه ۱۹۲۰ و دوران اشغال بوشهر در این شهر زیبا به ثبت رسیده اند و زحمات نایجل سورل برای ساماندهی به این تصاویر بی نام و نشان هرگز فراموش نخواهد شد. او حدود بیست سال برای شناسایی اماکن و موقعیت جغرافیایی این تصاویر و همچنین سال های ثبتشان زمان گذاشت و پس از تکمیل تحقیقات و مرمت کامل عکس ها، این مجموعه در چندین نمایشگاه مختلف در معرض دید عموم قرار گرفت.

با کارناوال همراه شوید در سفر اکتشافی آقای واتس.

گلستان، سرزمینی خوش آب و رنگ و پر از تنوع است و همین گستردگی در زیبایی های آن دلیلی است برای سفر های وقت و بی وقت کارناوال به این استان دوست داشتنی. این بار اما بهانه ای خوشمزه پیدا کردیم تا دوباره کوله بار جمع کنیم و به سراغ شهر هیجان انگیز گرگان برویم. اگر خاطرتان باشد پیش از این، تنوع آب و هوایی این استان را شرح داده بودیم و از ویژگی های منحصر به فرد اقلیمی در این منطقه برایتان گفته بودیم. وجود یک کمربند سبز و خوش آب و هوا در میانه ی این سرزمین، خانه ای فوق العاده برای کشاورزان و دامپروان ساخته است و چراگاه های همیشه سبز و آماده آن، مامن مهربان و خوشمزه چهارپایان است و به دلیل تغذیه از این چراگاه های مرغوب و طبیعی طعم گوشت حیوانات حلال با آنچه که ما در شهری مثل تهران مصرف می کنیم زمین تا آسمان تفاوت دارد.

ما امروز قصد داریم به سراغ یکی از محبوب ترین و لذیذترین غذاهای ایرانی برویم و بهترین مقصد برای این سفر خوشمزه شهر گرگان خواهد بود. این بار قصد داریم تجربه ی هیجان انگیز جگرخوری در یکی از معروف ترین خیابان های گرگان را با شما همراهان همیشگی شریک شویم و برای این منظور باز هم به سراغ تصاویری از آقای سهیل قنبرزاده رفتیم که با سایت خبری اسپوتنیک ( Sputnik ) همکاری دارد.

پیش از آغاز سفر بد نیست بدانید جگرخوری از دیرباز در گرگان رونق فراوان داشته و خیابان مطهری، خیابان معروف جگرخورهای گرگانی است و بیش از ۵۰ مغازه جگرکی در آن دایر است که از هنگام غروب رفت و آمد را در این خیابان مشکل می کند؛ چرا که محلی های بسیاری برای صرف یک وعد خوراک لذیذ مسیرشان را به سمت این خیابان خوشمزه  و خوش بو کج می کنند.

 

و اکنون کارناوال شما را به جگرخوری از نوع گلستانی آن دعوت می کند.

قدم گذاشتن در مسیر ناشناخته ها و کشف آن ها بخشی از غریزه انسانی است که از ابتدای آفرینش بشر همراه همیشگی او بوده و نه تنها این کنجکاوی های دائم تمام نشده بلکه حساسیت آدمی برای رسیدن به انتهای این ماجرا بیشتر هم شده است. یکی از مهم ترین این ناشناخته ها، کشف و تماشای جهان از نگاه پرندگان بوده و این اتفاقی است که سال ها پیش به لطف پیشرفت های علمی برای انسان محقق گردیده است. فرستادن ماهواره ها به فضا و ثبت تصاویری متنوع از کره زمین نیز بخش دیگری از این اشتیاق را پاسخ داده و انسان را با عظمت و از طرفی کوچکی دنیای پیرامونش آشنا کرده است. اما اختراع وسیله ای به نام پهباد ( Drone ) که مانند پرنده ای کوچک و حرفه ای و به سان یک اسباب بازی هیجان انگیز و کنترلی راه آسمان را پیدا می کند و به هر جا که هدایت شود، سرکک می کشد و زیبایی هایی شگفت انگیز و متفاوت را از نگاه پرنده در خاطرش ثبت می کند، سبب ساز پیشرفت های وسیعی در زمینه هنر عکاسی شده و این روزهاا مشتاقان زیادی در سراسر دنیا سعی در امتحان این وسیله جدید کرده اند.

سایت ( SkyPixle یک سایت جامع عکس های هوایی است و سالانه رقابتی فوق العاده بین کاربران حرفه ای و آماتور خود برگزار می کند و در پایان هر سال بهترین تصاویر هوایی را در چند بخش مختلف معرفی می کند. ما هم قصد داریم تعدادی از بهترین این تصاویر را با شما همراهان همیشگی به اشتراک بگذاریم.

 

کارناوال شما را به تماشای این تصاویر زیبا دعوت می کند.

صفحه 1 از 2012345...1020...انتها »
This is search results
در حال بارگذاری ...