پاموک کله ترکیه | چشمه های پلکانی سپیدگون

پاموک کله ترکیه | چشمه های پلکانی سپیدگون

چشمه آب گرم و معدنیترکیه

چشمه‌های پلکانی و هیجان انگیز پاموک کِله، اعجابی سپیدگون بر فراز شهری باستانی‌ هیراپولیس است که دیواره‌های مرواریدگونش زیر انوار آفتاب می‌درخشد.

چشمه‌هایی چون آبشاری عظیم و منجمد و برفی که دیدنش هوش از سر و روح از تن می‌برد.

 پاموک کِله معروف ترین و پربازدیدترین جاذبه گردشگری در #ترکیه است.

چشمه‌های سپید و درخشان پاموک کِله از دیوارهای کَلسیت سفید تشکیل شده و دارای آب گرمی غنی از مواد معدنیست و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد.

این چشمه‌های پلکانی شباهت زیادی به چشمه‌های باداب سورت ایران عزیزمان دارد.

پاموک کِله در زبان ترکی به معنای قلعه‌‌ای برفی است.

کارناوال این بار به دیاری در نزدیکی #ایران زمین می‌رود و از شما دعوت می‌کند تا با ما در این گردش طبیعت‌وار و باستانی‌طور همراه شوید.

پاموک کِله
پاموک کِله
photo by Ahmet Şahin
پاموک کِله

کمی بیش‌تر از پاموک کِله

چشمه‌های پلکانی پاموک کله ، مکانی بکر و طبیعی در شمال غربی ترکیه است و در نزدیکی شهر دنیزلی قرار دارد. پاموک کِله در واقع در نواحی داخلی نزدیک #دریای اژه در ترکیه قرار گرفته و در دره‌‌ی رودخانه مِندِرِس است. این منطقه تقریبا در تمام اوقات سال آب و هوای معتدلی دارد.

سالیان سال مردم برای بازدید از این چشمه‌ها رفته‌اند و در حوضچه‌های طبیعی پاموک کله شنا و آب تنی کرده‌اند. در اواسط قرن ۲۰ میلادی، هتل‌هایی بر فراز بقایای شهر باستانی هیراپولیس ساخته شد که موجب خسارت‌های قابل توجهی به منطقه شد.

همان‌طور که قبلا اشاره شد، هیراپلیس شهری باستانی بر بالای چشمه‌های پاموک کله است. در آن زمان، همچنین جاده‌ای از دره تا خود چشمه‌ها ساخته شد که موتورها اجازه بالا و پایین رفتن از این منطقه طبیعی را داشتند. هنگامی که چشمه‌های پاموک کله به عنوان میراث جهانی اعلام شدند، هتل‌ها تخریب شدند و جاده را از میان برداشتند و به جای آن حوضچه‌هایی مصنوعی ساخته شد.

پاموک کِله
پاموک کِله
پاموک کِله
photo by Arimichi Noguchi

چرا پاموک کِله ؟

در سرتاسر دنیا چشمه‌های پلکانی تراورتنی زیبایی دیده می‌شوند. از باداب سورت زیبای ایران بگیرید تا بایشوایتای در چین، از چشمه‌های ماموت داغ در آمریکا تا چشمه‌های بند امیر افغانستان. اما هیچ‌ کدام امکان طبیعت گردی و تاریخ‌گردی توأمان را به شما نمی‌دهند.

بازدید و قدم زدن در خیابان‌ها و معابد ردیفی ، خانه‌های حمام دار ، گورستان و تئاتر باقی مانده از شهر باستانی و رومی هیراپولیس ، دلیلیست که آدم را برای دیدار و گردش از پاموک کله ترغیب می‌کند.

همچنین در روستای پاموک کله امکان شنا در چشمه‌های زیبا و خوش منظر آب گرم کِلِئوپاترا را خواهید داشت. دمای آب این چشمه حدود ۳۶ درجه سانتیگراد است. در آب این چشمه ستون‌های باستانی به جا مانده از امپراتوری رم به چشم می‌خورد.

پاموک کِله
شهر هیراپلیس
چشمه کلئوپاترا

چگونگی شکل گیری پاموک کِله

چشمه‌های پاموک کِله از دیواره‌های کربناتی و مواد معدنی به جا مانده از آب روان و جاری ساخته شده است. در این منطقه ۱۷ چشمه آب گرم با متوسط دمای ۳۵ درجه سانتیگراد تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد وجود دارد. آبی که از چشمه‌ها خارج می‌شود، مسیری ۳۲۰ متری را طی می‌کند و تا نوک چشمه‌های پلکانی پاموک کِله می‌رود. در این میان آب باعث رسوب کربنات سدیم در محیطی به طول ۶۰ تا ۷۰ متر می‌شود که یک گستره ۲۴ در ۳۰ متری را می‌پوشاند.

هنگامی که آب از کربنات کلسیم اشباع می‌شود در طی فرآیندی دی اکسیدکربن گازی آزاد می‌کند و کربنات کلسیم رسوب می‌کند. رسوب کربنات کلسیم تا زمانی که میزان دی اکسید کربن آب و گاز با هم به تعادل برسند ادامه پیدا می‌کند. کربنات کلسیمی که در آب رسوب پیدا می‌کند، حالتی ژله‌ای دارد و به مرور زمان سخت می‌شود و دیواره‌ها و سقف چشمه‌های پاموک کله را می‌سازد.

پاموک کِله
پاموک کِله
پاموک کِله

بهترین زمان بازدید از چشمه پاموک کله

بهترین راه برای لذت بردن از خلوتی و دوری گزیدن از شلوغی ممکن و حجم بالای گردشگران این است که شب را در روستای پاموک کله بگذرانید. در این صورت می‌توانید تجربه نزدیکی از زیبایی بکر چشمه‌ها در اول صبح داشته باشید. بسیاری از گردشگران پس از طی مسافتی طولانی ، در اواخر بعدازظهر به چشمه‌های پاموک کله می‌رسند و در این وقت گردشگران  زیادی را خواهید دید .

در طی هفته و همچنین در روزهای زمستانی ( از نوامبر تا مارچ ) هرچند سرد و برفی ، بازدید از چشمه‌های پاموک کله می‌تواند لذت بخش باشد چرا که با دنجی بی نظیری رو به رو خواهید شد.

پاموک کِله
پاموک کِله
پاموک کِله

بازدید مجازی از چشمه های زیبا و سپیدگون پاموکِله

در حال بارگذاری ویدئو ...

راه‌های دسترسی به پاموک کله

نزدیک ترین شهر به روستای پوماک کله شهر دنیزلی ترکیه است. برای رسیدن به روستا و چشمه‌های آب گرم می‌توانید از اتوبوس ، ماشین و یا هواپیما استفاده کنید.

۱) اتوبوس

اگر از استانبول بخواهید با اتوبوس به شهر دنیزلی برسید ، ۱۰ ساعت راه در پیش دارید. با اتوبوس از #دنیزلی تا روستای پاموک کله نیز ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. خوب است بدانید هر یک ساعت یا نیم ساعت یک اتوبوس به سمت شهر دنیزلی حرکت می‌کند. از هر دو نیمه اروپایی و آسیایی استانبول می‌توانید به شهر دنیزلی و سپس روستای پاموک کله بروید.

۲) هواپیما

با سه خط هوایی ترکیش ایرلاین ، بوراجت و پگاسوس ایرلاین امکان سفر به شهر دنیزلی را دارید. از فرودگاه دنیزلی تا روستای پاموک کله ۷۰ کیلومتر راه است که با استفاده از اتوبوس‌ها و شاتل‌های فرودگاه می‌توانید به چشمه‌های پلکانی برسید.

۳) ماشین اجاره‌ای

استفاده از ماشین‌های اجاره‌ای همیشه گزینه مناسبی برای سفر در ترکیه و استانبول است. ماشین‌ها را می‌توانید از شرکت‌های اجاره ماشین در نزدیکی فرودگاه یا در مرکز شهر استانبول اجاره کنید. توجه کنید که فاصله این دو بسیار زیاد است و خود می‌تواند یک مسافرت محسوب شود. پس با توجه به موقعیت خود به یکی از این شرکت‌ها مراجعه کنید.

آدرس: ترکیه ، ۱۸ کیلومتری شمال شهر دنیزلی ، چشمه‌های آب گرم پاموک کله

 Address: Pamukkale Springs, 18 km (11 miles) north of Denizli, Turkey

پاموک کِله
photo by Carlos Pinto
پاموک کِله
پاموک کِله

ساعات و هزینه بازدید

چشمه‌های پاموک کله و شهر باستانی هیراپولیس : ۲۵ لیر

نوامبر تا مارچ : ۶ تا ۱۸:۳۰

آپریل تا اکتبر : ۶:۰۰ تا نیمه شب

استخر کلئوپاترا : ۳۲ لیر

نوامبر تا مارچ : ۸:۰۰ تا ۱۷:۳۰

آپریل تا اکتبر : ۸:۰۰ تا ۱۹:۳۰

ویدئویی دیدنی از چشمه های پاموک کِله و دیدنی های اطرافش

در حال بارگذاری ویدئو ...
پاموک کِله
پاموک کِله

توصیه کارناوال

بهترین راه برای رسیدن به شهر باستانی هیراپولیس و استخر کلئوپاترا، گذر از چشمه‌های پلکانی پاموک کله است.

برای این کار از ورودی جنوبی چشمه‌ها شروع کنید. از آن جا که دیواره‌های  کلسیتی چشمه بسیار ظریف اند، اجازه پوشیدن کفش و یا حتی صندل را ندارید. بنابراین پاپوش‌های خود و یا هر چه را که برای گردش در این منطقه نیاز است، با خود ببرید.

بردن لباس شنا به شما این اجازه را می‌دهد که در چشمه‌های آب گرم و پلکانی پاموک کله آب تنی و در چشمه‌های کلئوپاترا شنا کنید.

می‌توانید تمام روز را در میان چشمه‌های سپیدگون پاموک کله و منطقه باستانی اطراف آن بگذرانید. پس ناهاری سبک، مقدار زیادی آب و کرم ضد آفتاب فراموش نشود.

بازدید از پاموک کِله ترکیه
photo by ANUJAK JAIMOOK

سخن آخر

آیا تا به حال از این چشمه ها یا چیزی شبیه به آن دیدن کرده اید ؟ تجربیات و نظرات خو را با ما به اشتراک بگذارید .

پاموک کله ترکیه | چشمه های پلکانی سپیدگون
4.47 21

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...