شهر زیر زمینی نوش آباد ؛ کاشان | اویی رازی در دل زمین

شهر زیر زمینی نوش آباد ؛ کاشان | اویی رازی در دل زمین

اماکن و بناهای تاریخی ایراناصفهان
خلاصه مطلب

اطلاعات کلی

مقصد امروز ما شهری در اعماق زمین در نوش آباد در ۵ کیلومتری شمال کاشان است . شهری با ساختار دفاعی که از دوران ساسانیان به مدت ۵۰۰ سال تکامل یافته و تا دوره قاجار پناهگاهی امن در زمانهای خطر بوده است. شهری با همه ی امکانات اسکان موقت که می توان به راحتی در آن نفس کشید و شاهد هوش و ذکاوت سازندگان آن بود . می توانید این اثر را همه روزه از ساعت ۹٫۰۰ الی ۱۹٫۰۰ با پرداخت ۲۵۰۰۰ ریال بازدید کنید . برای آشنایی بیشتر با این اثر منحصر به فرد با کارناوال همراه باشید.

آنچه در ادامه خواهید دید

۱- دنیای زیر زمینی نوش آباد   ۲- شهری در چند طبقه   ۳- در اعماق زمین به راحتی نفس بکشید   ۴- ساختار دفاعی ؛ مهم ترین نیاز ایران در طول تاریخ   ۵- اویی؛ پناهگاه امن  ۶- شهری زیرزمینی با همه امکانات   ۷- چرا این شهر به اویی معروف شد؟ ۸- راه های دسترسی، هزینه ورودی و اطلاعات تکمیلی

 

موقعیت جغرافیایی

اصفهان – کاشان – شهر نوش آباد

مشاهده نقشه در سایز بزرگ

وارد #کاشان که می شوی همه به خوبی آن را می شناسند . از مدخل شهر کاشان که بگذری ، عبارت نوش آباد خودنمایی می کند . تابلو ها را که دنبال کنی ، بعد از عبور از کوچه های تنگ به یک ورودی می رسی   . داخل که می شوی ، اولین کار پایین رفتن از کلی پله در فضایی نیمه تاریک است . پله هایی که تو را به دنیایی جدید و رمزآلود می کشاند…

این دنیای رمزآلود امروز مقصد ماست . سفری به اعماق زمین داریم تا نگاهی بیاندازیم به باقی مانده ی زندگی که روزی در آن جریان داشته است.

کارناوال شما را به یک #سفر رمز آلود به قلب زمین دعوت می کند .

اویی

دنیای زیرزمینی نوش آباد

دنیایی که قصد ورود به آن را داریم در واقع بزرگترین نمونه ی معماری دست کن جهان است . نمونه ی منحصر به فرد از یک ساختار نظامی و دفاعی در زیر شهر نوش آباد است  که امروزه به شهر زیر زمینی اویی نیز شهرت دارد . این شهر رمز آلود توسط مقنی های ماهر و با حفر تونل هایی در دل زمین ساخته شده است.

تنها راه ورود به این دنیای رمز آلود ورودی هایی است که تنها ۱۲۰ متر ارتفاع دارد و فقط یک نفر را از خود عبور می دهد. ساختاری متراکم و تودرتو با راهروهای فراوان  در عمق زمین که پس از طی مسافتی به قسمت های اصلی  با ارتفاع ۱۸۰ سانتی متر می رسد .

وقتی که در شهر زیر زمینی قرار گرفته اید هیچ صدایی از طبقه بالا که شهر است به گوش نمی رسد .

جالب است بدانید  که این شهر نمناک و نیمه تاریک  که درواقع طبقه ی زیرین شهر نوش آباد کاشان است  که در سال ۱۳۸۳ به طور کاملا اتفاقی در زمان حفر چاه آب و در اثر سقوط یکی از مقنی ها در آن ، کشف شد .

تاریخ ایجاد شهر به دوران ساسانی می رسد اما در دوره های بعد در طول ۵۰۰ سال تکامل یافته و در زمان سلجوقیان ، صفویان و حتی قاجار نیز مورد استفاده بوده است. این شهر ارزشمند در  سال ۱۳۸۵ با شماره ۱۵۸۱۶ به ثبت میراث فرهنگی  رسیده است .

اویی
اویی

شهری درچند طبقه

شهر زیرزمینی اویی در سه طبقه در عمق ۴ تا ۱۸ متری زمین ،  شکل گرفته اما  امروز تنها قسمت هایی از  آن قابل دسترسی است . ساختار شهر به حدی متراکم و پیچیده است که هنوز به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته و تحقیقات در مورد آن ادامه دارد. گمان می رود این شهر در حدود ۱۵ هزار متر مربع وسعت داشته باشد.

اویی

در اعماق زمین به راحتی نفس بکشید.

راز بزرگی که در دل اویی نهفته است ، سیتم تهویه آن است . آغاز کانال های شهر از سطح زمین و ساختار U شکل آنها علاوه بر عبور و مرور افراد در مواقع نا امنی ،  ورود و خروج هوا را نیز در آن ممکن کرده است. سازندگان آن با هوش و ذکاوت دیواره های این شهر را در کنار جریان های آب قنات قرار داده اند تا هوای خنک در آن جریان پیدا کند.

اویی
اویی

ساختار دفاعی ؛ مهم ترین نیاز ایران در طول تاریخ

ایران به دلیل قرار گیری در شرایط خاص جغرافیایی ، همواره مورد تجاوز و تاخت و تاز اقوام مختلف بوده است .به همین دلیل لزوم وجود ساختاری دفاعی در همه ی دوران ها احساس می شده است . یکی از انواع ساختار های دفاعی ، پدافند غیرعامل است .

پدافند غیر عامل مجموعه اقداماتی است که به وسیله ی آن ها نیروی انسانی و تجهیزات حفظ شده اما خسارتهایی به دشمن و تجهیزاتش وارد می شود . اویی ، نمونه ی بی نظیر پدافند غیر عامل است . ساختار پیچیده ی آن به گونه ای طراحی شده است که امکان استتار و دفاع در برابر دشمن را در هر شرایطی فراهم می کند .

اویی
photo by Maral Afsarpour

اویی ؛ پناهگاه امن

اویی در زمان حمله مغول پناهگاهی امن برای ایرانیان بوده است .در قسمت هایی از این ساختار ، چاه و چاهک‌هایی مشاهده می‌شود که به سختی می‌توان وارد آن شد. ارتفاع این چاهک ‌ها ۳ تا ۵ متر است که راه ارتباطی به طبقات بعدی است.  پس از ورود به چاهک ها و طی مسافتی به صورت عمودی به سمت پایین ، راه به صورت افقی ادامه پیدا کرده و دوباره به سمت بالا خواهد رفت .

با این طراحی U شکل  هر کس قصد ورود به فضاها را دارد ناگزیر باید از پایین به بالا حرکت کند که قدرت دفاعی افراد مهاجم را به صفر می‌رساند و این ساختار دفاعی به‌گونه‌ای است که تسلط کافی را برای مقابله با دشمن فراهم می‌کند.

علاوه بر این بر روی چاهک ها درپوش هایی سنگی تعبیه شده که در مواقع احساس خطر یا ورود دود به طبقات با تخته سنگ دریچه مسدود می شده است. در دهانه هر چاهک تعدادی قلوه سنگ دیده می شود که اگر دشمن قصد ورود به فضاها را داشته باشد با سنگ‌ها که حکم وسایل و ابزار دفاعی را داشته بر سر مهاجمین بکوبند.

 اتاق ها، که محل اسکان خانواده ها در زمان خطر بوده ، به شکل تو در تو و با راه رو های زاویه دار که دید مستقیم را با فضای بعدی از بین می برد ساخته شده است .

راه ورودی شهر از چاه های ساختگی در خانه ها بوده است . در هنگام درود افراد به شهر زیرزمینی ، فردی که جلوتر از همه بوده چراغ‌ها را روشن و آخرین نفر چراغ ها را خاموش می کرده تا اگر دشمنی به دنبال آنهاس است ، راه را پیدا نکند، راه رو ها به گونه ای طراحی شده که فقط یک نفر را از خود عبور می دهد .از  بعضی جاها باید به صورت خم  و در جاهایی هم باید به صورت سینه خیز عبور کرد.

همچنین ایجاد فضاهایی در بدنه دیوار ها برای استتار افراد در زمان تعقیب و گریز و راه های مخفی جهت غافلگیری دشمنان از شاخصه های دفاعی شهر به شمار می رود.

اویی
photo by Maral Afsarpour
اویی
photo by Maral Afsarpour

شهری زیر زمینی با همه امکانات

وقتی وارد اویی می شویم در واقع با شهری سرو کار داریم که دارای همه ی امکانات برای اسکان موقت اهالی یک شهر است . سرویس های بهداشتی ، پایاب برای دسترسی به آب و انبار آذوقه در شهر تعبیه شده است . برای تامین روشنایی آن  در ۲۰ سانتی متری زیر سقف و به فاصله ۱ متر در سراسر بدنه اتاق ها ، محلی برای چراغ های پیه سوز قرار دارد . یکی از چراغ های پیه سوز کشف شده در این شهر ، قدمتی ۷۰۰ ساله دارد.

اویی
photo by Maral Afsarpour
اویی

چرا این شهر به اویی معروف شد ؟

در لغت نامه دهخدا  « اوی » واژه‌ای  است  که در گویش کاشانی معادل « آهای » فارسی قرار می گیرد. به لحاظ  ساختار تو در تو و تاریک بودن شهر زیرزمینی در قدیم افراد برای پیدا کردن یکدیگر با صدای بلند با کلمه « اوی » همدیگر را صدا می‌کرده‌اند. همچنین گفته می شود که  مقنی ها برای هنگام حفر شهر زیرزمینی، برای جابه جایی خاک از ظرف هایی به نام دلو ، استفاده می کردند. وقتی دلو پر از خاک می‌شده مقنی فریاد می‌زده « اوی » و فردی که مسئول بالا کشیدن دلو بوده است با شنیدن آن متوجه می‌شده که باید دلو را بالا بکشد.

اویی

اطلاعات بازدید

شهر نوش آباد در ۵ کیلومتری شمال کاشان قرار دارد . پس از گذر از مدخل شهر ، تابلو ها تا رسیدن به مقصد شما را یاری خواهند کرد .شما می توانید همه روزه به غیر از ایام سوگواری ، با پرداخت ۲۵۰۰۰ ریال از ساعت ۹٫۰۰ الی ۱۹٫۰۰ از این مجموعه ی حیرت انگیز دیدن کنید.

اویی
photo by Arefeh Azarmi
اویی

پیشنهاد کارناوال

در صورت سفر به کاشان ، بازدید از اویی را در برنامه ی خود بگنجانید . در کنار بازدید از این شهر زیر زمینی می توانید بازدیدی هم از خانه های تاریخی کاشان و یا دیگر آثار تاریخی و فرهنگی شهر نوش آباد داشته باشید .

اویی

سخن آخر

هنوز هم کارشناسان در حال بررسی بیشتر این مجموعه هستند . شما چه نظری دارید ؟ آیا ممکن است این شهر ، تاریخ و حتی وسعتی بیشتر از تصور کارشناسان داشته باشد ؟ آیا این شهر رمز آلود را از نزدیک دیده اید ؟ در صورت بازدید ، نظرات خود را با دوستان کارناوالی خود به اشتراک بگذارید .

شهر زیر زمینی نوش آباد ؛ کاشان | اویی رازی در دل زمین
4.68 11

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...