رازهایی در تاریخ وجود دارند که هر چه زمان می گذرد و علم و تکنولوژی پیشرفت می کند، رسیدن به پاسخ آن ها دشوارتر می شوند به عنوان مثال با وجود امکاناتی که در حال حاضر در اختیار داریم اما باز هم برای چگونگی و دلیل ساخت برخی بناهای تاریخی توجیحی وجود ندارد.

یکی از رمزآلودهای تاریخ، مصر و فراعنه ی آن است؛ حکومت هایی که مطالعه ی آن ها و گنجینه هایی که از خود به یادگار گذاشته اند، هنوز هم جذاب و با سوال های بی پاسخ همراه است. برای دست یابی به پاسخ این سوال ها، انسان همواره در تلاش است. در یکی از همین تلاش ها در سال ۱۹۲۲ میلادی بود که پرده از راز بزرگی برداشته شد؛ آرامگاه توت عنخ آمون کشف شد…

در سال ۱۹۲۲ میلادی، مصرشناس و باستان شناس انگلیسی، هوارد کارتر بعد از سال ها تحقیق و مطالعه، آرامگاهی را کشف کرد که خبر از یک اتفاق بزرگ و تاثیر گذار در شاخت تاریخ مصر باستان می داد. او موفق شد تا آرامگاه توت عنخ آمون، یازدهمین فرعون مصر باستان که بین سال های ۱۳۲۷-۱۳۳۳ پیش از میلاد می زیست و او از نامدارترین فراعنه مصر باستان بود را کشف کند. جالب آن که این آرامگاه زمانی که کشف شد، تقریبا دست نخورده بود و اقلامی در آن به دست آمد که بسیار با ارزش بودند؛ تابوت طلائی، مجسمه آنوبیس (خدای مرگ و مردگان) و انواع و اقسام گلدان های تزئینی و حتی ماسکی که توت عنخ آمون با آن دفن شده بود، از جمله ی این کشفیات بودند.

این مقبره که قدمتی ۳ هزارساله داشت، زیر زمین مدفون شده بود و به همین دلیل از گزند دزدان و آسیب های مختلف در امان مانده بود.

در ادامه تصاویر را خواهیم دید که ما را با لحظات این کشف و مطالعات بعدی که روی آن صورت گرفت، آشنا می کند؛ تصاویری دیدنی از زمانی که مقبره فرعون مصر باز می شود تا آشنایی با ثروت او و اشیایی که با او دفن شده بودند…

 

همراه کارناوال تماشاگر تصاویر شگفت انگیزحفاری مقبره ی توت عنخ آمون باشید.

 

امروز بار دیگر تاریخ را ورق می زنیم، به دل آن می رویم و سفری متفاوت را تجربه می کنیم. به سرزمینی نام آشنا و مقدس خواهیم رفت که در میان ادیان مختلف از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است.

امروز به سرزمین مقدس خواهیم رفت؛ سرزمینی پهناور میان رود اردن و دریای مدیترانه که به سبب اهمیت و ارزشی که در میان یهودیان، مسیحیان و مسلمانان دارد، نزاع های زیادی را باعث شده است. نزاع هایی که همگی بر سر تصاحب این اراضی صورت گرفته اند. به عنوان مثال جنگ های صلیبی که بیش از صد سال به طول انجامید برای باز پس گیری این سرزمین از ترکان مسلمان سلجوقی اتفاق افتاد، سرزمینی که پیش از این سلجوقیان از اعراب و آن ها از امپراطوری روم شرقی تصاحب کرده بودند.

امروز قصد داریم تا سفری داشته باشیم به ۱۰۰ سال پیش این سرزمین تا با هم نگاهی به آخرین روزهای فرمانروایی امپراطوری عثمانی بر سرزمین مقدس داشته باشیم. در این تصاویر جالب کوه ها، اماکن مقدس و از همه جالب مردمانی را خواهید دید که در این سرزمین روزگار می گذراندند. به باغ های معنوی، آرامگاه ها، مناظر زیبای صحراها و کوه ها و زندگی سنتی و پیش پا افتاده مردم سری می زنیم و خود را در رمز و راز پنهان این سرزمین افسانه ای غرق می کنیم.

جالب است بدانید که این تصاویر که کمتر دیده شده اند، به همت گروه آموزش تصویری دانشگاه ایالتی اورگان در آمریکا گردآوری و در معرض نمایش قرار گرفته است.

کارناول شما را در این سفر تاریخی همراهی می کند.

گاهی اوقات سراغی از وسایل خاک خورده و انباشته شده انباری هایتان بگیرید. شاید چیزی آن جا باشد که فراموشش کرده باشید اما بتواند دنیایتان را تغییر دهد یا حداقل برای مدتی شما را به سال های دور، حتی پیش از تولدتان ببرد و در دورانی دیگر رهایتان کند. شاید از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها یادگاری با ارزشی پیدا کنید و کشفی تازه از خانواده تان داشته باشید.

این دقیقا کاری است که نایجل سورل ( Nigel Sorrell ) سال ۱۹۸۷ در اتاق زیر شیروانی خانه جدیدش انجام داد. او یک قوطی زنگ زده بیسکوئیت پیدا کرد که در آن خبری از بیسکوئیت های فاسد نبود، بلکه یک حلقه ۳۳ تایی فیلم چاپ نشده کوداک در آن پنهان شده بود. از آن جایی که سورل یک عکاس کنجکاو پزشکی قانونی بود، تصمیم گرفت تصاویری که امید زیادی به سالم ماندنشان نداشت را چاپ کند. خوشبختانه او موفق شد و به تصاویر بسیار با ارزشی از تاریخ انگلستان به ویژه در دوران جنگ جهانی اول دست یافت.

تصاویر مربوط به افسر دوم ارتش انگلستان آقای رالف واتس ( Ralph Ponsonby Watts ) طی ماموریت هایش به منطقه خاورمیانه در دوران جنگ جهانی اول می شد و بخشی از این مجموعه ارزشمند مربوط به اشغال بوشهر توسط قوای بریتانیا در دوران جنگ است. تصاویر دیگر مربوط به سفر آقای واتس و همراهانش بهه عمان، هند، تبت و بخش هایی از چین می شود.

تصاویری که در ادامه مشاهده خواهید کرد بخشی از مجموعه تصاویر آقای واتس است که در دهه ۱۹۲۰ و دوران اشغال بوشهر در این شهر زیبا به ثبت رسیده اند و زحمات نایجل سورل برای ساماندهی به این تصاویر بی نام و نشان هرگز فراموش نخواهد شد. او حدود بیست سال برای شناسایی اماکن و موقعیت جغرافیایی این تصاویر و همچنین سال های ثبتشان زمان گذاشت و پس از تکمیل تحقیقات و مرمت کامل عکس ها، این مجموعه در چندین نمایشگاه مختلف در معرض دید عموم قرار گرفت.

با کارناوال همراه شوید در سفر اکتشافی آقای واتس.

با ورق زدن تاریخ جهان اتفاقات تلخ وشیرین زیادی پیش رویمان قرار می گیرند که هر یک روایتگر داستان دوره ای از زندگی بشر بر روی کره ی زمین هستند. جنگ میان کشورها یکی از اتفاقاتی است که تلخی آن تا همیشه در خاطر انسان ها می ماند.

جنگ جهانی دوم، جنگی فراگیر درجهان بود که از  سپتامبر ۱۹۳۹ آغاز گردید و تا سپتامبر ۱۹۴۵ به طول انجامید. این جنگ مردم بسیاری را در کشورهای مختلف جهان به خود مشغول کرد و خسارات جانی و مالی زیادی را از خود بر جای گذاشت. به گواه تاریخ  این گسترده‌ترین جنگ در جهان بود که در آن بیش از ۱۰۰ میلیون نفر وادار به جنگیدن شدند و  تمام توان اقتصادی و علمی کشورها بر ساخت تسلیحات جنگی متمرکز گردید. در طول این جنگ بیش از ۷۰ میلیون نفر کشته شدند و خونین‌ترین درگیری انسان در طول تاریخ بشریت را رقم زدند.

یکی از نبردهای جنگ جهانی دوم که با نام نبرد نرماندی ( Invasion of Normandy ) شناخته می شود به منظور آزادسازی فرانسه اشغالی از نیروهای آلمان نازی صورت گرفت. در طی این نبرد نیروهای متفقین ( شامل کشورهایی همچون فرانسه، لهستان، بریتانیای کبیر، کانادا، استرالیا، ایالات متحده آمریکا و … ) در ۶ ژوئن ۱۹۴۴ در ساحلل نرماندی پیاده شدند و بزرگترین عملیات آبی – خاکی تاریخ آغاز شد. در نهایت این نیروها توانستند آلمان نازی را در جبهه نرماندی شکست دهند و به پیروزی برسند.

در ادامه برای لمس این واقعه ی تاریخی، تصاویری را با هم مرور می کنیم…

با کارناوال همراه باشید…

جنگ جهانی دوم

زمستان که می آید، طبیعت لباس سپیدش را بر تن می کند

با آمدن زمستان گویی زنگ آخر به صدا در آمده، زنگ آخری که می گوید چیزی تا پایان سال باقی نمانده است… ولوله ای به جان همه می افتد تا خود را برای پایان سال آماده کنند و به بهترین شکل ممکن به استقبال سال نو بروند. ایرانی ها بنا به سنت قدیمی شان در روزهای پایانی اسفند ماه، بساط سفره هفت سینشان را آماده می کنند. اما این مقدمات در میان هموطنان مسیحی متفاوت است. آنها بنا به سنت قدیمی خود، به جای برپایی سفره هفت سین، درخت کریسمس را برپا می کنند. درخت کریسمس چون نگین سبزی است که در فضای سرد و کم روح زمستان، در خانه ها می درخشد و با آوایی فرحبخش «سرود امید» را برای همگان زمزمه می کند. با مهربانی تمام طراواتش را هدیه می دهد و در آستانه شروع سرد سال، نویدبخش روزهای سبز و بهاری است.

بی شک درخت کاج و همیشه سبز کریسمس با تزئینات رنگارنگ و آویزهای جذابش، یکی از محبوب ترین بخش ها و نمادهای جشن شروع سال مسیحیان و تعطیلات سال نوی میلادی است. در شروع سال جدید ، کودکان با شوق آرزوهای رنگین خود را از آن می آویزند تا نقاشی مصوری باشد از همه خواسته ها؛ و سال نو را با امید و به شکلی متفاوت رقم میزنند. درخت کریسمس تنها یک درخت نیست چرا که به شمع محفل بدل می شود و هر ساله تمام اعضاء خانواده را دور هم جمع می کند تا لبخند و آغوش گرم خود را به یک دیگر هدیه دهند.

در کنار شومینه بنشینید، به زنگوله ها و چراغ های رنگین کریسمس نگاه کنید و داستان درخت کریسمس را به روایت کارناوال بشنوید.

درخت کریسمس

بخوان به نام پروردگارت، ناافسانه ای خون فشان در سفر به دوره ای ویژه در تاریخ جهان. شهری که قریب یک میلیون سکنه داشت. این نوشتار در صدد است که چکیده ای از تمدن اسلامى را در اندلس به سبک کارناوال  تصویر سازی کند. تمدنی که با حمله به غرب عربستان آغاز شد و تا اسپانیای امروزی پیش رفت. مهمان های ناخوانده ی اسپانیایی ها که راندنشان قریب ۸۰۰ سال به طول انجامید. خلاصه ای از مهم ترین اتفاقات این سال ها را خواهید خواند.

در سال هفتم هجری، پیامبر صلی الله علیه و آله دو ماه پس از امضای صلح حدیبیه، نامه هایی برای فرمانروایان سرزمینهای اطراف حجاز فرستاد و آنان را به پذیرش اسلام فرا خواند؛ نامه هایی برای امپراتور، پادشاهان و حاکمان ایران، روم، حبشه، مصر، یمامه، بحرین، اردن و حیره نوشت.نامه هایی که برخی از آنها از جمله ایران و روم که بزرگترین حکومت های آن زمان بودند آن را نپذیرفتند.

در قرن پنجم میلادی مسلمانان به اسپانیا یورش بردند. کشوری که سالیان سال رومیان بر آن حکومت می کردند. اندلس به اشغال اعراب درآمد.

نکته آنکه بدلیل فقدان تصاویر از آن زمان، از نقاشی های کهن و آلبومی از عکس های امروز اندلس داریم. دیگر آنکه اندکی قرآن برایت باز کردم در این خواندنی.

خواهید خواند: روزی روزگاری در اندلس، جامعه اسلامی، ماجرای حمله به اسپانیا، سقوط اندلس و باز پس گیری آن

چای دم کن در این پاییز و بنشین رو به روی صفحه ای که برایت نوشتم

همیشه خبرهایی را می شنویم و یا با رویداد هایی رو به رو می شویم که هیچ توجیه علمی و دلیلی که عقل پذیرای آن باشد برایش نمی یابیم؛ کمی کندوکاو می کنیم و باز به نتیجه ای نمی رسیم و یا گاهی با بی اعتنایی از کنار آن ها رد می شویم.

در طول تاریخ از این قبیل اتفاقات و اخباری که نمی دانیم باید آن ها را باور کنیم یا نه، زیاد رخ داده اند و در نهایت اگر هیچ دلیلی برای آن ها پیدا نکنیم دست به دامان موجودات فضایی، موجودات ماورای طبیعی و چیزهایی از این قبیل می شویم و باز هم این موضوعات در لایه ای از ابهام و رمز و راز پنهان می مانند تا در نهایت فراموش شوند.

اخباری چون صداهای مرموزی که در کانادا شنیده می شود، کشف شهرهایی فوق العاده که معماری ای خاص و غیر قابل باور دارند مانند شهر ماچوپیچو و یا حتی اجسادی که پس از سال ها از دل گور بیرون می آیند و سالم هستند یا هزازان هزار مورد دیگر…

امروز می خواهیم کمی در این موضوعات جستجو کنیم و ببینیم آیا سرانجام به نتیجه ای خواهیم رسید یا نه! به بازدید از جسد قدیسه ای می رویم که گویا پس از ۱۳۶ سال هنوز سالم مانده است. این قدیس مسیحی که نامش برنادت سوبیرو ( Bernadette Soubirous ) می باشد هم اکنون جسدش که پس از این همه سال سالم باقی مانده در معرض دید عموم قرار دارد.

با کارناوال همراه باشید تا به فرانسه و دیدار جسد برنادت برویم تا شاید پرده از راز ۱۳۷ سال سالم ماندن جسد این قدیسه برداریم.

” من کوروش هستم شاه جهان شاه بزرگ شاه نیرومند شاه بابل شاه سرزمین اکد شاه چهار گوشه جهان “

این کلمات نخستین جمله بخش دوم منشور کوروش می باشد. پادشاه دادگری که بیش از ۲۵۰۰ سال پیش در ایران زمین به پاخواست و بخشی از جهان همیشه در ظلم و ستم را در چنان صلح، آرامش و امنیتی قرار داد که اکنون انسان مدرن با تمامی پیشرفت های فرهنگی، فکری و به وجود آمدن ایدئولوژی های گوناگون در دستیابی به آن چندان موفق نبوده است.

پادشاهی که اکنون تمامی جهانیان از او به نیکی یاد می کنند. پادشاهی که آزاد اندیشی و تفکراتش در ۲۵ سده قبل هنوز برای مردم قرن ۲۱ باورنکردنی و خارق العاده می باشد.

اگر به دنیای کنونی نگاهی بیاندازید در هر گوشه ای از آن جنگ، فساد، تروریسم و . . . قلب هر انسانی را به درد می آورد و با این نگاه پس از خواندن منشوری که به دستور کوروش بزرگ نوشته شد، به عظمت این مرد بزرگ و فرهنگ و تاریخ ایران زمین پی خواهید برد. فرهنگی نابی که با گذشت سالیان دراز با فراز و نشیب های بسیاری که ایران زمین تجربه کرده است به پشتوانه چنین آثار و پیشنیه ای هنوز هم در رگ و ریشه مردمان آن همانند خون جریان دارد.

امروز قصد داریم به بررسی متن استوانه کوروش بپردازیم و از چرایی شهرت و اهمیت این استوانه کوچک اما ارزشمند آگاهی پیدا کنیم.

کارناوال را همراهی کنید.

گاه گردشگری را به عنوان پدیده ای نو در تاریخ بشر در نظر می گیرند حال آنکه تحرک جزء لاینفک زندگی انسان ها بوده است و شاید گردشگری هم پدیده ای برخاسته از همین تحرک همیشگی می باشد. به همین دلیل است که قدمت صنعت گردشگری را به آغازین لحظه های حیات انسان نسبت می دهند که تنها در طول زمان اشکال و اهداف آن دستخوش تغییر شده است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که این صنعت ریشه در تاریخ زندگی جمعی انسان ها دارد و از دوره های بسیار کهن به صورت های مختلف نوعی از گردشگری و جهانگردی رواج داشته است. مردم در تمدن های ماقبل تاریخ هم مجبور به جابه حایی بودند تا غذا به دست بیاورند، از خطر دوری کنند و یا به مناطق دارای آب و هوای بهتر بروند. با گذر زمان انگیزه هایی همچون تجارت و تبادل کالا آنها را به مسیرهای دورتری کشاند و ابعاد مسافرت را وسعت بخشید.

با گسترش امپراطوری های باستان، مسافرت های رسمی دولتی به منظور اعزام نمایندگان حکام به اماکن دوردست، برای جنگ ها و یا دریافت مالیات و خراج آغاز گردید. در دوره ی حکومت خانواده های سلطنتی در مصر بود که مسافرت با قصد تجارت و تفریح رواج یافت.

این سیر تکامل گردشگری تا به امروز نیز ادامه داشته است و هر روز ابعاد جدیدی در آن ظهور می کنند. قصد داریم قدم به قدم با تاریخ این صنعت همراه شویم و شما را با تاریخچه ی گردشگری آشنا کنیم.

کارناوال شما را به گشتی در تاریخچه صنعت گردشگری دعوت می کند…

تاریخچه گردشگری

جامعه ای را تصور کنید که بانوان آن تقریبا کنترل همه چیز را در دست دارند و در طبقات جامعه ی خود نسبت به مردان در مرتبه ی بالاتری قرار گرفته اند. شاید برای شما کمی درکش سخت باشد که چگونه ممکن است چنین مردمانی وجود داشته باشند. منظور این نیست که جامعه ی مرد سالار خوب است بلکه زن سالاری نیز خوب نیست. به احتمال زیاد شما نیز موافق تعادل میان ارزش های مردان و زنان در یک اجتماع باشید. آیا این امکان وجود دارد؟

در این مطلب سری می زنیم به قوم مینغکاباو که یکی از اقوام کشور اندونزی محسوب می شوند و در سوماترای غربی زندگی می کنند.

از ویژگی های این قوم باید به زن سالاری یا مادر سالار بودن آن ها اشاره کرد که ریشه ای تاریخی دارد و باز می گردد به سال های پیش، زمان شکل گیری اولیه قوم مینغکاباو در اندونزی.

با کارناوال همراه باشید در این سفر جالب و متفاوت به کشور اندونزی و سوماترای غربی.

شاید تعاریف و مفاهیم گردشگری کمی جدید و نو به نظر برسد. اما با تعاریف کنونی می توان به این موضو پی برد که پدیده گردشگری به سال های بسیار دوری باز می گردد. حتی در هزاران سال پیش افرادی برای تفریح، تجارت، آموزش، فریضه های مذهبی و . . . به مناطق دیگر سفر می کردند.

امروز به دنیای باستان سفر می کنیم تا با بخشی از زیرساخت ها، مراسم خاص و مقاصد گردشگری باستانی آشنا شویم.

راستی اگر دوس دارید پس از گشت و گذار در دنیای گردشگری باستانی، سفری نیز به آینده گردشگری داشته باشید مطلب نگاهی به گردشگری در دنیای آینده را به شما پیشنهاد می کنیم.

با کارناوال قدم به دنیای باستان بگذارید.

می خواهیم در کنار شما گشت و گذاری در گذشته داشته باشیم . برویم به زمان هایی دورتر …. البته نه آن قدر دور .

به زمانی می رویم که قدیمیتر ها خوب به یادش دارند و امروزی ها شاید کمتر تصویری از آن در ذهن داشته باشند . به میان کوچه و بازار می رویم تا گذشته ای هزار رنگ را با هم مرور کنیم . به دنیای بچه هایی می رویم که شاید امروز گرد سپیدی بر موهایشان جلوه می کند و خاطراتشان را با آب و تاب برایمان تعریف می کنند . خاطراتی که در دنیای امروز ما کمی گنگ است و مبهم .

اشتباه نکنید گذشته ای که از آن حرف می زنیم سیاه و سفید نیست اتفاقا برعکس سفر امروزمان خیلی رنگارنگ است . هر طرفش رنگی دارد از گوشه ای از دنیا ….

کوله بارتان را سنگین نکنید مقصدمان خیلی هم دور نیست . فقط کمی گرد و غبار فراموشی را بر چهره ی خود دارد . برای این سفر کافیست دل بسپارید به شیطنت های کودکان و کنجکاوی بزرگترها در قدیم …

شاید کمی هم رنگ نوستالژی به خود بگیرد و با مرور خاطرات شیرین لبخندی بنشاند به صورتتان … شاید خاطرات تلخ و شیرینتان جلوی چشمتان دوباره به تصویر کشیده شوند .

کارناوال می خواهد شما را به دنیای هزار رنگ شهر فرنگ ببرد و برای لحظاتی شما را در این دنیای زیبا غرق کند .

پس همه چیز را کنار بگذارید و با کارناوال به دنیایی دیگر در قدیم تر ها قدم بگذارید . مطمئن باشید پشیمانی در کار نخواهد بود .

با ما همراه باشید .

یکی از سرمایه های با ارزش هر کشور پارک های ملی هستند که در مناطق مختلف آن قرار گرفته اند. عمر برخی از این پارک های ملی می تواند بسیار قدیمی و حتی هزاران ساله باشند. پوشش گیاهی و جانوری، قسمت های گردشگری، منابع طبیعی و … می توانند جزئی از پارک ملی باشند و این به اهمیت این گنج ها می افزاید و آن ها را تبدیل به یکی از مهمترین دارایی های ملی می کند.

کشور آمریکا با داشتن پارک های ملی زیاد و فوق العاده در دنیا شناخته شده است و سالانه بسیاری برای دیدن طبیعت خاص این پارک ها به آمریکا سفر می کنند.

چندی پیش نقشه هایی از معروف ترین و محبوب ترین پارک های ملی آمریکا منتشر شد و برای اولین بار توانستیم نگاهی داشته باشم به گذشته و تغییرات آن ها، البته با نگاهی متفاوت و دقیق تر.

در این مطلب ۵ پارک ملی آمریکا را بررسی خواهیم کرد و با توجه به نقشه رمز و رازهای تاریخی آن ها را می شناسیم.

همراه با کارناوال باشید.

آرام بخوان،با دقت ببین
از آنجا که خاص است،
هم خودمان و هم دیدگاهمان..
چنین خواندیمش : شراب چرده
قول می دهیم،
وجودت با محتوایش اجین گشته و
گَردی سرخ بر تنت نشیند
و حیرتی سبز،
سراپایت را فرا گیرد
ما، کارناوال هستیم.

تلاش بی وقفه مان سبب گشت تا برایتان انفجاری سرخ را کنار دیوانی سبز پدید آوریم. قلمِ بلیغ خود را دل انگیز مالیدیم بر صفحه نمایشگرتان؛ چون ایمان داریم، لایقش هستید.

در گوشه ای از این جهان پهناور زنانی زندگی می کرده اند که به زنان قناری معروف هستند ، کارناوال می خواهد شما را با سرنوشت این زنان بیشتر آشنا کند.

برای متوجه شدن دلیل قناری شدن این زنان باید کمی با جنگ های جهانی آشنا شویم زیرا که آن ها نقش مهمی در جنگ جهانی اول ، غم انگیزترین پدیده ی تاریخ ایفا کرده اند و شاید آشنا نبودن با این زنان منصفانه نباشد .

زنان قناری معیشتی عادی و ساده داشتند تنها تفاوت آن ها با زنان دیگر آن بود که برای گذران زندگی بمب TNT تولید می کردند تا کمکی باشند برای پیروزی کشورشان در جنگ و رهایی مردم از فلاکت و بدبختی.

با کارناوال همراه باشید تا با سرنوشت این زنان آشنا شویم.

انسان از آغاز خلقت در افسانه و واقعیت به دنبال زندگی جاودانه بوده و هنوز هم دست از تلاش در این زمینه بر نداشته است .

از نظر علمی تحقیقات زیادی روی بدن انسان انجام شده است تا بلکه عمر زیادتری داشته باشیم و همه روزه تبلیغات بسیاری درباره ی زندگی سالم و ورزش و خوراکی های غیرشیمیایی می بینیم که همه در راستای طول عمر بیشتر بشر است.

در افسانه ها داستان هایی درباره ی اکسیر عمر جاودانه و جوانی شنیده ایم که تاکیدی بر همین موضوع و توجه دیرین بشر به آن است، برخی انسان ها هنگامی که از عمر جاودانه نا امید می شدند به فکر زندگی در جهان دیگر می افتادند به همین دلیل اجسادشان را مومیایی می کردند و اشیای گرانبهایشان را با آنان در گور می نهادند به امید زندگی در جهان دیگر، در برخی از تمدن ها هم اعتقادشان بر مومیایی کردن اجساد بود و از روی اعتقادات دینی و ملی این کار را انجام می دادند، به همین دلیل امروزه مومیایی های زیادی سراسر جهان پنهان شده اند .

یکی از مومیایی های مشهور دنیا که تا حد زیادی تا به امروز سالم مانده است مومیایی حتشپسوت نخستین فرعون زنی که تا به حال به شکل رسمی بر مصر حکومت می‌کرده است می باشد که کارناوال امروز قصد دارد از نزدیک به ملاقاتش برود ، با ما همراه باشید.

جنگ یکی از نفرت انگیزترین پدیده هایی است که بشر مسببش شده ، همیشه پیکان تیز جنگ در درجه ی اول به سوی مردم است، سالها بعد از جنگ ها هم هنوز ملت جنگ زده با آسیب هایش دست و پنجه نرم می کنند.

اوج این پدیده ی خونین به زمان جنگهای جهانی اول و دوم باز می گردد؛ همه ی دنیا درگیر خون و خونریزی بودند و همچنان هم آثار حمله ها و صدمات در برخی نقاط جهان دیده می شود، یکی از جنگ های بسیار وحشتناک جنگ جهانی دوم در روسیه اتفاق افتاد و استالین گراد نام داشت ، جنگی میان روس و آلمان ها که منطقه ی ولگوگراد روسیه را با خاک یکسان کرد.

عواقب و سختی های این جنگ آن قدر عظیم بود که هنوز از ذهن روس ها پاک نشده است، به یاد این جنگ خونین تندیس بزرگی در شهر استالین گراد ساخته شده است که کارناوال می خواهد به آن سر بزند، همراهمان باشید تا با دومین مجسمه ی عظیم جهان آشنا شویم.

ایران مهد فرهنگ و هنر است و قدمت تمدنش چیزی کم از قدمت تاریخ ندارد، مایه ی سرافکندگی است اگر از تمدن پر افتخارمان بی خبر باشیم ؛ در این مطلب کارناوال می خواهد به گوشه ای از این تاریخ پرشکوه بپردازد تا تلنگری باشد برای شروع حرکت و امید برای زنده نگه داشتن ایران با عظمتمان.

صنعت فرش بافی از دیرین در کشورمان رونق داشته و هنوز هم در دنیا بی رقیب است، این حرف را زیاد شنیده ایم اما سند و مدرکمان برای صحت این موضوع چیست؟

امروز بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت و به دیدار قالیچه ای می رویم که کهن ترین قالیچه ی جهان می باشد، قالی پازیریک ، افتخار ایران و ایرانیان، با ما همراه باشید تا سری به تمدن دیرینه ی پر شکوهمان بزنیم.

کشتی نوح را همگی به خوبی میشناسیم و همینطور سرگذشت آن را. این که در پایان طوفان بار دیگر حیات به زمین بازگشت و موجودات در آن پراکنده شدند. در کتاب های آسمانی این واقعه نوشته شده ولی بسیاری بر این عقیده هستند که داستانی بیش نیست. هرچه باشد امروزه با توجه به اطلاعاتی که در کتاب های مقدس مانند انجیل آمده کشتی نوح را ساخته اند ، در ابعادی واقعی.

این اتفاق در کشور آمریکا و شهر کنتاکی رخ داده و بسیاری را مجذوب خود کرده است .

تصور کنید در کنار یک کشتی بسیار بزرگ ایستاده اید ، کشتی که ممکن است در روزگار قدیم از طوفانی بزرگ به همراه حیواناتی که در خود جای داده بود نجات پیدا کرده است و حیات این گونه بر روی زمین ادامه پیدا کرده است.

همراه با کارناوال باشید تا با این کشتی بیشتر آشنا شویم.

امروز می خواهیم به مکانی باستانی برویم. جایی که بعد از ۳ دهه که از کشف آن می گذرد هنوز هم، عجیب و مرموز است.

همه اطلاعاتی که درباره این مکان وجود دارد در حد گمان و فرضیه است و هنوز هم محققان بسیاری در حال تحقیق بر روی آن هستند.

این جا در نزدیکی سرزمین آشنا به سرما یعنی آلاسکا و آب های اقیانوس واقع شده و نام آن “تیگران” Yttygran می باشد.

جزیره ای است نه چندان بزرگ و عریض، اما نام و نشانی آن مشهور است. بر روی آن نمادهایی استخوانی وجود دارند که می گویند به جا مانده از نهنگ ها است.

حتما تعجب خواهید کرد اما در کمال ناباوری استخوان های نهنگ های غول پیکر سر از خاک این جغرافیای مرموز بیرون آورده اند و مانند تخته سنگ های غول پیکر از دور خودنمایی می کنند.

در ادامه همراه کارناوال باشید تا از جزیره “تیگران” بیشتر بدانیم.

صفحه 1 از 3123
This is search results
در حال بارگذاری ...