گاه گردشگری را به عنوان پدیده ای نو در تاریخ بشر در نظر می گیرند حال آنکه تحرک جزء لاینفک زندگی انسان ها بوده است و شاید گردشگری هم پدیده ای برخاسته از همین تحرک همیشگی می باشد. به همین دلیل است که قدمت صنعت گردشگری را به آغازین لحظه های حیات انسان نسبت می دهند که تنها در طول زمان اشکال و اهداف آن دستخوش تغییر شده است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که این صنعت ریشه در تاریخ زندگی جمعی انسان ها دارد و از دوره های بسیار کهن به صورت های مختلف نوعی از گردشگری و جهانگردی رواج داشته است. مردم در تمدن های ماقبل تاریخ هم مجبور به جابه حایی بودند تا غذا به دست بیاورند، از خطر دوری کنند و یا به مناطق دارای آب و هوای بهتر بروند. با گذر زمان انگیزه هایی همچون تجارت و تبادل کالا آنها را به مسیرهای دورتری کشاند و ابعاد مسافرت را وسعت بخشید.

با گسترش امپراطوری های باستان، مسافرت های رسمی دولتی به منظور اعزام نمایندگان حکام به اماکن دوردست، برای جنگ ها و یا دریافت مالیات و خراج آغاز گردید. در دوره ی حکومت خانواده های سلطنتی در مصر بود که مسافرت با قصد تجارت و تفریح رواج یافت.

این سیر تکامل گردشگری تا به امروز نیز ادامه داشته است و هر روز ابعاد جدیدی در آن ظهور می کنند. قصد داریم قدم به قدم با تاریخ این صنعت همراه شویم و شما را با تاریخچه ی گردشگری آشنا کنیم.

کارناوال شما را به گشتی در تاریخچه صنعت گردشگری دعوت می کند…

تاریخچه گردشگری

جامعه ای را تصور کنید که بانوان آن تقریبا کنترل همه چیز را در دست دارند و در طبقات جامعه ی خود نسبت به مردان در مرتبه ی بالاتری قرار گرفته اند. شاید برای شما کمی درکش سخت باشد که چگونه ممکن است چنین مردمانی وجود داشته باشند. منظور این نیست که جامعه ی مرد سالار خوب است بلکه زن سالاری نیز خوب نیست. به احتمال زیاد شما نیز موافق تعادل میان ارزش های مردان و زنان در یک اجتماع باشید. آیا این امکان وجود دارد؟

در این مطلب سری می زنیم به قوم مینغکاباو که یکی از اقوام کشور اندونزی محسوب می شوند و در سوماترای غربی زندگی می کنند.

از ویژگی های این قوم باید به زن سالاری یا مادر سالار بودن آن ها اشاره کرد که ریشه ای تاریخی دارد و باز می گردد به سال های پیش، زمان شکل گیری اولیه قوم مینغکاباو در اندونزی.

با کارناوال همراه باشید در این سفر جالب و متفاوت به کشور اندونزی و سوماترای غربی.

%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%a7%d9%840

شاید تعاریف و مفاهیم گردشگری کمی جدید و نو به نظر برسد. اما با تعاریف کنونی می توان به این موضو پی برد که پدیده گردشگری به سال های بسیار دوری باز می گردد. حتی در هزاران سال پیش افرادی برای تفریح، تجارت، آموزش، فریضه های مذهبی و . . . به مناطق دیگر سفر می کردند.

امروز به دنیای باستان سفر می کنیم تا با بخشی از زیرساخت ها، مراسم خاص و مقاصد گردشگری باستانی آشنا شویم.

راستی اگر دوس دارید پس از گشت و گذار در دنیای گردشگری باستانی، سفری نیز به آینده گردشگری داشته باشید مطلب نگاهی به گردشگری در دنیای آینده را به شما پیشنهاد می کنیم.

با کارناوال قدم به دنیای باستان بگذارید.

کارناوال شاخص0

می خواهیم در کنار شما گشت و گذاری در گذشته داشته باشیم . برویم به زمان هایی دورتر …. البته نه آن قدر دور .

به زمانی می رویم که قدیمیتر ها خوب به یادش دارند و امروزی ها شاید کمتر تصویری از آن در ذهن داشته باشند . به میان کوچه و بازار می رویم تا گذشته ای هزار رنگ را با هم مرور کنیم . به دنیای بچه هایی می رویم که شاید امروز گرد سپیدی بر موهایشان جلوه می کند و خاطراتشان را با آب و تاب برایمان تعریف می کنند . خاطراتی که در دنیای امروز ما کمی گنگ است و مبهم .

اشتباه نکنید گذشته ای که از آن حرف می زنیم سیاه و سفید نیست اتفاقا برعکس سفر امروزمان خیلی رنگارنگ است . هر طرفش رنگی دارد از گوشه ای از دنیا ….

کوله بارتان را سنگین نکنید مقصدمان خیلی هم دور نیست . فقط کمی گرد و غبار فراموشی را بر چهره ی خود دارد . برای این سفر کافیست دل بسپارید به شیطنت های کودکان و کنجکاوی بزرگترها در قدیم …

شاید کمی هم رنگ نوستالژی به خود بگیرد و با مرور خاطرات شیرین لبخندی بنشاند به صورتتان … شاید خاطرات تلخ و شیرینتان جلوی چشمتان دوباره به تصویر کشیده شوند .

کارناوال می خواهد شما را به دنیای هزار رنگ شهر فرنگ ببرد و برای لحظاتی شما را در این دنیای زیبا غرق کند .

پس همه چیز را کنار بگذارید و با کارناوال به دنیایی دیگر در قدیم تر ها قدم بگذارید . مطمئن باشید پشیمانی در کار نخواهد بود .

با ما همراه باشید .

shahrefarang02055

یکی از سرمایه های با ارزش هر کشور پارک های ملی هستند که در مناطق مختلف آن قرار گرفته اند. عمر برخی از این پارک های ملی می تواند بسیار قدیمی و حتی هزاران ساله باشند. پوشش گیاهی و جانوری، قسمت های گردشگری، منابع طبیعی و … می توانند جزئی از پارک ملی باشند و این به اهمیت این گنج ها می افزاید و آن ها را تبدیل به یکی از مهمترین دارایی های ملی می کند.

کشور آمریکا با داشتن پارک های ملی زیاد و فوق العاده در دنیا شناخته شده است و سالانه بسیاری برای دیدن طبیعت خاص این پارک ها به آمریکا سفر می کنند.

چندی پیش نقشه هایی از معروف ترین و محبوب ترین پارک های ملی آمریکا منتشر شد و برای اولین بار توانستیم نگاهی داشته باشم به گذشته و تغییرات آن ها، البته با نگاهی متفاوت و دقیق تر.

در این مطلب ۵ پارک ملی آمریکا را بررسی خواهیم کرد و با توجه به نقشه رمز و رازهای تاریخی آن ها را می شناسیم.

همراه با کارناوال باشید.

karnaval0

آرام بخوان،با دقت ببین
از آنجا که خاص است،
هم خودمان و هم دیدگاهمان..
چنین خواندیمش : شراب چرده
قول می دهیم،
وجودت با محتوایش اجین گشته و
گَردی سرخ بر تنت نشیند
و حیرتی سبز،
سراپایت را فرا گیرد
ما، کارناوال هستیم.

تلاش بی وقفه مان سبب گشت تا برایتان انفجاری سرخ را کنار دیوانی سبز پدید آوریم. قلمِ بلیغ خود را دل انگیز مالیدیم بر صفحه نمایشگرتان؛ چون ایمان داریم، لایقش هستید.

شراب چرده karnaval.ir1

در گوشه ای از این جهان پهناور زنانی زندگی می کرده اند که به زنان قناری معروف هستند ، کارناوال می خواهد شما را با سرنوشت این زنان بیشتر آشنا کند.

برای متوجه شدن دلیل قناری شدن این زنان باید کمی با جنگ های جهانی آشنا شویم زیرا که آن ها نقش مهمی در جنگ جهانی اول ، غم انگیزترین پدیده ی تاریخ ایفا کرده اند و شاید آشنا نبودن با این زنان منصفانه نباشد .

زنان قناری معیشتی عادی و ساده داشتند تنها تفاوت آن ها با زنان دیگر آن بود که برای گذران زندگی بمب TNT تولید می کردند تا کمکی باشند برای پیروزی کشورشان در جنگ و رهایی مردم از فلاکت و بدبختی.

با کارناوال همراه باشید تا با سرنوشت این زنان آشنا شویم.

شاخص0

انسان از آغاز خلقت در افسانه و واقعیت به دنبال زندگی جاودانه بوده و هنوز هم دست از تلاش در این زمینه بر نداشته است .

از نظر علمی تحقیقات زیادی روی بدن انسان انجام شده است تا بلکه عمر زیادتری داشته باشیم و همه روزه تبلیغات بسیاری درباره ی زندگی سالم و ورزش و خوراکی های غیرشیمیایی می بینیم که همه در راستای طول عمر بیشتر بشر است.

در افسانه ها داستان هایی درباره ی اکسیر عمر جاودانه و جوانی شنیده ایم که تاکیدی بر همین موضوع و توجه دیرین بشر به آن است، برخی انسان ها هنگامی که از عمر جاودانه نا امید می شدند به فکر زندگی در جهان دیگر می افتادند به همین دلیل اجسادشان را مومیایی می کردند و اشیای گرانبهایشان را با آنان در گور می نهادند به امید زندگی در جهان دیگر، در برخی از تمدن ها هم اعتقادشان بر مومیایی کردن اجساد بود و از روی اعتقادات دینی و ملی این کار را انجام می دادند، به همین دلیل امروزه مومیایی های زیادی سراسر جهان پنهان شده اند .

یکی از مومیایی های مشهور دنیا که تا حد زیادی تا به امروز سالم مانده است مومیایی حتشپسوت نخستین فرعون زنی که تا به حال به شکل رسمی بر مصر حکومت می‌کرده است می باشد که کارناوال امروز قصد دارد از نزدیک به ملاقاتش برود ، با ما همراه باشید.

شاخص0

جنگ یکی از نفرت انگیزترین پدیده هایی است که بشر مسببش شده ، همیشه پیکان تیز جنگ در درجه ی اول به سوی مردم است، سالها بعد از جنگ ها هم هنوز ملت جنگ زده با آسیب هایش دست و پنجه نرم می کنند.

اوج این پدیده ی خونین به زمان جنگهای جهانی اول و دوم باز می گردد؛ همه ی دنیا درگیر خون و خونریزی بودند و همچنان هم آثار حمله ها و صدمات در برخی نقاط جهان دیده می شود، یکی از جنگ های بسیار وحشتناک جنگ جهانی دوم در روسیه اتفاق افتاد و استالین گراد نام داشت ، جنگی میان روس و آلمان ها که منطقه ی ولگوگراد روسیه را با خاک یکسان کرد.

عواقب و سختی های این جنگ آن قدر عظیم بود که هنوز از ذهن روس ها پاک نشده است، به یاد این جنگ خونین تندیس بزرگی در شهر استالین گراد ساخته شده است که کارناوال می خواهد به آن سر بزند، همراهمان باشید تا با دومین مجسمه ی عظیم جهان آشنا شویم.

شاخص0

ایران مهد فرهنگ و هنر است و قدمت تمدنش چیزی کم از قدمت تاریخ ندارد، مایه ی سرافکندگی است اگر از تمدن پر افتخارمان بی خبر باشیم ؛ در این مطلب کارناوال می خواهد به گوشه ای از این تاریخ پرشکوه بپردازد تا تلنگری باشد برای شروع حرکت و امید برای زنده نگه داشتن ایران با عظمتمان.

صنعت فرش بافی از دیرین در کشورمان رونق داشته و هنوز هم در دنیا بی رقیب است، این حرف را زیاد شنیده ایم اما سند و مدرکمان برای صحت این موضوع چیست؟

امروز بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت و به دیدار قالیچه ای می رویم که کهن ترین قالیچه ی جهان می باشد، قالی پازیریک ، افتخار ایران و ایرانیان، با ما همراه باشید تا سری به تمدن دیرینه ی پر شکوهمان بزنیم.

شاخصصصص0

کشتی نوح را همگی به خوبی میشناسیم و همینطور سرگذشت آن را. این که در پایان طوفان بار دیگر حیات به زمین بازگشت و موجودات در آن پراکنده شدند. در کتاب های آسمانی این واقعه نوشته شده ولی بسیاری بر این عقیده هستند که داستانی بیش نیست. هرچه باشد امروزه با توجه به اطلاعاتی که در کتاب های مقدس مانند انجیل آمده کشتی نوح را ساخته اند ، در ابعادی واقعی.

این اتفاق در کشور آمریکا و شهر کنتاکی رخ داده و بسیاری را مجذوب خود کرده است .

تصور کنید در کنار یک کشتی بسیار بزرگ ایستاده اید ، کشتی که ممکن است در روزگار قدیم از طوفانی بزرگ به همراه حیواناتی که در خود جای داده بود نجات پیدا کرده است و حیات این گونه بر روی زمین ادامه پیدا کرده است.

همراه با کارناوال باشید تا با این کشتی بیشتر آشنا شویم.

کشتی نوح0

امروز می خواهیم به مکانی باستانی برویم. جایی که بعد از ۳ دهه که از کشف آن می گذرد هنوز هم، عجیب و مرموز است.

همه اطلاعاتی که درباره این مکان وجود دارد در حد گمان و فرضیه است و هنوز هم محققان بسیاری در حال تحقیق بر روی آن هستند.

این جا در نزدیکی سرزمین آشنا به سرما یعنی آلاسکا و آب های اقیانوس واقع شده و نام آن “تیگران” Yttygran می باشد.

جزیره ای است نه چندان بزرگ و عریض، اما نام و نشانی آن مشهور است. بر روی آن نمادهایی استخوانی وجود دارند که می گویند به جا مانده از نهنگ ها است.

حتما تعجب خواهید کرد اما در کمال ناباوری استخوان های نهنگ های غول پیکر سر از خاک این جغرافیای مرموز بیرون آورده اند و مانند تخته سنگ های غول پیکر از دور خودنمایی می کنند.

در ادامه همراه کارناوال باشید تا از جزیره “تیگران” بیشتر بدانیم.

جزیره نهنگ110

حدود ۱۰۰ سال پیش حمله های متعددی در سواحل نیوجرسی و حتی رودخانه های آن توسط کوسه ای صورت گرفت و یا بهتر است بگوییم کوسه هایی و این آغازی بود برای شروع ترس شناگران از این شکارچیان وحشتناک . این حمله های به قدری ترسناک و شوک آور بود که بعد ها الهام بخش فیلم های زیادی در صنعت سینما شد و امروزه نیز ردپای این ترس از کوسه ها را می توان میان مردم یافت .

شاید بسیاری از کوسه ها بترسند ولی واقعیت چیز دیگری می باشد .

خود را آماده کنید به همراه هم به ۱۰۰ سال پیش سفر خواهیم کرد و ترس را تجربه می کنیم ، ترس از کوسه ها .

همراه با کارناوال باشید .

کوسه0

همه چیز از افکار و ایده های نو آغاز می شود، امروز می خواهیم به یکی از همین ایده های نو که سالیان دور در ذهنی کنجکاو جرقه خورده است بپردازیم.

کشتی پرنده…

انسان با اختراع هواپیما به رویای پرواز در آسمان بی کران دست یافت و بار دیگر لذت رسیدن به آرزوهایش را تجربه کرد اما داشتن وسیله ای که بتواند هم در آب و هم در آسمان حرکت کند ایده ای جدید بود و مورد استقبال زیادی قرار گرفت ، جالب است بدانید پیش از این کشتی پرنده که امروز می خواهیم به آن بپردازیم ، دو کشتی پرنده ی دیگر هم ساخته شده است اما هیچ کدام مسافربری و لوکس نبوده اند و تنها کشتی دورنیر ( Dornir ) توانست ایده ی کشتی پرنده را به طور کامل تحقق ببخشد.

این کشتی پرنده اولین و بزرگترین کشتی پرنده ی جهان است ، می خواهیم بیشتر با این کشتی لوکس و زیبا آشنا شویم.

با کارناوال همراه باشید .

 

شاخص 0

صندلی الکترونیکی که در طی ۶۶ سال ۳۱۵ نفر را به کام مرگ فرستاد . مردی به همراه ۲ مامور وارد اُتاق می شد ، او را به صندلی می بستند و سپس مرد خود را تنها در اُتاقی تقریبا تاریک می دید .

روی سرش کلاهی فلزی می گذاشتند و سپس برق قوی از سر او به بقیه ی نقاط بدنش انتقال می یافت و او می مرد .

این روش اعدام امروزه مورد استفاده قرار نمی گیرد و غیر قانونی می باشد . 

همراه کارناوال باشید تا داستان یکی از این صندلی های اعدام را بشنویم .

قدیمی سرزنده karnaval.ir0

جنگ انقلاب آمریکا ، دورانی که شاید بتوان گفت آینده ی این کشور را رقم زد . مردان زیادی کشته شدند و خون های زیادی نیز ریخته شد . علت آغاز این نبرد مالیات بستن بدون نمایندگی و تصویب قوانین تاوزنوند و قهری بود . این جنگ بزرگ در ۱۹ آوریل ۱۷۷۵ آغاز شد و در ۳ سپتامبر ۱۸۸۳ به پایان رسید .

نتیجه ی جنگ چه بود ؟ صلح پاریس و استقلال آمریکا .

جنگ انقلاب آمریکا را می توان نتیجه ی انقلاب سیاسی این کشور دانست . شاید با خود بگویید که این جنگ ها و کشته شدن این همه انسان برای چیست و در پاسخ به شما می توانیم بگوییم که جنگ همواره در طول تاریخ به همراه بشر بوده و هیچ گاه نمی توان آن را به دور از بشر متصور شد .

در این مطلب می خواهیم به همراه هم نگاهی داشته باشیم به ۹ گنجینه ی به جا مانده از آن دوران که بزودی و در ماه آپریل در موزه ی شهر فیلادلفیا به نمایش عمومی در خواهد آمد .

خوب آن دوران تصور کنید . زمانی که جنگ آمریکا را در گیر خود کرده بود و مردمان به دنبال آزادی و استقلال بودند .

همراه کارناوال باشید .

جنگ0

اگر شما هم مثل من عاشق ماجراجویی ، روبرو شدن با تجربه های جدید و هیجانانگیز و همین طور گشت و گذار در مکانهای تاریک و مخوف و دلهره آور هستین …

اگر دقیقا به همان اندازه ای که از بودن در این مکانها می ترسید، لذت هم می برید…

پس خود را آماده کنید تا سفری به یک جزیره ی متروک و مرموز داشته باشیم .

سفری سرشار از هیجان به ژاپن در پیش است ، سفری که در پایان هزاران سوال را در ذهن تو بی جواب باقی می گذارد.

همراه کارناوال باشید تا سفر را آغاز کنیم .

karnaval.ir0

یک لحظه دست نگهدارید! نفس نکشید!

ممکن است نفس بعدی که می‌کشید، بازدم یک دایناسور از میلیون‌ها سال قبل باشد.

حالا می توانید هوا را آرام به داخل شش هایتان فرو ببرید… . حس دایناسور بودن ندارید!؟

شاید باور کردنش عجیب وسخت باشد اما حقیقت دارد ، چون هوا در حقیقت مخلوطی از چند گاز است .

همراه کارناوال باشید.

دایناسور KARNAVAL.IR0

در طول جنگ جهانی دوم آلمان نازی در سواحل غربی فرانسه و نروژ پناهگاهی را ساخته بود . این پناهگاه ها در زمان نبرد نرمانی برای آلمان ها بسیار مهم بود و به آن ها کمک زیادی کرد . امروز ، بعد از گذشت ۷۰ سال هنوز این پناهگاه ها استوار ایستاده اند و برای ما داستان هایی از دوران جنگ را تعریف می کنند .

حال چرا هنوز این پناهگاه ها وجود دارند ؟ دلیلش این است که از بین بردن و یا جا به جا کردن آن ها بسیار سخت و دشوار است . در ادامه عکس هایی که می بینید این موضوع را به خوبی به شما نشان خواهد داد .

جنگ ، این بلای خانمان سوز از دیرباز به همراه بشر بوده و هست و خواهد بود .

بعد از هر جنگی تنها چیزی که باقی می ماند ویرانی است و مردمانی که عزیزان و خانه های خود را از دست داده اند .

همراه با کارناوال باشید تا شما را به دوران جنگ جهانی دوم ببریم و از این پناهگاه ها دیدن کنید .

پناهگاه جنگ جهانی دوم0

مقصد این بار کارناوال مکانی است در ترکیه، جایی بر بلندای کوه ها و جغرافیایی سرشار از راز های تاریخی پر فراز ونشیب .

به کوه نمرود خواهیم رفت، جایی که در دامنه هایش اشکالی محبوس در مجسمه هایی غول پیکر نقش بسته و این اشکال یاد آور چهره ی خدایان باستانی و تاریخ پادشاهانی نیک سیرت است.

در میان آن ها نقوش حیواناتی نمادین هم چون عقاب و شیر را هم می بینیم که هرکدام نماد و نشانه ای خاص هستند.

در ادامه کارناوال را همراهی کنید تا از کوه نمرود، مکانی با مجسمه های غول پیکر بیشتر بدانیم .

کوه نمرود0
صفحه 1 از 3123
This is search results
در حال بارگذاری ...