نروژ

آسمان، پدیده بی کران عالم هستی پر از شناخته ها و ناشناخته ها است که بارها و بارها در طول زندگی سبب شده سر بلند کنیم و به این خلقت اعجاب انگیز نظر بیاندازیم. آسمان برای همه ما پر از خاطره است؛ از تشبیه ابرها به اشکال مختلف گرفته تا طلوع و غروب های دل انگیزی که از چشم اندازهای مختلف به نظاره نشسته ایم یا حتی آن هنگامی که مشتاقانه در پی خبر خسوف و کسوف مدتها به آسمان خیره مانده ایم. ستاره ها نیز بخش عظیمی از خاطرات آسمان در ذهن ما هستند؛ آن زمان که به دنبال صور فلکی آسمان را رصد کرده ایم و بارهایی که به امید دیدن شهاب سنگ ها تمام عظمت بالای سرمان را کاویده ایم. صبح و شب فرقی ندارد، آنچه هست همه زیبایی است.

اما به راستی آسمان در همه جای دنیا یک رنگ است؟ اگر دوست دارید جواب سوالتان را بگیرید در این سفر هیجان انگیز به شمال نروژ با ما همراه باشید تا این بار حضور شفق در آسمان را با هم تجربه کنیم.

در این مطلب به سراغ تصاویری ناب و حیرت انگیز از سفر دوازده روزه ی دیمون بکفورد Damon Beckford ) و دوست ماجراجویش میکا پکا مارکانن Mika-Pekka Markkanen ) به شمال نروژ می رویم و شما را هم با تجربه عجیب و منحصر به فرد آن ها آشنا می کنیم.

دیمون بکفورد عکاسی آماتور و اهل فنلاند که عاشق کشف جهان و ثبت زیبایی های آن در طول سفرهایش است.

او به همراه دوستش در مدت دوازده روز، ۳۵۰۰ کیلومتر را با اتومبیل نه چندان لوکس و مجهزشان از فنلاند تا نروژ رانندگی کردند و به جزایر سنجا و لوفوتن در شمال نروژ رفته اند و سپس به فنلاند بازگشتند. در  طول این سفر آن ها در چادر، اتومبیل یا غار اقامت کردند، هر چند که در سرمای زمستانی نروژ این امر بعید است اما آن ها تجربه اش کردند. این سفر هیجان انگیز برایشان پر از خاطره و ماجراجویی بوده؛ آن ها در هیچ هتل لوکس و گرانی اقامت نداشته اند و یا حتی تفریحات خاصی را تجربه نکرده اند اما آن قدر این سفر برایشان خاطره انگیز و خاص بوده که دیمون آن را به مانند گذران تعطیلات در یک هتل چند میلیون ستاره ای توصیف کرده است.

 

کارناوال شما را به تماشای آسمان از جنسی دیگر دعوت می کند.

 

شفق قطبی نروژ

سفری خواهیم داشت به شهری که گویی بر روی آب ساخته شده.

شب همه جا را مه می گیرد همه چیز رنگارنگ به نظر می رسد و دلیل آن آسمان شب و نور خانه هاست.

همراه با کارناوال باشید.

شهری را تصور کنید که بر پهنه ی آرام دریایی در شمال اروپا قرار گرفته و در شب و روز بسیار متفاوت تر از آن چیزی هست که به نظر می رسد. به هنگام صبح زمانی که خورشید کمی گرما به این سرزمین یخ زده هدیه می دهد همه جا سفید و روشن است ولی زمانی که شب فرا می رسد آسمان پر می شود از ستاره هایی که در زمینه ای سبز و آبی رنگ صف کشیده اند.

زمان در حال گذر است ولی زیبایی های السوند هیچگاه تمام نمی شوند.

فصل تابستان است برف ها آب شده اند ولی در کوهستان های اطراف هنوز می توان برف هایی را دید که گویی نمی خواهند السوند را ترک گویند. در شهر که حرکت می کنیم آبراه هایی را میان خیابان و خانه ها می توان دید که در آرامشی خاص همانند مارهایی بزرگ بر روی تن شهر خوابیده اند.

مردمان شهر سالیان سال است که با این شهر هماره بوده اند و همراه خواهند بود.

در این ویدیو شاهد زیبایی ها و شگفتی های شهری هستیم به نام السوند که در کشور نروژ قرار گرفته و به دلیل نوع ساخت و همینطور طبیعتش مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می گیرد. با تماشای این ویدیو متوجه خواهید شد که این شهر به چه اندازه شگفت انگیز خواهد بود.

به سرزمینی قدم می گذاریم که در کنار دریاچه ای جادویی قرار گرفته.

این جا شهر رویایی برگن در کشور نروژ می باشد.

همراه با کارناوال باشید.

برایتان از کوه ها بگویم یا دره هایی عمیق و زیبا؟ از دریاچه ای بگویم که مردمان این سرزمین را سالیان سال است در کنار هم جمع کرده؟ برگن شهری است افسانه ای در کشور نروژ که از حیث زیبایی هیچ کم ندارد. در قسمتی از شهر کوه هایی بزرگ دیده می شود و در بخش دیگری از شهر دریاچه و دشتی مسطح و سرسبز. به دلیل موقعیت جغرافیایی برگن شرایط آب و هوایی در بیشتر فصول سال سرد است و شاهد بارش برف و باران خواهیم بود.

زمانی که وارد برگن می شوید محال است که محو زیبایی های خانه ها و نوع معماری آن ها نشوید؛ خانه هایی را تصور کنید که سقفی شیروانی و قرمز و نارنجی به رنگ برگ های پاییزی دارند و در کنار برف های سفید رنگ می درخشند.

در برگن خبری از غم و اندوه نیست بلکه مردمانی شاد و خوشحال در کنار هم و در طبیعتی بکر و زیبا زندگی می کنند.

در فصول سرد سال گردشگران زیادی برای اسکی کردن به این شهر می آیند و در خانه ها و اقامتگاه هایی زمستانی از سفر خود لذت می برند. کوه ها و دریاچه ی یخ زده هر دو از جاذبه های گردشگری برگن در زمستان به حساب می آیند.

در این ویدیو در کنار لذت بردن از طبیعت سری هم به شهر می زنیم و بعد به هنگام شب از آسمان پر ستاره ی آن در کنار شفق های قطبی لذت خواهیم برد.

امروز به پیاده روی خواهیم رفت، اما برای این کار می خواهیم به نروژ سفر کنیم، شهری کاملا ساحلی در عین حال دارای کوهستان های سربه فلک کشیده و زیبا ، اما چرا باید تنها به دلیل یک پیاده روی ساده به اروپا برویم؟

شاید به نظر احمقانه بیاید که به خاطر پیاده روی به کشوری دیگر سفر کنید اما مطمئن باشید اگر بدانید می خواهیم به چه جای هیجان انگیزی برویم حتما با ما همراه خواهید شد.

پدیده ای کاملا طبیعی در یکی از کوه ها ی نروژ به نام کریج ( Kjerag ) رخ داده که توجه جهانیان را به خود جلب کرده ، تخت سنگی بزرگ و تقریبا دایره شکل در ارتفاعات بسیار بالا میان دو صخره ی بزرگ گیر کرده است و پایین هم نمی افتد، جالب تر این که کوه نوردان و گردشگران ماجراجو از سراسر دنیا به نروژ می آیند تا روی این تخته سنگ قدم بزنند و حتی روی آن بنشینند و چایی بنوشند!

این تخت سنگ عجیب و منحصر به فرد آن قدر طرفدار دارد که حتی عروس و داماد ها هم حاضرند کوه نوردی کنند و سختی های زیادی را متحمل شوند تا بر فراز کریج بروند و روز پیوندشان را بر روی این صخره جاویدان کنند.

نروژ پر است از صخره های عظیم ، عجیب و غریب و زیبا کارناوال پیش از این هم به صخره ی شاخ بز سفر کرده آن را از دست ندهید؛ اگر شجاع هستید و از ارتفاع هراسی ندارید و می توانید بر ترس از سقوط غلبه کنید با کارناوال همراه باشید تا برای پیاده روی بر فراز تخت سنگ معلق کریج نروژ برویم.

پیاده روی بر سنگ معلق نروژ

 پل اِدموندسون ( Paul Edmundson را به یاد دارید ؟ همان عکاس طبیعتی که از زیبایی های نروژ عکاسی می کرد ؟! آلبوم تصاویری او از نروژ را به یاد دارید ؟ً

گویا او عاشق نروژ و زیبایی هایش است؛ این را می توان از نگاهی به پروژه های عکاسی او خیلی راحت متوجه شد.

او چندین سال است به نروژ سفر می کند و از زیبایی های طبیعی این مکان زیبا تصاویری را به ثبت می رساند.

او نروژ را مقصدی رویایی با طبیعیت بکر، کوهستان هایی با شکوه و آبدره هایی زیبا توصیف می کند و عکس هایش هم همین تصور را در ذهن ایجاد می کنند.

پل اِدموندسون این بار هم ما را با خود همسفر کرده تا بار دیگر به تماشای زیبایی های نروژ بنشینیم.

همراه با کارناوال و همسفر با پل اِدموندسون نگاهی بیاندازید به ۳۰ شات زیبا از ۱۲ سال سفر او به نروژ ، تصاویری که همگی هدفشان به تصویر کشاندن زیبایی های مقصد است.

نروژ

از آسمان به شهر جادویی لوفوتن نگاه می کنیم که در میان آب های سرد آرام گرفته است .

زمین سفید و برفی را می بینیم که به زیبایی این منطقه افزوده است .

همراه با کارناوال باشید تا سفری به لوفوتن شهری در کشور نروژ داشته باشیم .

لوفوتن منطقه ای در شهرستان نوردلند واقع در نروژ می باشد و از تعدادی جزیره ی کوچک تشکیل شده است . لوفوتن دارای مناظر خاص با کوه‌ها و قله‌ها، دریای باز و خلیج، سواحل دست‌نخورده می باشد .

موسیقی زیبایی که بر روی این ویدیو قرار گرفته کاری است از Tom Peters به نام Fathorms .

می شنوی ، صدای آب شدن یخ ها یخچال های قطبی .

می بینی ، چگونه تکه تکه شدن آن ها را .

لمس می کنی ، نابود شدن سیاره ی زمین را .

همراه با کارناوال باشید تا این ویدویی زیبا و در عین حال تامل برانگیز را که برای جلوگیری از نابودی یخچال های طبیعی ساخته شده است را به تماشا بنشینیم .

موسسه ای به نام صلح سبز در ۴۰ کشور دنیا نمایندگی دارد و دفتر اصلی آن در کشور هلند و شهر آمستردام قرار دارد .

در تازه ترین اقدام آن ها برای هشدار به گرم شدن زمین و آب شدن یخ های قطب شمال ، از یک هنرمند ایتالیایی به نام Ludovico Einaudi خواسته شد که بر روی یخ های شناور و در میان آب ها پیانو بنوازد . 

در این ویدیوی زیبا جادوی موسیقی در کنار نابود شدن یخ ها حسی عجیب را برای شما به ارمغان خواهد آورد .

این هنرمند قطعه ای به نام مرثیه ای برای قطب شمال را در سوالبارد واقع در کشور نروژ نواخت و از سران جهان خواست برای جلوگیری از آب شدن یخ های قطبی درخواست کمک و همکاری کرد .

نروژ ، کشوری بسیار زیبا با آبدره هایی دیدنی و جذاب ، کوه های پر شکوه ، آبشارهایی خیره کننده ، یخچال  های طبیعی شگفت انگیز و شفق های قطبی دیدنی است . شاید اینها کافی باشند برای این که بگوییم اینجا در زیبایی های طبیعی بی همتا است.

من ، یک عکاس هستم و نامم پل اِدموندسون ( Paul Edmundson ) است و از نروژ و زیبایی هایش عکاسی می کنم.

طبیعت هدیه ی بزرگی است که به ما انسان ها داده شده است و من سعی می کنم با ثبت تصاویری زیبا ، این هدیه را لحظه به لحظه ماندگار کنم.

می توانم به جرات بگویم که تصاویرم قدرت دارند ، قدرت این که به کسانی که به زندگی ، به طبیعت و به زیبایی هایش عشق می ورزند ، عشقی به حد و مرز را هدیه کنند.

می خواهم مجموعه تصاویری بینظیر را با شما همراهان کارناوال به اشتراک بگذارم ؛ تصاویری که حاصل ۱۴ سال جستجوی من در طبیعت و آبدره های نروژ است.

همراه با کارناوال و همسفر با پل اِدموندسون می شویم تا این ۱۵ عکس که بدون شک با وسواس خاصی از میان هزاران عکس او انتخاب شده اند ، ببینیم.

تصور کنید که در حال زندگی روزمره هستید ، زندگی معمولی تر از همیشه در جریان است . همه چیز عادی است که ناگهان برف شروع به باریدن می کند .

شاید این تصور کمی برای شما عجیب و دور از ذهن باشد ، اما این چیزی است که در شمال نروژ بسیار عادی تلقی می شود .

شاید تنها چند دقیقه یا چند ساعت زمان نیاز باشد که خیابان های آسفالت به شاه راه هایی برفی تبدیل شوند و لباس سبز درختان یک دست سفید شود.این وضعیت ممکن است تا چند روز ادامه پیدا کند و دوباره خورشید خودی نشان می دهد و برف ها کم کم شروع به آب شدن می کنند اما باز هم می توان زیر نور خورشید از برف لذت برد .

اینجا ، شمال نروژ است. مکانی که شاید هر کسی دلش بخواهد به آن سفر کند ، جایی که شب ها تمام ردپاها پنهان می شوند و صبح به صبح طبیعت جان دوباره می گیرد .

متنی را که خواندید و در ادامه خواهید خواند از زبان فردی با نام ملینا کاراقیوس “Melina Karaghiozis ” گفته می شود که همراه با هینریچ کارستینسن ” Hinrich “Carstensen به شمال نروژ سفر کردند . آن ها این سفر را به همراه اتفاقاتی که پشت سر گذاشته اند ثبت کردند .

همراه کارناوال  مجموعه ی تصاویر آن ها از سفرشان به شمال نروژ را که با عنوان ” ادای احترام به نروژ “ منتشر کرده اند ، می بینیم و با آن ها لحظه به لحظه در این سفر هیجان انگیز هم سفر خواهیم شد .

تصور کنید روزی برای کره ی زمین ، خانه ی انسان ها و دیگر جانداران اتفاقی ناگوار بیفتد و زندگی بر روی کره ی آبی در خطر باشد . این اتفاق ممکن است یک طوفان ، سیل ، خشکسالی و … باشد . به نظر شما سرنوشت موجودات زمین چه خواهید شد ؟ کسی زنده خواهد ماند ؟

جواب این سوال را زمانی متوجه می شویم که این خطرات احتمالی را ببینیم و آن ها را حس کنیم . گرچه تا به امروز بسیاری از بلایای طبیعی را انسان تجربه کرده است و خسارات زیادی هم دیده است . هزاران نفر کشته شده اند و شهر های زیادی غیر قابل سکونت .

در مجمع الجزایر سوالبارد در کشور نروژ مکانی وجود دارد که حدود نیم میلیون گونه یعنی ۲ میلیارد دانه کشاورزی را در خود جای داده است تا در روز مبادا به کمک بازماندگان برسند تا بتوانیم از خطر انقراض و دیگر خطرات احتمالی جان سالم به در ببریم .

نام این مکان خزانه ی جهانی بذر سوالبارد است که به آن خزانه ی بذر روز قیامت نیز گفته می شود .

همراه کارناوال باشید تا سری به این مکان مرموز و نجات دهنده در آینده بزنیم .

اگر شما هم جزو افرادی هستید که بیشتر و بیشتر از هر چیزی می خواهند، مثلا بعد از صعودی چند ساعته از دیواره ای سنگی، هنوز هم انرژی برای تفریح و میل به خطر کردن را دارید، بنابراین با ما همراه باشید تا غریزه سیری ناپذیر شما را بر طرف کنیم …

سفری در نروژ و جاذبه های دیدنی آن همراه با دوربین و کایاک توماش فیورمانک ….

رانندگی در جاده ای در لبه پرتگاه دریا ، به تنهایی خودش جاذبه ای پر از هیجان است . این جاده با قوس ها و شیب هایی که در طول خود دارد و با وجود کوبش امواج بی رحمانه دریا به بستر جاده، بهشت عاشقان رانندگی است و برای اتومبیل رانها و موتور سیکلت سوارها راندن در این جاده یک آرزو است.

This is search results
در حال بارگذاری ...