عجایب هفتگانه طبیعت دنیا

عجایب هفتگانه طبیعت دنیا

طبیعت گردیبرترین ها
خلاصه مطلب

اطلاعات کلی

در این مطلب به معرفی برترین اماکن طبیعت در جهان که به عنوان عجایب هفتگانه ی دنیا توسط بنیاد عجایب هفتگانه اعلام شده اند پرداخته ایم.

مناطقی که هر کدام علت بزرگ و قابل توجهی دارند که آن ها را در دنیا منحصر به فرد کرده است.

این انتخاب توسط مردم و به صورت رای گیری انجام  گرفت؛ همین انتخاب مجدد سبب شد تا بنیاد عجایب هفتگانه به فکر انتخاب اماکن طبیعی ناب در دنیا افتد.

آنچه در ادامه خواهید دید

در ادامه به معرفی اماکن زیر که به عنوان عجایب هفتگانه طبیعت جهان می پردازیم:

۱ ) جنگل آمازون | Amazon

۲ ) خلیج هالونگ | Ha Long Bay

۳ ) آبشار ایگواسو| Iguazu Falls

۴ ) جزیره جِجو | Jeju Island

۵ ) پارک ملی کومودو| Komodo

۶ ) رودخانه زیرزمینی پی پی | PP Underground River

۷ ) کوه های تیبل | Table Mountain

سفر به قصد گردش در طبیعت و سپری کردن اوقاتی خوش در دامان سبز زیستگاهمان از معمول ترین هدف های مسافرت در سراسر دنیاست، اما بهترین مکان برای سیر و سیاحت به این منظور کجاست؟ پارک نزدیک خانه؟ شهرهای خوش آب و هوا؟ این پاسخ ها به ذهن همگان می رسد، لازم است گاهی خاص تر بنگریم و ماجراجو باشیم.

می خواهیم اماکنی منحصر به فرد را به شما معرفی کنیم که به عنوان #عجایب هفتگانه برگزیده شده اند؛ بله این بار قرار است به سراغ عجایب هفتگانه ی جدید و حیرت انگیز جهان برویم و کشف کنیم که چرا این اماکن جایی در لیست شگفتی های دنیا پیدا کرده اند.

شکی در وجود میلیون ها محل طبیعی شگفت انگیز در سراسر دنیا نیست اما مقاصد سفر امروزمان با همه ی آن ها فرق می کند؛ این عجایب هفتگانه برحسب رای و عقیده ی ۵۰۰ میلیون بازدیدکننده و مردمان همین کره ی خاکی انتخاب شده اند و قطعا نظر این همه شخص نمی تواند اشتباه و یا دور از باور باشد.

پس با کارناوال همراه شوید تا رموز این مکان ها را با یاری هم آشکار کنیم.

Ha Long Bay
photo by Istvan Kadar

آشنایی با عجایب هفتگانه طبیعی دنیا

قطعا با عجایب هفتگانه ی جهان آشنایی دارید؛ اماکن زیبا و پر رمز و راز که دنیا را شگفت زده کرده اند. عجایب هفتگانه ی جهان دو نوع هستند؛ عجایب کهن یا کلاسیک و عجایب هفتگانه جدید یا نو . این آثار باستانی در سال ۲۰۰۷ میلادی باری دیگر بازنگری شدند و فهرست جدیدی از شگفتی های هفتگانه ی دنیا اعلام شد. این انتخاب توسط مردم و به صورت رای گیری انجام  گرفت؛ همین انتخاب مجدد سبب شد تا بنیاد عجایب هفتگانه به فکر انتخاب اماکن طبیعی ناب در دنیا افتد.

و اکنون این هفت مکان طبیعی شگفت انگیز در نقاط گوناگون دنیا به عنوان شگفتی های هفتگانه ی طبیعی دنیا معرفی شده اند: 

آمازون در آمریکای جنوبی

خلیج هالونگ در ویتنام

آبشار ایگواسو در آرژانتین

جزیره ججو در کره جنوبی

کومودو در اندونزی

رودخانه ی زیرزمینی PP در فیلیپین

کوه های میزی ( تیبل ) در آمریکای جنوبی

در ادامه به معرفی این شگفتی های خدادادی خواهیم پرداخت همچنان با کارناوال همراه باشید.

آمازون
photo by Jess Kraft

۱ ) جنگل آمازون | Amazon

#جنگل آمازون شامل چند منطقه ی مختلف : بولیوی، برزیل، کلمبیا، اکوادور، فرنچ گویانا، پرو گویانا، سورینام، ونزوئلا می شود. وسعت حوضه ی آمازون به ۷ میلیون کیلومتر مربع ( ۱٫۴ میلیارد جریب ) می رسد. این منطقه به تنهایی نیمی از جنگل های انبوهی ایست که از دیرباز تا به امروز بر کره ی زمین باقی مانده است.

آمازون غنی ترین منبع غذایی و اکسیژن در دنیا و از نوع جنگل های استوایی می باشد. در میان این منطقه ی طبیعی زیبا، بزرگ ترین و پر آب ترین رودخانه ی دنیا به نام آمازون جریان دارد که از اتصال ۱۰ رودخانه ی مختلف تشکیل شده است.

این رودخانه یک پنجم آب های جاری دنیا را در خود جا داده و منظره ای باور نکردنی دارد. جنگل آمازون به دلیل پوشش گیاهی غنی و گوناگون، مناظر بکر و دست نخورده، آب های جاری، گونه های جانوری کمیاب و نقش والایش در پاک سازی هوای کره ی زمین به عنوان عجایب هفتگانه ی طبیعت دنیا انتخاب شده است.

دلیل شگفت انگیز شدن: منطقه ی آمازون دارای وسیع و انبوه ترین جنگل های استوایی در سراسر دنیا است و نقش پررنگی در تامین اکسیژن مورد نیاز بشر دارد، این منطقه میلیون ها گونه ی مختلف گیاهی و جانوری را در خود جای داده است.

جنگل آمازون
جنگل آمازون
photo by Mike Guirguis
جنگل آمازون
photo by Hüseyin KARA

۲ ) خلیج هالونگ | Ha Long Bay

خلیج زیبای هالونگ ( به معنای اژدهای نزول کرده ) در استان کوانگ نی ( Quáng Ninh ) ویتنام قرار گرفته است، این خلیج حدود ۱۵۵۳ کیلومتر وسعت و ۱۹۶۰ جزیره دارد.

جذابیت این خلیج به جرایر متراکم در مساحتی کم است. علاوه بر طبیعت چشم نواز این ناحیه پژوهش و تحقیقات نشان می دهد ده ها هزار سال پیش انسان های اولیه در این جزایر زندگی می کردند.

این خلیج منحصر به فرد در فهرست یونسکو هم ثبت شده است. 

دلیل شگفت انگیز شدن: هالونگ از تعداد بسیار زیادی جزیره ی کوچک و بزرگ تشکیل شده است که همگی با فاصله ی کمی از هم قرار گرفته اند و منطقه ای را ساخته اند در سراسر دنیا نظیری ندارد، پوشش گیاهی غنی، آب زلال، آبزیان گوناگون هم بر زیبایی های این خلیج افزوده اند.

برای آشنایی بیشتر با خلیج هالونگ مطلب خلیج هالونگ ویتنام | طبیعت اعجاب انگیز آسیا را بخوانید.

خلیج هالونگ
خلیج هالونگ
photo by Rožan Denis
خلیج هالونگ
photo by ilyusheen

۳ ) آبشار ایگواسو | Iguazu Falls

#آبشار ایگواسو ( Iguazu Falls ) بر روی رود ایگوازو ( ایگواسو ) در مرز آرژانتین با برزیل به صورت نیم دایره ای عجیب تشکیل شده است. این آبشار نعلی شکل ۲٫۷ کیلومتر وسعت دارد و به راستی از زیباترین آبشارهای دنیا می باشد.

هزاران هزار گردشگر هر سال برای دیدن این پدیده ی زیبای طبیعی به برزیل می روند تا از نزدیک شاهد سقوط آب از سنگ لاخ های این آبشار باشند، آبشار ایگواسو در سال ۱۵۴۱ به دست فردی اسپانیایی تبار به نام  آلوار نونز کابزا د واکا کشف شد.

ایگواسو را می توان به دو قسمت کلی تقسیم کرد که در هرکدام از آن ها صدها آبشار کوچک و بزرگ در جریان هستند، در مجموع ایگواسو از ۲۷۵ آبشار در کنار هم تشکیل شده است و لابه لای هر یک هم درختان سرسبز انبوهی دیده می شوند که زیبایی این آبشار را چند برابر کرده اند.

ارتفاع این آبشار در نواحی گوناگون بین ۳۰ تا ۸۲ متر متغیر است. آبشار ایگواسو در پارک ملی ایگواسو قرار گرفته و در معرض دید گردشگران بی شماری قرار دارد.

دلیل شگفت انگیز شدن: این آبشار تنها آبشار نعلی شکل در جهان است که حاصل اتصال صدها آبشار کوچکتر به یکدیگر می باشد، منظره ی زیبا و منحصر به فرد این آبشار هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

آبشار ایگواسو
آبشار ایگواسو
آبشار ایگواسو

۴ ) جزیره جِجو | Jeju Island

#جزیره ججو ( Jeju Island ) در کره جنوبی قرار دارد، اما شگفتی این جزیره در چیست؟

در ججو چند میراث یونسکو را در خود جای داده است. این جزیره ی کاملا آتشفشانی در ۱۳۰ کیلومتری کره ی جنوبی واقع شده و دارای مساحت 1846 کیلومتر می باشد، این جزیره بلندترین کوه کشور کره جنوبی را در خود پنهان کرده که آتشفشانی خفته است، این کوه در 1950 متری بالای سطح آب های آزاد قرار دارد.

جذابیت این جزیره ی آتشفشانی در این است که در اطراف قله ی آتشفشانی اصلی ۳۶۰ آتشفشان کوچکتر هم وجود دارد، به عبارتی دیگر ججو شبیه بمب اتم خفته ای در میان آب های آرام است.

دلیل شگفت انگیز شدن: این جزیره دارای بلندترین قله ی آتشفشانی کره جنوبی است که صدها قله ی آتشفشانی کوچکتر را در اطراف خود با فاصله ای بسیار کم دارا است، پتانسیل انفجار هم زمان قله های آتشفشانی این جزیره بسیار سهمگین است.

جزیره ججو
جزیره ججو

۵ ) پارک ملی کومودو| Komodo

جزیره ی کومودو Komodo ) یکی از ۱۷۵۰۸ جزیره ی واقع در اندونزی  که به عنوان پارک ملی کومودو نیز شناخته می شود، شامل ۳ جزیره ی مختلف است، علاوه بر مناظر زیبا از دیگر جذابیت های این مکان حیوانات و موجودات عجیب و غریبش است؛ حیواناتی مثل اژدهای کومودو ( یک مارمولک غول پیکر و مخصوص این ناحیه ) که در حقیقت پارک ملی کومودو هم در سال ۱۹۸۰ میلادی برای حفاظت از همین حیوان تاسیس شد.

مساحت پارک ملی کومودو 1817 کیلومتر مربع می باشد و ۲۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند، چندی پیش شایعاتی مبنی بر وجود اژدها در این جزیره بر سر زبان ها افتاد که همین امر سبب جذب هزاران گردشگر به کومودو گشت.

جالب این است که این جزیره منشا آتشفشانی دارد.

دلیل شگفت انگیز شدن: وجود حیوانات عجیب و غریب و منحصر به فرد خصوصا مارمولک کومودو و گیاهان انبوه، برکه و جویباری که در پارک ملی کومودو در یک جا جمع شده اند دلیل برگذیده شدن این پارک به عنوان عجایب هفتگانه ی طبیعت جهان می باشد.

پارک ملی کومودو
پارک ملی کومودو
اژدها کمودو

۶ ) رودخانه زیرزمینی پی پی | PP Underground River

رودخانه ی زیرزمینی پی پی ( PP Underground River ) در ۳۵ کیلومتری شمال شهرستان پورتو در پارک ملی پورتو فیلیپین در جریان است. این رودخانه در قسمت زیرین کوه کارست karst )، کوهی با سنگ های آهکین قرار گرفته است.

نمای رودخانه ی پی پی به گونه ایست که گویا از میان غاری تو در تو بیرون می آید، باد جریان این رودخانه را به سمت دریاهای جنوب چین راهنمایی می کند که قسمت های انتهایی آن هم تا حد زیادی تابع جز و مد می باشد.

این رودخانه طولانی ترین رودخانه ی سرپوشیده ی جهان است و در اطرافش حیوانات گوناگونی از جمله میمون، سوسمار، سنجاب و … زندگی می کنند.

دلیل شگفت انگیز شدن: این رودخانه بلندترین رودخانه ی زیرزمینی جهان می باشد، پدیده ای که در سراسر جهان بسیار کم اتفاق می افتد.

رودخانه زیرزمینی پی پی
رودخانه زیرزمینی پی پی
رودخانه زیرزمینی پی پی

۷ ) کوه های تیبل | Table Mountain

کوه تیبل ( Table Mountain ) به کوه هایی اطلاق می شود که در ناحیه ی قله صاف و تخت باشند، این کوه تیبل با ۱٬۰۸۷ متر ارتفاع در آفریقای جنوبی قرار گرفته است.

پهنای زیاد قله ی این کوه و همچنین وجود تفریحات بسیار زیاد بر فراز آن، مکانی مناسب برای توریستان را فراهمآورده است، نکته ی جالب در رابطه با این کوه مه و ابرهای غلظی ایست که اغلب دور تا دور آن را فرا گرفته، این ابرها با عنوان رو میزی مشهور شده اند.

این کوه دو قله ی فرعی و کم ارتفاع تر هم دارد که سر آن ها هم تخت می باشد، به دلیل آب و هوای مناسب این منطقه گیاهان انبوهی هم بر فراز کوه تیبل روئیده اند.

این کوه کاملا برای میزبانی گردشگران با ۳۵۰ راه گوناگون و تلکابین های مستحکم آماده است.

دلیل شگفت انگیز شدن: ظاهر کاملا مستطیل شکل و قله ی صاف این کوه و مکان قرار گیری آن در سرزمینی بسیار خوش آب و هوا دلیل اصلی انتخاب کوه تیبل به عنوان عجایب هفتگانه ی جهان می باشد.

کوه تیبل
کوه تیبل

سخن آخر

آیا از وجود عجایب هفتگانه ی طبیعی دنیا با خبر بودید؟ آیا سفر به این مناطق بکر برای شما جذابیتی دارد؟

نظر و پیشنهاداتتان را با ما در میان بگذارید.

عجایب هفتگانه طبیعت دنیا
4.94 16

 دیدگاه ها

 • علی۶۹

  ۰

  ۰

  سلام خشته نباشید کارتون عالیه محشره.من ی کانال زدم تلگرام ۹۰دذصد ازسایت شما استفاده کردم.ولی خوب باید مث شما تکمیل باشم ک نیستم.اگ ی کانال داشته باشید عالیه.خوش بحالتون دمتون گرم.آدرس کانال @karnaval2060 .

  • زهرا میرزایی

   ۰

   ۰

   سلام به شما دوست کارناوالی عزیز
   خوشحالیم که مطالبمان باب میل شما بوده است، وبسایت کارناوال کانال تلگرام هم دارد.
   https://telegram.me/karnaval_ir
   لطفا در صورت ذکر منبع از مطالب کارناوال استفاده نمایید.
   با تشکر

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...