ثبت ملی منطقه ردپای حیوانات عظیم الجثه در نزدیکی بیرجند

ثبت ملی منطقه ردپای حیوانات عظیم الجثه در نزدیکی بیرجند

اخبار گردشگری

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی گفت :

رد پای حیوانات عظیم الجثه در درون طبقات سنگی ارتفاعات منطقه یاد شده به صورت حفره‌های بیضی شکل قابل مشاهده است که این ردپاها تداعی کننده عبور این جانوران بر روی لایه‌های نازکی از رسوبات آن دوران می باشد .

 فرهاد نظری در ادامه گفت :

بر اساس تحقیقات انجام گرفته واضح ترین ردپاها بر روی لایه سوم شناسایی شده است . با توجه به اینکه از نمایان شدن لایه موسوم زمان زیادی نمی گذرد از این رو جای پاها کاملا سالم و بدون فرسایش حفظ شده است .

  این آثار اولین بار در سال ۱۳۷۶ در بررسی های باستان شناسی و بعد در سال ۱۳۷۷ توسط اساتید زمین شناسی از دانشگاههای بیرجند و مشهد ، سازمان زمین شناسی کشور و دانشمندان آمریکایی و کانادایی مورد بررسی قرار گرفت و تحقیقاتی بر روی آن ها انجام گرفت .

 بر اساس مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۰۰ میلادی ، این رد پاها به پری سوداکتیل‌ها ، پستانداران بزرگ دوره آئوسن (۳۰ تا ۵۰ میلیون سال قبل) بوده است ،  نسبت داده‌اند.

 با توجه به گزارش پرونده ی ثبت ، تعداد رد پاهای شناسایی شده ۴۶ عدد است که رد پای شماره ۳۵ در ابعاد ۴۰ در ۳۰ سانتیمتر بزرگترین و شماره ۲۴ با طول ۲۵ در ۶ سانتیمترکوچکترین ردپا در ناحیه مورد مطالعه به حساب می آید . 

ردپای حیوانات عظیم الجثه در نزدیکی بیرجند
ردپای حیوانات عظیم الجثه در نزدیکی بیرجند

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

ثبت ملی منطقه ردپای حیوانات عظیم الجثه در نزدیکی بیرجند
4.85 10

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...