پرتره ناصرالدین شاه

پرتره ناصرالدین شاه

گنجینه تاریخ

در دوران قاجار خانواده ای فرهیخته و هنرمند به نام “غفاری” در نزدیکی کاشان سکنی داشتند، در این خانواده، فرزندی به نام “محمد” به دنیا آمد که امروزمایه فخر و مباهات سرزمین خویش است و آثار وی را در موزه های مختلف مشاهده می کنیم. محمد غفاری مشهور به “کمال الملک” در سال ۱۲۲۷ هجری شمسی به دنیا آمد، وی در دوازده سالگی برای تحصیل در مدرسه دارالفنون به تهران آمد، نشانه های یک هنرمند بزرگ در وجود محمد آشکار بود و با کشیدن تصویر مدیر مدرسه، ناصرالدین شاه قاجار را شیفته ی خود کرد. در سن ۳۴ سالگی به “نقاش باشی” ملقب گشت و چندی بعد لقب کمال الملک از طرف ناصرالدین شاه به او داده شد.کمال الملک پس از مرگ ناصرالدین شاه به اروپا می رود به تمرین نقاشی از روی آثار نقاشان برجسته اروپایی می پردازد. وی در دوران مظفرالدین شاه به ایران باز میگردد و پس از چندی عازم کربلا می شود. حمدغفاری، با دستور شاه وقت ایران به میهن برمیگردد و آثار ارزشمند دیگری را در سرزمین خود و با توجه به تجربیات و مهارت های خود خلق می کند. تاسیس مدرسه صنایع مستظرفه در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی توسط وی صورت گرفت و محمد به آرزوی دیرینه خود رسید. در اواخر عمر به نیشابور رفت و در سال ۱۳۱۹هجری شمسی در سن ۹۵ سالگی دیده از جهان بربست.

پرتره هایی که این هنرمند نامدار، از بزرگان و مردم آن زمان از خود بر بوم جای گذاشته، بسیار تماشایی است.  یکی از این پرتره ها، تصویر ناصرالدین شاه را به نمایش می گذارد و کمال الملک در سال ۱۲۹۸ هجری قمری آن را با رنگ و روغن برروی کرباس عمودی کشید.

دیگر آثار استاد کمال المک (محمدغفاری) را در کارناوال ببینید:

تالار آیینه | معروفترین اثر کمال الملک

تابلوی رمال اثر کمال الملک

گنجینه های تاریخ

 

تاریخ خلق اثر: ۱۲۹۸ه.ق

اندازه: ۶۳ در ۱۰۶ سانتی متر

تکنیک اثر:  رنگ روغن بر روی کرباس

محل نگهداری: کتابخانه و موزه ملی ملک، تهران

ناصرالدین شاه قاجار

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

پرتره ناصرالدین شاه
4.28 5

 دیدگاه ها

 • علی

  ۰

  ۲

  یعنی ناصرالدین معتاد بوده؟ شاید هم بیماری عصبی یا کلیوی یا خونی شدید داشته! حب این نقاشی میگه دیگه

 • ىاىاش

  ۲

  ۱

  علی جان چرا از دید اعتیاد به ناصر خان نگاه می کنی فکر نمی کنی که شاید از رضایت اقتصادی لاغر شده بود و به فکر مردم فقیر بوده .

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...