زیباترین شهرهای روی آب در دنیا

زیباترین شهرهای روی آب در دنیا

برترین ها
خلاصه مطلب

اطلاعات کلی

در این مطلب قصد داریم تا با ۱۰ هر زیبای دنیا که روی آب بنا شدند و آبراهه های زیادی در دل خود دارند آشنا شویم.

شهرهایی آلودگی ندارند اما در عوض زیبایی هایی به حد و مرز دارند.

آنچه در ادامه خواهید دید

این شهرهای زیبای روی آب که در ادامه به طور کامل با آن ها آشنا خواهیم شد از این قرارند :

۱- کان تو | ویتنام

۳ – بانکوک | تایلند

۴ – بروژ | بلژیک

۵ – استکهلم | سوئد

۶ – آلپی | هند

۷ – سوژو | چین

۸ – گیتورن | هلند

۹ – بیرمنگهام | انگلستان

۱۰ – ونیز | ایتالیا

وقتی نام ونیز را می شونید چه تصویری در ذهنتان نقش می بندد؟!

شهری که چهارچوب معمول در شهرسازی را در هم شکسته و بر روی آب بنا شده است .

نام روستای گیتورن را چطور ! تا به حال شنیده اید ؟!

روستایی که به ونیز هلند شهرت دارد و بر روی آب بنا شده ، جایی که هیچ خودرویی را به خود راه نمی دهد و هر کس میخواهد به آن برود باید قایق سواری در کانال ها و آبراهه ها را تجربه کند.

اما آیا این دست شهرها تنها به گیتورن و ونیز محدود می شوند؟

پاسخ یک ” نه ” محکم است چرا که شهرهای زیادی در دنیا هستند که بر روی آب شکل گرفته اند و به جای اتومبیل و صدای بوق آن ها قایق و صدای جریان آب به گوش می رسد.

اگر در این سفر همراه کارناوال باشید خواهید دانست که شهرهایی که روی آب بنا شدند به جز ونیز و گیتورن کدام ها هستند.

پس با ما همراه باشید تا زیباترین شهرهای روی آب در دنیا را بشناسیم.

زیباترین شهرهای روی آب در دنیا

۱- کان تو | ویتنام

شهر بزرگ کان تو ( Can Tho ) در دلتای مکونگ در مرکز شبکه هایی از آبراه ها و رودخانه ها واقع شده است. کل طول ترافیک آبی شهر، ۱۱۵۷ کیلومتر است. رودخانه هائو، بزرگترین شعبه ی رودخانه ی مکونگ، در امتداد شمالی این شهر جریان دارد.

جدا از شبکه های وسیع آبراهی، بازارهای شناور جاذبه ی اصلی شهر کان تائو هستند. قایق های تجاری در پایین رودخانه، تنوعی از انواع کالاها را به شما عرضه می کنند. بازار مشهور کای رانگ بزرگترین بازار شناور در شهر کان تائو می باشد. بازارهای شناور سیاحتی، بهترین راه برای بدست آوردن کالاهای محلی و ویژگی‌های فرهنگی این شهر هستند.

زیباترین شهرهای روی آب در دنیا
کان تو
کان تو

۲- کیپ کورال | ایالات متحده

شهر کیپ کورال ( Cape Coral ) در فلوریدا، بخاطر حدود ۶۵۰ کیلومتر اسکله ای که دارد شناخته شده است. این اسکله ها ، طولانی تر از سیستم آبراهی سایر شهرهای جهان است. این شهر، هم دریاچه های آبهای شیرین و هم دریاچه‌های آبهای نمکی دارد.

این اسکله ، چشم انداز منحصر به فردی از شهر را ارائه می کند. کانال‌های مصنوعی کیپ کورال با ۶۵۰ طول، در دهۀ ۱۹۷۰ به دست انسان حفر شده اند. همچنین، این سیستم آبراهی، آب کافی برای آبیاری و حفاظت از شهر در مقابل سیل را فراهم می کند.

زیباترین شهرهای روی آب در دنیا
کیپ کورال

۳ – بانکوک | تایلند

سیستم آبراهی، بخش یکپارچه ای از شهر بانکوک از زمان قرن هجدهم بوده است. اولین آبراه های این شهر برای محافظت از مرزهای آن حفر شدند. در سرتاسر قرن نوزدهم، سیستم آبراهی بانکوک برای آبیاری و حمل و نقل به سرعت گسترش یافت. امروزه، بسیاری از آن آبراه ها زهکشی شده اند. این سیستم آبراهی هنوز هم نقش مهمی در حمل و نقل کشور ایفا می کند.

بطور کلی، سیستم آبراهی در بانکوک کلونگز Klongs ) نامیده می شود. Khlong Saen Saeb با ۱۸ کیلومتر طول، آبراه اصلی است که در شهر بانکوک باقی مانده است. این آبراه، از شرق به بخش غربی شهر کشیده شده است.

قایقرانی در آنجا ، بهترین راه برای دیدن مناظر است. این امر شما را به مکان های مهم تاریخی و مراکز خرید مرتبط می کند.

بازارهای شناور، بخش مهم دیگری از آبراه های بانکوک هستند. تعداد زیاد قایق  تجاری رنگارنگ فروش اقلام محلی پایین آبراه ها را به یک تجربه ی لذت بخش تبدیل می کنند.

برای آشنایی با بازارهای شناور بانکوک این مطلب را از دست ندهید : بازارهای شگفت انگیز و شناور بانکوک

بانکوک
زیباترین شهرهای روی آب در دنیا
بازارهای شناور بانکوک

۴ – بروژ | بلژیک

شهر بزرگ و قرون وسطایی بروخه یا بروژ ( Bruges ) بخاطر آبراه های زیبا و استحکامات قرون گذشته اش مشهور است.

همچنین، از آبراه‌های بروژ بعنوان ونیز شمال یاد می شود. سیاحت آبراهی، بهترین راه برای دیدن شهر است. آبراه های خیال انگیز بروژ کلیه ی بخشهای اصلی شهر را به هم مرتبط می کنند. شما می توانید از نقاط مختلف به خدمات قایق سواری در شهر دسترسی پیدا کنید. بطور عادی، سیاحت در این شهر ۳۰ دقیقه طول می کشد. از طریق این آبها قطعا چشم انداز متفاوت و جذابی از شهر بروژ بدست می آورید.

زیباترین شهرهای روی آب در دنیا
شهر بروژ بلژیک
شهر بروژ بلژیک

۵ – استکهلم | سوئد

استکهلم ( Stockholm ) ، پایتخت سوئد، برمبنای ۱۴ جزیره در دریاچه ی مالارن ( Malaren ) ساخته شده است. مجمع الجزایر وسیع استکهلم نیز این شهر را به دریای بالتیک در شرق متصل می کنند. مجمع الجزایر استکهلم با متصل کردن ۳۰٫۰۰۰ جزیره ی کوچک و بزرگ، بزرگترین مجمع الجزایر در سوئد است.

قایق سواری بهترین راه برای تجربه کردن شهر استکهلم است، چرا که این شهر، جزایر زیبای بسیاری را بهم مرتبط کرده است. همچنین، آبهای آبی براق مجمع الجزایر استکهلم بسیار تمیز هستند. بنابراین، می توانید از شناکردن و ماهیگیری در این شهر لذت ببرید. همچنین، استکهلم یکی از سبزترین شهرهای جهان است. این شهر ۱۲ پارک بزرگ دارد و بخاطر امکانات راحتی اش مشهور است.

استکهلم
زیباترین شهرهای روی آب در دنیا
استکهلم

۶ – آلپی | هند

شهر آلپی ( Alleppey )  از کرالا ( Kerala ) ، ایالات جنوبی هند، نیز بعنوان ونیز شرق مشهور است. این شهر خوش منظره دربرگیرنده‎ی شبکه ای از تالابها، رودخانه ها و دریاچه ها است. این شهر بخشی از مرداب های بزرگ کرالا است که شبکه ‌ای طولانی ۱۵۰۰ کیلومتری از آبراه ها، دریاچه ها و رودخانه هایی با آبهای تازه می باشد.

تالاب ومبناد ( Vembanad ) ، یکی از پارک های زیبای تالاب های کرالا است که در شهر آلپی قرار دارد. علاوه بر دریاچه ی بزرگ ومبناد، تالاب های آلپی نیز شامل شبکه ای از آبراه ها می شوند. دریاچه ی ومبناد ( Vembanad با ۲۰۳۳ کیلومتر مربع ارتفاع از سطح دریا بزرگترین دریاچه در ایالت کرالا است.

شما می توانید خانه های قایقی و سرعتی را برای سفر دریایی از طریق آب راه های شهر آلپی کرایه کنید. این امر، جلوه ی متفاوتی از فرهنگ و زیبایی طبیعی مهیج این شهر را ارائه می کند.

زیباترین شهرهای روی آب در دنیا
آلپی هند
زیباترین شهرهای روی آب در دنیا

۷ – سوژو | چین

شهر تاریخی سوژو ( Suzhou ) در چین  بخاطر باغ های زیبا و آبراه هایش تحسین می شود. این شهر توسط ۱۵ آبراه کوچک متقاطع شده است. شهر سوژو نیز در مجاورت گرند کانال ( Grand Canal ) قرار دارد که آبراهی با ۱۹۳۱ کیلومتر طول در چین می باشد.

این آبراه، بزرگترین آبراه ساخت بشر در جهان است که بین سالهای ۵۸۱ و ۶۱۸ ساخته شده است. کانال گرند و آبراه های کوچکتر سوژو، از بسیاری از بخش های زیبای شهر عبور می کنند.

سوژو
majs6443

۸ – گیتورن | هلند

گیتورن، یک دهکده ی آبراهی زیبا در ایالت اوریجسل هلند است. زمین این دهکده، توسط آبراه ها تفکیک شده و توسط پل های کوچک متصل شده است. بیش از ۱۸۰ پل در دهکده ی گیتورن وجود دارد. همچنین، این دهکده ی آبراهی بعنوان ونیز هلند شناخته شده است.

گیتورن یک دهکده بدون خودرو است. کشتیرانی و دوچرخه سواری، تنها راه گشتن در سراسر دهکده است. شما می توانید برای گشت و گذار از طریق آبراه های گیتورن، به قایقهای بدون صدا دسترسی داشته باشید. قایقها در این دهکده، بعنوان قایقهای نجوایی معروف هستند. موتورهای الکتریکی صامت بجای موتورهای بنزینی پر سر و صدا روی این قایقها نصب شده اند. بنابراین، می توانید از طلوع آرامش بخش خورشید در آبراه های خیال انگیز دهکدۀ گیتورن لذت ببرید.

زیباترین شهرهای روی آب در دنیا
شهر گیتورن

۹ – بیرمنگهام | انگلستان

بیرمنگهام با ۱٫۹ میلیون جمعیت مسکونی، دومین شهر پرجمعیت در انگلستان است. جدا از بخش شلوغ این کلان شهر، ۱۶۰ کیلومتر آبراه زیبای قابل کشتیرانی در اینجا وجود دارد. شهر بیرمنگهام از نظر طولی بیشتر از ونیز آبراه دارد.

اولین آبراه شهر بیرمنگهام، در سال ۱۷۶۹ حفر شده است. این آبراه، شهر بیرمنگهام را به شهرک ونزبری ( Wednesbury ) متصل می کند. ۲۸۰ کیلومتر آبراه در شهر بیرمنگهام وجود دارد که در قرن هجدهم حفر شده است. امروزه فقط ۱۶۰ کیلومتر آبراه قابل کشتیرانی در این شهر باقی مانده است. اگرچه، آبراه های موجود از بسیاری از بخشهای این شهر عبور می کنند. یک کشتیرانی آرامش بخش از طریق آبراه های بیرمنگهام به شما منظره‌ای جادویی از این شهر را ارائه می کند.

بیرمنگهام
بیرمنگهام

۱۰ – ونیز | ایتالیا

شاید مشهورترین شهر این لیست ونیز باشد . ونیز، به طور اعجاب انگیزی، شهری منحصر به فرد است که در گروه ۱۱۸ جزیره ای قرار دارد که توسط آبراه ها منفک شده اند. جزایر ونیز توسط پل به هم متصل شده اند. ۱۷۰ آبراه و بیش از ۱۲۱ متر پل در ونیز وجود دارد. این شهر که از نظر جغرافیایی منحصر به فرد است را می توان زیباترین شهر آبراهی بر روی این سیاره نامید. ونیز، واقعا شایسته ی این عنوان است. این شهر خوش منظره، هر روز میزبان ۵۰۰۰۰ گردشگر است.  

ونیز بزرگترین شهر بدون خودروی اروپا است. قایقرانی سنتی که گاندولا ( Gondola ) نامیده می شود، اصلی ترین روش حمل و نقل در ونیز است. امروزه، این شهر بیش از ۳۵۰ گاندولا دارد. بازدید شما از ونیز بدون سوار شدن در گاندولا هرگز کامل نمی شود.

گرند کانال با ۳۸۰۰ متر طول آبراه اصلی ونیز است. گردش با گاندولا از طریق گرند کانال و سایر آبراه های کوچک، بسیار خوش منظره است. علاوه بر گردشی آرامش بخش، می توانید از زیبایی اماکن فریبنده و سایر ساختمانهای تاریخی شهر ونیز لذت ببرید.

ونیز
ونیز

سخن آخر 

این بار سری به ۱۰ شهر آبرهایی زیبای جهان زدیم . 

با کدامیک آشنا هستید؟

دوست دارید به کدامیک سفر کنید؟

نظر خود را با ما در میان بگذارید. 

زیباترین شهرهای روی آب در دنیا
4.29 12

 دیدگاه ها

 • نادرخاکسار

  ۰

  ۰

  مناظرجلب ودل انگیزی بودند,ادم ازدیدن انهاشگفت زده میشودوفکرکنم ازلحاظ طول عمروسلامتی ساکنین ان شهرهاازبقیه بسشترباشد,کاش توبعضی ازشهرهای ماکه مستعدهستن چنین کارهاوامکانات فراهم بشه.

 • مهاجر

  ۰

  ۰

  قایق هندی ها خیلی جالبه

 • میلاد

  ۰

  ۰

  تو ایران شهرهایی مثل بندانزلی،بابلسر به صورت طبیعی رود از وسط شهر رد شده که باید وسعتش بدن و بهش برسن تا شاهد افزایش توریست داخلی و خارجی باشیم

 • احمدکریمی

  ۰

  ۰

  مردم درداخل کشور بااین همه هزینه های سرسام آور دست به سفربزنند چه رسد به سفرهای خارجی تامادامی که قیمت دلار پایین نیاید سفرهای خارجی برای مردم ایران یک رویا خواهد بود متاسفانه فقط قشر خاصی میتوانند به خارج بروند

 • مهتاب

  ۰

  ۰

  عجیب و قشنگ بود
  ای کاش بازم مطالب گردشگری بزارید

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...