مراکش

شفشاون نام شهری در مراکش می باشد که با قدمت ۶۰۰ ساله اش بر کرانه ی ساحل مدیترانه آرمیده و ۳۵۰۰۰ نفر از جمعیت این کشور را در خود جای داده است. شهری پرآوازه که با رنگ ویژه اش توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. هر چه قدر که سرت را به این سو و آن سو بچرخانی تنها یک رنگ است که چشمانت را لبریز از خود می کند: آبی، آبی و باز هم آبی.
دیوارها، ساختمان ها، پنجره ها، پله ها، معابر و… همه و همه به رنگ آرامش بخش آبی مزین شده اند و گویی لباسی از جنس آسمان بر تن دارند. و سوالی که با دیدن این شهر در ذهن نقش می بندد این است ” چرا آبی؟ ”
رنگ آبی شفشاون به یکی از سنت های یهودیان باز می گردد که معتقد بودند در نقاشی های به رنگ آبی می توانند منعکس کننده ی آسمان و قدرت خدا در زمین باشند. یهودیانی که به این منطقه پای گذاشتند افرادی را تشکیل می دادند که به دلیل تفتیش عقاید از اسپانیا گریخته بودند و به دنبال مامنی امن برای خود می گشتند. وجود یک قلعه ی قدیمی اسپانیایی در میان شهر دلیلی برای اثبات این موضوع به شمار می رود. شاید امروز کم تر اثری از یهودیان در شهر باشد ولی سنت نقاشی آبی در این شهر عمدتا مسلمان همچنان پا برجاست.
اینجا همه چیز متفاوت است و شاید این تفاوت قوی ترین دلیلی است که گردشگران بسیاری را برای سفر به این شهر و گشت و گذار در آن متقاعد می کند. گوشه گوشه ی شهر را می توان با دوربین عکاسی گشت و عکس هایی دیدنی را به ثبت رساند. حالا کارناوال تصمیم گرفته تا بار سفر ببندد و راهی آفریقا شود و این شهر بی نظیر را با همراهانش از نظر بگذراند.
شاید بعد از دیدن این عکس ها شما هم متوجه شوید که چرا بسیاری معتقدند این شهر می تواند بهترین مقصد برای عکاسی و خوش رنگ ترین شهر تاریخی جهان باشد…
با کارناوال همراه باشید تا با هم سفری تصویری و کوتاه به این شهر داشته باشیم.

شفشاون

سلام ، نام من عارف عبدالرحمان وحید است . من در وحله ی اول یک معمار داخلی و در بخش بعدی زندگی ام یک عکاس هستم .

بعد از آن که تحصیلاتم را در اندونزی به پایان رساندم برای ادامه ی تحصیل و کار به لندن رفتم و در سنت مارتین در دانشگاه هنر مشغول به درس خواندم شدم .

در طول زمان تحصیل وقتی دوستانم با من بیشتر آشنا شدند و متوجه شدند که به عکاسی و معماری علاقه دارم از من خواستند که به مراکش سفر کنم و از آن جا عکاسی کنم . من هم که شاید تحصیل و زندگی در لندن چهره ی واقعی خورشید را از یادم برده بود تصمیم گرفتم تا خواسته ی آن ها و البته حرف دل خودم را عملی کنم .

پس عازم آفریقا شدم و در این سفر به مراکش رفتم . در این سفر لحظات به یاد ماندنی را ثبت کردم که دوست دارم آن ها را با شما به اشتراک بگذارم . با کارناوال و من همسفر شوید تا لحظاتی از زندگی ساده ی مردمان این دیار گرم و زیبا را به نظاره بنشینیم .

بزها بسیار سر به هوا هستند، حالا این سر به هوایی به جایی رسیده است که درخت نورد شده اند. فکر می کردیم چیدن میوه ها یا کار انسان است و یا حیواناتی که قد بلندی دارند مثل زرافه و یا شاید هم میمون هایی که از این شاخه به آن شاخه می پرند. امابز! از آن گزینه هایی است که کمتر ممکن است به مخیله ما خطور کند البته اگر در مراکش نباشید.

محصول این بزهای خود کفا، محصولی است گرانبها بنام روغن آرگان که در ادامه به نحوه استخراج آن توسط این بزها اشاره خواهیم کرد.

This is search results
در حال بارگذاری ...