جزایر مصنوعی دبی | شگفتی امارات

جزایر مصنوعی دبی | شگفتی امارات

تکنولوژی در گردشگریدبی
خلاصه مطلب

اطلاعات کلی

در مطلب پیش رو به معرفی جزایر مصنوعی دبی خواهیم پرداخت. ایده ساخت این جزایر در راستای تبدیل شهر دبی به کلان شهری گردشگری با درجه کیفی بسیار بالا ارائه شده است. به طور کلی تا به حال برنامه ساخت جزایر سه گانه نخل، جزیره جهان و جزیره دنیا و کهکشان اعلام شده است.

آنچه در ادامه خواهید دید

۱- از جزایر مصنوعی دبی بیش‌ تر بدانید

۲- نحوه ساخت جزایر مصنوعی دبی

۳- جزایر سه گانه نخل | Palm Islands

۴- جزیره دیره | Deira Island

۵- مجمع الجزایر جهان | The World

۶- مجمع الجزایر دنیا و کهکشان | The Universe

۷- معضلات زیست محیطی جزایر مصنوعی دبی

بشر از دیرباز آرزوهای بزرگ در سر دارد که زیر زمین سفر کند و یا بال پرواز بگشاید و یا بر محدوده‌های زندگی و زمینِ زیر پایش بیافزاید. حال با به دست آوردن علم و پیشرفت‌های روزافزونش در فناوری، سعی بر پوشاندن جامه عمل بر بدن آرزوهاش دارد. ساخت جزایر مصنوعی قطعا یکی از همین آرزوهاست که انسان را بر آن داشته قدرتش را به کار گیرد و زمین را باب میل خویش تغییر دهد. 

اوایل سواحل مصنوعی تنها به یک سازه چوبی یا فلزی محدود می‌شد که خود بر روی آب شناور بود، اما امروزه ابتدا با ساخت زمین و احیای آن جزیره‌ای را ایجاد می‌کنند و سپس سازه‌هایی دیگر روی آن می‌سازند. در برخی مواقع نیز بخشی از زمین بر اثر ساخت کانال یا آبگیری دره‌ها جدا شده و جزیره ای جدید ایجاد می‌شود. #جزایر مصنوعی دبی اما به سبک مدرن و با احیای خاک در سواحل خلیج فارس و نزدیک سواحل امارات ساخته شده اند. 

چند سالیست که هیاهوی ساخت جزایر مصنوعی دبی در همه جا پیچیده است و جنجال هزینه‌های بالا و دغدغه‌های زیست محیطی، گریبان بسیاری را گرفته است.

همراه با کارناوال نگاهی به پرونده جزایر مصنوعی دبی بیاندازید…  

جزایر مصنوعی دبی
جزایر مصنوعی دبی
جزایر مصنوعی دبی

از جزایر مصنوعی دبی بیش‌ تر بدانید

امارات متحده ی عربی به خوبی می‌داند که تا آینده‌ای نزدیک دیگر نمی‌تواند تنها با تکیه بر دلارهای حاصل از فروش نفت، هزینه‌های کشور را تأمین کند. از همین رو نخست وزیر امارات که حاکم شهر دبی هم هست، دو دهه ی گذشته را تلاش کرد که شهر دبی را به آرمان‌ شهری گردشگری، با کلاس جهانی تبدیل کند. بسیاری از این تلاش‌ها به صورت جغرافیایی انجام شده است، چند صد کیلومتر ساحل مصنوعی که در آب‌های خلیج فارس و نزدیکی ساحل دبی ساخته شده اند. اضافه کردن صدها کیلومتر ساحل مصنوعی به شهری پرتردد و شلوغ کار آسانی نیست، اما دقیقا این همان کاریست که مسئولین و حاکمین شهر دبی در پیِ آنند، ساخت #بزرگترین جزایر مصنوعی دنیا

پس از به تائید رسیدن ساخت جزایر مصنوعی دبی، ساخت جزایر سه گانه نخل به نام‌های جمیرا، جبل علی و دیره و مجمع‌الجزایر به دنیا و جهان اعلام شد. حامی و مجری پروژه‌های ساخت جزایر مصنوعی، همگی شرکت دولتی نخیل است. 

هم اکنون جزیره ی در حال ساخت جبل علی، پنجمین جزیره ی بزرگ و مصنوعی دنیاست و جزیره ی جمیرا نیز در رده ی هفتم قرار دارد. 

نحوه ی ساخت جزایر مصنوعی دبی

برای ساخت جزایر، ابتدا شن‌ها را از سطح زمین خلیج فارس برداشت کرده و پس از لایروبی مورد شست و شو قرار می‌دهند. شست و شوی شن‌های دو جزیره نخل و جزیره جبل علی توسط شرکت‌های بلژیکی انجام شد. سپس شن‌های شسته شده، توسط کشتی‌های اسپری به صورت اسپری در محل‌های تعیین شده برای ساخت جزایر فشانده می‌شوند. این فرآیندِ افشاندن شن‌ها به فرآیند رنگین کمانی معروف است چرا که هنگام پاشش شن‌ها، کمانی مانند رنگین کمان در هوا ایجاد می‌شود. 

در لبه خارجی هر جزیره، یک خط موج شکن نیز ساخته می‌شود. خط موج شکنِ جزیره جمیرا از بیش از ۷ میلیون تن سنگ ساخته شده است. هر سنگ توسط جرثقیل حمل می‌شد و پس از آن که مکان قرار گیری هر کدام توسط غواص‌ها علامت گذاری می‌شد، در جای خود قرار می‌گرفت. 

در کل تا به حال در این پروژه‌ها از ۱۱ میلیارد متر مکعب شن و ۴۷ میلیون تن سنگ استفاده شده است. 

نحوه ساخت جزایر مصنوعی دبی
نحوه ساخت جزایر مصنوعی دبی
نحوه ساخت جزایر مصنوعی دبی

مجموعه جزایر مصنوعی دبی

در زیر به معرفی هر جزیره به صورت جداگانه خواهیم پرداخت:

۱- جزایر سه گانه نخل | Palm Islands

از ابتدا بنا بود جزایر سه گانه‌ای به شکل نخل ساخته شود. نخل جمیرا، جبل علی و دیره.

پیش از همه ساخت نخل جمیرا در سال ۲۰۰۱ آغاز شد و مدت کوتاهی پس از آن، آغاز ساخت نخل جبل علی نیز اعلام شد. ابتدا قرار بود جزیره جبل علی با ابعادی بزرگ‌تر ساخته شود اما بعدها با تغییر اندازه، در ابعادی کوچک‌تر ساخته شد. پس از شروع برنامه‌ریزی و ساخت جزیره نخل دیره، طراحی جزیره تغییر کرد و همچنین با تغییر نام مواجه شد و اکنون به نام جزیره دیره شناخته می‌شود. 

با این وضعیت جزایر سه گانه نخل به دو عدد تغییر پیدا کردند. 

جزایر نخل
جزایر نخل

۱) جزیره نخل جُمیرا | Palm Jumeirah

جزیره جمیرا کوچک‌ترین #جزیره نخل دبی است که در نزدیکی #سواحل جمیرای دبی قرار دارد. نخل جمیرا پیش از سایرین مورد ساخت و ساز قرار گرفت و زودتر از باقی به بهره برداری رسید. طراحی و ساخت نخل جمیرا به عهده معماران هلمان هورلی چاروات بود. سازندگان جمیرا تحویل مناطق مسکونی جزیره را سال ۲۰۰۶ اعلام کردند. در اوایل اکتبر ۲۰۰۷ جمیرا #بزرگ‌ترین جزیره ی مصنوعی دنیا محسوب می‌شد که تا آن زمان نزدیک ۵۰۰ خانواده در جزیره سکونت پیدا کرده بودند و بیش از ۷۵% املاک آماده تحویل بودند. تا آخر سال ۲۰۰۹ نیز ۸ هتل آماده بهره‌برداری بودند، با این همه آماده سازی کامل جزیره با دو سال تأخیر انجام شد. هزینه تخمین زده شده تنها برای ساخت جزیره جمیرا، ۱۲ میلیارد دلار است!

در حال حاضر جمعیت زیادی در جزیره ی نخل جمیرا ساکن شده اند و تمامی هتل‌ها مورد استفاده اند. همچنین امکانات تفریحی و مسکونی لوکس این جزیره بسیار قابل توجه است. 

در سال ۲۰۰۹ نیویورک تامیز در طی مقاله‌ای با ارائه تحقیقات و شواهدِ جغرافیایی اعلام کرد که جمیرا در حال غرق شدن است، به طوری که سرعت آن در سال ۲۰۰۹، ۵ میلی‌متر در سال بوده و با گذر زمان این سرعت بیش‌تر هم می‌شود. اما شرکت نخیل با رد این ادعا، اعلام کرد که هیچ گزارشی مبنی بر مشکلات ساختاری در هیچ کدام از ساختمان‌ها و سازه‌ها وجود ندارد و ماهواره‌های لیزری و ارتفاع سنج ناسا نیز این موضوع را تائید می‌کنند.

راه ارتباطی جزیره ی جمیرا یک مونوریل به طول ۵٫۴ کیلومتر است که از سویی به هتل آتلانتیس می‌رسد و از سویی دیگر تا پایین نخل جمیرا و برج‌های ورودی جزیره ادامه دارد. جالب است بدانید که مونوریل جمیرا، نخستین مونوریل در خاورمیانه است.

جزیره جمیرا دبی
جزیره جمیرا دبی

هتل آتلانتیس در جزیره ی جمیرا

هتل آتلانتیس در جزیره جمیرا

۲) جزیره نخل جبل علی | Palm Jebel Ali

ساخت این جزیره در سال ۲۰۰۲ آغاز شد و از ابتدا قرار بود تا اواسط سال ۲۰۰۸ تکمیل شود. نخل جبل علی ۵۰% از جزیره ی جمیرا بزرگ‌تر است، شامل ۶ تفرجگاه دریایی، پارک ابی و روستای ساحلی است که بالاتر از سطح آب دریا قرار می‌گیرند و همچنین یک پیاده رو، اطراف برگ‌های جزیره نخل را احاطه می‌کند. در سال ۲۰۰۷ مجموعه موج شکنِ اطراف جزیره به پایان رسید، امازمانی که بنا بود ساخت سازه‌های اصلی در جزیره آغاز شود، با پیش‌ آمد بحران اقتصادی، ساخت جزیره در وضعیتی نامعلوم قرار گرفت و اعلام شد در آینده‌ای نزدیک ساخت و ساز انجام خواهد گرفت. در سال ۲۰۱۵ مسئول شرکت نخیل طی مصاحبه‌ای اعلام کرد قرار نیست ساخت این جزیره منتفی شود و انجام این پروژه زمان زیادی خواهد برد. 

امروزه ساخت این جزیره به کلی متوقف شده است. 

متأسفانه برای ساخت این جزیره یک منطقه محافظت شده دریایی که قبلا در این ناحیه قرار داشت را از بین بردند. یکی از نگرانی‌های زیست شناسان در این خصوص، از بین رفتن گونه‌های بومی و ایجاد گونه‌های جدیدِ ناشناخته و مخرب در این منطقه است. 

جزیره نخل جبل علی
جزایر مصنوعی دبی

۲- جزیره دیره | Deira Island

(همان طور که اشاره شد ابتدا قرار بود یکی از جزایر سه گانه نخل شکل دبی باشد، اما در گام‌های بعدی برنامه ریزی و ساخت دچار تغییراتی از جمله طراحی شد. پس از تغییر طراحی، نامش نیز به جزیره دیره تغییر کرد.) در اوایل اکتبر ۲۰۰۷، در مجموع با استفاده از ۲۰۰ میلیون متر مکعب شن، ۲۰% از احیا اولیه جزیره نخل دیره انجام شد. در اوایل آپریل ۲۰۰۸ شرکت نخیل اعلام کرد که بیش از یک چهارم جزیره احیا شده است و میزان استفاده از شن به ۳۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است. از آنجا که پروژه ی وسیعی در دست ساخت بود، برای انجام به چند بخش تقسیم شده بود. اولین بخش ساخت زمین جزیره در طی جاده ی دیره بود که بین خور دبی و بندر الحمریه قرار می‌گرفت. تا اوایل سال ۲۰۰۸، ۸۰% از ساخت زمین جزیره به اتمام رسیده بود. 

طراحی جدید جزیره و کاهش ابعاد دیره در نوامبر سال ۲۰۰۸ اعلام شد و تغییر کلی طرح جزیره و نامش در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد.

جزایر مصنوعی دبی

۳- مجمع الجزایر جهان | The World

از آن جهت نام دنیا برای این مجمع‌الجزایر انتخاب شده است که نمای کلی و هوایی این جزایر به صورت یک نقشه از قاره‌های کره زمین است. 

جزایر جهان در ۴ کیلومتری ساحل شهر دبی، امارات و در آب‌های خلیج فارس ساخته شده است. مناطق کم عمق ساحلی اطراف دبی را برای ساخت این مجموعه جزایر در نظر گرفتند. ساخت این جزایر همچون جزایر نخیل با شن شسته و لایروبی شده انجام گرفت و مالک آن شرکت معروف نخیل است. ایده ی اولیه ی ساخت این جزیره از طرف حاکم شهر دبی، محمدابن رشید المکتوم ارائه شد. 

هزینه ی احیا زمین‌های این مجموعه جزایر ۲ میلیارد دلار  و هزینه تمام شده ی آن ۱۴ میلیارد دلار اعلام شده است. 

می‌توانید برای اطلاعات بیش‌تر از این پروژه، مطلب مجمع‌الجزایر جهان | اجتماع قاره‌ها در خلیج فارس را بخوانید.

مجمع الجزایر جهان

۴- مجمع الجزایر دنیا و کهکشان | The Universe

در طی این پروژه قرار بود مجموعه کهکشان راه شیری و منظومه شمسی در کنار مجمع‌الجزایر جهان در #سواحل دبی ساخته شود. 

در ژانویه سال ۲۰۰۸ ایده و برنامه ی ساخت این جزیره توسط شرکت نخیل اعلام شد و زمان پایان پروژه در بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۸ تخمین زده شد.

اما در سال ۲۰۰۹ اعلام شد که فعلا برای ساخت اقدام نمی‌شود و به زودی اجرای پروژه آغاز خواهد شد. 

فضای تخمین زده شده برای ساخت این جزیره ۳۰۰۰ هکتار بود و بنا بود در اطراف مجمع الجزایر جهان و میان سه جزیره نخل ساخته شود. 

وبسایت شرکت نخیل تا سال ۲۰۱۵ وضعیت اجرای این پروژه را در دست انتظار اعلام می‌کرد تا این که در تاریخ ۱۱ آپریل ۲۰۱۵ به طور کلی اجرای پروژه لغو شد. 

جزایر مصنوعی دبی

معضلات زیست محیطی جزایر مصنوعی دبی

 ساخت و ساز جزایر مصنوعی دبی به طور کلی موجب تغییر اکوسیستم سواحل دبی در خلیج فارس شده، که این خود مضرات و تأثیرات ناخوشایند بسیاری دارد. از طرفی این جزایر نه تنها خود فرسایش می‌یابند، بلکه باعث بر هم زدن نظم طبیعت نیز هستند. به طور مثال ساخت و ساز در این منطقه، باعث از بین رفتن زیستگاه دریایی، زیر خاک رفتن صخره‌های مرجانی، بسترهای صدفی و چمن‌های دریایی می‌شود. نه تنها همگی این‌ها زندگی گونه‌های دریایی بومی این منطقه را به خطر می‌اندازند، بلکه موجودات وابسته به این گونه‌ها نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند. تا به کنون دو اینچ رسوب، بسترهای صدفی را پوشانده‌اند.

از طرفی صخره‌های مرجانی نوعی فیلتر طبیعی آب محسوب می‌شوند که آلودگی آب را  کاهش می‌دهند. پس طبیعی است که با از بین رفتن این صخره‌ها، میزان آلودگی آب خلیج فارس نیز افزایش یابد. 

جزیره جمیرا دبی
جزیره جمیرا دبی
جزایر مصنوعی دبی

سخن آخر

نظرتان راجع به ساخته شدن این جزایر مصنوعی چیست؟

آیا با ساخت جزایر مشابه در سواحل ایرانی موافقید؟

نسبت به مسائل و اثرات زیست محیطی این جزایر چه دیدگاهی دارید؟

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. 

جزایر مصنوعی دبی | شگفتی امارات
4.88 20

 دیدگاه ها

 • علی

  ۵

  ۳

  دومتر آب دریا ها بیاد بالا نه تومانی و نه من

 • مجید

  ۱۳

  ۰

  ما تو همون مسکن مهر موندیم نمیخوا جزیره مصنوعی بسازیم

 • سروش

  ۴

  ۱۴

  خسته نباشی می گویم به شرکت نروژی و متاسفم برای حاکمان عرب که پول خود را صرف چنین پروژه هایی برای مطرح کردن خود می کنند . استفاده از تکنولوژی به معنی پیشرفته بودن نیست بلکه ایجاد تکنولوژی معنی پیشرفته بودن را می دهد .

  • جواد

   ۱۳

   ۰

   فقط مطرح شدن نیست جانم
   جذب توریست، جذب سرمایه های خارجی، افزایش قدرت و… در ضمن تمام هزینه هایی که صرف میشه چند برابر درمیاد
   تا حالا فکر کردی وقتی نفت تموم شد چطوری باید خزانمون را پر کنیم

 • رضا

  ۸

  ۰

  اگه ما بخایم همچین کاری بکنیم کمر اقتصاد میشکنه و کار نصفه میمونه
  الان باید ب جذب گردشگر با ایده های ناب مردمی بپردازیم
  هم کار افرینی میشه هم بجای هزینه زیاد ایده های بهتر و ارزان تر
  پیشرفت میکنیم بعد بهتر شدن اقتصاد خودمون چیزایی بسازیم
  ک غربی ها ازش کپی برداری کنن اولین کار هدفمند کردن و مفرح کردن مدارس کشوره
  خیلی از دانش آموزان نمیدونن برای چی درس میخونن و نقاشی و تاریخ وعلوم ب درد کسی ک میخاد خواننده بشه نمیخوره

 • مرتضي

  ۱

  ۱

  میدونستید که مواد اولیه این جزیره‌ها از ایران تهیه می‌شه یعنی خاک لازم برای ساخت این جزیره‌های مصنوعی از سرزمین ایران برداشته میشه و توسط قاچاقچیان رسمی و غیر رسمی به امارات صادر میشه؟ نتیجه این کار یعنی این‌که ما تا چند سال آینده با بحران خاک مناسب برای کشاورزی مواجه هستیم.
  میدونستید که پول بیشتر ساخت و سازهای روی جزیره توسط مایه‌دارهای ایرانی تأمین شده با وعده دادن اقامت اما حالا که به قول معروف خرشون از پل گذشته اقامت که ندادند هیچ اونها رو مجبور به ترک امارات می‌کنند و شکایت اونها هم به جایی بند نیست چون یا از قوانین این کشور اطلاعی ندارند و یا اینکه قراردادهایی که بسته‌اند جوری قرص و محکم است که موی لای درزش نمی‌رود و عده زیادی به خاطر بی‌اطلاعی از مفاد قرارداد و امضای جاهلانه آن هیچ کاری از دستشون بر نمی‌یاد.
  میدونستید طبق قوانین بین‌المللی ساخت‌وساز تجاری و مسکونی در جزایر مصنوعی ممنوع است و فقط مجاز به استفاده توریستی هستند، ولی امارات با دادن رشوه و پول‌های گزاف دهن نهادهای بین‌المللی را بسته و انواع و اقسام ساختمان‌های تجاری و مسکونی را علاوه بر سازه‌های تفریحی در این جزایر مصنوعی برپا کرده
  میدونستید مرز آبی هر کشور خطی فرضی به فاصله ۱۵ کیلومتر از ساحل هر کشور است و امارات با این‌کار علاوه بر این‌که به مساحت کشورش افزوده و مرزهای آبی خودش را گسترش داده به ۱۲کیلومتر سواحل سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی رسیده و داره جای پاش رو برای تصاحب این سه جزیره استراتژیک در خلیج تا ابد فارس باز می‌کنه
  لطفا به خباثت‌های این عرب‌های از خدا بی‌خبر صرفا نگاه تکنولوژی و توریست و درآمدزایی و … نداشته باشیم. جنبه‌های زیست محیطی که در مطلب اومده و جنبه‌های حقوقی و سیاسی‌اش خیلی مهم‌تر هستند.

 • امیر

  ۲

  ۲

  مرد حسابی چی میگی اتفاقا محیط زیست خیلی خوشحال شده وماهیهای متنوع وحتی گیاه زیر دریا بوجود آورده ?این بش میگن تکنولوژی برو تحقیق کن وبعد بنویس

 • امیر

  ۰

  ۰

  ما شدیم مثل قمار باز هروقت باخت میگه به…..

 • امیر

  ۱

  ۱

  این طرح بزرگترین ساخت جهان است مطمئن باشید اگر ذره ای دزدی داشت ورشکست میشد

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...