انواع گردشگری | تعریف و بررسی گردشگری ادبی

انواع گردشگری | تعریف و بررسی گردشگری ادبی

دانشنامه گردشگری

حد و مرزی برای گردشگری تعریف نشده است به هر جایی که ذهن بشر سفر کند نیز گوشه ای از گردشگری را می بینیم. این صنعت بسیار وسیع است حتی به پهنای ادبیات!

امروز گردشگری و ادبیات نیز در کنار هم قرار گرفته اند و تعاریفی از گردشگری برای افرادی که علاقه مند به ادبیات بوده و سفر می کنند به وجود آمده است.

امروز در کارناوال به بررسی مفاهیم گردشگری ادبی می پردازیم.

گردشگری ادبی

گردشگری ادبی چیست؟

اگر بخواهیم تعریف مختصر و مفیدی برای گردشگری ادبی بیان کنیم، می توان گفت : نوعی از فعالیت گردشگری است که فردی به علت علاقه شخصی به یک نویسنده، اثر ادبی یا فضای ادبی و میراث ادبی یک مقصد به آن مکان سفر می کند.

در نتیجه گردشگری ادبی را می توان در چند بعد بررسی کرد. گردشگران از بازدید مکان های تولد، آرامگاه ها، موزه ها و سایر مکان هایی که با نویسندگان یا آثار ادبی مرتبط است، لذت می برند.

از این سبک از گردشگری نمی توان به عنوان پدیده ای جدید  نام برد. در گذشته بسیاری از مسافرانی که سطح خوبی از فرهنگ و وضعیت مالی داشته اند مسیر های نویسندگان کلاسیک را دنبال و از مناظر توصیف شده در کتاب های نویسندگان بازدید می کردند.

شاید از گذشته علاقه به مضامین ادبی برای طبقه تحصیل کرده به حساب بیاید اما در سال های اخیر گردشگری ادبی عمومیت بیشتری پیدا کرده است.

علت علاقه به این نوع گردشگری در بین عموم مردم، کودکان و جوانان را می توان به رواج فیلم های قابل دسترس تر ، کتاب ها و متون ادبی و رمان های پرفروش با مضامین گردشگری دانست همانند راز داوینچی . علاقه زیاد کودکان و جوانان به داستان های تخیلی همچون هری پاتر و کتاب های پارسیان و من به عنوان نمونه های ایرانی برای کودکان و جوانان بر گسترش این گونه گردشگری بسیار اثر گذار می باشد.

برگزاری جشنواره های مختلف ادبی و مراسم هایی به منظور پاسداشت و یادبود شعرا و نویسندگان یکی دیگر از علت های رونق گردشگری ادبی می باشد.

گردشگری ادبی

تقسیم بندی اماکن بازدید گردشگری ادبی

بسیاری از صاحب نظران تقسیم بندی های متفاوتی را از اماکن ادبی دارند اما به اعتقاد بسیاری از آن ها اماکن گردشگری در ۳ دسته اصلی قرار می گیرند:

۱- اماکن واقعی : این اماکن با زندگی نویسندگان ارتباط مستقیم داشته این مکان ها برای علاقه مندان ادبیات بسیاز جذاب بوده برای مثال دیدن میز کاری که نویسنده محبوبشان در آنجا آثار ماندگاری را نوشته، احساس تعریف ناپذیری را برایشان ایجاد می کند.   محل زندگی، مکان دفن یا تولد از دیگر اماکن واقعی می باشند. برای مثال خانه شهریار در تبریز و خانه نیما در یوش، آرامگاه حافظ، سعدی، فردوسی و . . .

۲- اماکن خیال انگیز : این اماکن کمی خیالی هستند و به فضا های رمان ها، اشعار و نمایش نامه ها مربوط می شود.

۳- اماکن ساختگی : این اماکن با توجه به فضاهای ادبی برای جذب گردشگران ساخته می شود. برای مثال : دنیای دیکنز در چاتهام، استراتفورد-آپان-آوون که تسهیلاتی که مضمون آن آثار شکسپیر هست را در آن می بینید.

گردشگری ادبی
گردشگری ادبی

۱۰ مقصد برتر گردشگری ادبی

در زیر می توانید با مقاصد برتر گردشگری ادبی در دنیا آشنا شوید که جای خالی ایران با غنای ادبی آن واقعا به چشم می خورد که عوامل مختلفی(شهرت جهانی، شرایط سفر و اقتصادی افراد و عدم آمارگیری جامع در ایران) دلایل  آن را تشکیل می دهد که در چهارچوب این پست نمی گنجد.

۱- لندن : آرامگاه «جفری چاوسر» و «جان میلتون»

۲- استراتفورد: زادگاه شکسپیر

۳- ادینبورگ: به دلیل خانه نویسندگان یا شخصیت های مهم ادبی جهان همانند «شرلوک هولمز» یا « هری پاتر»

۴- دوبلین در ایرلند: با نویسندگانی چون «جیمز جویس»

۵- نیویورک: به دلیل شخصیت «میلر»

۶- ماساچوست: با شهرت کتاب «زنان کوچک» نوشته «می الکوت»

۷- پاریس: با وجود «ویکتور هوگو» و «الکساندر دوما» و کتاب فروشی ها در امتداد رود سن و کافه کتاب ها.

۸-  سان فرانسیسکو: به دلیل مهاجرت برخی نویسندگان همچون «آلن گینزبرگ» و «کرواک»

۹- رم: با شخصیت های دنیای باستان مانند «ویرژیل» تا هنرمندان امروزین «کیتز»، «شلی» و «جیمز».

۱۰- سن پترزبورگ: با «تولستوی»، «چخوف»، «پوشکین» و «داستایوفسکی»

گردشگری ادبی
گردشگری ادبی

گردشگری ادبی در دنیای مدرن

در زیر ۳ تیتر جالب در باره گردشگری ادبی در خبرگزاری های دنیا را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا اهمیت و رونق این گونه گردشگری در عصر معاصر را بهتر درک کنیم!

۱- در آمد یک میلیارد دلاری آمریکا در سال از گردشگری ادبی

حدود ۱۱۸میلیون کتابخوان آمریکایی، به طور میانگین ۹۹۴دلار برای هر سفر می پردازند که مجموعا بیش از ۱۹۲ میلیون دلار در سال برای اقتصاد آمریکا تولید درآمد می کند.

۲- کی یرکگارد، دانمارک را قطب گردشگری ادبی جهان کرد

کی یرکگارد هزاران مسافر عاشق ادبیات و تفکر را از سراسر جهان به کپنهاگ می کشاند. «مرکز مطالعات کی یرکگارد» در دانشگاه کپنهاگ در دانمارک، با برگزاری صدها مراسم این شهر را به برترین شهر توریسم ادبی جهان مبدل کرد.

۳- گردشگری ادبی، کتابخوان های آلمانی را به بریتانیا کشاند

به لطف داستان های رمان نویس انگلیسی، «روزاموند پیلچر»، گردشگران آلمانی مشتاق با ۴۰ درصد افزایش برای دیدار از محل های وقوع حوادث داستان ها، به بریتانیا سفر می کنند.

 

دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

انواع گردشگری | تعریف و بررسی گردشگری ادبی
4.21 5

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...