بهار که دامن شکوفه دار و حریرش را به تن طبیعت می کند و زمین زیر پرتوان گرم و طلایی مهر، حمام آفتاب می گیرد، بسیاری قصد دریا می کنند و از هر جایی که هستند، خود را به امواج دلربا و مسحور کننده پهنه های آبی کشورمان می رسانند. اغلب پایتخت نشین ها به سمت شمال می روند و هموطنان جنوبی نیز بی شک خلیج فارس و دریای نیلگون عمان را انتخاب می کنند. اگر دست بر قضا شما هم یکی از کسانی هستید که به عکاسی علاقه دارند و چند وقتی است که دوربینی حرفه ای یا نیمه حرفه ای و یا حتی دوربینی کوچک و کامپکت خریده اید، وقت مناسبی است تا علایق مختلف خود را ترکیب کنید و در کنار منظره دوست داشتنی دریا دست به دوربین شوید و عکاسی کنید.

قطعا یکی از جذاب ترین راه ها برای عکاسی حرفه ای از منظره دریا، استفاده از شیوه ساده نوردهی طولانی است. در نوردهی طولانی تنها کافیست سرعت شاتر را بسیار پایین بیاوریم و قدری منتظر شویم تا دوربین کار خودش را بکند! (برای اطلاعات بیش تر بخوانید: اصول اولیه نوردهی طولانی) درباره این شیوه قبلا مفصل حرف زدیم و گفتیم با استفاده از آن می توان در شب و از ستارگان عکاسی کرد تا استار تریل داشته باشیم، در جنگل و از آبشارها عکاسی کرد و ردایی محو از آب ها را ببینیم و الوعده وفا! حالا نوبت دریاهاست که با شیوه نوردهی طولانی به نحو متفاوتی ثبت شان کنیم.

اگر درباره عکاسی چیز زیادی نمی دانید اما مشتاقید تا درباره اصول اولیه اش بیش تر بدانید، پیشنهاد می کنم حتما مقاله های زیر را بخوانید:

اصول اولیه کار با دوربین | مثل حرفه ای ها عکاسی کنید

آموزش اصول اولیه عکاسی | با کارناوال دست به دوربین شوید

اصول اولیه عکاسی با نوردهی طولانی

آموزش عکاسی از آبشار

تکنیک عکاسی استار تریل | آموزش تخصصی ثبت رد ستارگان

همراه کارناوال باشید تا در اوقات فراغت و کنار دریا، عکس هایی بی نظیر به ثبت برسانیم.

قدیم ترها، زمان عکاسی که می شد، دوربین را همیشه به یک نفر می سپردند و باقی دست به سینه و لبخندزنان جلوی دوربین، بهترین ژست خود را می گرفتند، تا تک عکس دست جمعی را بگیرند. دست زدن به دوربین و عکاسی شبیه رویا بود و این امتیاز به هر کسی واگذار نمی شد و عکاسی، هنری خاص و دست نیافتنی به نظر می رسید. از آن زمان سال ها می گذرد و وقتی نگاه می کنیم، نمی دانیم چطور همه چیز به این سرعت عوض شده و برای عکاسی لازم نیست خیلی مرفه باشیم و یا پس انداز هنگفتی داشته باشیم. خوشبختانه با گسترش تکنولوژی و وجود انواع دوربین ها، دیگر عکاسی آرزویی دست نیافتنی نیست و در بسیاری از خانه ها یکی از دوربین های کامپکت، نیمه حرفه ای و یا حرفه ای را می بینیم.

اما کار کردن با این دوربین ها را بلد هستید؟ چند بار کاتالوگ دوربین را زیر و رو کردید و کلافه از پیچیدگی و توضیحات سردرگم کننده ش، آن را کنار گذاشتید و در نهایت با تنظیمات اتومات دوربین عکاسی کردید؟ نتیجه عکس ها رضایت بخش نبودند؟ و بابت هزینه ای که برای دوربین حرفه ای یا کامپکت گران قیمت تان گذاشتید، دلسردد شدید؟

این بار کارناوال در کنار شما، دوربین حرفه ای اش را بر می دارد و در مورد بخش های مهم و تنظیمات دستی دوربین حرف می زند. همراه ما باشید و ببینید دانستن این نکات ساده چقدر در نحوه عکاسی شما تأثیر دارد.

معماری یکی از فراگیرترین هنرهای دنیاست که حتی لازم نیست راه درازی برویم تا با آن مواجه شویم. همین که پایتان را از خانه بگذارید بیرون، « هنر معماری » را در اشکال و ابعاد و سبک های مختلفش خواهید دید، خانه هایی قدیمی در کنار برج هایی بلند. و یا نه! حتی لازم نیست از روی صندلی بلند شوید… به چپ و راست خود نگاه کنید! خانه یا محل کار شما نیز معماری خاص خودش را دارد که اگر دقیق شوید و نگاه جست و جو گرانه خود را به کار گیرید، جزئیات معمارانه بنا بیش تر به چشم تان می آید.

در واقع می توان گفت معماری و سازه ها ما را احاطه کرده اند و عجیب نیست که در شاخه های عکاسی، عکاسی معماری طرفداران بسیاری دارد. اما با وجود این تنوع و حجم بالای سوژه ها، هنوز عکاسی معماری چندان آسان به نظر نمی رسد.

اگر اهل دوربین به دست گرفتن باشید و هر از چند گاهی دلتان خواسته برخی از موضوع های چشمنواز خود را به ثبت برسانید، شاید با این معضل کلافه کننده رو به رو شده باشید که نتیجه عکاسی شما چیزی بیش از یک ثبت ساده و تکراری نبوده است. ثبتی که با عکس هنری دنیا دنیا فاصله دارد و شما را کمی دلسرد کرده است.

در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که با اصول عکاسی معماری آشنا شوید و روش هایی به شما پیشنهاد می کنیم تا خلاقیت شما را قلقلک دهد و نمونه ای باشد بر ارائه عکس های جدید تر. این روش ها و این نوع عکاسی، در سفرها و بازدید از بناهای تاریخی بسیار به کمک شما می آید.

پیشنهاد ویژه کارناوالی ما را در انتها از دست ندهید!

همراه کارناوال دوربین به دست بگیرید و عکاسی را حرفه‌ای تر تجربه کنید.

شاید تا به حال پیش آمده که دوستان و خانواده در کنار آب، به بازی و تفریح پرداختید و قبل از هر کاری، با حسرت دوربین و موبایل خود را جایی امن و خشک قرار دادید تا از جوری پشیمانی و ناراحتی بعدی جلوگیری کنید.

اگر زیاد دست به دوربین می شوید، شاید این فانتزی عکاسانه را در ذهن خود پرورش داده باشید که با دوربین معمولی و یا موبایل خود به دنیای زیر آب بروید و دست به کشف جهانی به رنگ آبی بزنید. گرچه شاید خیلی ها هنوز از وجود این قابلیت و امکان خبری نداشته باشند، اما امروزه دیگر این فانتزی، آرزو و خیالی دست نیافتنی نیست.

امکان عکاسی زیر آب!

عکاسی زیر آبی شاید در تابستان ها بیش تر به کار بیاید اما اگر اهل ماجراجویی و گردشگری و سفر به نقاط مختلف باشید، می توانید از این نکات در هر جایی استفاده کنید. به طور مثال خودتان را در یک رودخانه نوردی در دره نی گاه لرستان و یا پارک آبی آتلانتیس دبی و یا وایلد وادی دبی متصور شوید.

کافیست گوشی خود را روی مونوپاد بگذارید و در تمام طول راه از نزدیکی سطح آب و یا زیر سطح آب فیلم و عکس بگیرید.

نتیجه اش قطعا شما را شگفت زده و هیجان زده خواهد کرد!

نکاتی که در ادامه آمده است را مندی بلیک برای شما توضیح داده، او خود دستی بر عکاسی زیر آبی با موبایل دارد و دفعات اولی که عکس های موبایلی خود از زیر آب را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد، بسیاری را شگفت زده کرد. او در این مطلب به شما آموزش خواهد داد که چگونه عکس های فوق العاده ای در زیر آب بگیرید.

همراه کارناوال در کمال تعجب موبایل به دست بگیرید و با شیرجه زیر آب، عکسی متفاوت بگیرید.

میهمانی هزار رنگ خزان از راه می رسد و آوای میهمانی شکوهمندی شما را به سوی خود می خواند

درختان کوچک و بزرگ صورت خود را به سرخاب می آرایند

در زیر شعاع های نوازش گر آفتاب، موی رنگین خود پریشان می کنند و دلبرانه در انظار طبیعت به رقصی چونان شکوهمند می ایستند.

و این بدان معناست که تازه ضیافت فریبنده رنگ ها آغاز شده

در آستانه میهمانی شکوه و رنگ های گرم خزان، کارناوال بند دوربین خود را به دور گردن می اندازد، کفش می پوشد و کوله به دوش راهی طبیعت بی نظیر ایران می شود تا این شکوه را در قاب تصویر خودش جاودانه کند.

اما از عکاسی مناظر پاییزی چه می دانید؟

تا به حال شده به قدری رنگ ها و زیبایی مادر طبیعت شما را به حیرت آورد که هر چه عکس می گیرید نه حق مطلب ادا شود و نه از آن شکوه در میان تصاویرتان اثری باشد؟

همراه با کارناوال از تکنیک های عکاسی پاییزی بیش تر بدانید این بار متفاوت ظاهر شوید.

بسیاری در طی طبیعت گردی خود در میان جنگل‌ها به آبشاری برمیخورند که زیبایی‌ش وادارشان می‌کند عکسی به یادگار بگیرند.

آبشارها یکی از محبوب ترین سوژه‌های طبیعی برای علاقه مندان و عکاسان منظره و طبیعت است. علاقه به این زیبایی طبیعی به وضوح قابل لمس است و بسیاری با اشتیاق، با دوربین و سه پایه به میان مناظر می‌روند تا آبشاری مدفون در دل زیبایی‌ها را به ثبت برسانند. اما گاهی بازگشت به خانه با بهترین ثبت‌ها از آبشار، سخت تر از چیزی است که گمان می‌کنند. یکی از راه‌هایی که عکاسان حرفه‌ای برای ثبت آبشار استفاده می‌کنند، عکاسی با نوردهی طولانی است.

همان طور که پیش تر اصول اولیه عکاسی با نوردهی طولانی را توضیح داده‌ایم، در این روش با باز گذاشتن بیشتر دریچه شاتر، حرکت آب به زیبایی ثبت می‌شود. کارناوال در مطلب پیش رو با چند روش به شما کمک خواهد کرد تا عکس متفاوت و منحصربفردی از آبشار به ثبت برسانید.

همراه با کارناوال به دل طبیعت بیایید و عکسی فوق العاده از آبشارها ثبت کنید.

سال‌هاست که عکاسی در سفر بسیاری را مجذوب خود کرده است. طوری که خیلی ها اصلا برای سفر رفتن به فکر خرید دوربین افتادند و در سفر انگیزه‌های عکاسی شان قوت گرفت. اما از خرید دوربین که گذشت و وقتی از جعبه درش آوردید و کمی با تنظیماتش بازی کردید، آن وقت قسمت سخت ماجرا شروع می‌شود. عکس‌های ابتدایی یا خراب می‌شوند و فوری پاکش می‌کنید و یا آن چیزی که می‌خواهید از آب در نمی‌آیند. پس از کمی درخواهید یافت که یک عکس خوب در سفر آن قدرها هم آسان نیست.

یا اصلا اهل عکاسی هستید و در سفر ذوق زده که موقعیت مناسبی یافته اید برای ثبت‌هایی هنری از آثار تاریخی و یا جاذبه‌های طبیعی. اما در پایان روز با مرور عکس‌ها، آن چیزی را که می‌خواهید نیافته اید. ….

بدون شک یک عکس با ترکیب بندی خوب، نور مناسب و موضوع جذاب قدرت راضی کردن هر کسی را برای سفر به مقصد مورد نظر دارد.

در اینجا به هفت اشتباه رایج در حین عکاسی سفری می‌پردازیم و سعی می‌کنیم با جلوگیری از آن‌ها عکس‌هایی بهتر بیافرینیم.

همراه با کارناوال دوربین در دست بگیرید و این بار در سفر عکس‌های بهتری ثبت کنید.

اگر به عکاسی علاقه داشته باشید، حتما تا به حال عکس‌هایی رویایی از حرکات آب دریا و یا ابرها که شکلی یک پارچه به زمین و آسمان داده‌اند دیده‌اید. و یا ردهای نورهانی چراغ ماشین‌ها در تصویری شبانه نظرتان را جلب کرده است. و یا مککن است نقاشی نورانی آدمی در شب شما را هیجان زده کرده باشد. این گونه عکس‌ها به روش نوردهی طولانی یا (Long Exposure) به ثبت رسیده‌اند.

در واقع عکاسی با نوردهی طولانی روشی‌ست که در طی آن با باز گذاشتن دریچه شاتر و افزایش زمان ثبت، حرکات آدم‌ها، نورها، ستارگان، آب، موجودات و … را می‌توان به ثبت رساند. عکاسی با نوردهی طولانی انواع مختلفی دارد که عکاسی آسمان شب و در شب، عکاسی از آبشارها و دریا و نقاشی با نور از آن جمله است.

پیش از این به عکاسی استار تریل که نوعی از عکاسی با نوردهی طولانیست، به صورت مفصل پرداخته ایم و در آینده به عکاسی از آبشارها و دریا به روش نوردهی طولانی خواهیم پرداخت.

اما پیش از هر چیز  لازم است تا اصول اولیه عکاسی با نوردهی طولانی را فرا بگیرید.

امروز در کارناوال این اصول اولیه را به شکلی ساده بیان کرده ایم.

با کارناوال همراه باشید و از عکاسی با نوردهی طولانی بیش‌تر بدانید.

کارناوال امروز به سراغ راد پلنک عکاس حرفه‌ای طبیعت رفته تا راه‌کارهایی حرفه‌ای و ساده را برای گرفتن یک ##عکس پانوراما## را شرح می‌دهد.

عکس پانوراما عکسی‌ست که میدان دید را به صورت قابل ملاحظه‌ای وسیع تر از آن‌چه که می‌توان در یک شات به ثبت رساند، نشان می‌دهد. عکس پانوراما با به نمایش گذاشتن جزئیات بیشتر، باعث نزدیکی بیش تر بیننده به عکس و فضای آن می‌شود، گویی خود بیننده در محل عکس برداری حاضر بوده است.

برای ثبت یک عکس پانوراما شما چندین عکس با نواحی مشترک و با همپوشانی می‌گیرید و سپس با نرم‌افزارهای ادیت عکس، تمامی عکس‌ها را در کنار هم قرار می‌دهید.

از نظر راد پلنک، عکس‌های پانوراما راهی متفاوت و دراماتیک برای نمایش شکوه طبیعت است و پانوراما روشی‌ست برای بهتر و بزرگ تر به تصویر کشیدن این شکوه و عظمت.

همراه با کارناوال دوربین به دست بگیرید و عکاسی پانوراما را یاد بگیرید.

از قدیم وقتی در سفر یا هر جای دیگری اعلام می‌شد که قرار است عکسی خانوادگی گرفته شود، همه دور هم و در یک خط راست ایستادیم و سعی کردیم رو به دوربین لبخند بزنیم.  درست است همه این عکس‌ها خاطره انگیز و دوست داشتنی اند، اما آن قدرها هم حرفی از زمان و داستان پشت عکس ندارند. عکس که راوی لحظه‌ها و خوشی‌های سفر باشد و اگر هیجان و یا ماجرایی را از سر گذرانده بودیم، دیگر عکس به چشم نمی‌آیند.

اصول اولیه عکاسی مثل استفاده از سه پایه و نور مناسب و کاربرد درست تجهیزات را پیش از این مفصل شرح داده ایم و حالا وقتش است تا روش‌هایی کاربردی را برای ثبت یک عکس خانوادگی و منحصر به خودتان را بدانید.

کارناوال امروز به شما خواهد گفت چطور عکسی داستانی و متفاوت از سفرتان ثبت کنید.

کسانی که علاقه مند به سفر و عکاسی هستند در کامپیوتر یا لپ تاپ هایشان فایل های عکس زیادی متعلق به سفر های مختلفشان پیدا می شود. عکس های متفاوتی که در بی نظمی هایشان ممکن است گوشه ای از نطم و ترتیب دیده شود اما هیچ گاه آن طور که باید مناسب نمایش به دیگران نیستند و باید گروهی از این عکس ها گزینش شوند.

امروز قصد داریم چگونگی ساخت یک مستند توسط عکس را از سفر خود، بیاموزیم. اگر شما عکس هایی با ترتیب و نظم خاص از سفری داشته باشید نمایش و دیدن این عکس ها در آینده برای شما قطعا جذابت تر خواهد بود و مجموعه منظمی از عکس های سفر خواهید داشت.

با کارناوال همراه شوید تا چگونگی ساخت مستند شخصی سفر های خود را با عکس بیاموزید.

این روزها با پیشرفت تکنولوژی و فراگیری عظیمش تو جامعه، کم‌تر کسی پیدا میشه که موبایل دوربین دار نداشته باشه و علاقه‌ش به عکاسی رو کشف نکرده باشه

حتی اگه تا به حال هیچ جا صفحه عکاسی نداشتید ولی مشتاق بودید تا درمورد عکاسی موبایلی بیش‌تر بدونید، همه چی اینجاست!

با کارناوال قبل از این با روش‌های اولیه عکاسی و حتا روش‌های تخصصی عکاسی مثل عکاسی در شب، عکاسی با تکنیک استارتریل، عکاسی در زیر باران و عکاسی از مناظر طبیعی آشنا شدیم.

امروز می‌خوایم قدری تخصصی تر به پدیده دم دستی و همگانی عکاسی با موبایل بپردازیم.

و شما را با روش‌هایی برای گرفتن عکس‌هایی بهتر با دوربین هوشمندتون و استفاده مفیدتر از دوربینش آشنا می‌کنیم.

همراه کارناوال باشید تا با موبایلی که در دست دارید ، یک عکاس حرفه ای شوید.

شاید در میان دیدن تصاویر روز دنیا ، تصاویر شگفت انگیزی از ستارگان و آسمان شب دیده باشید .

ردهایی سپیدگون و درخشان که حاصل  ثبت ستارگان در طی شب است .

به این تکنیک از عکاسی «استار تریل» می‌گویند.

در گذشته کارناوال به صورت تخصصی به آمورش اصول اولیه عکاسی و اصول عکاسی در شب پرداخته بود .

حال نوبت هیجان و تکنیک بیش‌تر است !

امروز به صورت تخصصی به آموزش ثبت عکس‌های استار تریل  می‌پردازیم . عکس‌های استار تریل حاصل از گردش زمین به دور خودش است ، به طوری که در طی ۲۴ ساعت ، ستاره‌ها را در موقعیت‌های مختلفی از آسمان مشاهده می‌کنیم .

بسیاری با دیدن عکس‌های استار تریل به قدری به وجد می‌آیند که دلشان می‌خواهد خود نیز ثبتی این چنینی را تجربه کنند و مشتاق دانستن بیش‌تر از نکات و راه‌های استفاده از این تکنیک عکاسی اند.

همراه با کارناوال دوربین‌تان را به دست بگیرید و زیبایی‌ها را متفاوت ثبت کنید .

تصور کنید که در سفر هستید . آسمان آبی بالای سر شما قرار گرفته و هوا مطبوع است . ناگهان با منظره ای زیبا و چشم نواز مواجه می شوید . دوربین خود را آماده می کنید تا عکس بگیرید . بعد ها که به عکس گرفته شده نگاه می کنید به هیچ عنوان مانند منظره ای که دیدید نیست . یا نور در آن به شدت دیده می شود و یا زاویه درست نیست . ممکن است عکس ها به هیچ عنوان دیگر نظر شما را جلب نکند .

چرا عکس ها این گونه می شوند ؟

زمانی که به یک منظره نگاه می کنید باید به جزئیات آن دقت کنید . به هنگام گرفتن عکس باید کادر را به خوبی ببندید و از منظره تا حدی که امکان دارد درون عکس قرار بگیرد . به یاد داشته باشید که در ادامه با نکاتی آشنا خواهید شد که فقط برای عکاسی از مناظر دور دست جمع آوری شده است . مانند یک دشت سرسبز و زیبا و یا یک دره ی عمیق .

اگر این نکات را رعایت کنید عکس های خوبی را از این مناظر می توانید به ثبت برسانید .

همراه کارناوال باشید .

دنیای عکاسی امروزه بسیار بزرگ و متفاوت تر از قبل شده است . اصولی که رعایت می شود دیگر مانند قبل و چندین سال پیش رعایت نمی شود چون استانداردها تغییر کرده اند و یکی دیگر از دلایل تغییر سبک در عکاسی، پیشرفته تر شدن دوربین ها می باشد . عکاس ها سعی می کنند تا تصاویری متفاوت تر از دیگران را ثبت کنند و این باعث می شود تا شاهد  عکس هایی جالب باشیم که خلاقیت در آن ها موج می زند .

اگر عکاسی حرفه ای و یا آماتور هستید تا به حال در زیر باران قصد عکاسی داشته اید ؟ همانطور که می دانید به هنگام بارش باران محیط اطراف سوژه های زیادی را برای عکاسی در اختیار ما قرار می دهد . ولی آیا ارزش این را دارد که سلامت دوربین خود را به خطر اندازید ؟

تصور کنید باران می بارد ، همه چتر به دست در خیابان حرکت می کنند و شما می توانید با رعایت نکاتی که در ادامه با هم می خوانیم در زیر باران نیز عکاسی کنید و زیبایی های دنیای زیر باران را ثبت کنید .

همراه کارناوال باشید و این مطلب را به خوبی مطالعه کنید تا بتوانید در زیر باران بدون مشکلی عکاسی کنید .

امروزه یک اتفاق فوق العاده در دنیای عکاسی رخ داده است ، هر کسی می تواند عکاسی کند . ولی همیشه تماشای آسمان شب و نگاه کردن به کهکشان راه شیری بسیار لذت بخش بوده است . البته اگر بتوانی در محیطی کاملا تاریک قرار بگیری . با توجه به پیشرفته شدن دوربین ها عکاسی در شب و آسمان شب بسیار راحت تر شده است و دیگر نیازی به رعایت نکات قدیمی نیست .

اولین باری که به شما می گویند قرار است از آسمان شب عکس بگیریم چه چیزی در ذهن شما شکل می گیرد ؟ ممکن است تصور کنید نیاز به یک تلسکوپ بزرگ برای انجام این کار دارید و کاری سخت نیز هست . ولی به هیچ عنوان این گونه نیست زیرا بوسیله ی یک دوربین دیجیتالی مدرن هم می توان این کار را انجام داد و مطمئن باشید که می توانید تصاویر زیبا و خوبی را ثبت کنید .

زمانی که عکس هایی از کهکشان راه شیری را نگاه می کنید حس عجیبی به شما دست می دهد که سرشار است از زیبایی ها .

در این مطلب قرار بر این است که عکاسی در شب از آسمان را با یکدیگر یاد بگیریم و در آینده موضوعات دیگری از عکاسی را با یکدیگر خواهیم خواند .

همراه کارناوال باشید .

در گذشته، یکی از افراد خانواده، که همگی هنر عکاسی او را قبول داشتند، مسئول دوربین بود.

فیلم های ۳۶ تایی دوربین ها قدیمی را همگی، او می انداخت.
دست آخر هم یا عکس ها خیلی خوب و بی عیب و نقص بودند و یا تار تار.
اما امروزه با آمدن گوشی همراه و دوربین ها دیجیتال، امکان آزمون و خطا بالا رفته است. و همگی ما تجربه ی ثبت خاطرات با آن ها را داشته، اما از ده عکس، تنها دو یا سه عدد از آن ها مناسب بوده و بقیه را پاک کنیم.
من و شما می توانیم دوربین به دست شویم و اگر هم بد شد، بدون اینکه کسی متوجه شود آن را پاک کنیم، این مزیت عکاسی دیجیتال است.
اما در سفری مانند سفرهای نوروزی و یا سفر به اماکن تاریخی و طبیعت که فرصت کم است و خاطرات فراوان، نیاز به مهارت بالایی داریم تا با یک تا دو امتحان، تصویری عالی را به ثبت برسانیم.

به همین خاطر کارناوال، برایتان مطلبی آموزشی در نظر گرفته تا سریع و آسان عکاس شوید.

بنابراین با ما همراه باشید …

 

This is search results
در حال بارگذاری ...