قبرستان چند لایه | آرامگاهی برای یهودیان

قبرستان چند لایه | آرامگاهی برای یهودیان

بناها و اماکن تاریخیجاذبه های توریستی اروپا

انسان ها به این دنیا می آیند سپس در انتها آن را ترک می کنند و این گونه داستان زندگی آن ها به پایان می رسد . از دیرباز در بیشتر مناطق دنیا و جوامع انسانی رسم بوده تا مرده ها را در زیر خاک دفن کنند . برخی از جوامع می سوزانند و …

جسم فانی است و ولی روح نه . انسان ها با دفن کردن مرده ها و سر زدن به آن ها احساس بهتر و دلتنگی کمتری حس می کنند و شاید دلیل دفن کردن این باشد . در همه ی کشور ها #قبرستان های قدیمی و #تاریخی زیادی وجود دارد و هزاران نفر در طول تاریخ در آن آرامیده اند . به #اروپا سفر خواهیم کرد ، کشور چک و شهر #پراگ . به مکانی می رویم که به آن قبرستان قدیمی چند لایه ی یهودی ها گفته می شود . 

همراه کارناوال باشید تا سفرمان را آغاز کنیم . 

پیش به سوی پراگ …

قبرستان چند لایه یهودیان

کمی با این قبرستان آشنا شویم …

در زمان های دور و در این وادی یهودی ها نمی توانستند مردگان خود را در هر قبرستانی دفن کنند و فقط در مناطی که مشخص شده بود این اجازه را داشتند . این قبرستان که قدیمی ترین در کشور پراگ و همینطور برای یهودیان جهان است نه فقط دوبار بلکه دوازده بار تبدیل به قبرستانی تازه شده است . چگونه ؟ برایتان توضیح خواهیم داد . 

در زمان هایی دور که تاریخ آن مشخص نیست این منطقه به عنوان قبرستان یهودی ها انتخاب شده بود که وسعتی محدود داشت . بعد از گذشت مدتی دیگر فضایی برای دفن کردن مردگان تازه نبود و یهودی ها چاره ای نداشتند جز دفن کردن مرده های تازه بر روی قبر های قدیمی . آن ها لایه ای از نمک را بر روی قبر ها و قبرستان قدیمی ریختند و قبرستان جدیدی را بوجود اوردند . این کار در طول تاریخ ۱۲ بار تکرار شد و لایه های متعددی بوجود امد . طبق یافته های تاریخی که هنوز مشخص نیست می گویند این قبرستان در اوایل قرن ۱۵ میلادی شکل گفته است . 

در زمان #جنگ جهانی دوم و طی اشغال این منطقه توسط نازی ها هیچگونه آسیبی به این قبرستان وارد نشد و دلیلش این بوده که هیتلر قصد داشت تا بعد از پیروزی در جنگ و از بین بردن تمامی یهودی ها این قبرستان را به موزه ای تبدیل کند تا آیندگان بدانند چه اتفاقی برای یهودیان در گذشته افتاده است . 

ویدئویی از این مکان …

در حال بارگذاری ویدئو ...

تاریخ از این قبرستان می گوید …

این قبرستان تنها مکانی برای مردگان یهودی ها نبوده ولی شاید قدیمی ترین باشد . این مکان را به نام باغ یهودیان هم می شناسند و امروزه در منطقه ای به نام شهر جدید پراگ قرار گرفته است . 

در زمان پادشاهی ولادیسلاف دوم جاگلو در سال ۱۴۷۸ ، این قبرستان به دلیل شکایات مردم بسته شد . بعد ها این قبرستان به فراموشی سپرده شد و در میان خیابان های شهر ناپدید شد . این را باید بگوییم که تاریخ این قبرستان بسیار قبل تر این جریان آغاز شده بود ولی زمان دقیق آن مشخص نیست . تنها سر نخ از عمر این مکان قدیمی ترین قبر است که قرار گیری آن بر می گردد به سال های ۱۴۳۹ میلادی . نام این قبر به اسم رابی و پوئت آویگادور ثبت شده است . 

در میانه ی قرن ۱۵ میلادی شواهدی وجود دارد که از این قبرستان دوباره استفاده شده است . این قبرستان هیچ گاه از یاد ها نرفته است و امروزه نیز بسیاری از گردشگران را به خود جذب می کند . 

بعد ها دوباره این قبرستان درون خود مرده های جدیدی راه داد ولی طولی نکشید که دیگر جایی برای دفن کردن وجود نداشت . طبق عقاید یهودی ها جا به جا کردن مرده ها امکان پذیر نبود و به همین دلیل مجبور شدن با استفاده از نمک و ساخت لایه ای بر روی قبر های قدیمی قبریتان جدیدی را بوجود بیاورند . با نگاه به برخی از قسمت های زمین این قبرستان می شود مقداری از لایه های قدیمی را دید . 

قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان

سرگذشت این قبرستان …

در طی گذشت ۳۵۰ سال ۱۰۰ هزار نفر در این قبرستان خاک شدند . انسان هایی که روزی متولد شدند و بزرگ و سپس به زیر خاک رفتند و فقط خاطره هایی از آنان مانده است . امروزه می توان ۱۲ هزار سنگ قبر را شمرد و بقیه یا نابود شده و یا زیر لایه های تازه تر دفن شده اند . قگاهی قبرستان نیز دفن می شود !!!

از افرادی که در این قبرستان دفن شده اند می توان به دیوید گانس ستاره شناس و جغرافیدانی که بین سال های ۱۵۴۱ تا ۱۶۱۳ زندگی می کرد اشاره کرد . نویسنده ی ان زمان دیوید اوپنهایم از دیگر مدفونین در این قبرستان است . 

یکی از قدیمی ترین سنگ قبر ها متعلق به کاسبی می شود به نام موردکای مایسل که بین سال های ۱۵۲۸ تا ۱۶۰۱ زندگی می کرده است . 

در طول تاریخ این قبرستان اتفاقات زیادی را دیده است . از جنگ های بزرگ گرفته تا گریه های خانواده هایی که عزیزان خود را از دست داده اند و آن ها را در خود جای داده و خانه ای برای آنان شده . 

کنیسه ی قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان

افسانه ها برایمان می گویند …

افسانه ها همیشه برای انسان ها جذاب بوده اند . افسانه ای که برایتان خواهیم گفت یکی از جالب ترین ان هاست و درباره ی موجودی به اسم گولم است . همراه ما باشید تا این افسانه را باهم بشنویم . 

در افسانه های یهودی موجودی وجود دارد که شبه انسان است و با استفاده از جادو از اشیای بی جان ساخته می شود و جان می گیرد . نامش گولم است . حاخام پراگ ، یهودا لو بن بزالل در شهر پراگ این موجود را یک بار ساخت و آن را کنترل می کرد . 

در قرن ۱۶ میلادی این حاخام را به نام مهارال می شناختند . او برای دفاع از محله ی یهودی ها و مقابله با حملات جنتیلها این موجود که یک گولم بود را ساخت . او گولم را از گل ساخت و با استفاده از آیین های خاص و حروف عبری به آن جان داد . نام او را جوزف نهاد . یک مشکلی وجود داشت و آن این بود که جوزف نمی توانیت در روز شنبه کار کند و مهارال مجبور بود در روز جمعه با پاک کردن نام خدا از روی جوزف آن را از کار بیاندازد . 

روزی از روز ها حاخام فراموش کرد تا جوزف را از از کار بیاندازد و به همین دلیل او عصبانی شد و شروع کرد به نابودی هرچی که جلوی راهش قرار می گرفت . حاخام مجبور شد نامئ خدا را در جلوی کنیسه از دهان جوزف خارج کند و سپس گولم به چندین قسمت تقسیم شد و از بین رفت . 

افسانه ها قرار نیست همیشه به واقعیت نزدیک باشند و گاهی واقعا عجیب هستند . 

قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان

معماری و نوع ساخت قبر ها

در ساخت قبر ها از دو نوع روش استفاده شده است . در سبک قدیمی تر از چوب و سنگ و در سبک جدید تر فقط از سنگ . طبق یافته های تاریخی و نتایج تحقیقات لایه های زیری تر کم تر آسیب دیده اند و دلیلش عدم وجد اکسیژن و یا کم تر بودن اکسیژن در این قسمت از لایه ها می باشد . بر روی همه ی سنگ قبر ها نام ، پیشینه ی متوفی و همینطور تاریخ تولد و مرگ وی نوشته شده است . 

بر روی برخی از قبر ها جمله و یا شعری به چشم می خورد . در زمان های نزدیک تر تصویر چهره ی شخص مرده نیز بر روی سنگ تراشیده شده است . 

امروزه این قبرستان وسط شهر و میان خیابان ها قرار گرفته است . در مرکز قبرستان کنیسه ای قدیمی دیده می شود که امروزه تبدیل به موزه شده است و در گذشته #مراسم های مذهبی در آن برگزار می شده . 

قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان

بازسازی این قبرستان

در سال ۱۹۷۵ این قبرستان قدیمی تعمیرات و رسیدگی های منظم و مفیدی را تجربه کرد . در ابتدا با مشخص کردن سنگ قبر های خاص کار تعمیرات آغاز شد و با گذشت زمان بیشتر سنگ قبر ها تعمیر شدند . گروه های مرمت کاری زیادی بر روی این پروژه ی بازسازی کار می کردند و هنوز هم کار می کنند . 

هر سال حدود ۱۰۰ سنگ قبر تعمیر می شود و تا به امروز تعداد زیادی از آن ها بازسازی شده است . 

سالانه حدود ۲۵۰ هزار دلار صرف بازسازی می شود . 

قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان

به این قبرستان قدیمی سفر کنید 

برای رسیدن به این قبرستان شما باید به کشور #چک و شهر پراگ سفر کنید . در منطقه ی سیروکا این قبرستان تاریخی را خواهید یافت . در تمامی ایام هفته شما می توانید از این مکان دیدن کنید . 

بازدید از این قبرستان ۱ الی ۲ ساعت زمان می برد . 

قیمت بیلیت برای بازدید نفری ۳۷$ می باشد . 

در کنار بازدید از این قبرستان سری هم به #موزه ی یهودیان شهر پراگ بزنید که در نزدیکی همین مکان قرار گرفته است . 

ادرس : سیروسکا ، پراها ۱۱۰۰۰ ، کشور جمهوری چک

Addres : Široká , 110 00 Praha , Czech Republic

نقشه ی قبرستان چند لایه یهودیان
قبرستان چند لایه یهودیان

چگونه بیشتر از سفرمان لذت ببریم …

اگر به نکات زیر توجه کنید و آن ها را رعایت کنید سفری بسیار جذاب تر در انتظار شما خواهد بود . 

۱) محیط این قبرستان باز است پس اگر در یک روز ابری به این مکان می روید چتر به همراه داشته باشید و یا اگر هوا آفتابی است از عینک و کرم ضد آفتاب استفاده کنید .

۲) #دوربین خود را به همراه داشته باشید چون می توانید عکس های خوب را ثبت کنید . 

۳) اگر به همراه کودکان و یا افراد مسن به بازدید امده اید مراقب باشد تا زمین نخورند چون زمین به هیچ عنوان هموار نیست . 

۴) در فصل های سرد لباس گرم به همراه داشته باشید .

قبرستان چند لایه یهودیان

پیشنهاد کارناوالی …

دانستن تاریخ و گذشته به انسان ها کمک می کند که در آینده قدم های بهتری بردارند . یکی از کار هایی که برای دانستن تاریخ و گذشته می توان انجام داد سفر به مکان های #باستانی و #تاریخی است . 

با مطالعه و تحقیق بیشتر می توان از گذشته بیشتر دانست . پس اگر علاقه مند هستید سفر های خود را آغاز کنید . 

قبرستان چند لایه یهودیان

ویدئویی از این قبرستان 

در حال بارگذاری ویدئو ...

کلام پایانی 

سفر کنید و از زیبایی ها لذت ببرید . 

قبرستان چند لایه | آرامگاهی برای یهودیان
4.66 13

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...