تابلوی بانوی صخره ها

گنجینه تاریخ

می خواهیم به یکی از فاخرترین آثار هنری و کهن تاریخ بپردازیم، تابلوی بانوی صخره ها ، این تابلوی زیبا توسط کلیسا به لئوناردو داوینچی نقاش و هنرمند ایتالیایی سفارش داده شد ، در این تابلو حضرت مسیح، مریم مقدس، یحیی و یک فرشته ( انجل اوریل ) حضور دارند ، #حضرت مسیح و یحیی کودک هستند و مسیح با اشاره ی انگشت خود به یحیی در حال برکت و نعمت دادن به او است، این صحنه نمایان نگر زمانی است که آن ها در حال فرار به مصر بوده اند.

دوره ی تاریخی : تابلوی بانوی صخره ها در دو نسخه کشیده شده است اولین نسخه ی آن مربوط به سال 1486 می باشد و نسخه ی دوم ۲۰ سال پس از آن کشیده شده است.

نقاش : این اثر کار نقاش، مجسمه ساز و معمار زبر دست ایتالیایی لئوناردو داوینچی  (۱۴۵۲ – ۱۵۱۹ میلادی)  می باشد.

داستان تابلو :اولین بار که داوینچی این تابلو را به کلیسا تحویل داد کلیسا آن را به دلیل مغایرت برخی عناصر استفاده شده در آن با عقاید مسیحیت نپذیرفت برای مثال در تابلوی اول حضرت مسیح در حال اشاره به یک موجود نامرئی بود ، می گویند داوینچی در این اثرش قصد پنهان کردن رموزی را داشته است که عقاید مختلفی درباره ی راز او وجود دارد، یکی از رایج ترین عقاید مخالفت داوینچی با باکره بودن حضرت مریم می باشد.

در نسخه ی دومی که داوینچی مجبور به خلق آن شد اشکالاتی که کلیسا به او گرفته بود برطرف گشت،  اما او به نشانه ی اعتراض پس زمینه ی تابلو را در تاریکی فرو برد و اعتراضش را تاریخی کرد.

ابعاد :ابعاد تابلویی که در موزه لوور نگهداری می شود از این قرار است :

ارتفاع ۱۹۹ سانتیمتر و عرض 122 سانتیمتر 

ابعاد تابلویی که در نگارخانه ی ملی لندن نگهداری می شود از این قرار است :

ارتفاع ۱۸۹٫۵ سانتیمتر و عرض ۱۲۰ سانتیمتر

سبک نقاشی :نقاشی رنگ روغن

محل نگهداری :نسخه ی اول تابلوی که دوشیزه ی صخره ها نام دارد در #موزه ی لوور پاریس و نسخه ی دوم آن که بانوی صخره ها یا عذرای صخره ها است در نگارخانه ی ملی لندن نگهداری می شود.

تابلوی بانوی صخره ها
تابلوی بانوی صخره ها

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...