صخره کریشنا ؛ هند | جایی که جاذبه معنا ندارد

صخره کریشنا ؛ هند | جایی که جاذبه معنا ندارد

جالب انگیزهای جهانجاذبه های توریستی آسیا

یادتان هست روزهای مدرسه را ، به خصوص زنگ ریاضی و فیزیک که شاید خیلی از ما ها از آن گریزان بودیم و اصلی ترین توجیحمان هم این بود !

این قوانین ریاضی و فیزیک در زندگی به چه درد می خورند ؟!

امروز در سفری که کارناوال میزبانتان است ، از آموخته هایمان از دنیای اعداد و فرمول استفاده خواهیم کرد …

البته نه استفاده ای به سان فیزیک دانان بلکه به راحتی با یک حساب و کتاب ساده مطمئنا به جواب خواهیم رسید و خواهیم فهمید که این جا ناقض قوانین فیزیک است …

مگر می شود تعامل و زندگی مسالمت آمیز یک صخره ی غول پیکر و یک سراشیبی !! آن هم بدون دخالت قانون جاذبه …

همسفر با کارناوال بیایید ؛ روز عجیب و غریبی در پیش است ….

 

سنگ کریشنا در هند | Krishna’s Butter Ball 

صخره کریشنا ؛ هند
صخره کریشنا ؛ هند

به کجا آمدیم …

در #هند هستیم ، دیار رنگارنگی که زیبایی هایش کم نیستند .

اما  فرصتی برای توقف و بازدید از دیدنی هایش نداریم ؛ چرا که هر لحظه ممکن است جایی که قرار است به آن برویم و از آن بازدید کنیم سقوط کند و از بین برود.

پس هر چه سریع تر به سمت شهر ماهابالیپورام  ( Mahabalipuram ) ، شهری واقع شده در  ایالت تامیل نادو هند در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان چِنای می رویم .

شهر #ماهابالیپورام خود زیبا است و حرف ها از تاریخ دارد ؛ روزهای زیادی را به چشم دیده ؛ از روزگارانی که معامله گران هند باستان از بندر این شهر به جنوب شرق #آسیا می رفتند تا امروز که میزبان گردشگرانی است که می آیند تا از آثار تاریخی آن که میراث جهانی #یونسکو هستند  و صد البته یکی از عجیب و غریب ترین و جالب ترین صخره ای که در دنیا قرار دارد دیدن کنند .

این صخره حتی از صخره های عظیم  ماچوپیچو و اولانتایتامبو ( Ollantaytambo یک شهر باستانی در پرو که از آن باعنوان یک دژدفاعی استفاده می کردند)  هم سنگین تر است .

صخره ی کریشنا در شهر ماهابالیپورام  در هند

داستان این است که اینجا جاذبه ای در کار نیست …

وقتی به شهر ماهابالیپورام  رسیدیم ، بی درنگ به جایی می رویم که می گویند جاذبه ای در کار نیست !!

به مقصد که برسیم ، از دور که نگاه  کنید ، یک صخره را می بینید با نام سنگ کریشنا .

اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که در صدم ثانیه ای صخره ای غول پیکر از یک سراشیبی سقوط خواهد کرد …

شاید این تفکر باعث شود پاهایتان برای ادامه ی مسیر همراهی تان نکنند ، اما خیالتان راحت ؛ هیچ سقوطی در کار نیست …

تقیربا چیزی در حدود ۱٫۳۰۰ سال است که هیچ سقوطی رخ نداده است پس می توان مطعمن بود که شاید به این زودی ها هم اتفاق نیافتد ؛ البته شاید هم موعد سقوط همین الان باشد …

همین موضوع و همین احتمالات سبب شده اند تا این جا مکانی باشد برای افرادی که می گویند اعصاب قوی دارند چرا که هیجان رفتن و نشستن زیر این صخره را به دوری کردن و ترسیدن از آن ترجیح می دهند .

صخره کریشنا ؛ هند

این صخره ی کریشنا است |Krishna’s Butter Ball

زیبا ، عظیم و حیرت آور ؛ صفاتی که به جد درخور این تکه سنگ است .

تکه سنگی که کاملا از گرانیت ساخته شده و  سال های زیادی است روی یک سراشیبیِ ۴۵ درجه ای جا خوش کرده است و روزگار می گذراند .

نمی افتد ؛ خیلی ها تلاش کردند ؛ از شاهان هندی گرفته تا گردشگرانی که امروز به دیدنش می روند سعی کردند تا او را به پایین پرتاب کنند کاری که منطق و علم می گوید شدنی است ، اما به طرز ناباورانه ای کریشنا آن را نقض کرده است و منکر قانون جاذبه و گرانش شده است .

صخره کریشنا ؛ هند | جایی که جاذبه معنا ندارد

ببینید ؛ شاید عجیب و خارق العاده بودن این صخره ی عظیم را درک کنید 

در حال بارگذاری ویدئو ...

حیرت آور است …

یک حساب و کتاب ساده و به کارگیری ابتدایی ترین فرمول های فیزیک می گوید :

یک تکه سنگ تقریبا کروی شکل ِ حدودا ۲۵۰ تنی که چیزی در ۷ متر  ارتفاع و ۵ متر قطر دارد  نمی تواند روی زمینی با شیب ۴۵ درجه ثابت بایستد آن هم با یک سطح مقطع بسیار کوچکِ ۱٫۲ متری ؛ حالا اگر سطح مقطع بیشتر و بزرگتری هم داشته باشد هم نمی شود ؛ سقوط می کند …

اما این جا شاید جاذبه ای در کار نباشد ؛ حداقل روی تخته سنگ کریشنا اثر نداشته باشد .

البته جالب تر و مهیج تر می شود وقتی بدانید افسانه ها و داستان های تاریخی در دل کریشنا نهفته است ؛ هر چه نباشد ۱٫۳۰۰ سال زندگی خاطرات و اتفاقات زیادی را در خود دارد .

صخره کریشنا ؛ هند
سطح مقطع کوچک صخره

کریشنا یا سنگ خدای آسمانی ؛ افسانه ها چه می گویند …

نامش کریشنا ” Krishna’s Butter Ball ” یا دقیق تر آن توپ کَره ای کریشنا است ، البته او را با نام سنگ خدای آسمانی ” Vaanirai Kal ” هم می شناسند .

این نام گذاری ها بی دلیل نبودند و هر کدام افسانه ای دارند که این نامگذاری را توجیح می کند .

افسانه ی نام کریشنا یا Krishna’s Butter Ball ” یا دقیق ترش توپ کَره ای کریشنا

داستان ها و افسانه های هندوها می گویند این سنگ از زندگی خدا کریشنا ( کریشنا که در زبان سانسکریت و آیین هندو جذاب متعال معنی می دهد ) می آید .

او  عادت به دزدی از کوزه ی کَره ی مادرش داشته و عده ای می گویند این صخره بزرگترین تکه کَره ای است که کریشنا از مادرش به سرقت برده و از روزگاران قدیم تا به الان استورا ایستاده است .

این نام را در سال ۱۹۶۹ چیزی در حدود ۵۰ سال پیش یک راهنمای تور هند ، بر این صخره گذاشت و از آن روز تا به الان این صخره با نام توپ کَره ای کریشنا می شناسند .

چیزی در حدود ۵۰ سال است که این نام را بر این صخره گذاشته اند ؛ زمانی که فردی در سال ۱۹۶۹ که به عنوان راهنمای تور به شهر سفر کرده بود

افسانه ی سنگ خدای آسمانی ” Vaanirai Kal “

اما اگر پای صحبت اهالی شهر ماهابالیپورام هند بنشینید و داستان این صخره را جویا شوید ، آن ها داستان دیگری را برایتان تعریف خواهند کرد .

آن ها می گویند این صخره ی عظیم الجثه با این شرایطی که دارد نمودی از قدرت خداوند است و خدا آن را به این حالت در این منطقه قرار داده تا قدرت و عظمت اش را به مردمان ماهابالیپورام  و حتی مردمان دنیا یادآوری کند .

گویا اصلی ترین و قدیمی ترین نامش هم همین باشد .

این ها که افسانه اند و در حد یک داستان باقی خواهند ماند ؛ اما واقعیت چیست !!

صخره ی کریشنا

شگل گیری طبیعی ! ممکن نیست … شاید دست یک انسان در میان است !

اگر بخواهیم افسانه ها را کنار بگذاریم و از دیدگاه علم به این صخره نگاه کنیم ، اولین چیزی که به ذهن می رسد این است این صخره طی یک فرسایش طبیعی در طول هزاران سال به وجود آمده است …

اما مگر می شود ! چطور ممکن است فرسایش طبیعی طی هزاران سال روی یک تپه شیبدار یک صخره ی کروی شکل ایجاد کند بدون آن که ذره ای از موارد تشکیل دهنده  از روی تپه سقوط کنند !!

شاید هم انسان ها این صخره را با به کارگیری روش هایی این گونه روی این سراشیبی قرار داده اند !

اما این احتمال هم  بعید به نظر می رسد ؛

به دلیل آن که منطقه ای که این صخره در آن قرار دارد تا شعاع کیلومتر ها هیچ کوه و صخره ای دیده نمی شود و از زمین های صاف تشکیل شده است  و اگر قرار باشد انسانی در چیزی حدود ۱٫۳۰۰ سال پیش چنین صخره ای با وزن ۲۵۰ تن را به  این مکان منتقل کند ، بدون شک نیاز به یک جرثقیل داشته ؛ اما جرثقیل آن هم در ۱٫۳۰۰ سال پیش ؟؟!!

پس در نهایت پاسخ این سوال ها چه می شود ؛ این صخره چگونه روی این سراشیبی قرار گرفته 

کار انسان های نیرومند و عظیم الجثه ی باستان بوده …

یا حاصل دستان هنرمند طبیعت است …

یا اینکه این بار هم موجودات فرازمینی وجودشان را یادآور می شوند …

صخره کریشنا ؛ هند
صخره کریشنا ؛ هند

تپه ای که قامتش کوتاه شده …

تپه یا سراشیبی که صخره ی کریشنا روی آن جا خوش کرده است ، امروز چیزی در حدود ۹ متر ارتفاع دارد ؛ اما این ارتفاع اصلی این تپه نیست …

چرا که سطح صاف زمین این جا هر روز رو به پیشرفت است و هر روز قسمت بیشتری از این تپه را از بین می برد ؛ دلیل اش هم شن و ماسه های دریا است که در نزدیکی صخره ی کریشنا قرار دارد .

منطقی هم به نظر می رسد ، #طبیعت است دیگر ، آن هم زندگی می کند ، حرکت می کند و…

پس می توان نتیجه گرفت این تپه در ۱٫۳۰۰ سال پیش مرتفع تر بوده و شاید تا ۳۰۰ متر ارتفاع داشته  …

این نتیجه گیری  ما را شگفت زده تر می کند ؛چطور ممکن است صخره ای روی یک تپه ی ۳۰۰ متریِ ۴۵ درجه ای ثابت بایستد ؟؟؟

صخره کریشنا ؛ هند

تاریخ از صخره ی کریشنا می گوید …

شاید برای یافتن پاسخ سوالاتمان بهتر باشد تاریخ را ورق بزنیم .

به سال ۱۹۰۸ می رویم زمانی که فردی با نام آرتور لویی فرماندار بخشی از جنوب هند به نام مادراس ( Madras ) بود . او این سنگ و نحوه ی قرار گیری اش را یک خطر می دانست .

او گمان می کرد که هر لحظه این صخره به پایین می لغزد و زندگی مردمانی که درمجاورتش زندگی می کنند را از بین می برد . پس دست به کار شد تا سایه ی این صخره را از شهر کم کند .

دستور داد تا ۷ فیل غول پیکر را به منطقه بیاورند تا این صخره را جابه جا کنند ، اما در کمال ناباوری صخره با وجود این که تنها در سطحی ۱ متری با زمین متصل است ، حتی یک میلی متر هم جا به جا نشد . جالب و عجیب بود ؛ انگار نیرویی از داخل زمین این صخره را نگه داشته بود …

هر چه بود تلاش آرتور لویی در جابه جایی این صخره بی نتیجه ماند و کریشنا سال ها بعد از آن روز هنوز هم بر سرجایش قرار دارد ؛ بدون حتی ذره ای حرکت …

اولین تلاش تاریخ برای جابه جایی صخره ی کریشنا

در طول #تاریخ ، خیلی قبل تر از آرتور لویی ، افراد زیادی که معمولا از شاهان و پادشاهان هند بودند ، سعی کردند تا صخره ی کریشنا را جابه جا کند .

به عنوان مثال در قرن ۶۳۰ – ۶۶۸ قبل از میلاد فردی با نام ناراسیمهاوارمَن ( Narasimhavarman ) که پاداشاه بخشی از جنوب هند با نام پاوالا بود جمعی از قوی مردان آن زمان را به کار گرفت تا شاید ان صخره را جا به جا کنند ، اما تلاش او هم بی ثمر ماند .

صخره کریشنا ؛ هند
صخره کریشنا ؛ هند

بازدید از صخره ی کریشنا

امروز این صخره به یکی از جذاب ترین اماکن گردشگری در شهر ماهابالیپورام   هند شده است و در طول سال از گردشگران زیادی را میزبانی می کند .

بدون شک هیجان انگیز و البته جالب خواهد بود که از چنین پدیده ی جالبی از نزدیک دیدن کنید و شاید بعد از این همه سال استقامت درست لحظه ای که شما آن جا هستید بالاخره این صخره سقوط کند ، یا شاید هم …

سفر شما به شهر ماهابالیپورام  تنها به بازدید از این صخره خلاصه نمی شود ، اماکن تاریخی و دیدنی زیادی مثل معابد قدیمی در این شهر وجود دارند که شما می توانید از آن ها بازدید کنید و هیجان سفرتان را دو چندان کنید .

برای بازدید ازاین صخره باید به این آدرس بروید :

آدرس : هند ، شهر ماهابالیپورام  ، در نزدیکی محل گانش راتا

 Address: Near the Ganesh Ratha, Mahabalipuram, India

توصیه ی کارناوال

اگر به بازدید از این صخره رفتید حتما با خودتان دوربین #عکاسی به همراه داشته باشید و از ذوق و خلاقیتتان برای ثبت عکس های خلاقانه با این صخره استفاده کیند .

دوم این خودتان را محک بزنید و ببینید آیا می توانید برای دقیقه ای زیر این صخره بنشینید ؛ بدون هیچ ترس و استرسی …

بازدید از صخره ی کریشنا در هند
بازدید کنندگان خوش ذوق صخره
بازدید از صخره ی کریشنا در هند
بازدید از صخره ی کریشنا در هند
بازدید از صخره ی کریشنا در هند

سخن پایانی …

سفر امروزمان بدون این که به پاسخ قطعی برسیم به پایان رسید .

شاید واقعا هیچ چیز نمی تواند وجود این صخره را روی این تپه به این شکل اثبات کند .

اما واقعا داستان چیست !؟

شما چه فکر می کنید ؟!

نظریه ی شما در مورد این صخره چیست ؟

صخره کریشنا ؛ هند | جایی که جاذبه معنا ندارد
4.58 15

 دیدگاه ها

  • امید

    ۱

    ۰

    مرکز ثقل سنگ دقیقا جایی هست که آنرا ثابت نگه داشته.
    موضوع عجیب زمان طولانی ماندن در این وضعیت است که باد و باران و فرسایس زمین تاثیری به آن نداشته است!

پاسخ دهید

موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

This is search results
در حال بارگذاری ...