خوزستان

گوشه و کنار ایران پر است از جاذبه هایی که شاید کمتر اسمشان را شنیده باشیم و یا تنها تصاویری از آن ها به چشممان خورده باشد. این جاذبه ها گاه از جنس طبیعت اند و هر بار که به دیدن آنها برویم با چشم اندازی تازه به استقبالمان می آیند. بسیاری از این جاذبه ها را بارها و بارها دیده ایم و می توانیم ساعت ها درباره ی آنها و زیبایی هایشان سخن بگوییم اما در این میان هستند جاذبه هایی که حتی یک بار هم به دیدنشان نرفته ایم…

جنوب ایران سرشار از این جاذبه های دیدنی است که شاید کمتر به آنها پرداخته ایم و گاه این خطه ی زیبای کشورمان را از یاد برده ایم. شاید هم به دلیل شناخت کمتر از آن، به عنوان مقصد سفرهایمان به آن توجه نکرده ایم. پیش از این گوشه ای از زیبایی های جنوب کشورمان را در مطالب زیر به شما معرفی کردیم:

روستای لافت قشم | دنیایی پر از شگفتی

آبشار شوی دزفول | منحصر به فردترین آبشار خاورمیانه

اما جلوه های این دیار تمام شدنی نیستند و می توانیم بارها و بارها به آن سر بزنیم و برایتان از جاذبه ای تازه سخن بگوییم. کوله بارمان را برمی داریم و راهی استان خوزستان می شویم تا یکی از جاذبه های جهانی ایران را به تصویر بکشیم. به جاده می زنیم و خودمان را به شهرستان شادگان می رسانیم و به قلب تالاب شادگان می رویم.

کارناوال را در این سفر همراهی کنید…

تالاب شادگان

خوزستان را همه ما به خوبی می شناسیم؛ سرزمینی با مردمان غیور و خونگرم و نخل هایی رفیع و سر به آسمان سپرده. اما این روزها هموطنان جنوبی ما از اوضاع نا به سامان آب و هوای شهرهایشان دل‌خون شده و زندگی برایشان سخت و طاقت فرسا. گرد و غبار رختی از نا امیدی بر تن شهر پوشانده و در آستانه بهارر نشانی از حال و هوای عید در آن دیده نمی شود. هر چند که روح زندگی همواره در رگ های این شهر جریان دارد اما این خاک پیر نیاز به مِهری جهانی دارد تا دوباره سر پا بایستد و برق امید در چشمان کودکان تنگ‌نفسش بنشیند.

دلایل آب و هوایی متعددی برای وضعیت اسف بار هوای خوزستان برشمرده شده و راهکارهایی چند نیز ارائه داده اند که به تازگی آن ها را در کارناوال با شما به اشتراک گذاشتیم. اگر پیش از این، مطالعه این مطلب را از دست داده اید اکنون برای شناخت بهتر مقوله ریزگردها سری به آن بزنید:

گرد و غبار در خوزستان | مهمان ناخوانده جنوب ایران

حال که در آستانه سال نو و بهاری جدید قرار داریم، می خواهیم همراه شویم با طبیعت و با قدردانی از روز ملی درختکاری، سری بزنیم به برگزاری مراسم امیدبخش کاشت نهال در شهر غبار گرفته اهواز؛ مراسمی باشکوه تر از همیشه به امید گامی موثر جهت رفع مشکل ریزگردها در کل استان.

به این منظور مراسم روز درختکاری در تاریخ پانزدهم اسفند ماه با حضور استاندار، سازمان های مردم نهاد و سازمان محیط زیست و البته حضور مشتاقانه مردم برگزار شد، آن هم در شرایطی که خستگی و ناامیدی از وضعیت آب و هوای این روزها می رفت که هموطنانمان را از پا درآورد اما کاشت دها اصله نهال امیدی دوباره به مردم و جانی تازه به شهر بخشید.

کارناوال شما را به اهواز دعوت می کند تا با میهمان نوازان خوزستانی در کاشت درختان شریک شوید.

جنوب ایران؛ سرزمینی آشنا با آفتاب و آب که ساکنانش با جان و دل پذیرای مهمانانشان می شوند.خوزستان، فرزند ایران که در برگ برگ تاریخ سرزمینمان جایگاهی ویژه دارد و رشادت ها و دلیری های مردمانش هنوز هم زبانزد خاص و عام است.

از زیبایی هایش هر چه بگوییم کم است؛ از تالاب ها و نخلستان ها که در طبیعتش جا خوش کرده اند تا جاذبه های تاریخی که در جای جای آن به چشم می خورند.

چند وقتی است که حال این فرزند ایران خیلی خوب نیست، درد می کشد و صدایش در نمی آید. ذره ذره جان می دهد و کسی به فریادهایش گوش نمی دهد. گرد و غبار باز راهش را به سوی این خطه کج کرده و خیال رفتن ندارد. گویی گرد و غبار نشسته بر تن این دیار آن را به خاطره ها سپرده است و خیلی ها فراموشش کرده اند. این مهمان ناخوانده به جای آنکه لبخند بر لب این ساکنان مهمان نواز بنشاند غصه ای دیرین را با خودش آورده و بغضی را در گلویشان نشانده است.

چهره ی امروز خوزستان، دیگر آن چهره ی همیشگی نیست؛ سکوت بر همه جا سایه افکنده و با همدستی گرد و غبار، جان این فرزند کهن ایران را می ستاند. لحظه ای را تصور کنید که نفس مادری به تنگ می آید، پدری با چهره ی غبار گرفته از راه می رسد و کودکی در میان بازی های کودکانه اش دیگر قادر به تنفس نیست…

تصویر دردناکی است اما واقعیت از این هم دردآورتر است…

تلخی این اتفاق به حدی است که بسیاری از هموطنانمان برای همدردی با ساکنان خوزستان گروه ها و کمپین هایی را به راه انداخته اند اما زخم های این سرزمین عمیق تر از این حرف هاست…

چراییِ این ماجرا سوالی است که به جان خیلی ها افتاده؛ به همین علت کارناوال می خواهد کمی از این درد را به تصویر بکشد و آن را مورد بررسی قرار دهد..

ما را در این راه همراهی کنید…

به هر شهر و دیاری که سفر کنید علاوه بر اینکه اوقاتی را در کنار جاذبه های دیدنی آنها می گذرانید قطعا با مردمان ساکن در مقصد نیز برخورد خواهید داشت و تلاش خواهید کرد تا با آنها ارتباط برقرار کنید.دانستن نکاتی درباره ی ویژگی های مردمانی جدید که هر یک خلق و خویی متفاوت دارند، به برقراری هر چه بهتر ارتباط با آن ها کمک خواهد کرد و تعاملی رضایت بخش را رقم خواهد زد.

پیش از این در مطالب زیر ویژگی های کلی رفتار ایرانیان را مورد بررسی قرار دادیم:

عوامل تاثیرگذار بر الگوهای رفتاری ایرانیان  

۱۰ ویژگی رفتاری ایرانیان

در ادامه به اقصی نقاط ایران رفتیم و ویژگی های رفتاری مردمانی از اقوام و شهر های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم و در مطالب زیر از این ویژگی ها با شما سخن گفتیم:

ویژگی های رفتاری خاص قوم غیور لر

ویژگی های رفتاری خاص قوم بزرگ کرد

ویژگی های رفتاری خاص آذری های غیور ایران

ویژگی های رفتاری مردمان مرکز ایران

این بار قصد داریم به گوشه ی دیگری از ایران عزیزمان سر بزنیم؛ خطه ای که مردمانی سخت کوش را در آغوش گرفته و با گرمای آفتاب از آنها پذیرایی می کند. به جنوب ایران سفر می کنیم و به میان ساکنان این دیار می رویم. از خوزستان، بوشهر و هرمزگان گذر می کنیم و در کنار لذت بردن از زیبایی ها، همنشین مردمان ساکن در آنها می شویم.

 کارناوال را برای آشنایی با ویژگی های رفتاری مردمان جنوب ایران همراهی کنید.

طبیعت گاه با معجون سحرآمیزش شما را جادو می کند و به دوردست ها می کشاند…

وسوسه ی رسیدن به جلوه ای تازه و لذت بردن از آرامش، شما را از محل زندگیتان دور می کند و راهی سفر می سازد. سفری که می توانید به هر نقطه ای از زمین ختم شود و خاطره ای تازه را در ذهنتان حک کند.

شاید تصورتان این است که برای دیدن جذبه های شگفت انگیز باید قدم از مرزها فراتر بگذارید و جایی دورتر از کشور خودمان در جستجوی آنها باشید. اما باید این تصورتان را فراموش کنید تا بتوانید با ما به یکی از دیدنی ترین مناطق بیایید و از دیدنش شگفت زده شوید.

کوله بارمان را برداشته ایم و بار دیگر قصد سفر داریم. قدم در راه می گذاریم تا به دیاری برسیم که همه آن را با نخلستان های تماشایی و رطب و خرماهای تازه اش می شناسند. امروز مقصدمان در استان خوزستان جای دارد، خطه ای که از نگاه بسیاری دور مانده و در برنامه ریزی سفرهایمان کمتر به آن توجه کرده ایم. غافل از اینکه همین دیار، جاذبه ای را در خود جای داده که در خاور میانه نظیر ندارد.

راهی دزفول می شویم و  با هم دل به طبیعت می سپاریم تا به آبشار شِوی برسیم…

کارناوال را در این سفر همراهی کنید.

آبشار شوی

سفر همیشه دیده ها و شنیده های تازه ای را برایمان به ارمغان می آورد. گاه حکایت هایی که از دیدنی های یک منطقه به گوشمان می خورد وسوسه ی رفتن به سفر را به جانمان می اندازد. امروز از مقصدی برای شما خواهیم گفت که شنیدن زیبایی هایش شما را راهی جاده ها خواهد کرد. جاذبه ای منحصر به فرد که در جنوب غربی ایران دیدنی های تازه ای را برایتان به تصویر می کشد. خودتان را آماده کنید و با ما به سفری تازه بیایید.

در قسمتی از کشورمان در میانه ی یک تالاب وسیع، مردمانی خونگرم در سایه سار نیزارهای بلند به کار و تلاش مشغولند و در زیر آفتاب سوزانِ جنوب به زندگی ادامه می دهند. برای رسیدن به آن باید به قایق های چوبی اعتماد کرد و به آب زد. از میان نیزارها گذر کرد و در آرامش بی پایان طبیعت فرو رفت.

مقصدمان در استان خوزستان و شهرستان شادگان واقع شده است. راهی روستای صراخیه هستیم که به ونیز ایران شهرت دارد.

کارناوال شما را به سفری متفاوت دعوت می کند.

در ایام محرم همه مردم ایران غرق در ماتم و عزا می شوند.

به هرکوچه و برزنی که می روی بوی محرم و حماسه ی عاشورا می آید.

اقوام مختلف، در دیارشان گرد هم می آیند و همه با هم برای شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایش به سوگواری می پردازند. اما هرکدام  به شیوه مرسوم شهر و دیار خود.

اقوام جنوبی کشور پهناورمان، نیز عزاداری های پر شور و بی ریایی را برگزار کرده و این روزها زندگی خود را وقف امام شهیدشان می کنند. دمامه زنان و سنج زنان با نت های عاشوراییاشان چنان شوری در دل سینه زنان می اندازند که گویی امروز محرم سال ۶۱ هجری است و اینجا سرزمین کربلا..

خوزستان یکی از استان های جنوبی ایران است که  به خاطر وجود قومیت های و فرهنگ های گوناگون، عزداری های متنوع و متفاوتی دارند. به خوزستان برویم و با برخی از این آداب و سنن اهالی خوزستان آشنا شویم.

با کارناوال همراه شوید…

همیشه برای انتخاب محل مناسبی برای طبیعت گردی، به مکان های نام آشنا می رویم، غافل از این که طبیعت بی  نظیر ایران، آنقدر جاهای ناشناخته و بکر دارد که عمری طولانی نیاز است برای دیدن همه آن ها.

کارناوال قصد دارد به یکی از موهبت های الهی در جنوب کشور و غرب استان خوزستان به نام تالاب هورالعظیم یا هورالهویزه سفر کند که بزرگترین تالاب این استان می باشد و نقش به سزایی در آب و هوای جنوب کشور ایفا می کند.

این تالاب یکی از منابع غنی گیاهی و جانوری کشورمان محسوب می شود.

با کارناوال همراه شوید تا سفری به این تالاب داشته باشیم .

همه ساکنان این کره خاکی، از گذشته های دور تا امروز برایشان چیزی یا کسی عبد و قابل ستایش بوده و هست و برای آن جایگاهی متمایز و ویژه در نظر گرفته می شده است .

هر چه به گذشته می رویم اعتقادات پیچیده تر و عبادتگاه ها عجیب تر و پر رمز و رازتر می شوند.

کارناوال تصمیم دارد امروز به خوزستان و به بازدید از نیایشگاه اینشوشیناک خدای ایلام برود.

بنایی شگفت انگیز با معماری منحصر به فرد که روزگاری ایلامیان، خدای محافظ شوش را در این مکان ستایش می کردند.

همراه کارناوال به گذشته های دور، به حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد سفر کنیم و زیگورات چغازنبیل، پرستشگاه ایلامی را ببینیم و بشناسیم.

به دزفول شهری در استان خوزستان می رویم و این بار نه برای تفریحات زمستانی بلکه برای تفریحات تابستانی شاد و دلنشین .

در جنوب کشور ، جایی که گرمای دمای آن در فصول گرم سال بسیار بالا و فقط بومیان تحمل تابش گرمای خورشید آسمان آن را دارند ، اما در دزفول جاذبه های لذت بخش تابستانی متنوعی وجود دارد .

یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین جاذبه های تابستانی دزفول دره توبیرون است ، که امروز کارناوال به آن سفر خواهد کرد.

کارناوالی شویم و به سمت شمال شهر  دزفول حرکت کنیم و دره ی توبیرون را که ازجنگل و چشمه های آب فراوانی تشکیل شده است را با هم ببینیم و لذت ببریم .

کشورمان ایران از دیرباز تاریخی عمیق و شکوهمند داشته است و در صنعت و پیشه وری در دوره های مختلف پیشرو بوده است . اگر نگاهی به گذشته بیندازیم خواهیم دریافت که در معماری و ساخت بناها از بسیاری دیگر از تمدن های هم دوره جلوتر بوده ایم .

از دوران هخامنشیان تا به امروز بناها و مجموعه های ساختمانی زیادی ساخته شده است و می توان در آن ها زیبایی را در کنار کار آمدی آن ها یافت . در دوره های متفاوت ما شاهد سبک های مختلفی در معماری بنا ها بوده ایم . این تفاوت ها به نوع حکومت ها و همین طور تغییرات فرهنگی و اجتماعی بستگی داشته است و برای مثال می توان به نوع معماری به پیش و بعد از ورود اسلام به ایران یافت .

سفری خواهیم داشت به استان خوزستان ، شوشتر . با سازه های آبی شوشتر آشنا خواهیم شد و از دیدن آن ها سخت به وجد خواهیم آمد . زیبایی را خواهیم یافت و این که چگونه مهندسین و معماران آن دوران توانسته اند چنین سازه ای را در آن دوره بسازند .

همراه کارناوال باشید تا سفر خود را آغاز کنیم .

به شهر شوش برویم و  به زیارت پیامبر الهی…

دانیال نبی از نوادگان یهودا پسر حضرت یعقوب است که در قرن هفت پیش از میلاد در شهر بیت المقدس دیده به جهان گشود.

دانیال بعد از فتح بابل به دست کورش، به شوش مهاجرت کرده و در سن ۸۳ سالگی در شهر شوش از دنیا رفت. بعد از مومیایی کردن پیکرش، او را در شرق رودخانه شاوور (شاه هور، شاهپور)  به خاک سپردند.

امروز  زائران و گردشگران بی شماری برای بازدید از مقبره ایشان به شهر شوش سفر می کنند.

همراه کارناوال باشید .

 

This is search results
در حال بارگذاری ...