ژان شاردن | سیاح و هنرمند فرانسوی

ژان شاردن | سیاح و هنرمند فرانسوی

مشاهیر گردشگری

این بار در مشاهیر گردشگری با ژان شاردن هنرمند و جهانگرد فرانسوی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت ژان شاردن

عمده ترین دلیل شهرت ژان شاردن کتاب ۱۰ جلدی او از سفرهای خود می باشد که “سفرهای سِر ژان شاردن ” نام دارد. این کتاب ها یکی از بهترین کارهای پژوهشی غربی درباره ایران و خاور نزدیک برشمرده می شود. این کتاب در ایران با نام «سیاحتنامه شاردن» در سال ۱۳۳۵ منتشر شده است.

او اولین فرانسوی بود که در سفرنامه های خود از شاهنامه و فردوسی و چند شاعر دیگر ایرانی و اشعارشان یاد کرده اگرچه اطلاعات شاردن کامل نبود اما باعث جلب توجه جامعه ادبی فرانسه به ادبیات فارسی شد.

او در سفرش به ایران در دوران صفویه از شاه عباس دوم لقب “تاجرشاه” را دریافت کرد و بسیاری از بناهای تاریخی ایران که بازدید کرد را نقاشی کرده است.

تولد

ژان شاردن در ۱۶ نوامبر سال ۱۶۴۳ میلادی، در شهر پاریس به دنیا آمد و در همان محل به تحصیل پرداخت. پدرش جواهرساز بود و او از سنین کودکی با سنگ های قیمتی آشنا شد و فنون جواهرسازی را آموخت او در نقاشی کشیدن نیز تبحر داشت.

زندگی

خانواده او از فرقه های شاخه پروتستان بودند و مشکلات زیادی را با کلیسای کاتولیک و مقامات رسمی فرانسه داشتند. این مشکلات باعث شد تا وی علاقه زیادی برای ماندن در فرانسه از خود نشان ندهد و در سن ۲۲ (۱۶۶۴–۱۶۶۵ م) سالگی اولین سفر خود را آغاز کند او ۶ سال در سفر بود که از ایران نیز بازدید کرد و ایران بیش از کشورهای دیگر برایش جالب بود. 

سفر و ماجراجویی دوم او در سال ۱۶۷۱ میلادی به همراه خانم بازرگانی به نام لسکو آغاز شد. آن ها در تابستان ۱۶۷۳ میلادی به اصفهان رسیدند و ۴ سال در اصفهان اقامت داشتند سپس به هندوستان سفر کرده و پس از ۲ سال اقامت در آنجا به اروپا بازگشتند.

مرگ

ژان شاردن ۵ ژانویه ۱۷۱۳ در سن ۷۰ ساگی در شهر لندن درگذشت و در منطقه ای به نام Turnham Green دفن شد و بنای یابودی برای او ساخته شد.

ژان شاردن

نمونه‌ ای از نقاشی‌ ژان شاردن از شهرها و بناهای تاریخی ایران | مسجد شیخ فضل الله

طراحی مسجد شیخ لطف الله

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

ژان شاردن | سیاح و هنرمند فرانسوی
4.68 14

 دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته منتشر نشده است.

    پاسخ دهید

    موارد مشخص شده با * الزامی هستند.

    This is search results
    در حال بارگذاری ...